První čtení, to nic není

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Základní školy

prvnicteni150Vybrat tu správnou knížku, kterou si začínající  čtenář zvládne přečíst úplně sám a která ho povzbudí k dalším čtenářským zážitkům, není jen tak. Podívejte se tedy s námi na některé konkrétní knihy, které u nás pro začínající čtenáře vycházejí.

V edici První čtení, to nic není, vyšly v nakladatelství Portál zatím dva tituly – Zvířátka a Pohádkový svět. Autorkou obou z nich je Eva Horáková, zkušená matka dvou dětí a učitelka na prvním stupni základní školy. K napsání obou knih ji přiměl nedostatek kvalitních textů k procvičování čtení tzv. genetickou metodou, která učí číst nejdříve velká tiskací písmena, děti se neučí slabikovat, ale slova zpočátku hláskují.

prvnicteni_zviratkaObě knížky jsou tedy primárně určeny prvňáčkům, kteří začínají číst právě tímto způsobem. Počtou si v nich ale i děti, jejichž výuka čtení probíhá jinak, případně předškoláci, kteří už mají „natrénováno dopředu“.

Příběhy jsou v obou knížkách řazeny od nejjednodušších k náročnějším. První z nich se skládají výhradně z jednoslabičných slov, na konci knihy už pak obsahují i složitější troj- či čtyřslabičná slova. Všechny pohádky jsou dlouhé „tak akorát“, takže je mohou využít i učitelé jako vhodný domácí úkol nebo školní cvičení. Začínajícím čtenářům jsou uzpůsobeny také po stylistické stránce. Děti je snadno pochopí a nechají se vtáhnout do děje.

Navíc jsou jednotlivé příběhy doplněny ilustracemi Venduly Hegerové, kterou děti znají z dalších knížek z Portálu i z oblíbeného dětského časopisu Sluníčko.

Zvířátka obsahují  16 poučných i vtipných příběhů o zvířátkách nazvaných vždy po hlavním hrdinovi – Myš Bob, Husa Gáta, Zebra Kamila, Krokodýl Bořivoj, Nosorožec Mikulášek… Poslední tři příběhy obsahují dokonce i slova čtyřslabičná. Pro ty, kteří se k nim poctivě „pročtou“, bude jejich zvládnutí jistě hračka.

Pohádkový svět je jak už název napovídá plný pohádkových příběhů. Je jich tu celkem 12 rozdělených podle obtížnosti na třetiny. Děti si mohou číst o drakovi, princi, víle, vodníkovi, pirátovi atd. Nečekejte klasické pohádky, příběhy jsou spíš moderní, což ale určitě není na škodu.

Oba tituly splňují kritéria pro knížky vhodné pro první čtení, o kterých jsem psala už v článku První opravdové čtení. Mají-li vaši začínající čtenáři (ale třeba i menší děti, kterým budete „jen“ předčítat) rádi zvířátka a moderní pohádky, jistě nesáhnete vedle, když vyberete některou z těchto knih.

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist