Musím k zápisu, když chci pro své dítě odklad školní docházky?? ANO!!

Rubrika: Základní školy

311131_at_shcool_iiiBlíží se zápis do prvních tříd a tak mnoho rodičů a budoucích prvňáčků čeká slavností událost. Na každé škole pojímají zápis trochu jinak, ale základní princip zůstává stejný. Cílem je posoudit, zda je dítě na školu dostatečně připravené. ..

Ti, kdo tohle posuzují, jsou zkušené učitelky prvního stupně a pokud na škole působí další odborník (logoped, školní psycholog atp.), tak i ten se zápisu do prvních tříd účastní.

Nebudu nyní popisovat, co je školní zralost nebo kdy je dítě dostatečně na školu připravené, ale zaměřím se spíše na to, když se rodič rozhodne pro odklad školní docházky, nebo když o této možnosti uvažuje.

Pokud je rodič již rozhodnutý, že by chtěl pro své dítě odklad školní docházky, stejně musí k zápisu jít!! Absolvovat zápis do první třídy je povinnost ze zákona. Mnohdy se stává, že je dítě již v péči nějaké odborného pracoviště, například dochází pravidelně na logopedickou nápravu a odborník doporučí rodičům odklad školní docházky. Nebo je dítě drobné postavy, často nemocné a praktický dětský lékař navrhne rodičům odklad. Tady je důležité, aby rodiče také byli upozorněni, že k zápisu je potřeba jít. Až tam je nutné vyřídit veškeré formality a „papírování“. Pedagogové informují rodiče, jakým způsobem se o odklad školní docházky žádá. Pokud rodič zažádá o odklad školní docházky, musí doložit odborné vyjádření. Ještě do loňského roku musel rodič dodat dvě odborná doporučení – od lékaře a od školského poradenského zařízení. Novela školského zákona toto však upravila a nyní již stačí pouze jedno odborné doložení – do dětského lékaře nebo od školního poradenského zařízení.

Někdy rodič o odkladu školní docházky pro své dítě nepřemýšlel a tato možnost je mu navrhnuta u zápisu. Může to být z různých důvodů (opožděný vývoj řeči, obtíže v grafomotorice, problémy v oblasti zrakové či sluchové percepce, pracovní nevyzrálost atd.). V tomto případě určitě rodičům doporučuji, aby si zažádali ve školním poradenském zařízení (pedagogicko psychologická poradna) o vyšetření. Při zápisu je přeci jen posouzení dítěte pouze orientační. Odborníci v pedagogicko-psychologické poradně (psychologové a speciální pedagogové) provedou důkladné vyšetření školní zralosti dítěte. A pokud odklad školní docházky doporučí, uvedou přesné důvody odkladu a hlavně mohou rodičům poradit, jak tyto oslabené oblasti trénovat a procvičovat.

Pokud máte tedy nějaké pochybnosti a tom, zda je vaše dítě na první třídu dostatečně připravené, určitě doporučuji vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně. Jak se říká „nic tím nezkazíte“, máte na to ze zákona nárok, je to zdarma a hlavně odborník posoudí schopnosti a dovednosti vašeho dítěte.

Napsal/a: Mgr. Veronika Vymazalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Jarmuschka

  Zatím jsem všude četla, že k zápisu musejí jít všechny děti, které k určitému datu (tuším k poslednímu srpnu) dosáhnou šesti let.
  A jestli se nepletu – do konce května se pak řediteli dává žádost o odklad školní docházky (potvrzená lékařem).

 • JanaK

  Ještě bych ráda podotkla, že do PPP musíte mít doporučení – školy nebo pediatra. Jo a při zápisu se informujte se kterou poradnou škola spolupracuje.

 • Anonymní

  Anonymní, k zápisu s dcerkou musíš!!! A pokud bude mít odklad, tak se připrav i na to, že k zápisu musí jít i příští rok znova. sell

 • Anonymní

  Musíme jít k zápisu,i když dcerka bude mít osklad školní docházky?

 • Jen tu v článku nebylo napsáno, že o žádost o odklad (o posouzení pediatra nebo PPP), o který bylo ve škole požádáno, musí být škole doručeno do konce května.

 • Peťka

  Pěkný článek. Taky jsem se setkala s názorem, že dítě, které bude mít odklad k zápisu nemusí.
  Naštěstí snad na všech MŠ funguje informovanost a rodiče učitelky upozorní, nebo někde rovnou rozdávají formuláře k zápisu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist