Problémy a problémy

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Základní školy

1195959_explanationNedávno jsem s kamarádkami probíraly trable jejich dětí – prvňáčků. Ptaly se mě na přidělování mléka o přestávkách v rámci projektu – mléko do škol, řešily jsme i zubaře ve škole…

Mamince se nelíbilo, že si děti musí samy mléko donést, že jim ho učitelka rozdá hromadně a ne jednotlivě. No a kvůli zubaři namítala, že děti mají svého zubaře.
Ve všem je poloviční pravda. Na učitele se hromadí plno jiných vedlejších úkolů. Argument, že učitel má i vychovávat a nejen učit, tady není namístě.
Myslím si, že mléko i zubař je otázkou zdraví a ne výchovy a tím, že ho řeší učitel, posouvá se pedagogická činnost mnohdy na vedlejší kolej, nehledě na to, že ubírá čas.
Proto jsem maminkám přednesla „opravdové“ výchovné problémy a dovolte mi, abych o nich napsala i Vám.

Ve škole máme dívku (podotýkám, že bílé pleti), které je patnáct let. Všichni víme, rodiče i škola, že tzv. šlape chodník. Počká, až rodiče usnou a vytratí se z domu. Tam na ni čeká auto, odveze a přiveze ji. Ráno se jí po probdělé noci do školy nechce, takže vznikají i neomluvené hodiny. Co s tím? Škola jí tak akorát může pozvat před výchovnou komisi, tam si vyslechne možné následky, které jsou jí stejně jedno, a pokračuje ve své „činnosti“ dál.

Příkladů jiného ražení bych mohla uvést více a přiznám se, že si mnohdy nevíme s nimi rady. Ne, že bychom nevěděli, ale ani nemáme tu pravomoc jinak zasáhnout. Naše možnosti jsou tak omezené, že se nic jiného nedá dělat. A to jsou teprve problémy.

Nechci, aby to vyznělo jako obhajoba učitelů, ale zkusme se podívat na problém i z druhé strany. Jistě mají obě strany tu svou pravdu, na které vždycky něco je.

Napsal/a: aannyy

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • já jsem taky učitelka, a vím moc dobře, o čem tady píšete. napsat vše, by ale bylo na dlouho. každý vidí hlavně to, že učím 45 minut a mám přestávku…co musím udělat během přestávky nechce nikdo slyšet, no a potom taky že si učitelé chodí až na sedmou a ve dvě jsou doma…no chtěla bych takovýho učitele vidět.

  • Pavlinkav

    Káča to napsala hezky. I já jsem si zažila tyto „problémy“ s rozdáváním mléka a diskusí nad zubařem. Dopadlo to asi tak, že jsem mléko rozdávala o přestávkách a po vyučování ve svém „volném“ čase, abych si neukrádala drahocenné minuty hodin, které kolikrát prostě nestačí. Občas jsem měla pocit, že se po nás chce tolik „vedlejší“ činnosti že na samotné učení nám zbývá tak málo času, že by jeden zaplakal. A že ta „moje drobotina“ si prostě žádá své, to nikoho nezajímá.

  • Ahoj aannyy, myslím si, že se nemusíš obávat, aby tvůj článek „nevyzněl jako obhajoba učitelů“ – klidně by tomu tak mohlo být, protože je to oprávněné (já sama učitel nejsem a ani v nejbližším příbuzenstvu učitele nemám – krom učitele na VŠ, což je ale úplně jiná kapitola..)..myslím si, že pedagogové jsou v našem státě jedna z velice podceňovaných profesních skupin a navíc jsou velmi dobře napadnutelní hlavně rodiči, kteří sami své ratolesti nezvládají a místo aby si udělali pořádek v rodině, obviňují učitele ze „selhání výchovy“ (přitom je pravdou, že pravomoci školy – řekněme „mimo školní docházku“ jsou opravdu mizivé)…základní „výchovnou jednotkou“ je podle mě vždy rodina a jako taková by měla v případných problémech s pedagogy spolupracovat, ale ne systémem obviňování učitelů z neschopnosti….ovšem všchni víme, že jsou „učitelé“ a „učitelé“(nedávno jsme tady o tom taky mohli číst)…zkrátka všechno je v lidech, že…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist