Pro malé počtáře: Počítej a lušti

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Základní školy

Pokud vaše se vaše dítě řadí do zástupu školáků, pak by vás mohla zajímat jedna zajímavá publikace určená k procvičování a opakování matematických dovedností…

Kniha dostala název Počítej a lušti, vyšla v nakladatelství Portál a její autorkou je Iva Nováková. Ta Bez názvu - 1se zaměřuje na tvorbu pro děti. Je autorkou několika titulů, určitě bych jmenovala Zábavný pravopis nebo Víš, co čteš? (obě vyšly v nakladatelství Portál).

Iva Nováková je ovšem autorkou, které nestačí jen vytvoření klasických pracovních sešitů. Chápe, že největší motivací pro dítě je forma hry. A i tím tvoří své texty. A stejně tak je zpracován i tento sešit, jež je určený k procvičování matematiky.

Celý titul je veden zábavnou, velice hravou formou, která bude nepochybně děti bavit. Představa opakování učiva matematiky tak pro ně nebude noční můrou, u které je nebaví sedět.

Na mě udělal tento sešit velký dojem. Celý je zpracován v jednom příběhu, který vypráví o veselém klaunovi Veselínovi a posléze i jeho novém kamarádovi, autíčku jménem Fára. Tihle dva spolu prožívají nejedno dobrodružství.

Učení nemusí být mučení

Autorka do titulu zařadila nejen příběh a matematické počty. Součástí jsou i spojovačky, hádanky a křížovky. A právě křížovky tvoří nejobjemnější část publikace. Nejedná se o všem o klasické křížovky, jak je známe z křížovkářských časopisů. Děti mají za úkol nejprve vypočítat určitý počet příkladů. Každý z nich, resp. každý výsledek, má pak své odpovídající písmenko. Po vyluštění všech písmenek v každé křížovce dostanou děti text, který je součástí základního příběhu. Děti tak posléze mají k dispozici celou pohádku o klaunovi Veselínovi a jeho autíčku.

P1050756P1050758

Domnívám se, že takto zpracovaný sešit, který svým základem prvotně vlastně není určený k zábavě, ale k učení, je velice originální, zajímavý a pro děti motivační. A to natolik, že je vlastně bude počítání bavit. A to neříkám jen tak. Otestovala jsem totiž sešit na svém synovi. Jeho první dojem byl samozřejmě tak trochu otrávený výraz, když se dozvěděl, co je základem sešitu. Nicméně po prohlédnutí a prvních úkolech se stával více a více natěšeným znát další informace z příběhu. Ty se mohl dozvědět, jen když vypočítá příklady…

A tak počítal. A bavilo ho to!

Z tohoto usuzuji, že je sešit z hlediska dítěte kvalitně připravený, zaujme je a svým, hravým způsobem je donutí k opakování základního učiva matematiky.

Sešit obsahuje matematické příklady sčítání a odčítání do dvaceti s přechodem přes desítku a dále i počítání do sta s přechodem násobků deseti. Skvělé jsou již zmínění spojovačky. Ty syna baví obecně, takže ho i zde zaujaly. Výsledné obrázky si děti samozřejmě mohou vybarvit, obrázek pak lépe vynikne.
Samotný příběh je pak příběhem jednoho smutného člověka, který se po setkání s autíčkem, ve kterém najde kamaráda, stává zase veselým. Je to sice krátký příběh, ale vystihuje základ přátelství. V první řadě má ale děti pobavit, což se autorce povedlo.

P1050757P1050759

Sešit má více jak šedesát stran, obsahuje skutečně velké množství matematických příkladů. Na každé straně je jich necelých padesát. S tímto množstvím mohu konstatovat, že se jedná o sešit, který poskytne dětem na delší dobu dostatek možností opakování z matematiky.

Zajímavá je i grafika knížky. Příklady jsou úhledně připraveny ve sloupcích a doplněné veselými obrázky s mimikou postaviček, tzv. bublinami a příběhem. I toto zpracování je tedy velmi poutavé.

Sešit bych ráda doporučila všem malým počtářům, kteří nechtějí zůstat jen u toho, co mají k dispozici ze školních učebnic. Titul uvítají jistě i rodiče, kteří shání pro své dítě publikaci, která by splňovala více aspektů a dítě by se nenudilo.

Více o knize Počítej a lušti, včetně dalších ukázek, se dozvíte na stránkách nakladatelství Portál.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Tohle počítané kreslení má ráda naše předškolačka.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist