Po stopách Karla IV.: Proč měl Karel hlavu na stranu?

Rubrika: Chodí do škol(k)y, Základní školy

„Mamí, a víš proč nosil Karel IV. stále hlavu na jednu stranu?“ přiběhla za mnou dcerka a bylo na ní vidět, že ona to ví a moc ráda by mi to řekla. Popravdě řečeno, něco jsem si matně pamatovala, ale jak to vlastně bylo? „Nevím,“ zněla má odpověď.

„No, to bylo tak – on Karel jezdil tajně po soubojích, protože ho to moc bavilo, ale jako král nesměl, aby ho někdo nezabil.  Ale on neposlouchal, taky zlobil, a jel a tam ho někdo pořádně sundal z koně. A strašně ho zranil na hlavě. A tak ho rychle tajně odvezli do Čech a on z toho ochrnul a ostatní si mysleli, že ho někdo otrávil. No a pak se uzdravil, ale byl celý shrbený a už nemohl narovnat hlavu.“

„Téédy, tak to jsem opravdu nevěděla. A jak to víš ty?“

„Dnes nám to paní učitelka povídala. Říkala, že se o něm budeme učit až ve 4. nebo v 5. třídě, ale protože má letos veliké výročí, tak že si o něm budeme povídat i my.

Paní učitelka říkala, že byl ještě několikrát nemocný, že málem umřel, ale neřekla nám proč. Ty to víš?“ V jejích očích bylo vidět nadšení a zvídavost. Musela jsem přiznat, že to už opravdu nevím.

battle-1436588

A tak jsme hledaly a četly a zabralo nám to skoro celé odpoledne, ale dcera byla plná zájmu a tak jsme měly ten den k večeři jen chleba s máslem a já doháněla své povinnosti do noci, ale určitě se to vyplatilo.

Na internetu jsem našla několik verzí vysvětlení údajného zranění a náklonu hlavy Karla k jedné straně. Nedalo mi to a tak jsem se zeptala tajemnice  Sdružení historiků paní Doc. PhDr. Marie Ryantové, CSc., jak to tedy s úrazem Karla tenkrát bylo?

Pokud vím, zranění Karla IV. v roce 1350 (kdy mu bylo 34 let) bylo skutečně velmi vážné, v literatuře se spekulovalo (jestliže pominu dřívější úvahy o otravě) o tom, že si je Karel způsobil na turnaji, ale podle prof. Bobkové tomu tak nebylo. Turnaje totiž vždy současně představovaly velmi významnou společenskou a ceremoniální událost a kdyby se Karel ve svém tehdejším postavení nějakého zúčastnil, jistě by to neuniklo pozornosti.  Kde Karel ke zranění přišel, tedy přesně nevíme, ale podle lékařského zkoumání kosterních pozůstatků (MUDr. Jiří Ramba) utrpěl silný úraz na bradu, takže došlo k poranění krční páteře, resp. obratlů, ale i k zaražení brady dovnitř a silnému krvácení; následoval i otok, kvůli kterému mohl Karel přijímat nějakou dobu jen tekutou potravu, navíc zřejmě v nakloněné poloze, aby se neudusil, kromě toho ochrnul načas na všechny čtyři končetiny. Jen díky  výborným lékařům a jejich zásahu (zastavení krvácení a „narovnání páteře“ – zřejmě taháním za dlouhé vlasy, a díky následné péči) Karel přežil, nicméně je zřejmé, že situace, kdy se ocitl doslova na pokraji smrti, měla na jeho psychiku vliv.

Dceři jsem pomohla sestavit dobrovolný referát o nemocech Karla a ta pak ve třídě perlila.

sword-1313545Nepamatuji se, že by moje učebnice obsahovaly podobné informace, učitelé splnili ve výkladu jen to nejnutnější a tak mi tenkrát život Karla IV. připadal stejně nudný jako téměř všechny dějiny. Ale když se v dětech podaří vzbudit zájem, aby samy chtěly hledat informace, pak si je i budou pamatovat. Dcera má opravdu skvělou učitelku!

 

 

 

Děkujeme paní Doc. PhDr. Marii Ryantové, CSc. za odborný pohled na věc.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

 

Napsal/a: EE

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist