Podpora dětského čtenářství je investicí do budoucnosti

Rubrika: Základní školy

Výsledky nejrůznějších průzkumů čtenářské gramotnosti z posledních let jsou alarmující. Ukazuje se, že schopnost dětí číst a rozumět přečtenému rapidně klesá. Děti nerozumějí donedávna běžným slovům a textům, odmítají čtení s argumentem, že ho v budoucím životě nebudou potřebovat. Velmi znepokojivé je to, že v mnohých případech jsou podporovány svými rodiči (a nejedná se o rodiny na okraji společnosti).

Tento trend se snaží zvrátit usilovnou a nápaditou prací učitelé, knihovnice v dětských odděleních svými zajímavými projekty a také celostátní kampaně jako Celé Česko čte dětem, Rosteme s knihou, Pohádky pro společné čtení a další, ve kterých se známé osobnosti snaží různými formami děti ke čtení knížek přilákat.

Kamenná i internetová knihkupectví nabízejí obrovské množství zajímavých titulů zahraničních i českých. Tradice hodnotné literární tvorby pro děti a mládež je stále živá. V současné době vychází spousta krásných kvalitních knih s půvabnými ilustracemi. Jejich čtení vede k zamyšlení nad problémy současné doby (např. příběhy Ivony Březinové, kde se dítě dozvídá o nebezpečí drog nebo o soužití s dětmi z jiných etnik), život dnešních dětí představují s hravou fantazií knihy Petry Braunové a Daniely Krolluperové, za poznáním české historie nás zvou Alena Ježková a Renata Štulcová, která je díky svému vílímu cyklu Rafaelova škola nazývána českou Rowlingovou. Současných českých autorů a ilustrátorů knih pro děti je celá řada a všichni obětavě vyjíždějí za dětmi do všech koutů Čech, Moravy a Slezska, někteří i na Slovensko.

Jak tedy přivést děti ke čtení? Určitě by měly čtené pohádky a příběhy patřit k jejich každodenním rituálům. Večer by se měla rodina zklidnit a před spaním si přečíst pár stránek. Děti mají často spoustu otázek, na které by měli rodiče trpělivě odpovídat. Návštěvy knihovny, kde si dítě vybere knížky, kterého zaujmou, a kde se zúčastní zajímavých akcí – setkání se spisovateli, vědomostních soutěží, ilustrování oblíbených příběhů, Noci s Andersenem apod. by měly patřit k rodinnému životu.  Neměli bychom zapomínat ani na dospívající, u nichž knihám konkuruje spousta jiných lákadel.

Zdá se, že v dnešní době má stále více dětí problémy se čtením. To však neznamená, že se nemohou naučit číst a získat lásku k literatuře. Dokazují to děti v dětských domovech, kterým se vychovatelé věnují a ke čtení je vedou.  Děti, které mají kombinované poruchy učení a navštěvují zvláštní školy, čtou s radostí, znají spoustu příběhů, porovnávají je mezi sebou, hodnotí chování postav.

Čtení rozvíjí fantazii, slovní zásobu, umožňuje nadhled nad životními situacemi – to je známá věc a platí stále. I když to tak třeba v poslední době nevypadá, nic jiného nemůže čtení knížek nahradit.

Napsal/a: Alena Vorlíčková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist