První třídou s VD: Jak bylo včera poprvé ve škole?

Rubrika: Chodí do škol(k)y, Základní školy

Naši prvňáčci už usedli do lavic a my se těšíme na vyprávění, jak se jim tento slavnostní den vedlo.

Cokynalda – Verunka

Ráno jsme vstávali včas a taky jsme se stihli řádně všichni pomazlit v postýlkách a pak už jsem vstávali. Dala jsem dětičkám snídani, potom se oblékli a dcerka si vzala školní tašku a kornout a nemohla se dočkat stejně jako náš malý, co šel prvně do školky. 🙂
Prvního jsme odvedli školkáčka a potom naší školačku. V 8 hodin měli přivítání všichni žáci před budovou školy a paní učitelky si postupně svoje ročníky odváděli do tříd – první šli prvňáčci.
Ve třídě si dcerka vybrala místo ve třetí lavici a paní učitelka se s nimi seznámila a řekli si všichni básničku, na lavicích měli připravené pracovní sešity a potom následoval první úkol ve škole – dětičky měli vybarvit obrázek a mezitím rodiče dostali plno informací.  Nahlásili jsme a zaplatili obědy, zařídili družinu a pak jsme vyrazili na oběd a zmrzlinový pohár.
Ve škole se Verunce moc líbilo, ale sladkosti z kornoutu rozdávat nechtěla – styděla se a v restauraci pro změnu zase řádila jako černá ruka.
Po příjezdu domů udělala první domácí úkol, zabalili jsme pracovní sešity do obalů a za chvilku jedeme pro nejmladšího člena rodiny do školky a potom do lesa na procházku. 🙂
Pro nás a pro naši Verunku to byl velký den!!!

cokynaldaLudlinka

Božulka – Jakub

Tak první den máme za sebou. Zmákli jsme to dobře. Ve škole se mu líbílo, byl nadšen. Seděl s kamarádem ze školky, tak si hned povídaly a malinko vyrušovaly. Tak mu dal pan učitel hned úkol. Měl rozdat prvňáčkům nějaké papíry s dalšími informacemi pro rodiče, on to nějak nepochopil, sedl si s tím zpět do lavice a bylo. Tak jsme se zasmáli a paní učitelka mu to pomohla rozdat. Pak už dával pozor. Všichni jsme měli být ve škole už v 7:05 h.(tak brzo jim začíná vyučování skrz autobus) a rozcházeli jsme se okolo 8:30hod. Jinak sešity, knížky, úkolníček, písmenka, číslice…to vše dostal, my měli  dokoupit ještě nějaké vybavení převážně na výtvarnou výchovu. Ale pár korun to stálo, pěkných pár korun. A tento týden se až tak moc učit nebudou, spíš si budou malovat (máme kontrolovat pastelky, ať jsou stále ořezané), okukovat jak to ve škole při vyučování chodí atd…
Jinak věcí nám bylo řečeno dost, spíš to bylo vše pro rodiče. Jakoubek byl spokojen, vysmátý a říkal mi v podvečer, že zítra se těší do školy zase. Tak ať mu to tak vydrží.
Mějte se všichni hezky, všem ať se daří a rodičům pevné nervy a dětem úsměvy na tváři.

Bozulka

 

Danasi – Eliška

Do školy jsme šli na 8 hodin. Hned před školou jsme se dovídali zvěsti, které omezují chod školy. Škola je rozdělena na 4 budovy. V jedné je mateřská školka, kterou během 14 dní dovolené vyplavila prasklá trubka v horním patře. Školka je kompletně zničená a urychleně se opravuje. Děti se musely prozatím přesunout do budovy, kde je původně družina. Která je tímto pro školáky nepoužitelná. V hlavní budově školy dokončují opravy. Okna a vnitřek je již upraveno, je jen lešení a děti musí opatrně. V této budově jsou třídy od 3 do 9 a tělocvična. V menší budově za ní jsou třídy dvě a to první a druhá a jídelna. Během října se bude stavět tubus, který tyto budovy spojí, aby se děti nemusely již neustále přezouvat a převlékat. Dále byli přítomní tatínci ihned zaměstnáni, neb nábytek, který měl dorazit minulý týden v pondělí dorazil až dnešní den. Nábytek se musel rychle uschovat a uložit tak, aby se vešel do budovy a i lidé se do ní vešli. Po těchto prvních chaotických chvilkách jsme se konečně usadili ve třídě a začalo uvítání. Děti přivítala paní ředitelka, děti z deváté třídy a představila se paní družinářka. Poté již povídala paní učitelka, zavolala si každé dítko k sobě. Dítě dostalo pamětní list, a balíček ve kterém byli pastelky, voskovky, lepidlo a tabulka.
Ve třídě je celkem 18 dětí. 10 chlapců a 8 dívek. Drtivá většina dětí jsou s odkladem. Jen 4 jsou šestiletí. Naše Eliška je z celé třídy nejmladší.
Děti si s paní učitelkou vyzkoušeli novou interaktivní tabuli a hned byli vyvoláváni a zkoušely si matematiku. Děti byli šikovné a dvě zaškobrtnutí lze jistě přičíst trémě.
Poté jsme my rodiče odešli do jídelny a probrali další bezpečnostní opatření během oprav a dále stravování a družinu. Děti si mezi tím dále s paní učitelkou dělali své věci. Například dostali deníček a vybírali si razítka, která budou mít na sešitech a knížkách. Toto razítko je bude provázet celý školní rok. Posléze došlo k výměně. Rodiče do třídy a děti do jídelny. Tam je paní družinářka seznámila s chodem jídelny a my rodiče jsme byli ve třídě zahrnuti potřebnými informacemi a ihned „oloupeni“ o peníze na chod školy.
Domů jsme došli kolem desáté hodiny. Ihned splnily první úkoly, které jsme dostali ve škole. Nachystali aktovku a věci na druhý den.
Elišce se nejvíce líbila jak říká velká televize, na kterou se může kouzelným perem psát.

Kralicek4ksalavova

EE – Victoria Ela

6.00 h : zvoní budík, musím vstát! Rychle, než někdo obsadí koupelnu. Sprcha, vyfoukat vlasy, namalovat nějaký hezký obličej…6.30 h: musím vzbudit Viki. Ve tváři se jí zračí radost i obavy. Tak už je to tady! Projevuji co nejradostnější náladu a pomazleníčko. „Když je dnes tak významný den, máme pro tebe překvapení“. To zabralo a už vyskakuje z postele. Na kuchyňském stole čeká malá krabička a uvnitř nové zlaté naušnice. Viktorce totiž teprve o prázdninách nastřelily tolik vytoužené naušnice a dnes jsme se je rozhodli vyměnit za ty opravdové. Na památku na dnešní den. Dáme si všichni společně snídani, obléknem si slavnostní šaty – hlavně ať neprší!!! Ještě načesat copánky. Aktovku na záda a můžeme frčet. Musíme tam být přeci dřív, když chce Viki sedět v první lavici. 🙂 Na první školní den vyrážíme všichni – celá rodina, i naši dva již dospělí synové.

7.40 h: vystupujeme z auta. Do školy už je to coby kamenem dohodil…co to je? Nějak se mi třesou kolena. Vstupuji do vyzdobené školy a stahuje se mi hrdlo. „Která šatna je naše, mami? “ Jen ukážu prstem a nejsem schopna promluvit. Všechno se to na mě nějak valí, musím zhluboka dýchat. Holčička moje malá, tak rychle nám vyrostla… Vcházíme do již přeplněné třídy s označením 1. A. První lavice je již obsazená…nevadí. Viki zaujímá místo a nesměle se rozhlíží po třídě. Kdopak si asi sedne vedle ní? Podle seznamu jejích budoucích spolužáků zde nikoho nebude znát. Po chvíli si přisedne malá nejistá slečna jménem Šárka. Ve třídě je 12 chlapců a 8 holčiček. Třída je to malinká, ale útulná. Paní učitelka je velmi příjemná, mluví uvolněně, střídavě k dětem i rodičům. Opět cítím, jak se mi derou slzy do očí, ale vidím, že nejsem sama. Pár maminek je na tom podobně. Stojím hned za svou dcerou, držíme se za ruce. Nové žáčky přišel uvítat i pan ředitel a zastupitel města. Po té jdou rodiče s p. vychovatelkou do družiny vstřebávat další informace, děti zůstávají s p. učitelkou.

8.50 h: a je po všem! Viktorka se tváří spokojeně, vesele poskakuje po chodbě. Ve škole se jí líbilo, těší se na zítra. To je dobře, konečně jsem se uklidnila i já…:-)) Je obklopena celou svou rodinou, což už poslední dobou není tak samozřejmé, abychom se všichni sešli. „A teď to musíme řádně oslavit“ prohlásil taťka a vyrazili jsme směrem k cukrárně. Viki si dala velkou zmrzlinu, já spíše horký čaj.

Nyní jsme již doma, ale náš slavnostní den bude ještě pokračovat. Vyrazíme na výlet. Cestou se stavíme na nějaký dobrý oběd. Když jsem se Viki ptala, jak by chtěla prožít den, prohlásila, že chce jet někam za zvířaty. Poslední dobou se „zamilovala“ do sousedovic bílých koz. Proto jsme domluvili návštěvu jedné domácí farmy, kde chovají nejen spoustu koz, ale i jiná zvířata. Mimochodem – když se zeptáte naší Viki, čím chce jednou být, řekne, že farmářkou. Takže si myslíme, že se jí výlet bude líbit. Zatím ještě neví kam pojedeme, prý chce překvapení.

Danasi EE-Victoria Ela

 

Kekunka – Světluška

První den proběhl plus mínus podle očekávání. Hektické ráno, dojetí, nervozita, přemýšlení nad tím, jestli bude lepší tohle či onohle tričko, aby byla nejkrásnější. 🙂 Ve třídě pak proběhlo uvítání, představování, pár proslovů (což děti samozřejmě nebavilo a mnohé si začaly povídat s kamarády a nedávaly pozor), rozdávání dárečků. Rodiče fotili, filmovali, některé maminky utíraly slzičky. Děti se šly podívat do družiny, rodiče zasedli do lavic a vyplňovali papíry. Děti se po návratu z družiny chichotaly pohledu na dospělé skrčené v pidi lavicích a se smíchem vyháněly rodiče ze svých míst. 🙂 Hodina uběhla docela rychle, naše cácorka odcházela smutná, že se svou kamarádkou nemohla být delší dobu, a už se těší na zítřek, až se zase s kamarádkou uvidí. 🙂

 

Králíček4 – Dominik

Jaký byl Dominikův první den? Myslím, že proběhl velice dobře, snad největší strach jsem měla já, maminka. Prvňáčci se měli ráno sejít ve společenském sále, kde v 9 h začalo jejich slavnostní uvítání mezi školáky. Po uvítání a rozdání malých dárečků novým žákům a učitelům se všichni přemístili do školy do svých tříd. Tam dostali nějaké školní vybavení a rodiče instrukce a děti se rozešly domů plní dojmů z prvního dne.

Ksalavova – Kačenka

Tak máme úspěšně první školní den za sebou. Ve škole to bylo docela chaotické, ale nakonec to vše proběhlo v klidu. Kačenka se přivítala s kamarády ze školky a šla se ostužkovat od paní učitelky a sednout do auly, kde měli proslov. Nás poslali do jídelny a poté nás zavedla paní družinářka do třídy, kde nám pověděla dost věcí o školní družině, nechali nás vyplnit různé tiskopisy a čekali jsme na děti. Děti dorazily s paní učitelkou, vzaly si své značky a posadily se do lavic. Opět byl proslov paní učitelky a šlo se domů. Zítra s sebou už musí mít aktovku, penál, přezůvky a pití. A jelikož jdeme s mužem do práce tak se zítra seznámí i s družinou.

Ludlinka – Terezka

Ahoj, tak dnes máme za sebou krásný první školní den.Terezka nemohla dospat, hlavně jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli bude ve třídě se svými dvěmi kamarádkami. Na vchodových dveřích byl seznam a vyšlo to, všechny 3 treperendy jsou ve stejné třídě. Třídy jsou u nás na škole 2 Terezka je v 1B a mají paní učitelku velmi příjemnou.Ve třídě je jich 26, což se mi zdá docela hodně, ale je tovyrovnané – 13 holek a 13 kluků. Přišel je pozdravit i pan ředitel a zástupce města, který přinesl v rámci projektu Do školy bezpečně dětem dárek, reflexní zvířátko, které se dá zavěsit buďto na aktovku nebo na oblečení. Dále pak dostali od paní učitelky kytičku v květináči a musí se o ni starat.Terezka bude chodit do družiny, mají slíbeno spoustu aktivit, plavání, bruslení i návštěvy divadla, takže se už moc těší. Tak to jsou naše postřehy z prvního dne.

Miney777 – Kristýnka

Dneska ráno – 2.9.2013 , po kouknutí na balkon jsem zjistila,  že to, co jsme vymysleli za oblečení na první slavnostní školní den je celkem nevhodné – jelikož tu bylo tak 11°C – takže sukýnka se silonkami – nee. Nakonec jsme přidali ještě legínky – takže byla spokojenost  na obou stranách – jak u mě – že nemusím řešit, jestli se to hodí k sobě či ne, tak Týnky – protože prostě chtěla sukni. Vyráželi jsme komplet  rodinka s časovou rezervou, aby si Týňule mohla ještě před školou popovídat s kamarádkami, které přes prázdniny neviděla vůbec, a nebo málo. Po čtvrt na 9 vyšla paní ředitelka, nějací zástupci magistrátu, a jali se proslovů. Potom si nás – teda hlavně děti – svolávaly paní učitelky po třídách, kam kdo patřil. Naše cácorka bude celý rok navštěvovat 1.B – mají ve třídě 7 chlapečků, zbytek ze 23 dětí jsou holčičky. 🙂 Mají také jedny trojčátka – ukrajinská – která neumí ani slovo česky – stejně, jako jejich rodiče – no, budou to mít holky – trojky těžké.
Dětičky hned dnes dostaly učebnice, pracovní sešity, dobrotu a malou hračku. Po přivítání ve škole jsme děti odvedli do družiny, a my měli první třídní schůzku. Informací bylo přehršel – ale ono se to zaběhne. 🙂
Doma jsme si udělali slavnostní obídek i s přípitkem. A už mě čeká jen papírování a podepisování – obaleno už vše mám – to byla taky odysea. 🙂 Ale o tom až příště.

Myšička1407 – Vašík

První den ve škole byl skvělý paní učitelka milá hodná příjemná a zítra už se Vašík těší. Příští týden nám držte palce, bude to těžké, musíme oznámit prvňáčkovi, že mu zemřel dědeček.

Nuninka – Nathaniel

Celkem jsem se obávala ranního vstávání, ale naštěstí nebylo třeba. Ráno u nás bylo veselo. Nathaniel se vypravoval do 1.třídy a dcera zase do 5.třídy na novou školu. Takže i pro ní všechno úplně nové. Trošku mě mrzelo, že malý, (teď bych mu už asi „malý“ říkat neměla, když už je přece školák) chtěl jít s tatínkem. Ale co se dá dělat, já pokaždé chodím na všechny akce školy/školky a tatínek to nestíhá, tak alespoń ten první školní den.:-) Já šla tedy s dcerou a syn s tatínkem.
Ráno před školou na děti čekalo pasování na prvňáčky, přímo panem starostou. Každý dostal svůj klíč od školy. Samozdřejmě, že jde o symbolický klíč, ne o opravdový. 🙂 Pak se šlo do třídy. Naty sedí v lavici se svým kamarádem ze školky. Uf, ještě že tak. Protože včera ho mrzelo, že jeho největší kamarád Kubík, letos do školy nenastoupí a že nebude moc za dětmi do školky.
Mě teda mrzí to, že nová paní učitelka udělala pár překlepů. Špatně napsané jméno na pozvánce a stejně tak na školním balíčku a malinkém dárečku na uvítanou. Také při vyvolávání dětí, řekla jeho jméno špatně. 🙁
Ve školce se nic takového nestalo a dneska hned několikrát.
Jinak, Naty je nadšený a těší se zase na zítřejší den. To už bude i v družině, tam je moc hodná paní učitelka. Nový školní rozvrh už je na nástěnce, všechny věci nakoupené a nachystané.
A jaký bude zbytek týdne, to uvidíme. :-)Já doufám, že se mu ve škole bude líbit.

Pvosa  –  Simonka

Myslela jsem si, že nebudeme moct dospat, ale sotva nás v 6hod. probudil budík. Slavnostně jsme se ustrojili, nasnídali, vzali tašku a všechny potřebné pomůcky, aby jsme je nemuseli táhnout v autobuse další dny a s manželem a i mladší dcerou vyjeli do školy.
Ve třídě v 7:45 se sešlo všech 9 prvňáčků. Paní ředitelka a zároveň třídní učitelka nás přivítala, promluvila k dětem a pak pozvala i ostatní děti chodící do této školy. Celkově tedy do naší vesnický dvoutřídky bude chodit 28 dětí.
Poté si pozvala prvňáčky před tabuli, aby se ostatním spolužákům představili. Pak se postupně představili ostatní žáci z 2. až 5. třídy.
Děti si odešly hrát do družiny a rodičům byli předány potřebné papíry k vyplnění a podány potřebné informace k organizaci výuky a chodu školy.
Před 10 hodinou jsme se vraceli zpět k domovu. A zítra to začne ….

Wabbi Pvosa

Wabbi – Anetka

Tak první den byl hektický, už nás dcerka budila deset minut před šestou jestli jsme nezaspali.:-) Jinak to byl krásný okamžik když usedla do lavice a pronesla tatínek na mě čenká venku :-D.Hlavně že komunikovala čí je a kde bydlí…….prázdniny atd…  Paní učitelka nám padla do noty hnedle hlavně Anetka byla unešená.V družině kde bude chodit se jí líbilo paní družinářka taky super bude je mít na flétničku kam bude chodit.Tak v sobotu napíšeme jak to vše probíhalo.Fotečku posíláme jak sedí s kamarádkou Irmou Anetka je stěma světlíma vlasama.

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • ludlinka
  ludlinka

  My také tu kytičku v květináči dostali i kornout s bonbonama a v něm byli i nějaké pomůcky do školy.

 • Králíček4

  Nevím jak ostatní,ale my jsme naopak kytičku s lízátkem dostali za prvňáčka.

 • ZUZINA – bonónky byly pro nové kamarády:-)

 • danasi

  Nuninko, a jak Natymu paní učitelka říkala. Včera jsem spolu sice mluvily, ale nestihly vše probrat.

 • děkuji za článek,snad prvňáčky jejich nadšení ještě nepřešlo a pilně už trénují klubíčka a motanice 🙂
  všimla jsem si,že některé děti mají kytičku,obdarovali p. učitelku?a ten kornout byl k vidění vícekrát?Bonbony byly pro nové kamarády nebo na uklidnění nervíků?

 • Školáčci i jejich rodičové, ten první den zvládli dobře. Nikdo nezaspal a nepropásl slavnostní vítání. A to je dobře 🙂
  Milí školáčci, jen tak dále. Ať se vám v té školičce daří celý rok. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist