Problémy a problémy

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Základní školy

1195959_explanationNedávno jsem s kamarádkami probíraly trable jejich dětí – prvňáčků. Ptaly se mě na přidělování mléka o přestávkách v rámci projektu – mléko do škol, řešily jsme i zubaře ve škole…

Mamince se nelíbilo, že si děti musí samy mléko donést, že jim ho učitelka rozdá hromadně a ne jednotlivě. No a kvůli zubaři namítala, že děti mají svého zubaře.
Ve všem je poloviční pravda. Na učitele se hromadí plno jiných vedlejších úkolů. Argument, že učitel má i vychovávat a nejen učit, tady není namístě.
Myslím si, že mléko i zubař je otázkou zdraví a ne výchovy a tím, že ho řeší učitel, posouvá se pedagogická činnost mnohdy na vedlejší kolej, nehledě na to, že ubírá čas.
Proto jsem maminkám přednesla „opravdové“ výchovné problémy a dovolte mi, abych o nich napsala i Vám.

Ve škole máme dívku (podotýkám, že bílé pleti), které je patnáct let. Všichni víme, rodiče i škola, že tzv. šlape chodník. Počká, až rodiče usnou a vytratí se z domu. Tam na ni čeká auto, odveze a přiveze ji. Ráno se jí po probdělé noci do školy nechce, takže vznikají i neomluvené hodiny. Co s tím? Škola jí tak akorát může pozvat před výchovnou komisi, tam si vyslechne možné následky, které jsou jí stejně jedno, a pokračuje ve své „činnosti“ dál.

Příkladů jiného ražení bych mohla uvést více a přiznám se, že si mnohdy nevíme s nimi rady. Ne, že bychom nevěděli, ale ani nemáme tu pravomoc jinak zasáhnout. Naše možnosti jsou tak omezené, že se nic jiného nedá dělat. A to jsou teprve problémy.

Nechci, aby to vyznělo jako obhajoba učitelů, ale zkusme se podívat na problém i z druhé strany. Jistě mají obě strany tu svou pravdu, na které vždycky něco je.

Napsal/a: aannyy

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • já jsem taky učitelka, a vím moc dobře, o čem tady píšete. napsat vše, by ale bylo na dlouho. každý vidí hlavně to, že učím 45 minut a mám přestávku…co musím udělat během přestávky nechce nikdo slyšet, no a potom taky že si učitelé chodí až na sedmou a ve dvě jsou doma…no chtěla bych takovýho učitele vidět.

  • Pavlinkav

    Káča to napsala hezky. I já jsem si zažila tyto „problémy“ s rozdáváním mléka a diskusí nad zubařem. Dopadlo to asi tak, že jsem mléko rozdávala o přestávkách a po vyučování ve svém „volném“ čase, abych si neukrádala drahocenné minuty hodin, které kolikrát prostě nestačí. Občas jsem měla pocit, že se po nás chce tolik „vedlejší“ činnosti že na samotné učení nám zbývá tak málo času, že by jeden zaplakal. A že ta „moje drobotina“ si prostě žádá své, to nikoho nezajímá.

  • Ahoj aannyy, myslím si, že se nemusíš obávat, aby tvůj článek „nevyzněl jako obhajoba učitelů“ – klidně by tomu tak mohlo být, protože je to oprávněné (já sama učitel nejsem a ani v nejbližším příbuzenstvu učitele nemám – krom učitele na VŠ, což je ale úplně jiná kapitola..)..myslím si, že pedagogové jsou v našem státě jedna z velice podceňovaných profesních skupin a navíc jsou velmi dobře napadnutelní hlavně rodiči, kteří sami své ratolesti nezvládají a místo aby si udělali pořádek v rodině, obviňují učitele ze „selhání výchovy“ (přitom je pravdou, že pravomoci školy – řekněme „mimo školní docházku“ jsou opravdu mizivé)…základní „výchovnou jednotkou“ je podle mě vždy rodina a jako taková by měla v případných problémech s pedagogy spolupracovat, ale ne systémem obviňování učitelů z neschopnosti….ovšem všchni víme, že jsou „učitelé“ a „učitelé“(nedávno jsme tady o tom taky mohli číst)…zkrátka všechno je v lidech, že…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist