První třídou s VD – Svátek maminek

Rubrika: Základní školy

Po 14 dnech se opět hlásíme se zpravodajstvím ze školních lavic! Ve všech třídách se myslelo na svátek maminek, a tak děti vyráběly různá přáníčka. Jedno takové nám poslala na ukázku Eliška. V některých třídách proběhla i besídka pro maminky.

A protože se blíží konec školního roku, čekají děti školní výlety a možná už i trošku volnější výuka. I když po celoročním čtení příspěvků mám pocit, že jsou děti víc na výletech či kulturních akcí, než ve třídách. 🙂
Musím ovšem uznat, že děti se toho za ten rok naučily opravdu hodně. Péťa přišel dokonce s úplně novým předmětem. Také nevíte, co to je geometeorologii? 🙂

Danasi – Eliška

Minulý týden byl zase krátký a svátek. V pátek nešla do školy drtivá většina dětí. Hlavně druhý stupeň se vůbec neobtěžoval. danasi35Nás bylo ve třídě 9 z 20. Páteční den byl volný a my jsme si s paní učitelkou hodně povídali a hlavně jsme dělali dárek maminkám k svátku. A hledali nějaké básničky, každý si vybral jednu a tu se pak naučil, aby ji mohl doma říct.
V pondělí jsem opět šupajdila do školy a začal další týden, ale byl opět krátký. V úterý večer mne začalo bolet v krku a hlava. Ráno jsem už nemohla polykat a měla jsem teplotu. Dostala jsem zábal krku a mamčin oblíbený bylinkový zábal. Doma se léčím a popíjím bylinky, které má manka nasušené pro tento případ.
Ve čtvrtek začalo u nás pršet a byl moc velký vítr. Večer spadlo několik stromů na vedení a my byli víc jak 12 hodin bez elektřiny. Až skoro do pátečního poledne. Ještě, že můžeme topit i tuhým palivem. Mamka stejně celou noc nespala a kontrolovala vše kolem. Ráno jak se trochu rozednilo, šla překontrolovat zvířata a pozemek. Zašla k vodě, aby zjistila kolik je vody a zda hrozí povodeň. A pak šla zatopit, abychom měli my holky teplo. Doma jsme měli teploučko i přes velký vítr, který se snažil vše odfouknout. Mamka byla ve škole pro úkoly a děti tam seděli v bundách a mrzly. Také tam nešla elektřina a tak se ani netopilo. Těchto 14 dní moc zajímavých nebylo. Eliška

EE – Viktoria Ela

Tak se mi zdá, že tento už „dlouhý“ týden utekl stejně rychle, jako ten minulý „krátký“.

Ve škole – co se učení týče – se neudálo nic zvláštního. V matematice počítají do 20, ale bez přechodu přes desítku, ve slabikáři jsme četli písmeno G g, Ve čtvrtek byla besídka pro maminky. Děti měly nacvičené krásné tanečky, malé divadélko, my maminky jsme dostaly keramický tulipán v květináči a na závěr si každé dítě mělo stoupnout za svou maminku, p.uč. pustila písničku, kdo uměl, tak zpíval též a dítě pak maminku hladilo ve vlasech, po tvářích, na krku…No není to doják?? :-))

Už jsem se jednou zmiňovala o tom, že děti byly na promítání dokumentu Jeden svět – film Faridulah. Je to o tom, jak žijí děti i jinde na světě, že mnohdy nemohou chodit do školy, ale musí tvrdě pracovat, jak bylo vidět právě v příběhu chlapce Faridulaha z Afgánistánu. Paní uč. se spojila s paní z tohoto projektu a naše děti mohou tohoto chlapce i jeho sestry podpořit věcným darem. Kdo chce, může přinést cokoli, co by mohlo tamním dětem pomoci, např. sešity, pastelky, tužky, penál….apod. Děti jsou tímto velice nadšené a sešlo se již pěkných pár věcí. Moc se mi tato činnost p. uč. líbí. My máme s Viki nákup pomůcek naplánovaný na příští týden 🙂

Jinak musím Viki pochválit, že tento týden proběhl celkem v klidu, tak snad se nám tu naši složitou situaci už podařilo zvládnout :-)) Ťuk ťukťuk:-))

A ještě jedna aktualita z domova: včera nám na zahradě přistál čáp bílý. Protože tu stojí i nyní (- neděle ráno) a již je vidět, že je zraněný, zavolali jsme záchrannou stanici. Už jsou na cestě. Mezi tím se tu sešlo pár Viktorčiných kamarádů a čekáme tedy na záchrannou akci :-)) Snad všechno dobře dopadne!

 

Králíček4 – Dominik

Tak posledních 14 dnů jsme měli poněkud ve škole omezené.Minulý týden byl prodloužený víkend a ještě jsem byli na kontrole na audio a tak byl Domča ve škole jen 2 dny.Ale prodloužený víkend jsme si užili,jeli jsme do Olomouce a projeli jsme zoo Olomouc,muzeum historických vozidel,zoo Zlín a k jedné super mamině do Ostravy.

Po návratu domů Domču začal bolet zub a ve středu jsem museli k zubaři a zoubek musel ven.Pán zubař je velice super a udělal všechno proto,aby to Domču nebolelo a neměl žádné trauma z trhání zubu,takže vše bylo bez pláče.On nás čeká ještě jeden trhat a druhej blombovat.Největší problém bylo to,že přišel ve škole o tělocvik,to je jeho oblíbený předmět.

Jinak ve škole stále nemají svoji učitelku,zástup jim také končí a tak do konce roku by je měla učit Domčova asistentka.No už za 1,5 měsíce jsou prázdniny a tak se to snad nějak zvládne a nenastanou nějaké větší problémy.Když bude něco neřešitelného,tak si ho nechám doma nebo to budeme řešit dle vzniklé situace s asistentkou.

 kralicek351 kralicek352kralicek353

Ludlinka – Terezka

Zdravíme všechny opět po týdnu.
V češtině už děti umí všechny písmenka a procvičují. V matematice počítají do 20 a řeší slovní úlohy a znázorňování na ose. Tento týden budou mít pasování mezi malé čtenáře na kroměřížském zámku,dostaneme nahrané dvd a budou i fotky. Ve středu byli děti na Pohádkové  Kroměříži.
Pomalu se chystáme na školu v přírodě, neboť už 26.5. to vypukne.
Terezka by ji chtěla mít už za sebou. Mějte se krásně Ludlinka a Terezka

Majulka – Péťa

Zdravíme s Péťou všechny maminky a ještě zatím prvňáčky. Píšu zatím, protože se strašně rychle blíží doba, kdy naši prvňáčci ukončí svůj první školní rok.
Řekla bych, že děti jdou do předu velice rychle. Už se učily v písance psát dě,tě,ně, a di, ti,ni a to samé se učily i číst v čítance. V matematice počítají s přechodem přes desítku do dvaceti. Péťa zatím nemá problémy, jen to psaní je stále kostrbaté a ne zrovna úhledné. Řekla bych, že se ani moc nesnaží, jediné o co se snaží, mít to co nejdřív napsané a tudíž za sebou.
V matematice se začaly seznamovat i s geometrií. Měly si přinést pravítko a učily se i rýsovat, neboli pravítko používat. No že by se to Péťovi dvakrát povedlo se říci nedá, u některých obrazců jsem ani nepoznala, že rýsoval podle pravítka :-o, budeme to muset trochu potrénovat. Ale nasmála jsem se, když jsem ho vyzvedávala ze školy a ptala jsem se co ve škole dělaly, tak říkal, že měly geometeorologii :-D. No na první třídu zajímavej obor. To nemá ani jeho starší bratr na vysoké škole, kde se věnuje právě podobným oborům. Jestli ta učitelka ty prvňáky trochu nepřetěžuje ?:-)  No tak jsem Péťovi vysvětlila, že se asi spíš věnovaly trochu jednoduššímu oboru a to geometrii.

No a nakonec hlásím další úraz v družině. Tentokrát ale byla družinářka přítomna a úraz zaznamenala. Hrály si takovou tu hru, kdy je vždy odejmuta jedna židle a děti mají za úkol rychle zasednout židle zbývající. No a Péťa rychle sednul  a holčička si vyhlídla stejnou židli, tak taky rychle sedla, ale až po Péťovi, a nějak mu zasedla ruku. No a protože je to holčička na prvňačku většího vzrůstu než ostatní, Péťa dokonce ví, že její hmotnost je nějakých 40 kg, tak jeden z prstů na zasedlé ruce se Péťovi trochu pochroumal. Naštěstí to ale není nic vážného, je to jen naražené.

Myšička1407 – Vašík

Zdravím všechny. Dlouho jsem se neozvala omlouvám se, ale není moc co psát. Děti se stále procvičují ve čtení, počítají přes 20. Učí se psát písmenka Y a pilují diktáty. V Úterý jsme měli besídku ke dni matek – všechno to bylo tajné. Řekla bych, že několikatýdenní příprava se vyplatila děti byly odměněni úsměvem i slzičkami nejen maminek. Program se nesl v humorném duchu, prvňáčci nám zahráli divadlo, zazpívali a všechno se jim povedlo. Nakonec nám děti dali pusinku dárečky a řekli básničku. Určitě jste ji všichni četli ve slabikáři

“ Celé své srdíčko, chci ti dát matičko. Za tvou lásku za tvou starost chci ti dělat samou radost.“

V pátek měli ve škole sportovní den, ochrana člověka za mimořádných situací. Přeji všem úspěšný další týden.

Nuninka – Naty

Máme tady další povídání. Co je nového? Rozrostl se nám doma zvěřinec. Máme dva křečky. Dcera dostala jednoho na narozeniny a syn z něho byl tak nadšený, že si jednoho taky koupil.
To je asi největší událost co u nás byla.
Ve škole byla besídka pro maminky. Naty na ní nechtěl jít. Tak se teda nešlo. Místo toho jsme si zašly do cukrárny a pak do divadla na akademii Fokusu, kde měla dcera vystoupení a bylo to moc pěkné.

Ve škole se dětí učí nově tyto ísmenka Ď,Ť,Ň. Jinak nic nového. A protože se blíží konec školního roku je naplánováno focení a taky výlet.
Jenom doufám, že se týká i prvňáčků. Pokud ano, půjde se na Javorník. Že by to konečně vyšlo? Javorník se totiž plánuje už několi let, ale vždycky to ztroskotá na počasí. Prvňáčkům přeji hladký vstup do posledních 6ti týdnů první třídy, kdy je bude čekat více zkoušení a možná taky písemek. 🙂

Pvosa – Simonka

Posledních 14 dní uteklo jako voda a u nás se událo prár zajímavých věcí. V učení jedou Simonka stále to samé – čtení, psaní, počítání….Na rodičovském sdružení, jsme se dolmluvili, že by jsme chtěli vyfotit děti společně (v poslední době tam jezdí fotografové, kteří fotí jen jednotlivě) a tak se nabídl jeden mladý klučina od nás z vesnice, který se focení věnuje a nafotil pěkné fotky v přírodě kousek od školy. Také Simonka zahájily 7.5.plavání. Učí se první hodinu a pak jedou do plaveckého bazénu v Pardubicích, vrací se na oběd do školy. Simonka je nadšená. Už máme i první fotky :-).

pvosa351

Ve svátek jsme si udělali výlet do Licibořic (Chrudimsko), kde byl den řemesel pro děti na statku (zdobení perníčků, keramika, pletení z papíru, psaní brkem), kde měli také spoustu domácích zvířátek. Také k tomuto statku patří obůrka, kde jsou kromě lesních zvířat (daňků, muflonů, divočáků a bažantů) i výběhy s koňmi. Po cestě domů jsme se ještě stavili na rozhledně Báře a prošli jsme se kousek lesem podívat se na lesní tělocvičnu.

 pvosa354pvosa353
pvosa356pvosa355

Dne 13.5. proběhla ve škole dílna pro maminky. Tvořili jsme obrázky metodou Enkaustiky – na žehličku se rozetřou voskovky a ty se natřou na voskovaný papír.

pvosa352

Pro mě a Simonku žádna novinka, to už jsme zkoušely před 4 rokama a psala jsem o tom tady článek.  Ale žehlička už doma hooodně dlouhou dobu zahálí, tak jsme se s chutí opět pustily do práce.

Také jsme stihly s holkama navštívit ortopeda – obě mají ploché nohy. Celá rodina jsme byli také na preventivní prohlídce u zubaře. Dostali jsme pochavalu.

Děkuji všem za příspěvky! Těším se na další vypravování! I na pokračování příběhu čápa od EE.

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist