První třídou s VD – pálení čarodějnic, výlety a krátký týden

Rubrika: Základní školy

Minulý týden byl ve znamení pálení čarodějnic. Následoval státní svátek a v pátek měly téměř všechny děti ředitelské volno. Týden tedy všem rychle utekl a učení bylo málo. U Elišky ve třídě proběhl i branný den.

Pamatuji si na branné dny v době, kdy jsem chodila do školy já. Ostatně na běhání s plynovou maskou po lese se zapomenout opravdu nedá. Dnes jsou již branné dny ve školách pravděpodobně vedeny jinou formou. Někde tyto dny ani nemají zařazené vůbec.

Jak je to u vás? Máte branné dny? A jak takový den probíhá?

Cokynalda – Verunka

Tak u nás doma se zase marodi…… Ve škole jsme byly jen pouhé dva dny…. A to měla mít Verunka ve škole dnes branný den s pečením špekáčku. Ach jo…. A přejdou teploty, tak se vrhneme na učení, na matematiku už se Verunka těší.

Danasi – Eliška

Tento pěkný a slunečný týden byl velmi krátký. V pondělí se mi ve škole nelíbilo, protože naše paní učitelka byla u lékaře s dcerou. Nás měla paní učitelka ze školky a byl to dlouhatánský den. V úterý jsme měli zase po dlouhé době tělocvik. Kvůli plavání a změně rozvrhu máme tělocvik se třídou druháků. Ve středu jsme měli branný den. Proto jsem jela do školy na kole. Na hřišti jsme plnily různé úkoly a projížděli přes překážky. Kola byla po celém prostoru u školy a neměli jsme si je ani kam dávat. Velké děti měli den venku celé vyučování. My malí jsme měli jen část dne. V pátek si některé děti udělali volno, ač nebylo. Už máme všechna písmenka přečtené a už čteme jen dě,tě,ně. Už umím číst a ráda čtu večer pohádku Denisce na dobrou noc. Eliška

EE – Victoria Ela

ee-34Tento školní týden byl krátký, tento i příští týden mají ve škole ředitelské volno. V pondělí přinesla Viki z keramiky další pěkné výrobky. V úterý bylo rodičovské sdružení – no nebyla jsem moc potěšena – ovšem s tím jsem počítala, vidím to sama. Viki se zhoršila, nejde jí čtení. Tedy néé, že by na tom byla nějak špatně, to zase ne, ale přeci jen je to škoda. Vůbec se teď nechce učit, ale důsledně na tom trvám – každý den alespoň trošku…Zkusily jsme s p. uč. domluvit společný postup no a snad to zabere 🙂 Moc nám rodičům děkovala za to, že se s dětmi učíme, jak se staráme…to bylo milé. Vylíčila nám, jak probíhaly různé akce, jaké akce se ještě do konce roku chystají, vyprávěla různé školní zážitky našich prvňáčků, takže jsme se i pobavili 🙂 Viki nyní odpadlo několik kroužků tancování (prázdniny a svátky), tak jí to chybí, ale zato byla u kamarádky jezdit na koni, „na čarodějnicích“ na místním hřišti, v divadle a v bazénu. Taky dostala společenství čtyř bílých myšek, tak se o ně pečlivě stará – ovšem ty musí bydlet venku v přístřešku :-)) :-)) :-)) Taky se nám v králíkárně narodila spousta malých králíčků…

 

Kekunka – Světluška

Jako dítě bych byla nadšená – nejdříve velikonoční prázdniny a Velikonoční pondělí, teď dva čtvrteční svátky a dvě páteční ředitelská volna. Ve škole se Světluška moc neohřeje. 🙂
Co je nového? Dostali novou písanku a nový pracovní sešit do matematiky. Učí se písmenko F, f (zejména malé f se nám pořád nedaří natrénovat, ta klička je zrádná) a ď, ť, ň. S psaním jsou stále problémy, Světluška zapomíná na čárky a tečky nad písmenky, doma ji proto „trápím“ diktáty a procvičujeme správný sklon a tvar písmenek. Posledně přinesla z diktátu 1* a z písanky dvě jedničky, takže se zdá, že to k něčemu přeci jen bude. 🙂
V matematice začali počítat s přechodem přes desítku. V prvouce se zase učí čas, měsíce, roční období a kdy se narodili. Světluška při vyjmenovávání měsíců dlouho vynechávala květen, ten už umí, a nejdéle se jí nedařilo nezapomenout na srpen. Vždy si zkrátila velké prázdniny o jeden měsíc. 🙂 Pro rodiče nacvičují nějaké překvapení na Den matek a kvapem se také blíží první škola v přírodě… Jsme zvědaví, jak to Světluška zvládne, tak dlouho sama, poprvé bez rodičů…

Králíček4 – Domča

Tak týden nám uplynul a jako voda a taky proč ne,když byl tak krátký,pouzetři dny školy.Čtvrteční volný den následoval pro nás i volný pátek.Děti jeli na výlet tady na zámek a tak Domča s nimi nešel a tak jsme si udělali dva dny soukromých výletů.Ve čtvrtek jsme jeli na velmi dlouhý výlet do Dvora Králového na Safary,cesta dlouhá,ale Domča byl spokojený. V pátek jsme vyrazili na zámek do Milotic,prošli jsme zámeckou zahradu a moc se nám líbila výstava dravců.Domča dostal na ruku rukavici a vypouštěl a lákal zase zpět dravce na masičko.Od tam jsme ještě namířili do Hodonína do zoo.

králíček3 králíček2králíček1

Ksalavova – Kačenka

Tento týden byl pro děti ve škole krátký. Do školy chodili jen do středy, ve čtvrtek byl svátek a v pátek měli ředitelské volno. Tak se za tento týden nic nového ve škole neudálo. Ve středu jsme pálili na zahradě čarodějnice společně s rodinou a ve čtvrtek jsme si užívali volna. Příští týden je také svátek, ale v pátek jdou děti do školy, ale neučejí se, mají sportovní den.

Ludlinka – Terezka

Ahoj zdravime vsechny v kvetnu, to nam to ale leti. V cestine se deti uci slabiky de, te ne, bohuzel mi nejdou znamenka pisi z tabletu, tak ma byt nad slabikama hacek. V matematice pocitaji do 20. V tydnu meli deti projekt Voda, neucili se a cely den byli na Bagraku, coz je takovy vodni komplex, drive jsm se tam i koupali, dnes bych tam ale nevlezla. V patek meli ve skole soutez ve splhu – Zamoravska veverka, Terezka reprezentovala jejich tridu, protoze je jak rekla je nejrychlejsi ze vsech holek, pravda ze nektere ani nevyskoci na tyc, Terezcina trida vyhrala .
Take u nas probehli tridni schuzky, byl tatinek protoze jsem byla v praci. Konstatoval ze to je ztrata casu, nebot jsme neustale od pani ucitelky informovani o vsem budto v denicku nebo vutistene na papire.
Docela rychle se blizi skola v prirode, jedou posledni tyden v kvetnu.
To je tento tyden vse, mejte se krasne Terezka a ludlinka

Majulka – Péťa

Protože byl tento školní týden poměrně krátký, tak se ve škole moc toho neudálo. Děti ani nedostaly žádné domácí úkoly. V pátek měla škola dokonce ředitelské volno, ale to asi bylo na více školách. Já jsem se v šatně sešla s Péťovo učitelkou, tak jsem se jí zeptala na tu Péťovo práci, kterou tvořil na pracovních činnostech a protože se mu nepovedla, tak jí hodil do koše a dostal svou první pětku, jak jsem psala v jednom z minulých příspěvků. Učitelka se smála a vylíčila mně, jak to bylo a při tom mi řekla, že Péťa asi nemá moc umělecky tvořivé sklony. Což jsem jí mohla jen potvrdit. On prostě umělecké vlohy opravdu nemá vůbec žádné, přestože manželovo děda byl umělecký malíř a zároveň učitel výtvarné výchovy. Po něm teda geny určitě nepodědil, on teda už ani manžel z dědovo uměleckých genů nemá ani jeden :-(. No tak jsme se nakonec schodly, že prostě s určitým talentem na různé věci se člověk rodí a Péťa se cestou výtvarného umění rozhodně nikdy nedá, to mohu už dnes tvrdit s velkou jistotou.

majulka3 majulka1 majulka2

Na svátek práce, tedy prvního května jsme se rozhodli zahájit sezónu prohlídek hradů a zámků. Zjistili jsme loni, že Péťovi se to docela líbí, tak jsme se rozhodli, že letošek věnujeme právě turistice po hradech a zámcích, než se mu to zase líbit přestane 🙁 Zahájení probíhalo na hradě Zvíkov a zámku Orlík. Péťa byl z výletu nadšen, dokonce se snažil přečíst všechny průvodní texty, které na Zvíkově jsou, prohlídky jsou tam jinak bez průvodce. A taky měl velikou potřebu se vyfotit s Ježíškem. Nyní máme v plánu Blatnou a zřejmě Hlubokou, ale o prázdninách bychom se chtěli ubytovat někde na Berounsku a kouknout na Křivoklát, Karlštejn, ale i Koněpruský jeskyně atd.

Miney777 – Kristýnka

Tento týden patřil mezi jeden ze školních nejkratších, takže moc událostí nebylo. U nás se nesla hlavně ve znamení čarodějnic a a příprav na ně 😉 Už první jsme „slavili“ v úterý, ve středu je prožili alespoň společnou fotkou ve škole v převlecích, a odpoledne jsme ještě jeli  ke známému kousek za Prahu, se podívat na ty jejich. Takže jsme přejedení buřtíků, zážitků a tak nějak všeho 🙂 Ve středu donesla Týna od paní učitelky lístek, protože už od začátku školního roku  naše škola bojuje s invazí vší 🙁 Takže máme za úkol preventivně mýt – my používáme sprej, co mi doporučila paní v lékárně. Naštěstí, musím zaklepat, Týně (a vlastně nám všem), se vši zatím vyhnuly. Tak snad to tak zůstane do konce školního roku.

miney777 -1 miney2 miney3 miney4 miney5

Nuninka – Naty

Svátek, nesvátek, děti se učí dále. V pátek byla škola trochu volnější. Děti měli jenom dvě hodiny a pak šli na velkou procházku. Počasí jím celkem vyšlo. Sice bylo chladněji, ale naštěstí nepršelo. Tento měsíc, teda ten minulý měli děti cyklistický kroužek. Jednou byla dopravní soutěž a teď v úterý velká cyklistická vyjížďka po okolí. Bylo to v rámci družiny a Naty to zvládl na jedničku s hvězdičkou, přestože to byla jeho první velká vyjížďka na kole. Normálně na kole jezdí, ale ještě nejel tok dlouhou trasu.
Ve škole není nic nového. V matematice se počítá + – do 20. Ve čtení mají procvičené další písmenka Č,Ž,Ř,CH,F, Do konce čítanky jim už zbývá asi 40 sránek. S prsaním pořád bojujeme, ale je to lepší než na začátku. Z diktátů má Naty jedničky, když se hodnotí i vzhled písma, je to trošku horší.Ve psaní už mají dopsanou další písanku a tak mají novou s číslem 4. Zrovna teď si procvičují malé a velké CH.Jinak se během minulého týdne neudálo nic zajímavého. Takže to je pro tento týden všechno.

Pvosa – Simonka

Tento týden měla Simonka jen 3 vyučovací dny. Na pátek dostaly ředitelské volno. V češtině se učily číst a psát písmenko „Ž“ a v matematice procvičují dále počítání do 20. Simonka se hodně těšila na středu – čarodějnice. Kamarádka ji prozradila, že paní učitelky dávají den předem vědět, že si mají vzít čarodějnické kostýmy. Ale letos se tak bohužel nestalo. Díky tomu, že už 2. týden mají na škole inspekci :-(.

pvosa3 pvosa1 pvosa2

Tak jsme si užili čarodějnice aspoň večer ve vesnici. Chodíme u nás na hřiště, kde se opejká maso, v bývalých kabinách točí pivko a děti běhají po hřišti. Letos jsem iniciativně vymyslela pro děti nějaké lehké úkoly, aby se pobavily. Po splnění dostaly certifikát, balíček dobrot(+ sladkost „oko“)….+ světélko na prst na čarování.
Na 1. máj jsme si udělali rodinný výlet do Slatiňan na Kočičí hrádek a do interaktivního muzea Švýcárna. A jelikož bylo krásné počasí, nakonec jsme se stavili na báječnou zmrzlinu. Pátek jsme měli s manželem pracovní a tak holky jely hospodařit k babičce.

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Marinada

  Tak to byl opravdu nezapomenutelný zážitek – a většinou jsme si masky nasazovaly o pracovních sobotách 😀

 • Králíček4

  Peťko,já si to taky pamatuji,jen si na to člověk nevzpomene,ale tvá vtipná připomínka mě to připoměla.Ale vy v lese,což se mě nevybavuje,asi že nebyl v blízkosti les,ale vzpomínka na nasazování masky,ty igelitové pytlíky a vše se odehrávalo ve třídě a nebo na hřišti se nezapomíná.

 • Peťka

  Králíčku, škoda, že z té doby nemám fotky, nebo video. Bylo to šílené, běhat po lese s pytlíky na rukách, nohách, v pláštěnce a ještě s plynovou maskou. Kterou si navíc nikdo ani neuměl nasadit pořádně, takže v případě něčeho, by to stejně bylo na nic. Pak se maska vždy hodiny čistila, zabalila a zase šupajdila na rok do skladu. 🙂

 • Králíček4

  Docela mě rozesmála reakce Peťky,že na branné cvičení s plynovou maskou se nedá zapomenout.V tom má docela pravdu,dnes na to velice vzpomínám 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist