První třídou s VD – Štědrý den

Rubrika: Základní školy

Štědrý den je za námi a tak jsem byla zvědavá, jak tento den prožili naši prvňáčci. Musím říct, že to je tentokrát krásné čtení. Zdá se, že Ježíšek byl u všech kouzelný a radostný. 

Co dětem udělalo radost? A věří vůbec ještě děti z první třídy na Ježíška? Opakují si o prázdninách učení do školy?

Pojďme si přečíst, jaký byl Štědrý den u Verunky, Elišky, Viki, Kačenky, Natyho, Štěpánky a Simonky.

 

Cokynalda – Verunka

Jedny z nejkrásnější svátků, co jsme kdy měli:-)
Moje mamka přivezla na svátky dětí prababičku ze Slovenska, což byla jedna z událostí, kterou jsme byli s dětma nadšeni a další stal dědeček dětí, kterého jsme si na štědrý den přivezli k nám domů, aby nebyl sám, dalo nám to teda dost přemlouvání:-))) Ale nejkrásnějším zážitkem tedy alespoň pro mě byly jeho slzy v očích a celková nadšenost z toho jak to u nás doma na štědrý den probíhá:-)
A jinak náš týden před nejočekávanějším večer….. Ještě jsme si s dětmi upekli znovu perníčky, ze zbytku bílků jsme nadělali sněhové cukroví,donakoupili co bylo třeba a jeli k babičce za prababi a chystali si pokojíček na případné dárečky od Ježíška:-)
Na štědrý den ráno jsme společně ozdobili stromeček, koukli jsme se na pohádku, oblékli se a vyrazili do lesa:-) Verunka s Fanouškem tam udělali 4 místečka s laskominama pro zvířátka, pohoupali jsme se na větvích a šupajdili jsme si navozit dřevo do kotelny:-))))
Tatínek dovezl dědu a já usmažila nachystala co bylo třeba, děda zatím hrál s dětma karty:-) Po jídle šel jako každý rok tatínek s dětma vyhlížet, do patra z okna, Ježíška a my jsme zatím s dědou nanosili dárky pod stromek a zazvonili jsme:-)
Děti dostaly co si přáli, vlastně jsme si všichni nadělili co jsme chtěli a měli jsme radost:-)
Další sváteční dny jsme objeli druhou babi a mojí mamku, rozvezli dárky a zase jsme si zašli do lesa na kontrolu, jestli zvířátka snědla co dostala:-) Nesnědla, není sníh, tak mají k jídlu plno jiného:-)))) ale i tak zase dostali jablíčka, mrkvičky a sušené pečivo:–)
No a dnes se Verunce zastesklo po škole:-)

Danasi – Eliška

Máme za sebou vánoční svátky. Již koncem listopadu Eliška doma prohlásila, že na Ježíška nevěří. Prý si o tom povídali s paní učitelkou ve škole. Vzala to celkem sportovně. Vzpomínám si, že Adéla, když se od starší sestry na Štědrý den dozvěděla, že Ježíšek neexistuje měla z toho šok. A dva dny nám nemluvila. I ona si vzpomíná, že to bylo kruté. S Eliškou jsme se domluvily, že Denisce říkat o existenci Ježíška nebudeme, aby také měla pěkné těšení se, než to budou ve škole probírat.
Eliška letos poprvé strojila stromeček, který se u nás objevuje v noci z 23. na 24. Je to vždy překvapení pro malé děti. Ráno děláme júú, kde se tady vzal? A ten je pěkný.
Ve škole s paní učitelkou vyráběli dárky pro rodiče a sourozence. Doma se pak Eliška domáhala pomoci při balení. Dospělí dostali malé svícny a Denisce vyrobila mýdlo ve tvaru zvířátka.

danasi vánoční 2  danasi vánoční3danasi - vánoční 1

Pod stromečkem byly letos dva dárky navíc. První byl od paní učitelky ze školy –  děti dostaly fixy na mazací tabulku, gumu, tužku a pastelky. Tento dárek dostali zabalený ve škole a Eliška se rozhodla rozbalit si ho až pod stromečkem.  Druhý dárek byl od tety Petry z VD – byla to již minulý týden zmiňovaná knížka. Opět s křížkem po funuse se o ni zmiňuji já. Nějak mne nenapadlo psát minulý týden, když jsem ji zařadila pod stromeček. Tímto ovšem děkujeme za pěknou knížku.  Eliška si v knížkách listuje a čte slova, které umí, nebo části slov, podle písmenek, které zná. Už se moc těšíme, jak si celou knížku přečte sama.

Eliška byla letos asi moc hodná, neb měla nejvíce dárečku pod stromkem. Letos i aktivně rozdávala balíčky a hlavně četla jména. Deniska zase s radostí všem trhala papíry, neb usoudila, že to je ten nejlepší dárek. Prostě jen trhat papíry. Skutečné hračky v nich schované objevila, až za dva dny.

EE – Viktoria Ela

A máme to za sebou…tedy to, co je pro děti nejdůležitější – Ježíška 🙂 Letos ho měla Viki opravdu bohatého – dostala nejen mnoho dárků pod stromečkem ( i když nic moc drahého 🙂 ), ale také zbrusu nový pokojíček! Původně ho tedy měla dostat k začátku školní docházky, ale tak nějak to nevyšlo, zato nyní to stálo za to! Tedy pro nás – rodiče! Místo toho, abychom zdobili byt a zašli si na nějaký adventní koncert, stěhovali jsme místnosti a do noci šroubovali nábytek…Nakonec jsme to ale stihli!! Viki sama řekla, že ho nechce vidět, že chce překvapení a tak si ho šla prohlédnout až na štědrý den odpoledne. Navíc v něm našla nové šaty s flitry a třpytivé punčošky – oblečení ke stromečku. Nejdříve to vypadalo, že ani nebude žádná reakce, ale ona byla tak překvapená, že ani mluvit nemohla! Pak nás začala stále objímat 🙂

 ee-vánoční3 ee-vánoční1ee-vánoční2

No a pak už Viki hlídala, kdy vyjde první hvězda – abychom už mohli večeřet. U nás se drží klasika: rybí polévka a kapr se salátem. Rozkrojili jsme jablíčko, zazpívali koledu, stromeček musí být živý a od země až do stropu. Pak jsme šli opět prohlížet pokojíček a čekali, kdy zazvoní zvoneček. Pro Viktorku je i velmi důležité, že jsme se všichni sešli doma. Má už dospělé bratry, jeden z nich už bydlí víceméně jinde, druhý je také neustále mimo domov a Viki je na domov a rodinu hodně fixovaná. Bylo hezké, jak se snažila přečíst jména na dárcích…Viki si napsala, že chce knihu Chaloupka na vršku – nové příběhy (tu první už máme a často si ji prohlíží) a byla jsem úplně překvapena, jakou ohromnou měla radost, když ji rozbalila. A jak se z ní snaží číst, i když ještě nepozná všechna písmena. Těší mě to o to víc, že dnešní děti už o knihy tolik nestojí…no ale my ji k tomu vedeme 🙂 Byl to krásný večer!!! Druhý den mám nejraději zase já – ráno nemusíme vstávat, pak se uložíme u pohádek, jíst cukroví je už dovoleno, oběd uvařen a odpoledne jdeme k babi a dědovi, sejdeme se celá rodina z mé strany a i tam nám také vždy Ježíšek něco nechá…Další den bylo vždy to samé u druhé babi, ale ta už tu s námi bohužel druhé Vánoce není, ani dědeček a tak se scházíme alespoň s manželovými sourozenci a tak je také veselo. Včera už jsme museli vyrazit někam ven – zajeli jsme ke známým na farmu – Ježíšek jim nadělil hříbátko 🙂 Dnes jsme trošku s obavami vytáhli slabikář, ale čtení bylo OK, uf, pak jsme si zopakovali trochu matematiky formou hry a zítra asi vyzkoušíme, jak se píše u nového stolu na nové židli 🙂 Viki jistě špatně ponese, že se bratři rozjedou za svými slečnami a kamarády na Silvestra, ale to se nedá nic dělat. Snad ho dobře oslavíme i my – ve třech :-))

Přeji všem, aby Vám nový rok přinesl hodně zdraví, lásky, víry, radostí a spousty i toho obyčejného každodenního lidského štěstí…Dětem spoustu nadšení z objevování a neutuchající zájem učit se novým věcem a spoustu skvělých kamarádů!!! Krásný a šťastný rok 2014 nám všem!!!

Ksalavova – Kačenka

Tak vánoce jsou úspěšně za námi, děti byli plně spokojeny. Dostali plno dárků od nás, od babiček a dědečků a moc si to úžívali.
Knížka se líbila, už jsme ji přečetli, děj byl sice strašidelný, ale dobře to dopadlo.
Přeji všem maminkám šťastný vstup do nového roku.

Nuninka – Nathaniel

A je to za námi. Dárečky rozbalené a nadšení veliké. Naty byl z dárečků nadšený.Velká radost byla nejenom z knížek, ale také z lega a jedné počítačové hry. No jo, neodolala jsem a koupila počítačovou hru Maxipes Fík. A musím říct, že měla velký úspěch.

Jinak Vánoce a svátky probíhají v klidu a pohodě. Tatínek má dovolenou a je s námi, což je super. Zítra přijede babička s dědou a ještě mi popřejí k svátku. Do školy se mi moc nechce. Naštěstí prázdniny ještě nekončí. Do školy nedělám vůbec nic, ale mamka říká, že si příští týden zopakuji čtení. To mi naštěstí nevadí. Zatím si užívám lenošení, pohádky a hraní her.

Tak se zatím mějte hezky já si jdu zase hrát. 🙂

PetraO – Štěpánka

A je po Vánocích, konečně pro mne nastala ta pravá pohoda a mohu si  připomínat časy, kdy jsem byla s dětmi doma… Počasí nám opravdu přálo, 23. 12. k nám přišlo úplné jaro, takže jsem mohla vytáhnout kolo, vzít nejmladší dcerku do vozíku a udělat poslední nákup před svátky a také obstarat kapra, aniž bych tím vším strávila půl dne. Štěpánka s bráchou si zatím užívala pohádek v televizi.
Štědrý den proběhl v klidu, taťka odešel brzy ráno do práce a my s kamarády a dalšími dětmi šli obhlídnout zdejší živý Betlém, když nic jiného, tak příjemný společně strávený čas, krásná procházka, příjemná setkání se známými…také alespoň trochu přituhlo a snad díky větší vlhkosti nám všem mrzly nohy i ruce, takže jsme si mohli zaregistrovat, že je přeci jen zima a slavíme Vánoce.
Zatímco starší děti zůstaly s kamarády a nejmladší šla do postýlky nabírat sil na večer,  já dodělala a upekla jsem Vánočku, kterou jsem si ráno zadělala  (nechtěl mi totiž vůbec vykynout kvásek, nevím, je možné, že tu na něj byla zima nebo prostě bylo špatné droždí-bylo totiž v opravdu výhodné akci, tak jsem ho musela nechat přes noc a péci až další den), ještě nějaké muffiny k snídani pro děti, které vánočku nejedí a pak připravit vše potřebné k večeři…O přípravu  večeře se u nás naštěstí starají babičky, na mě zůstalo jen uvařit brambory, pro ty, co nejedí bramborový salát a připravit česnečku pro ty, co nejedí rybí polévku 🙂 a pak prostřít stůl (letos konkrétně pro 11 lidí  jsme zvyklí slavit Vánoce i s pra (pra) rodiči, př. i sourozenci)..
Po večeři pak hrobové ticho a čekání, až někdo zaslechne (jako) zvoneček..(samozřejmě ho zaslechla nejmladší), a pak utíkat, co nohy komu stačí do obývacího pokoje (kam neměl nikdo od odpoledne přístup, abychom Ježíška nevystrašili), jestli už tam jsou dárečky..Dárečků byla celá hromada, rozdávání se chopil nejstarší (už si to dokáže vychutnat…já, jako nejstarší jsem to takhle také mívala ráda-nejdřív rozdat všem dárečky a až pak si začít vychutnávat ty, co jsem dostala já) a Štěpánka, ta zas trhala balící papír a rozbalovala dárky ze všech nejrychleji, její mladší sestřička totiž skončila hned u prvního. Děti měly radost úplně ze všech dárečků (všechny jsou stále v tom úžasném věku, kdy i na Ježíška věří), ale největší radost (i když podle mě ne na dlouho) Štěpánce udělal takový jednoduchý hračkový tablet (sice by si bývala přála něco opravdového-na čem se dají hrát hry a td., ale…zatím to neřeší a je spokojená). Dostala i malý CD a td. přehrávač do pokojíčku, o který si sice Ježíškovi zapomněla napsat, ale Ježíšek věděl, že si ho přeje také, hromadu puzzle, které teď velmi ráda skládá, omalovánky, nějakou tu panenku, tričko, encyklopedii o zvířátkách,… pak také knížku Kouzelná třída, kterou jsme dostali od VD 🙂
A je klid, děti teď mají stále co dělat, okukují si dárky, různě se druží, občas nějaký ten rozpor, ale jinak ta správná pohoda… Holky, které byly od začátku školního roku zdravé, se poslušně rozkašlaly začátkem prázdnin, takže člověk není hnán být příliš akční mimo domov a užívá pohody s cibulovým sirupem v záloze. Každý večer, před spaním, přichází chvíle čtení. Štěpánka čte z listů, co jim paní učitelka dala na prázdniny ke čtení a my  mimo jiné čteme i z knížky od Ježíška (od VD). Brzy už si ji Štěpánka určitě přečte sama, zatím mi přečte (s pomocí-ještě neumí všechna písmenka) nějaký ten nápis, nebo mi kouká přes rameno a zkouší i větičku.

Pvosa – Simonka

Obě naše dcery se nemohly Ježíška dočkat a odpočítávaly poslední dny.

V neděli jsme se byly pozvání dopoledne k místnímu podnikateli. Čekalo na nás pohoštění a hlavně zvířátka – jeden koník, dva oslíci, spousta oveček a asi deset malých jehňátek. Dopoledne uteklo a odpoledne jsme jeli k manželově mamince.
V pondělí jsme se vrhly dopoledne na zdobení stromečku, po obědě pak ještě na nepečené cukroví a odpoledne protože bylo pěkně jsme zašli na delší procházku po okolí obce. Tak nám ten poslední den před štědrým dnem rychle utekl.
V úterý dopoledne jsme se s pár místními nadšenci (pouze ženy) vydaly na cestu do lesa, kam jsme přinesly trochu krmení zvířátkům do krmelce a zazpívaly jsme si pár vánočních písniček.

Aby holky vydržely tento náročný den nahnaly jsme je po obědě do postele aby si odpočinuly. Obě usnuly a my jsme doladily poslední drobnosti. Kolem 15hod. dorazila manželova maminka s babičkou, které byly pozvány na večer. Také se zastavil manželův bratr s přítelkyní a synem, tak u nás bylo veselo. Kolem 17:30 jsme usedli k svátečnímu stolu. Tradičně byl kapr, vinná klobása, file a bramborový salát nebo pro holky brambory.

Poté šel manžel vyhlížet s holkama Ježíška. Zatím dorazili moji rodiče s babičkou a mojí sestrou (přeběhli přes zahradu). Přichystali jsme dárky a zvonečkem dali vědět, že Ježíšek už tu byl. Ježíšek přinesl spoustu dárků – pro každého něco, samozřejmě nejvíce dcerám :-).

pvosa-vánoční3pvosa-vánoční1pvosa-vánoční2

Většinu dárků dle jejich přání přinesl – hračky, knižky, hry, stavebnici, oblečení, prostě od všeho něco. Po 22 hodině, kdy si se vším pohrály šly konečně spát.

Pak nás násedující dny čekaly návštěvy u příbuzných.

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Králíček4

  Taky se omlouvám,napřed jsme byli nemocní,pak svátky a tak jsme nějak ztratila sled dnů a nenapsala,po novém roce už to bude krapet v klidu.
  U nás jsem odbyli návštěvy před štědrým dnem,aby jsme nebyli ničím rušeni v koukání na pohádky a rodinné pohodě.
  Domča čekal na ježíška úplně v klidu,žádné otravování kdy vlastně příjde,až se sešeřilo,koukl z okna a jen prohodil komentář,že se stmívá a brzo přijde ježíšek.Večeřeli jsme kolem 17 h a pak se tatínek šel podívat do pokoje a najednou zazvonil ježíšek.Rozdávál sám aktivně dárečky i si sám přečetl komu patří.Měl velikou radost z dárků,pohrál si a po 20 h prohlásil,že jde spát.

 • ludlinka
  ludlinka

  Moc se omlouvám, článek k vánocům jsem úplně zazdila, trochu mě omlouvá, že jsme byli na horách a nebyl přístup k netu.
  Knížku jsem také dala Terezce jako vánoční dárek, obě nás potěšil a Terezka už začíná sama louskat písmenka. Vzala si ji i sebou na hory a nutila tety, aby jí četly.

 • Moc pěkně napsané. Hlavně, že si to děti užili a nestala se žádná nehoda nebo úraz.

 • mura

  Peťko,moc krásně napsané.

 • danasi

  Peťko, děkuji.

  Jsi naše trpělivá kvočna, která dává vždy dohromady naše výtvory. Přeji tobě i nám a hlavně našim čtenářům, aby nám to šlo tak pěkně, až do konce školního roku.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist