Za dobu mé pedagogické praxe (přestože není zas tak dlouhá) prošlo mýma rukama docela dost dětí. Hodné, zlobivé, klidné, tiché, agresivní, výborné, chytré, s problémy i bez nich (těch bylo méně než prstů na rukou)…
Ve většině případů se snažíme malé a menší problémy řešit sami, ale může se stát, že objevíme dítko, které je jasně na vysoké intelektové úrovni, ale ejhle – špatně čte, píše hůř než ostatní děti. Ale jen co zavře knihu a sešit a má vyprávět o tom, co dělal minulý víkend, je radost ho poslouchat. V té chvíli je jasné, že něco není v pořádku. A právě tehdy nastupuje možnost poslat žáčka do pedagogicko-psychologické poradny. Bohužel, potřebujeme k tomu souhlas rodičů. Proč bohužel?Mnoho rodičů na nás vystartuje „argumenty“: „Moje dítě není blázen!“, „Proč by měl Honzíka vyšetřovat nějaký psycholog?“, „Porucha? Vy jste se zbláznila. Já a manželka máme vysokou školu. To není možné!!!“
Ale je. Dobrou zprávou je, že správným přístupem a odborným dohledem lze poruchu zlepšit, dokonce téměř napravit. O nápravách ale psát nechci. Chtěla bych zde představit, co můžete od pedagogicko-psychologické poradny (dále PPP) chtít a očekávat.
PPP by se měla nacházet v každém, trochu větším, městě.
● Hlavním účelem zřízení organizace je zabezpečování odborných služeb předškolním zařízením, školám a školským výchovným zařízením.
● Předmět činnosti odpovídající hlavnímu účelu:
~ pomoc při řešení výukových a výchovných problémů dětí
předškolních zařízení; žáků základních škol, středních škol a
speciálních škol a školských výchovných zařízení v pedagogicko
psychologické poradně
~ pomoc při profesionální orientaci žáků
~ provádění pedagogicko-psychologických vyšetření dětí a žáků
– psychologické vyšetření a poradenství při výchově předškolních dětí
– posouzení úrovně školní zralosti a doporučení k zlepšení školní připravenosti dětí
před nástupem do 1. třídy
– orientační i komplexní vyšetření školní zralosti, posouzení vhodnosti odkladu
školní docházky
– diagnostiku výchovných a výukových obtíží a doporučení vhodných metod k jejich
zmírnění
– diagnostika specifických poruch učení a chování
– profesionální poradenství vycházejícím žákům a jejich rodičům,
posouzení vhodnosti výběru studijního nebo učebního oboru
– poradenství při volbě studijní dráhy dětem a mládeži
– individuální konzultace s rodiči
– individuální konzultace s učiteli
– metodické vedení výchovných poradců
– metodické vedení školních metodiků preventivních aktivit
Každé vyšetření je bezplatné.
Můžete si domluvit termín, který vám vyhovuje (dopoledne i odpoledne).
Rodič může být vyšetření přítomen.
Informace jsou tajné a jen pro vás, zda je sdělíte škole, záleží pouze na vás.
Pokud vaše dítě ve škole zlobí, neznamená to, že je nevychované, ale učivo dávno zvládlo a teď se nudí. Dostává neustále pětky z diktátu, a přesto jinak učivu rozumí? Může se jednat o specifickou vývojovou vadu. Máte vycházejícího „puberťáka“ a nevíte, kde by se nejlépe uplatnil, a aby ho to bavilo? Nevíte, kterou rukou vaše dítě vlastně píše? Trápí vás otázky podobného charakteru? Nebojte se a obraťte se na PPP.
Napsal/a: aannyy
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)
Bohužel často se stává, že i nižší nadání dětí (nechci se nikoho dotknout)se schovává za SPU.
Já jsem měla podobný problém s maldším synem. V první třídě měl samé jedničky a ted ve druhé to bylo děs. Samá poznámka a pětka. S paní učitelkou jsme se dohodli o vyšetření v psychologické poradně. Zjistili že kluk je dysgrafik, dyslektik a že má poruchu soustředění. Hned jsem ho nechala přeložit na jinou školu, kde se částečně těmito poruchami zabívají. Kluk tam chodí asi měsíc a nosí dvojky a je zatím bez poznámek. Jsem ráda že jsme na to vyšetření šli.Opravdu se není čeho bát.
Ahoj všem,já smích zkušeností se připojuji k tomu,nebát se PPP.Mám tři děti,dcera navštěvuje šestou třídu ZŠ bez výrazných problémů.Se synem to ale bylo jinak.Již jako nemší neměl velký zájem o knihy či hry u kterých se mělo přemýšlet.Když měl nastoupit do první třídy (v šesti letech)tak jsem si zažádala o odklad povinné školní docházky na což májí rodiče nárok.Takže nastoupil do školi v sedmi.Protože v první třídě probírali písmenka na něj rychle,tak hned na prvním aktivu mě třídní učitelka zdělila že syna pošle na vyšetření(konalo se až skoro na konci první třídy.Po návštěvě psycholožky jseme se snažili mu pomoci.Tenkrát jsme o prázdninách opakovali všechnu látku z prní třídy od začátku.Při další kontrole to ovšem vypadalo,že jsme célé prázdniny nic nedělali.Syn věděl,ale bál se odpovědět.To už ale chodil do druhé třídy,když nám učitelka v pololetí zdělila že propadá z ČJ.byla jsem jeko opařená.Jelikož dle žákovské knihy to neodpovídalo.I přesto že jsme navštěvovali PPP.Paní psycholožka to s ním vzdala po půl roce.Syn dochodil druhou třídu a mi s manželem po dlouhých debatách nechli syna přeložit do ZŠ praktické(což je bývalá zvláštní škola).Dnes je ve třetí a je nad míru spokojen a prospívá s jedničkami.Tím se naše obavy stratili,odpadli denní tří až čtyř hodinové přípravy do školy.Syn se změnil jak v komunikaci,tak v chování.Je klidnější a v pohodě.Někdy si člověk myslí že pomáhá a může to být i jinak.Proto se nikdo nemusí obávat návštěvy v PPP.Proto jsou tady .Ahoj