Matematika trochu jinak

Rubrika: Základní školy

Matematika bývá strašákem většiny studentů už řádky let. Těžko soudit, kdo je na vině. Jednou z cest k probuzení zájmu o tuto vědu mohou být knihy, které ukáží vědu z jiné strany. Mezi ně nepochybně patří Hravá matematika, kterou vydalo nakladatelství Edika.

Matematické zajímavosti pro zvídané, podtitul díla Radka Chajdy, mne přilákal k přečtení knihy, kterou by většina mých spolužáků zřejmě potřebovala v době našich studií. Dlouho na trhu chybělo cokoli, co by umožnilo nejen tuto vědu, ale i další, vidět z jiného úhlu pohledu. Praktického, zábavného, hravého, barevného. Nikoli jen jako nic neříkající čísla, věty, vzorce a čáry.

Radek Chajda, autor knihy a absolvent odborného studia fyziky a učitelství matematika-fyzika, není v oblasti hravé vědy žádný nováček. Titulu Hravá matematika (Hříčky s plochami i křivkami, úhly, čísly a šiframi) předcházela řada knih se zaměřením nejen na matematiku, ale i fyziku. A dle mého názoru svoji učitelskou praxi na druhém stupni základní školy dokázal v publikaci výborně zužitkovat.

Tematicky je kniha rozdělena do osmi bloků: Hrajeme si s tvary a křivkami, Hrajeme si s klasickou matematikou, Hrajeme si s čísly, Hrajeme si s šiframi, Hrajeme si s geometrií, Hrajeme si s posloupnostmi, Hrajeme si s funkcemi a Hrajeme si s výpočetní technikou. V obsahu se čtenář dočte, pro jaký ročník jsou jednotlivá témata vhodná, což umožňuje zaměřit se na to, co už žák či student ve škole probíral.

Jednotlivá témata jsou podávána srozumitelně, text je hojně doplněn ilustracemi, které podporují pochopení tématu. Čtenáři nejsou překládána jen fakta, ale je vybízen k aplikování popsaných jevů v praxi. Za pomocí jednoduchých pomůcek si tak může ozkoušet Moaré efekt, šifrování, nebo prstovou kalkulačku pro násobení devíti.

Brožovaná publikace Hravá matematika mne svým obsahem i zpracováním tématu velmi potěšila. Splnila očekávání, dokonce je i předčila. Zvídavému čtenáři rozšiřuje obzory, pomáhá aplikovat nabyté znalosti v úlohech ze života. Není učebnicí, která by diktovala, co se má naučit. Je spíše rádcem a kamarádem ve volných chvílích. Přirozeně vzbuzuje zájem o téma a chuť ozkoušet si jednotlivé úlohy.

Dle autora je kniha určena mladým od 11 do 15 let. Horní věkovou hranici považuji osobně za troufalou. Hravou matematiku bych doporučila nejen studentům druhého stupně základní školy nebo nižšího gymnázia, ale i dospělým čtenářům. Inspiraci k probuzení zájmu o předmět zde najdou jak rodiče, tak učitelé.

Ve školství se často mluví o nezájmu studentů učit se. Jsem přesvědčena o tom, že pokud by kantoři dokázali zaujmout tak, jako Hravá matematika mne i mého manžela, který s nadšením text četl se mnou, bylo by školství na dobré cestě. I z tohoto pohledu bych tedy titul doporučila studentům pedagogických fakult, začínajícím i zkušeným lektorům, kteří mají chuť učivo žákům obohatit a přiblížit. Pokud se v přínosech tohoto díla nepletu, tak za pár let bude tato kniha kamarádem i mému synovi.

Autorovi, Radku Chajdovi, děkuji za pěkné dílo a přeji ještě mnoho vydaných publikací!


Hravá matematika (Hříčky s plochami i křivkami, úhly, čísly a šiframi)

Vydalo nakladatelství Edika

Autor: Radek Chajda

Počet stran: 128
Formát:
167×225 mm – brožovaná lepená
Edice: Hravá věda
Vyšlo: 09.05.2012

Knihu Hravá matematika: Hříčky s plochami i křivkami, úhly, čísly a šiframi si můžete objednat například zde.

Prolistujte si knihu! – zde.


Nakladatelství Edika představuje širokou nabídku knih, které jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také jejich rodiče a pedagogy. Moderní učebnice sledující trendy ve vzdělávání pro všechny věkové skupiny a stupně pokročilosti. Knižní portfolio nakladatelství Edika zahrnuje nejen ucelené řady jazykových učebnic, vysokoškolské učebnice, učebnice pro technické obory, odborné slovníky či dvojjazyčné verze známých literárních děl, ale také bohatou nabídku publikací a pracovních sešitů pro rozvoj schopností a dovedností dítěte, jeho předškolní i školní přípravu.

Součástí knih jsou rozmanité přílohy jako například oblíbené zvukové nebo multimediální CD či DVD nosiče, které jsou v případě jazykových učebnic a příruček namluvené rodilými mluvčími.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • bokul

    Jak jsem psala, Radek Chajda napsala podobných titulů více. Využijte možnosti prohlédnout si několik ukázkových stránek na webu Albatrosu. Pokud se nakonec rozhodnete pro koupi, věřím, že si počtou nejen Vaše děti!

  • Marinada

    Ta kniha vypadá opravdu zajímavě a cena taky. Mě matematika taky vždycky bavila a baví, no a řezy těles mě úplně uchvátily 🙂 Dceru matika moc nechytla a od 1.třídy jí nesnášela, ale letos (ve 4.třídě) dostali jinou učitelku a díky ní se skoro z celé třídy stali milovníci počítání 🙂

  • Jarmuschka

    Mně matika bavila moc, málem jsem ji šla i studovat (nakonec jsem po letech v rámci dalšího studia dělala i zkoušku z VŠ matiky…)
    Doučovala jsem spolužáky, tak jestli bude třeba, snad budu schopná doučovat i holky.
    Ta hra se jmenovala Inspiro, ne? Brácha ji měl, já mu ji „kradla“.
    😉
    Na knihu mrknu – pro holky asi ještě není, ale kdo ví…

  • Matika mi nikdy moc nešla, neměla jsem jí ráda. Ale knížka vypadá zajímavě.

  • bokul

    Bamisko, jedině dobře, že se má Vašík možnost na Tebe obrátit. Chudáci děti, které tu možnost nemají (ať je důvod jakýkoli).

  • bamiska

    matematika byla vždy můj oblíbený předmět a kluk mi zrovna tenhle týden, když jsem ho učila zlomky řekl, že jsem nemohla být normální….

    z fotečky jsem si zavzpomínala na hru co jsem jako dítě milovala a měla doma….

    a o učiteíých to je jistě…vidím to ted u Vašíka učitel jim zadá příklady ted například ty zlomky….a už nekontroluje, nepočítají jestli je to dobře atd….a vše jim ukáže na jednom příkladu….naštěstí patřím z těch co to umí vysvětlit a kluk se tohohle učitele hodně bojí tak za mnou i chodí at mu s tím pomůžu…..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist