První třídou s VD

Rubrika: Základní školy

Příští týden čekají některé rodiče třídní schůzky. Co se dozvědí se určitě dočteme v dalším vydání seriálu První třídou s VD. Kekunku by zajímalo, jak probíhá angličtina v jiných třídách, protože není příliš spokojená se systémem výuky ve třídě Světlušky. Ludlinku maličko znepokojuje, že děti mají příliš mnoho různých akcí a výuku pak dohánějí doma.

Majulka nám poslala docela drsnou zkušenost z družiny, přečtěte si, co se stalo Péťovi a napište nám, co si o tom myslíte? Také máte nešťastně vyřešené vyzvedávání dětí z družiny? Jak to chodí u vás?

Danasi – Eliška

Tento týden byl velmi pestrobarevný. Maminka měla narozeniny a tak jsem ji vyrobila dárek. Mamka nám zase udělala radost, říkala, že má velkou radost, že my máme radost. A čeho, že se to týkalo. Mamka koupila trampolínu. Abychom mohli na ni všichni skákat. Proto říkala, že nechce dárek, ona koupila dárek a nebyl to jen dárek pro ni. V pondělí a úterý bylo pěkně a tak jsem dováděla s Deniskou na trampolíně. Ve středu jsme měli velikonoční burzu a mamka si tam koupila mé výrobky. Starší děti pekli i bábovky a dělali občerstvení a pořádali třeba ve třídě kavárnu. Nebo hráli na nástroje. Každá třída si něco vydělala na velikonoční zábavu. Čtvrtek byl deštivý a než jsem došla do školy byla jsem celá mokrá a to jsem měla pláštěnku i deštník. Paní učitelka mi někde sehnala tepláky. My ve škole vlastní nemáme, protože nemáme tělocvik, ale plavání. V pátek jsme byli ve městě. Šly jsme na akci domu dětí a mládeže Fokusu. Byli tam herci já neznám ty jména, ale byli z Ordinace a byl to například primář Mázl a jeho syn Jakub. Dělali pro nás představení a i my někteří jsme jim pak říkali básničky. Do školy jsme se vrátili o hodinu později, všichni rodiče již byli moc netrpělivý, kde jsme. Eliška

danasi-32

Kekunka – Světluška

Světluška se vrátila do školy, ale asi tam moc dlouho nevydrží. 🙁 Chodí teprve chvilku, jen na vyučování, ale stejně už je zas načatá. Ve škole se učí psát písmenka jako ch či g, v matematice probírají měrné jednotky (litry, kg, metry) a „o x méně“ či „o x více“. Stále nás trápí angličtina, kde se musí pořád učit nějaké písničky. Nechápu tento styl výuky. Jen papouškování textu, kterému dítě nerozumí, nadrtit, odříkat na známku a už se učit novou písničku. Když se Světlušky zeptám, jak se řekne to či ono slovíčko, tak neví. Zajímalo by mě, jak u ostatních probíhá výuka angličtiny a jestli ta naše má nějaký smysl…

Králíček – Dominik

A další týden je za námi. U nás vše při starém ani není nic moc ke psaní,ve škole čtou ve slabikáři a navíc i knížku,ve Slabikáři si to totiž lehce zapamatují.Asistentka Domču chválí,ale párkrát se šlo domů s pláčem,zase nestihl být první.Tak moc se snaží dětem vyrovnat a ono to docela nejde.Jinak mají nemocnou paní učitelku a to bude na déle,protože nastoupila na operaci hlasivek a tak doufám,že ji to dobře dopadne a brzo se za dětmi vrátí.

Ludlinka – Terezka

Zdravíme všechny, týden opět uběhl jako voda. Děti procvičují počítání do 15, pokouší se už i do 20. Ve slabikáři pokračují písmenkem F. Ve čtvrtek byli opět celý den v muzeu a neučili se, šlo o výstavu zvířátek. Na žádné jiné škole jsem neslyšela, že by pořád někde chodili, a ještě ke všemu na celé dny, třeba 2 hodiny max., myslím, že by to úplně stačilo a nemuseli potom dohánět doma. Vím, že se opakuju, ale opravdu mi to vadí. V pátek měla Terezka narozeniny, tak nesla do školy bonbóny.

Majulka – Péťa

Tento týden máme za sebou jeden nepříjemný zážitek, spojený s družinou. Protože chodíme s manželem do práce a nemůžeme si Péťu po vyučování vyzvedávat, jako prvňáka ho nechceme nechat chodit samotného domu a i ho nechávat doma čekat až příjdeme z práce, dáváme ho jako většina pracujících rodičů do družiny. No a do družiny ho dáváme hlavně proto, aby na něj nějaký dospělý člověk dohlížel, když to nemůžeme dělat my. Jak jsem se přesvědčili, ne však tomu tak vždy je.
Ve středu když jsem pro Péťu přišla , tak jsem šla za ním do šatny, kam jinak nesmíme, ale já se potřebovala podívat, jaké tam má věci na převlečení do družiny. Péťa stál v šatně, dost roztřesený a ruce, hlavu i krk měl celé od krve. Zrovna si ruce prohlížel a nějak nevěděl co se  přesně stalo, netušil, že má od krve i hlavu. Já jsem se hned ptala, co se mu stalo, že má od krve i hlavu a krk a on že se bouchl o stolek v družině. Na mou otázku, proč mu to družinářky neošetřily a  nechaly ho v takovém stavu jít samotného do šatny, kdy musí zdolat celé patro schodů a dlouhou chodbu on odpověděl, že družinářka nic neví, protože byly v družině asi půl hodiny samy a družinářka z jiné třídy mu jen přišla říct, že má jít domu. To mě docela rozhodilo. Když dám dítě do družiny proto, aby ho někdo hlídal a on si nikdo ani nevšimne, že má celou hlavu, ruce a krk od krve, a to ani při tom, kdy ho  posílá domů, ve mně dost výrazně oslabilo důvěru v tuto instituci.
Po tom co jsem zjistila  jaký je rozsah zranění, jsem ho ošetřila. Jelikož zranění nebylo vážné, stačilo ranku na hlavě osušit papírovým kapesníkem, krev už v tu chvíli přestávala téct. Nedalo mi to však, a protože jinak byl Péťa celkem v dobrém stavu, vzala jsem ho za ručku a šla za jejich družinářkou. Cestou jsem se stále Péti dotazovala, zda mu je dobře, protože se mi zdál trochu bledý. Družinářku jsme potkali, zrovna když přicházela do své třídy, takže do té doby tam pořád nebyla. Ukázala jsem jí Péťu s tím, že jsem jí přišla upozornit, v jakém stavu mi poslaly dítě. Družinářka se zhrozila, co že se mu stalo a na to já, že to by mně měla říct ona, ale že mi to říct nemůže, když byly v době kdy se to Péťovi stalo děti v družině samy. Družinářka se sice vymlouvala na to, že mají nějaký velikonoční dílny, a že tam musela jít. Po tu dobu prý na děti měla dohlížet družinářka z vedlejší třídy. Dohlížení však vypadalo tak, že jen chodila dětem říkat kdo má jít domu a ani při tom se na děti nepodívala, jinak by si musela všimnout zakrváceného Péti. Družinářky se Péti ptaly, proč jim něco neřekl, ale on neměl v době úrazu komu a navíc, že mu teče krev z hlavy vůbec nevěděl, páč si dozadu na hlavu nevidí :-o. Sice si všiml ještě v družině, že má ruce od krve, ale prý se domníval, že mu teče krev z nosu a tak si šel jen ruce umýt. Že je má znova krvavé si všiml až po cestě z družiny do šatny.  Vychovatelky se obě velice omlouvaly a byly z toho docela rozhozený, trochu rozklepaný. Já jsem jim po tom, co jsem  vyjádřila své negativní pocity a ztrátu důvěry, nakonec slíbila, že toto více nikde řešit nebudu a bude to jen mezi námi. Rozhodla jsem se ale, že budu pro Péťu do té šatny vždy chodit. Nedovedu si totiž představit, co by tam chudinka s těma zkrvavenýma rukama dělal, kdybych za ním do té šatny nepřišla.

Už od začátku se mi moc nelíbil systém školy, kdy zazvoníme u vchodu do školy na videotelefon a někdo, většinou družinářka, kterou skoro ani neznáme, nám řekne, že dítě posílá. Dítě pak musí projít jednu dlouhou chodbu, pak zdolat jedno patro schodů a projít další dlouhou chodbou do šatny. Tam se přezout, obléci a pak teprve jde za rodiči ven. Pak se děti občas vrací pro čepici, šálu, někdy i tašku do šatny. Někdy když dlouho Péťa nejde, tak se vypravím do šatny za ním, což ale nemáme jako rodiče dělat, moc nechápu proč. Jednou se také stalo, že družinářka omylem, místo jiného dítěte poslala Péťu a on nás venku nenašel. Šel tedy zpátky do družiny, ale to už prý plakal, protože mu bylo líto, že tam  maminka s tatínkem na něj nečekají a on se už na nás tak těšil. Když jsme za chvíli skutečně přišli a on nás venku konečně objevil, tak se znova rozbrečel a my z něj chvíli museli tahat, proč vlastně brečí 🙁 .

Miney777 – Kristýnka

Tento týden měla Týnka premiéru  – v úterý mi celá nešťastná při cestě ze školy (čekal na nás děda – ona o tom nevěděla) říká  „Mami, mám průser – dostala jsem špatnou známku“….  Čekala jsem, že UŽ to přišlo, že máme první „5“  ale kdeže – ona jenom „4“ 🙂 Bylo na ní vidět, že jí to opravdu mrzí, a že neví, co si s tím počít. Tak jsem jí chlácholila, že to jednou přijít muselo, že stejně tak přijde první trojka a pětka – a když je to občas, že z toho nebudu dělat vědu 😀 Šli jsme jí s dědou „oslavit“ do cukrárny. Dostala jí v matematice, dělali nějaký kalendář, a byla to samostatná práce – bez nápovědy paní učitelky – jen mě „potěšilo“, že nebyla jediná – „hříšníků“ bylo víc 😀 co zadání nepochopilo…

Ve čtvrtek byli na výlete ve skanzenu, přijela nadšená, dovedla si beránka na papíře a koupila si (dostala kapesné s sebou) vyřezávané vajíčko. Odpoledne pak měli ještě nějaký program v dužině – tak byla plná dojmů 🙂 A aby se kulturní čtvrtek završil, večer jsme byly spolu pozvané do ZUŠky na přehrávky starších žáků (houslí, na které letos chodí) – aby viděli – mladší nováčci – jak by se měla a mohla jejich úroveň vyvíjet.

Příští týden vás „pobavím“ naší odyseou na téma „NAŠE AJ“…

Myšička1407 – Vašík

Zdravím Vás všechny. Posíláme pozdravy. Ve škole se toho moc nepohnulo. Byli na výletě na velikonoční besídce, zdobili vajíčka, vyráběli perníčky, vyzkoušeli si jak se plete pomlázka atd.. Mezi tím se naučili psát Ř K E v pátek školu navštívili horníci a vyprávěli jim o své práci. Čeká nás velikonoční týden . Máme pro Vašíka překvapení, které bychom měli dostat právě na velikonoce. U domečku sice máme psa, ale už 10 letého a tak mu budeme pořizovat kamaráda. Vašík nic neví 🙂 A věřte bylo těžké to utajit. Tak předpokládám že příští týden napíši o tom jak se Vašík seznamovat se svým novým kamarádem.
Všem přeji krásný týden dětem hezké velikonoční prázdniny a klukům bohatou velikonoční nadílku.

myšička-32

Nuninka – Nathaniel

Jaké jsou novinky v naší třídě? Popravdě řečeno, žádné. V matematice počítáme od 1 do 20. Ve čtení máme z nových písmenek tyto Č,R,Ř,CH. V písance píšeme velké Ž. Perem už píšu více, dokonce i v matematickém sešitě. Sice to ještě není úplně ono, ale opravdu se snažím. Píšeme také diktáty, ze kterých mám většinou za 1. A to je fakt super. 🙂 Nejlepší to je stejně s paní učitelkou v dužině. Hodně chodíme ven nebo jsme v tělocvičně. 3-4 třída byla tento týden na florbalovém zápase a naše škola se umístila na druhém místě. Paní učitelka z toho měla velkou radost. Příští týden jsou třídní schůzky, tak jsem zvědavý co nového se mamka dozví. 🙂 Od babičky jsem dostal skejbord a tak se na něm učím jezdit. Zatím žádné zlomeniny nebo jiné úrazy, kromě menších pádů. Bohužel jsem si ho zapomněl ve škole, takže přes víkend nebudu moct trénovat, ale to nevadí, ještě mám kolo.Přeji všem hezký víkend a zase příště ahoj 🙂

Pvosa – Simonka

Jak jsem psala minulý týden, o víkendu se konal maškarní karneval, který pořádala základní škola. Sešlo se tam spousta dětí a Simonka s Nikolkou si to užily. Na začátku byla krátká pohádka,  pak se tancovalo a i tombola byla. I my jsme pár cen vyhrály. Jinak ve škole je to pořád stejné. Simonka už jsou v půlce malé písanky 2 – píšou „h,H“. Přes víkend se mají naučit kratší velikonoční básničku:
Hody, hody, doprovody, já jsme malý zajíček, utíkal jsem podle vody, nesu mnoho vajíček.
Ve slabikáři už jsou u písmenka „B“. Trénují počítání do 20 a porovnávání větší, menší a rovná se. Tento týden přinesla Simonka úkol i z prvouky, kde mají dopsat názvy mláďat.
V pátek také přinesla Simonka namalovaná vajíčka, což mě připomnělo, že by jsme mohly velikonočně ozdobit byteček.
Příští týden nás čeká rodičovské sdružení.

 pvosa-32

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Peťka

  Majulko, takový systém vyzvedávání máme v naší škole taky. Bohužel jdou děti samostatně přes dvě patra a ještě koridorem z jiné budovy. Už se stalo, že maminka čekala na dítko hodně dlouho, pak jí to nedalo a zazvonila na družinářku znovu, že dítě ještě nepřišlo, zda ho nezapomněla poslat. Nakonec bylo dítě nalezeno zavřené na wc, kam ho zatáhli deváťáci. Prý nemohl ven, protože před dveře dotáhli nějakou komodu a prvňákovi zkrátka nešlo ji odtáhnout. Čím myslí takový výrůsci to netuším, mozkem pravděpodobně ne! Je to smutné. Nicméně ani po tomto se nic nezměnilo. Rodiče zkrátka před družinu nesmějí.

 • mysicka1407

  děkuji Majulko. Už zítra si pejska přivezeme. Jsem zvědavá. Moc mě Majulko mrzí co se stalo. Držím palečky aby se to neopakovalo.

 • alena5

  U nás v je družina na dvou budovách,a bývá to tak, že pokud chodí děti sami, tak je družinářka pustí v určitý čas a do šaten jde sám,pro koho si někdo chodí tak dojde až ke dveřím družiny a nakoukne přímo do třídy a družinářka ho vidí,nebo ji děti upozorní a pak jde rodič i s dítětem do šatny.Dojíždějící děti z okolních vesnic,mají možnost využít toho že vychovatelka děti odvádí až na autobus,stejně tak ráno je z autobusu přivádí,i když je to jen cca 7 minut chůze daleko.
  Majulko,je mi líto co se stalo a chápu že to nechceš rozmazávat,když jinak problémy nejsou,i když teda nechat děti půl hodiny bez dozoru,to si koleduje družinářka o pořádný průšvih.Jen mě docela překvapuje že to ani ostatní děti neběžely „žalovat“ když se uhodil a pak byl od krve,u nás na sebe prásknou hlavně ti menší úplně všechno,takže být nějaké dítě od krve,tak to hulákají a běží najít někoho dospělého.

 • Králíček4

  U nás mají právě družinu v přízemí u vchodu pro učitele,je tam zvonek a po něm koukne družinářka ještě z okna,pro kontrolu,protože zazvonit může kdokoliv.

 • Majulka

  Samozřejmě jsem se také Péti ptala, jestli to už družinářka někdy udělala, že nechala děti ve třídě samotné. Péťa říkal, že si to nepamatuje, že jinak s nimi ve třídě vždy byla. To byl také důvod, že jsem si víc nestěžovala. Kdybych se dozvěděla, že se to stalo víckrát, určitě bych to neřešila jen takto. Také se Péti od té doby vždy ptám, jestli byla družinářka po celou dobu s nimi.
  Ale Megii, máš pravdu, docela dost mě vadí to posílání dětí. Přesně to mě strašně zarazilo, že mohou poslat úplně jiné dítě. Také nás mohl třeba hledat a jít domu sám a mohlo se mu i něco stát. Bydlíme v krajském městě, takže docela rušném, samé auto, velký křižovatky, zlí lidé a člověk nikdy neví, co dítě v takové situaci, kdy čeká před školou rodiče a oni tam nejsou, udělá. Naštěstí Péťa počkal až bude někdo vycházet ze školy, aby se vůbec dostal zpátky a vrátil se do družiny. Až bude rodičák, tak to tam chci zmínit, no uvidím, jestli se něco změní. Ale muselo by se přidat víc rodičů, sama určitě nic nezmužu.

 • Majulka

  No věřte, že jsem měla chuť nepozornost družinářek řešit na vyšší úrovni, než jen s nimi, ale když jsem je pak viděla, jak je Péťovo družinářka z toho vyklepaná, tak mi jí bylo trochu líto. Ona je jinak na děti docela hodná, tak jsem jí nechtěla způsobovat nějaké potíže. To zranění naštěstí nebylo nějak vážné, jen malá ranka, ale z hlavy teče strašně moc krve i po malém zranění. Věřím, že po této zkušenosti už si dají příště větší pozor. Samozřejmě chápu, že nemohou nějakému tomu zranění vždy zabránit, ale alespoň to ošetření a hlavně osobní odvedení a předání zraněného dítěte rodičům bych považovala za důležité. Vždyť Péťa po cestě ze schodů mohl třeba omdlít a pak by se mohlo stát něco mnohem horšího.
  Dnes, když jsem byla pro Péťu v šatně, tak tam stála jejich třídní, mimochodem zároveň manželka ředitele školy. Tak jsem si říkala, kdyby něco namítala, že chodím až do šatny a já jí ten důvod sdělila, tak by se to asi ředitel nakonec opravdu dozvěděl.

  Myšičko, Vašíkovi přeji s novým kamarádem hodně krásných zážitků.

  Miney, já tady minule psala o první pětce, tak čtyřka ještě dobrá. Péťa nám dává každý den hádat co ve škole dostal, tak od tý doby co dostal pětku vždy začínám u této známky a on se rozčiluje a zároveň směje, proč začínám zrovna od pětky 🙂

  Ludlinko, úplně tě chápu. Na výlety byste mohli chodit s Terezkou vy, ale vy se s ní učíte a výlety absolvuje s učitelkou, je to trochu postavené na hlavu.

 • meggi41

  MAJULKO,musela jsem se prihlasit,abych ti napsala,
  urcite by jsi to mela razne(ji)resit,aniz by jsi se mela citit jako zalovnicek,nebo nekomu delat problemy,ale tohle probem bohuzel je a jejich!!tohle totiz neni vubec v poradku a neznam jak to chodi v Cr,ale je to nepripustne a cely ten system,jak deti chodi za rodici,a+ ta vase zkusennost,jak sel vas klucina omylem za vama?!!!?!..to se nesmi prece vubec stat;kdyz to vezmu logicky;co pises,tak vlastne zazvoni kdokoliv a jsou mezi nama i zli lide,ze..A uz ten strach ditete,kdyz vas tam nevidi..Vubec si nedovedu prectavit;ze to takto nekde funguje,kde jsou deti!!Urcite mas plne pravo chtit neco takoveho vyresit,nez ohledu na to;co si o tom mysli druzinarky,ikdyby s tim mely kopu papiru 🙁 Jejich hloupost!!..Takova vec se vzdy musi resit(z jejich strany),a brat vazne a ty jsi v pravu! 😉
  Je fajn si vzit za spojence napr.i jine rodice;treba maji podobny zazitek..

  Kazdopadne jsi v pravu a takto bych s tim sla i sama, za reditelkou,v pripade nevstricneho kroku z jejich strany,nebo zlehcovani,bych pohrozila zrizovatelem skoly(druziny)a ono nekdy se zacnou dit veci a
  drutinarky si uvedomi..Je smutne,ze tam,kde jsou deti,se neco takoveho vubec stava a ze tam nmnohdy pracuji lide ne zrovna na svem miste.. 🙁

  U nas ve skole(ach)se kazdy uraz,modrina,zakopnuti pri hrani venku..musi vepsat do registr.knihy a dale na tiskopis;z casem zraneni;kde se to stalo(hriste,area na poobedni hrani a podobne),a jak bylo dite osetreno..A to se preda rodicum(ci pestounum),i pro pridat,ze by potomit dite potrebovalo dalsi lekarske osetreni po prichodu domu s rodici!..V pridane vetsiho zraneni;ci nevolnosti,horecky..a pod.se vola lekar a rodice!

  Nyni,je tomu mesic;jsem si jeste ke sve praci ve skole,pribrala vypomoc v druzine!Kazde dite predam primo do rukou jen rodici-osobe,kterou znam a vim,ze k diteti patri!Pokud prijde nekdo jiny(teta,plnolety sourozenec;babicka..)a neni dopredu souhlas rodicu,tak volam rodicum na souhlas a pozadam je;aby pro priste i tuhle osobu nahlasili jako vyzvedavaci..Coz vitaji.Rodice take zvoni na bezpecnostni zvonek..Take se k nam ale nikdo nedostane..Ale ja je predavam az ven z druziny!

  V pripade opusteni tridy(jdu na wc,nebo neco napr.zanest)vzdy zvonim pod stolcem na jinou ucitelku!!NIKDY nesmime nechat deti samotne ani na minutku!
  Megg

 • danasi

  Majulko, chudák Péťa. Jedna zkušenost ze základky ve městě a starší děti. Oni je zase nechají samotné. Také chodili z družiny, ale až ze vzdáleného křídla a několika schody. Také jsem mávla rukou nad celou odřenou rukou, kdy ji cestou potkal nějaký velký kluk, který byl za nevhodné chování po škole. Také mne umluvili, že to nemám řešit. Ale jen proto, aby neměli papírování a nemuseli vyplácet z pojistky, za úraz. I když se ruka jen vyčistila, odpovědnost mají. U druhé dcery a hopíku v oku jsem už nic netutlala. Léčení nakonec trvalo půl roku a lékařka mi až posléze pověděla, že se bála, že Adéla bude na to oko slepá, ale protože jsem byla na rizikovém těhotenství dovolila si toto zamlčet. Výsledek dcera dostala od školní pojišťovny přes 30 tisíc.

  Kristýnko, „blahopřeji k první 4“. To se opraví.

  Nuninko, skejtbort – to kdysi chtěla i Týna, tak chápu klučičí sen.

  Ludlinko, také by mne to trošinku trápilo. Sice super akce, ale co učení, že.

  Kekunko, u nás tu angličtinu od první třídy nedávají, protože prý děti jen opakují co slyší a nemá cenu jim plést hlavu se psaním a jiným čtením. Takto odůvodnili neúčast anglického jazyka v první třídě v naší škole.

 • Králíček4

  Majulko,tedy chudák Péťa,no nevím zda bych to dokázala řešit jako ty a nejít si stěžovat,no snad si to budou družinářky pamatovat a nebude se to už opakovat.
  simonka s Nikolkou jsou krásné princezny.
  Nuninko,tak skejbort je sen našeho Dominika,ale při jeho motorice by jsme byli častými návštěvníky chirurgie a tak jsme to ještě neriskla.
  Všem dětem přeji krásné nastávající velikonoce a co nevidět bude i konec roku,už vlastně zbývá jen 2,5 měsíce.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist