Není doprovod jako doprovod

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Základní školy

502796_take_my_heartKdyž jsem přidávala do her dvě ze SEV Sluňákov (SEV = středisko ekologické výchovy), nedalo mi to, abych nezavzpomínala na období svého působení tam. Vzpomínek je spousta – na kolegy, na děti, které k nám chodily, na paní učitelky, které je doprovázely, na letní tábory, bez kterých jsem si v tu dobu léto ani neuměla představit…

Chodily k nám převážně děti z MŠ, příp. z prvních-druhých tříd. Programů pro tuto věkovou kategorii jsme dělali úplně nejvíc.
A tak si vzpomínám, jak mě „zaujal“ přístup různých paní učitelek, které s dětmi přicházely.
Když nějaká třída dorazila, děti se přezuly, případně převlékly. Když už byly v herně, bylo poměrně obvyklé, že se paní učitelky hned sháněly po kuchyňce a varné konvici – honem si běžely uvařit kávu. A často jsme je pak „neviděli“ po celý program.
Po příchodu předaly děti do našich rukou a převzaly si je zpravidla zase až na konci.
Docela jsem je chápala a prostě jsem to brala, jak to bylo.

Pak ale přijela jedna třída s paní učitelkou, která úplně obrátila mé představy o tom, jak se může taková paní učitelka u nás chovat.
Tato paní učitelka celou dobu seděla s námi v herně, sledovala program od začátku do konce, dělala si poznámky s tím, že chce na náš program navázat i v dalších dnech v MŠ. Taky sledovala své děti a pak nám s úžasem sdělovala, že některé děti „nepoznává“. Bylo pro ni zajímavé sledovat, jak se děti chovají v cizím prostředí (když tam byly poprvé i při dalších návštěvách)… Zejména si pamatuji na jednoho chlapečka, který byl prý hodně uzavřený do sebe, s nikým nekomunikoval, moc si nehrál. A u nás jakoby roztál – zapojoval se do her, spolupracoval.
My bychom se to normálně ani nedozvěděli, ale díky zájmu této paní učitelky jsme se i my dozvěděli něco o naší práci (z druhé strany).

Paní učitelky „s kávou“ neodsuzuji; jak jsem psala, docela je chápu – „odevzdaly“ děti pracovníkům střediska (všichni jsme měli pedagogické vzdělání) a šly relaxovat.
Velice mile mě ale překvapil přístup poslední zmiňované pí učitelky.
Rozšířila mé obzory a utvrdila mě v názoru, že když dva dělají totéž, není to totéž.
A že vždy a všdude, v každé oblasti života, záleží na konkrétních lidech…

Napsal/a: jarmuschka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Kasparek

  já mám jen jedno,přání pro naše děti,tím je aby paní učitelek bylo více bez kávy a více ostatních co se zapojí i do sledování svých dětiček v jiném prostředí i programu.Vždyť to kafe si mohou vypít a jít sledovat své mazlíčky.

 • Mě to, pomněnko, nikdo nemusí povídat – patřím k jedné z nich a můj otec ke druhé…právě proto by tyhle „2 party nadšenců“ měly vědět, že – jsou-li dobří ve svém oboru – si jich soudně uvažující lidé v tomto státě váží… nedávno jsem někde (opět) viděla žebříčky vyhodnocení 2 výzkumů a anket: 1/povolání s největším společenským oceněním 2/ povolání s největším finančním ohodnocením – bylo to neuvěřitelné. ..a dokládalo to, že náš národ to má ještě v hlavě v pořádku (k výsledku č.1), nikoli asi tato společnost (k výsledku č.2)

 • Pomněnka

  Káčo, právě tyhle dvě sekce jsou na tom finančně dost mizerně… Je vidět, čeho si politici váží….

 • Zcela chápu pedagogické pracovníky, jejich vyčerpání a únavu a pokud dělají danou práci na 100%, nezazlívám jim „to kafe“, které si dají ve chvilce – vlastně „volna“ – pochopila-li jsem správně systém práce v SEV.. o to více je však nutno ocenit ty učitele, kteří dělají svou práci na 120-140-160%…a bohužel to v tomto státě nelze jinak, než projevem uznání.. ono je totiž „učit“ a „UČIT“… tak jako rádi kritizujeme (právem i neprávem) špatné státní zaměstnance (ékaře, učitele…), tak bychom měli i upozorňovat na ty vyjímečné ve smyslu +++… třeba příspěvky ve Vašichdětech.cz:-) – vždyť o co jde v životě nejvíce – o zdraví a o děti…

 • Martina 2

  Není nad to, když někoho jeho práce baví a je to člověk na správném místě. Kdyby takových lidí bylo víc, život by byl hned veselejší.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist