Nástup do 1. třídy se blíží…

Rubrika: Základní školy

Před pár dny jsem byla v obchodě svědkem následujícího rozhovoru. Maminka předškoláka se chlubila druhé mamince, jak její Pepíček umí několik anglických slov, protože neustále hraje jednu anglickou hru na PC, zvládá počítat do 10 a pozná většinu písmen. A že tedy netuší, co tam v té 1. třídě bude ten její malý génius dělat. Druhá maminka se začala se zájmem vyptávat, jestli má i svého chlapce naučit aspoň písmenka, ať v té škole taky něco umí.

Zadívala jsem se na oba chlapce. Oba měli rýmu.
Malý génius si právě utíral snoplík do rukávu, aby vzápětí zabodl svůj prstík pěkně hluboko do nosu a začal v něm soustředěně pátrat. Načež mu jeho matka (aniž by přestala hovořit s druhou maminkou) přidržela kapesník u nosu, chlapec se vysmrkal, maminka mu utřela nos a kapesník opět schovala do své kabelky.

Druhému chlapci začalo taky téct z nosu. Zatahal maminku za ruku a požádal o kapesník. Maminka mu ho podala, chlapec se vysmrkal a kapesník si schoval do kapsy svého batůžku. Chvilku sice zápasil se zipem u kapsy, ale nakonec to zvládl, což ohodnotil vítězoslavným úsměvem.

A teď si tipněte: Který chlapec je skutečně připraven na vstup do školy?

Bingo! Génius Pepíček to není.

Okolí budoucího prvňáčka se totiž často zaměří zbytečně na učivo 1. třídy a přitom zcela opomene daleko důležitější dovednosti, které by mělo dítě před nástupem do školy ovládat.

Na co se tedy teď, pár dní před začátkem školního roku, u prvňáčků zaměřit? A jaké základní věci by měl prvňáček samostatně zvládat?

Umět se vysmrkat.
Umět se samostatně převléknout bez zbytečného zdržování.
Samostatně si nachystat věci dle pokynů a následně věci také uklidit.
Umět zcela samostatně použít toaletu a správně si umýt ručičky.
Naučte své dítě správně komunikovat – udržet oční kontakt s hovořícím, umět vyslechnout druhé, neskákat opakovaně do řeči. Umět o něco požádat apod. Pamatujte, že správná komunikace ovlivňuje rozvoj myšlení.

Zaměřte se však také na emocionální stránku přípravy na školu.

Povídejte si o škole co nejvíce. Povyprávějte vašemu prvňáčkovi své veselé a příjemné zážitky ze školy, které jste se svými spolužáky zažili.
Popište mu, co se ve škole děje. Nejen strohé konstatování, že se tam budou učit, ale také, že ve škole jsou přestávky na svačinu, co má dělat, když se mu bude chtít na záchod, že bude ve škole i obědvat a pak si hrát v družině. Mnohdy se nám zdají některé věci samozřejmé, ale pro budoucího prvňáčka je to spousta novinek, se kterými si někdy neví rady. Ptejte se proto svého dítěte, co ho konkrétně zajímá, z čeho má případně obavy.

Je opravdu důležité, aby se prvňáček do školy těšil! Proto se snažte zabránit situacím, kdy bude někdo vaše dítě školou strašit, byť by to dotyčný myslel ze srandy. Vaše dítě totiž nepochopí narážky na školu tak, jak je chápeme my dospělí a může se tím u něj nevědomky vybudovat strach, protože taťka přece říkal… a strachu a obavám je vždy lépe předcházet, než je potom pracně odbourávat.

Čtete si s vaším dítětem knížky o školáčcích. Na trhu je opravdu mnoho krásných knížek plných veselých příhod malých školáčků. V knihovně vám určitě paní knihovnice rády s výběrem pomůžou. Za sebe bych doporučila dětmi oblíbenou autorku Zuzanu Pospíšilovou a z její tvorby např. knížky Záhada školní půdy nebo Kouzelná třída.

Projděte si několikrát společně trasu do školy a to i tehdy, když víte, že budete vaše dítě do školy vždy doprovázet.

Pokud se znáte s nějakou maminkou budoucího spolužáka vašeho dítěte, domluvte si nějakou společnou aktivitu. Děti se více těší na události, které sdílí společně se svými kamarády a určitě pak bude doma nadšeně vykládat, že bude sedět s Lucinkou, protože se už domluvili.

1.září si všichni společně užijte ten slavnostní den, který se s už nikdy nebude opakovat.

PŘEJEME VAŠEMU BROUČKOVI PŘÍJEMNÝ A ÚSPĚŠNÝ VSTUP

DO 1. TŘÍDY ZÁKLADNÍ ŠKOLY.

Více se o nástupu do 1. třídy a přípravy na první dny a týdny ve škole můžete dovědět na našem webu: www.skolazvesela.cz

Napsal/a: Jarule

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • alena5

    Pěkný článek a přeji všem prvňáčkům úspěšný nástup a ať se jim ve škole líbí

  • Marysek

    Opravdu krásně napsáno 🙂 Děkuji! Za týden jdeme poprvé do školy – hrozně to uteklo…Syn se těší a já doufám, že nebudu moc brečet 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist