Proč posílat děti na náboženství?

Rubrika: Volnočasové aktivity, Výchova školáka, Základní školy

259330_students„Posíláme ho proto, aby ho pan farář pustil k prvnímu svatému přijímání.“ – „Kdyby nechodil náš kluk do náboženství, lidé by nás odsoudili.“ – „Zapsali jsme ho, protože všichni jeho kamarádi na výuku náboženství chodí.“ – „Neuškodí mu, když bude něco znát z Bible.“ – „Je to dobrý zvyk.“ Podobných zdůvodnění bychom mohli uvést více. Ani jedno však uspokojivě neodpovídá na naši otázku…

Dnes už nedovede tuto otázku správně zodpovědět mnoho rodičů. Náboženství nedává rady na zbohatnutí, nezajišťuje nám pohodlný život, nevylepšuje naše společenské postavení, neřeší naše problémy, neléčí nemoci, nechrání nás před přírodními pohromami. Náboženství chrání zdraví našeho nitra. Víra dovede často měnit život a žebříček jeho hodnot.
Potřebují víru v Boha i děti? Známý italský pedagog Marcello Bernardi, sám nevěřící, říká, že víra je pro člověka stejně nepostradatelnou složkou jako myšlení. „Iluze, která se nazývá vírou, se nesmí přehlížet. Kdo nevěří v Boha, věří v něco jiného, například v lásku, ve spravedlnost, ve svobodu. Ti méně nároční věří v sebe, v sílu moci nebo peněz. Takové iluze mají podřadnější hodnotu.“
Psycholog Abraham Maslow vytvořil známou pyramidu základních motivací a potřeb člověka. K fyziologickým potřebám patří potřeba pohybu, volnosti a možnost objevovat svět. Děti, které mají zajištěno bydlení, stravu a dobré oblečení, bývají přesto neklidné a nervózní. Další je potřeba bezpečí – jistota, že tam, kde jsme, nás nic neohrožuje a jsme tam svobodní. Následuje potřeba lásky a příslušnosti. Základní potřebou všech lidí, a tedy i dětí je mít možnost milovat a být milován. Děti potřebují poznat lásku k sobě samým – především v období dospívání. Potřebují přijímat samy sebe, potřebují patřit do své rodiny, ke společenství, mít před sebou otevřený svět. Neobejdou se bez úcty k sobě i k druhým. Jestliže děti zahrneme naší láskou, budou si této lásky vážit a časem se naučí všechno proměňovat v lásku. Pro každého jednotlivce je absolutně nutné mít silné přesvědčení o sobě, které pramení ze sebeúcty. V opačném případě se člověk chová k sobě i k druhým destruktivně. Ještě výše je potřeba seberealizace – děti potřebují mít před sebou nějaké poslání a cíl. Potřebují cítit, že jsou brány vážně, že se mohou radovat, že mohou tvořit, vážit si ceny svého života, pociťovat, že život má smysl, poslání a cenu. A co je ještě dál? Něco, co Maslow do pyramidy hodnot nezařadil, ale jistě tam patří – mohou se cítit milovanými Božími dětmi. Křesťanství není jedno z nabízených vyznání v pomyslném supermarketu náboženství.
1. Křesťanství učí jedinečným způsobem chápat krásu, velikost a hodnotu života. Život je úžasným darem Boha Stvořitele, základní hodnotou, která vyžaduje maximální úctu k sobě i k druhým.
2. Křesťanské náboženství klade na první místo setkání s Přítelem, který je zároveň Bohem a zárukou pravdy. Ježíš není jen vzorem nového lidství, který žil v určité historické době. Je živý a činný i dnes.
3. Křesťané jsou přesvědčeni, že lidská existence nekončí smrtí, ale čeká ji nepředstavitelná budoucnost. Prvním darem víry je naděje, která dává smysl naší existenci.
4. Křesťanství probouzí silné sebeurčení a nabízí hodnoty. Prostředí, v němž žije mnoho dětí a mládeže, je zpustlé. Víra nabízí bezpečí, orientaci, hranice mezi dobrem a zlem. Přitom nijak neomezuje lidskou svobodu a respektuje konečná rozhodnutí.
5. Křesťanství pověřuje posláním. Život se stává povoláním, úkolem, a musíme k němu přistupovat co nejzodpovědněji. Není jen výsledkem splynutí dvou buněk.
6. Křesťanství nabízí velice vznešený cíl: „Miluj svého bližního jako sebe.“ Láska je podstatou Boha, je základem jeho existence.
7. Křesťanství dává smysl každodennímu životu. Učí chápat smysl utrpení, ztrát, slz, proher…
8. Křesťanství včleňuje do společenství, které přijímá, odpouští, nese, dává odvahu, uchovává Slovo samého Boha.
9. Křesťanství je požehnáním. Žít s vědomím, že jsem přijímán, „žehnán“, je silou a jistotou i ve chvílích nejtemnějších. Každý člověk je neustále přesvědčován: „Jsi milované dítě, chtěné samým Bohem, který je vždy nablízku, aby ses neztratil.“
Nemá smysl zbavovat děti tak velkého daru. Rodiče se nesmí spokojit jen s tím, že přihlásí děti do náboženství. Musí se stát jejich průvodci a učiteli víry. To je moc důležité. A jako dar života je předáván Bohem skrze rodiče, tak i víra se sděluje skrze rodiče a skrze církev.

Jedná se o ukázku z knihy Vychovávej jako Don Bosco (autor: Ferrero Bruno)
vydal Portál, 2007

Napsal/a: Ferrero Bruno

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (40 vyjádření)

  • Omlouvám se za dýtně(týdně)

  • Vefi,moc hezký příspěvek.Moje děti sice nechodí do náboženství,ale dcera chodí třetí rok na Arcibiskupské gymnázium,kde mají náboženství hodinu dýtně.Za toho dva a půl roku sleduji jaký to má na ní pozitivní vliv,co se právě týká vztahu ke svým blízkým a k ostatním lidem.Dokonce mě občas vytáhne do kostela.Je fakt,že se mi někdy nechce.Chodíme na dětské mše,které bývají úžasné. Vždycky z toho mám dobrý pocit a pohlazení na duši.Takže víra (at´už člověk věří v cokoli) je pro mě posvátná.

  • Vefi, krásně jsi to trefila 🙂

  • Ahoj, tak jsem se zaregistrovala, abych tu nebyla za anonyma:-). SOuhlasím s s názorem, že tón článku je poněkud propagandistický, ale mrzí mě, že nás, křesťany všichni posuzují podle těch jedinců, kteří pokrytecky „káží vodu, pijí víno!“ Já jsem křesťanka, i když přiznávám, že na baterky. Občas tápu ve spletitých chodbách církevních ujednání, s některými mám problém souhlasit.
    Ale v dnešním šíleným světě je krásný, když děti slyší, že maí dodržovat nějaká pravidla, že se mají navzájem milovat, nemají krást…apod. I kdyby si z náboženství odneslo mé dítě „JENOM“ to, že si bude vážit života svého i jiných a že se bude snažit nikomu vědomě neubližovat, nebude nenávidět, ale milovat a snažit se pochopit ostatní, je to pro něj i pro mne velká výhra (i když přiznávám, že v dnešní době možná i jistý společenský handicap).
    Já věřím v Boha, vím, že pro nevěřícího je to nepochopitelné, jeví se mu to jako hloupost či naivita, bude mi argumentovat inkvizicí a tím, jak je vyobrazen Kristus na kříži či tím, že se to či ono nemohlo stát tak, jak je psáno v Bibli.Chápu vás, nevěřící v Boha, ale pokud věříte v dobro, pokud při pohledu na starého, nemocného člověka či smutnou paní v tramvaji cítíte divnej pocit u srdce, máte ho na správném místě a možná jste lepší lidé, než já, křesťan.

  • Anonymní

    Ajiku, kuš ty …. :-))))))zac se omlouvas ? To bychome se museli vzdycky po diskuzi omlouvat, za to, co jsme napsali, pravda, nekdy clovek v zachvatu “ vyskoceni ze zidle“ napise neco ostrejsiho, pak ale , kdyz s emu to rozlezi v hlave, tak by rad nektere veci napsal jinak, mene ostreji, bohuzel nejde opravit, co uz napsal, pak se rozviji ostrejsi debata a je to cele o necem jinem….a navic ja jsem beran a jdu rohama kupredu….takze kolikrat lituju, ze vubec neco napisu a ze kolikrat nedrzim „prsty nad klavesnici“ :-))

    Tak krasny Silvestr, hezky Novy rok a at je v mnoha smerech lepsi, nez ten, ktery prave konci.
    Paaaa vsem

  • vicikovka

    Osobně bych na náboženství nechodila sama a natož tam posílat své děti, ale základy Bible by mohly děti znát, tomu se nikterak nebráním. Nakonec pro mě to v dětstí byly stejné pohádky jako báje a pověsti, lehký pravdivý základ a zbytek pohádka. Pokud se by se všichni (i věřící) řídili desaterem, nejen o něm mluvili, pak by bylo náboženství alespoň k užitku.

  • Karamelko, je fakt, že dlaně by ho neudržely, ale to je myslím docela vedlejší… ono vůbec ty obrazy o Ukřižování jsou dost vedle – krásný muž odpočívající na kříži… kdybychom brali doslova „popis obrazu“ na Turínském plátně (ať už je pravé či ne, to je teď vedlejší, to jsou věci, na kterých křesťanství absolutně nestojí), tak ukřižování byla naprosto děsná smrt,docela blízká tomu, jak ji popisoval Mel Gibson v Umučení ( i když tam by patrně nepřežil už to bičování). Žádná tvář, žádné tělo, jen hora bolesti, TO bylo ukřižování, které je mimo jiné docela podrobně popisováno i v dobových dokumentech. A že byl Žid – to je naprosto jasná věc. Už to necháme spát 🙂 Jak vidět, v něčem se shodnem a v něčem ne… Bio, nechtěla jsem rozhodně tvrdit, jak jsi špatná, moc mě mrzí, jestli ti to tak vyznělo, omlouvám se. Jen jsem chtěla trošku zbrousit to, co mi připadlo moc a zbytečně ostré a pár věcí ti vysvětlit – když ses ptala.VŠEM přeji krásný Silvestr a Nový rok, mějte se nádherně! Nebudem to hrotit, ale jestli máte otázky, jsem tu 🙂

  • jj,INRI…a další nepřesnosti či nevysvětlitelné věci,které církev tají,např,proč je na kříži ve všech kostelích zobrazován Ježíš špatně..nebyl přibit za dlaně ale za zápěstí…dlaně by ho neudržely…kdoví co vše je také vymyšleno…
    nakonec je to ale fuk co je pravda a co ne…stačí když to funguje a pomáhá to lidem,co to potřebují…jen kdyby takto tolerantní byla sama církev a ustoupila ze svých dogmat a vtíravých knih…

  • Anonymní

    Karamelo : mno on Jezis byl take mozna zid,byl to presneji, Jezis Nazaretsky, kral zidovsky….- to mel ve zkratce napsano na krizi….a je to dodnes..mel svou viru, Jan Krtitel krtil take vsechny bez rozdilu, kdo chtel, toho pokrtil,ted s tim nadelaji takoveho humbuku….jako pohadka o tom, ze je to syn bozi je pekna, ale chtela bych znat pravdu,tezko verit tomu, ze Marii oplodnil Duch svaty, stejne tak jako ze cap s vranou prinasi deti:-))))
    ale to je odbocka, jdu se divat na Mrazika v rustine…jdu s e vzdelavat….:-)))
    Dobrou noc.

  • Bio:-)) jojo, mě je taky Ježíšek milejší než nějaký Santa.-))

    Beru to jako milý křesťanský svátek kdy si lidé dávají navzájem dárky aby potěšili jeden druhého,kdy se setkávají a povídají si…tradice vznikla tak,že narozený Ježíšek dostal dary od lidí s otevřeným srdcem..kdy dostal ovčí kůže aby mu nebylo Zima,kdy dostal krajáč mléka aby neměl hlad atd…nic náboženského v tom dále není…

    Starý zákon je mi milejší..asi budu židovka či co:-)))
    ale věřím i v minulé a budoucí životy…
    věřím v úkol který mám splnit
    mám spoustu hodnot které ctím
    a taky je nikomu nestrkám pod nos a neříkám,že by ..cituji ,,nemělo smysl zbavovat někoho tak velkého daru“-to je tak nabubřelé…že to s křesťanskou láskou nemá nic společného…

  • Anonymní

    Karamelo: mluvis mi s duse, i kdyz ja budu asi takovy hybrid:-))))neco s emi s krestanstvi libi, neco ne. Vanoce taky slavim jako zrozeni Jezise Krista a ne neco jineho :-)))clanek mi pripada take jako propaganda, bohuzel, mam jine nazory nez vetsina,davam je v eter a pak ctu jak jsem spatna a jak si delam vsude nepratele na diskuzich…chjooooo…..nu coz,jdu dat radeji deti spat at prijdu na jine myslenky….

  • Ajíku to Tě mrzet nemusí:-)) Můj názor je neměnný. Neodpustím církvi její pokrytectví a nebudu se nikde scházet ve jménu Boha,v jehož existenci nevěřím. Jsem šťastná i bez něho a nikdo nemůže tvrdit,že s ním bych byla šťastnější-jak tvrdí článek-protože nikdo to nemůže srovnat co já prožívám. Je to prostě osobní pohled na věc.

    Ale vážně když si ten článek přečteš,Tebe nepraští do očí,že je to propaganda ? Je to napsáno úplně stejně jak byly v Americe psány letáky Vstupte do armády..a strýček SAM:-)

    Samozřejmě,že všechno co je tam napsáno lze přijmout s nadšením a vyložit si to tak,že je to myšleno jen a jen kladně….mě vadí jakým stylem je to psáno a jaká slova jsou užita-autor dobře věděl proč to tak napsal….

    Ajiku ani křesťané nejsou bez viny,co pedofilní kněží např. ?..myslím,že to není o tom kdo věří a kdo ne..je to o tom kdo je jakým člověkem a křesťanství na tom NIC nezmění..všude jsou lidé dobří a lidé zlí-v tom se asi shodnem,že ? :-))))

    Já nebudu synovi v ničem bránit,ale také ho tam nebudu strkat…rozhodne se sám…

  • Karamelko, já se bránila z jednoho prostého důvodu – téměř všichni nevěřící stále papouškují a omílají dokola jedno a totéž – svým způsobem tomu rozumím, protože prostě nerozumí tomu, co prožívá věřící člověk, a opakují v podstatě jen to, co vstřebávají z médií ap. Jen mi nepřijde, že víra je berlička pro ty, kdo se neumí srovnat sami se sebou… Víš, kolik je vzdělaných, inteligentních lidí mezi věřícími? A znáš nějakého řeholníka? Vyrovnanější a pohodovější lidi jsem nezažila. Naopak, zdá se mi, že právě honba za penězi a za touhou urvat co nejvíc je příčinou neuróz, sebevražd, nevyrovnaností. Neplatí to vždy a obecně, zrovna tak, jako to neplatí vždy a obecně o věřících. Víš, vážím si v jiných diskusích toho, co píšeš, jaký máš přehled, proto mě mrzí, že v diskusích na téma víra vždycky jen odsoudíš. Jak už jsem psala jinde, ono je všechno docela relativní a nic nelze vidět černobíle. Zrovna tak jsem přesvědčena, že relativně bylo myšleno i to zpustlé prostředí. Někde je a někde není – tady na dědině jsou děti spokojené, ale na sídlišti nebyly – kvůli dětským gangům, drogám, ap. To ti nepřijde zpustlé prostředí pro výchovu dětí? Určitě se budeš snažit eliminovat takové jevy z Kryštůfkova okolí, až trochu povyroste. Takže jako zpustlé prostředí bych určitě nevnímala celou společnost jako takovou… Prostě je na nás, co nejlepšího ze sebe dětem předáme, ať už věřící nebo nevěřící, jen věřící své „výchovné postupy“ – chceš-li – ještě „konzultují“ s Bohem. Jen se ti snažím vysvětlit svůj pohled.:)

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Pami,
    promiň, o rozčilování mluvila Pavlínkav :o)
    Ale nakonec je to jedno, vím, že to nebylo myšleno nijak zle. 🙂
    Jen bohužel neznám citát klasika:
    „S tím nám do Rokycan nejezděte!“
    Takže fakt nevím, co tím je myšleno. Tohoto klasika jsem asi nečetla. 🙂 Ale snad to nebude nic zásadního, co bych měla pochopit.
    Mějte se všichni krásně, ať už věříme v cokoliv nebo v „nic“. 🙂

  • VlaďkaJ.

    Já bych řekla, že ten článek nikoho neodsuzuje, pochopila jsem to tak, že ten kdo věří v sílu peněz a moci, ten má podřadnější iluze, věří v sám sebe – to je si myslím myšleno tak, že prostě vidí jenom sebe a chce všechno pro sebe, ale tady přece všechny nevěříte jenom v sebe, ale věříte ve své děti – to souvisí s láskou, věříte na lásku a svobodu. Nebylo tam napsáno, že ten, kdo nevěří na boha je špatný, ale že každý věří v něco, ale když vidí jenom sebe a peníze, tak to je špatné. Člověk podle mě má věřit ve své schopnosti, ale na základě nějakého poznání nebo vyložení si smyslu života – pak pro něj ty peníze a moc budou na úplně jiném místě.

  • Ajiku,ano ano jsem tolerantní ale nebudu tolerovat,když tu někdo napíše,že moje ,,víra“ je podřadná iluze…takže jen pro pořádek tato ukázka z knihy zneužívá Maslowa a jeho pyramidu potřeb kam náboženství u někoho patřit může a u někoho NE-jelikož pro někoho je zbytečností…jelikož hodnoty,které křesťanství vydává za své priority a málem svůj vynález každý člověk dobře zná a může se jimi řídit sám…
    a vidíš taky se bráníš když já sem napíšu to co obvykle řeknou nevěřící..a přitom na tom něco pravdy je…i když se to netýká všech věřících..stejně tak každý mladý člověk nežije v cituji:,,zpustlém prostředí“…bod4-tak proč je to tady tak prezentováno ? Tento chcete-li výňatek z knihy tolerantní není …

  • Dášo, já jsem nemluvila o rozčilování, ani jsem se sama nerozčilovala. Jen o „prudkosti reakcí“. A zrovna tvá reakce mi nikterak prudká nepřišla:-). Abych to vylehčila, od tebe jsem neslyšela: „S tím nám do Rokycan nejezděte!“(citát klasika:-))

  • Jééé, holky, mě vždycky hrozně moc potěší takovéhle diskuse,protože se tady setkávám s jistou konstruktivností. Dík za všechny názory, od toho jsme ženské, abychom se vždycky domluvily, ne? Ale teď už budu fakt muset za taťuldou, protože si ze mně stále utahuje, že mi zavede kabely od počítače po celém baráku, když už bez TOHO nemůžu být :))) Mějte se všechny krásně a dobrou noc :o)))

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Pamino a Pavlinkav,
    rozčilování? 😮
    To opravdu ne.
    Ráda diskutuji, ale absolutně nerada se rozčiluji. A už vůbec ne na VD, to jsou pro mě stránky mírumiluvné a nijak se mě osobně zatím nedotkly. :o)
    Proto tu ráda chodím. Tříbit názory a možnosti. Obohacovat své vědomosti… je to krásné a přínosné.

    Co se týče víry, ano, Pami, mně někdo „strkal náboženství pod nos“, jak píšeš, možná proto Ti to vyznělo tak bojovně, ač to tak nebylo myšleno.

  • Pavlinkav

    Ájíku, jsi moje krevní skupina;o)
    Mě se ukázka zdá býti dobře vybraná, jak píše Ájík, Portál je křesťanské nakladatelství, takže v tomto duchu je pravděpodobně psaná celá knížka, kor když je už v názvu zmíněný don Bosco….
    Ona většina lidí si myslí, že portál je nakladatelství pegadogické a jiné odborné literatury, jenže portál ve své podstatě je křesťanské nakladatelství, které má spoustu různých odborných větví.
    Pro mě jsou některé jejich knížky taky moc zarytě katolické (popř. křesťanské) a nechápu je:o), ale většina je skvěle psaných a fakt obsahují hodnotné texty.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist