Máte doma leváka?

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Základní školy

1162304_handKdo je nesporný pravák a kdo je levák? Jaká jsou měřítka, které jsou určující rysy a znaky? Těmito otázkami se začali odborníci zabývat již v minulém století. Přes více než stoleté hledání a zkoumání však stále ještě přešlapujeme na začátku dlouhé a tajuplné cesty. Jasných odpovědí je stále příliš málo…

Kolik je leváků?
většinou jde o odpovědi dílčí, ne zcela uspokojivé a často si navzájem protiřečící.

Základním nedostatkem je skutečnost, že se převážná většina výzkumníků opírala o zkoumání u poměrně malých skupin dospělých nebo dětí s určitými buď skutečnými, nebo jen domnělými psychickými, smyslovými či tělesnými zvláštnostmi.
Druhým nedostatkem byl a zůstává výběr zkoušek, kterých se nabízejí desítky a možná stovky, protože zejména v pohybové oblasti představuje téměř každá činnost asymetrickou souhru rukou či nohou.
Třetím nedostatkem byla snaha velké části badatelů omezit počet použitých zkoušek nebo dokonce použít jen jeden zdánlivě neselhávající test.
Čtvrtým nedostatkem je mylný předpoklad většiny výzkumníků, že jednorázovým vyšetřením je zjištěná funkční asymetrie ve všech případech veličinou pevnou a neměnnou.
Pátým základním nedostatkem je malá odvaha výzkumníků hledat vlastní cesty a zaujímat zdůvodněný kritický postoj k závěrům neprokázaným, i když jsou to domněnky významných badatelů.
Souhrn těchto nedostatků způsobuje, že jsme v poznání záhad dynamické funkční asymetrie u člověka zatím pokročili jen nepatrně, i když při výzkumu mozku a jeho jednotlivých funkcí bylo již dosaženo významných úspěchů. A tak stále nemůžeme jednoznačně a spolehlivě odpovědět ani na tu nejjednodušší otázku, jak je to doopravdy s výskytem leváků.

Dědičnost a výchova

Na základě archeologických nálezů bývá odborníky vyslovována domněnka, že ve starší době kamenné bylo na Zemi přibližně stejné množství levorukých jako pravorukých prapředků. Nelze předpokládat, že při vytváření rodin docházelo vždy k souhlasnému spojení dvou jedinců levorukých či dvou pravorukých. Určitě také docházelo k nesouhlasnému spojení, a tím předávání a prolínání znaků v průběhu staletí a tisíciletí vedlo k současnému stavu.

Výchovné ovlivňování

Po dlouhá tisíciletí se lidstvo snažilo po dobrém i po zlém vytvořit jednotnou pravorukou společnost: a zdánlivě se to dokonce dařilo. Jenže příroda se s takto vynucovanou asymetrií neztotožnila a nadále si udržuje svůj vlastní systém rovnovážné a téměř symetrické asymetrie.

Následné změny

Navykáme-li vrozeně levoruké dítě, aby důsledně dávalo přednost pravé ruce, nemůžeme očekávat, že výkony budou brzo dokonalé. Některé děti si sice rychle uvědomí, že používání levé ruky není žádoucí, ale jejich pozornost je nepřirozeně rozpolcená: jednak musí sledovat výkon pravé ruky, a jednak je třeba uhlídat levou ruku, aby samovolně nezasahovala.
Potlačování vrozeně vedoucí ruky bývá často provázeno ztrátou jistoty nebo i úzkostlivými stavy. Mnoho dětí se pak nadlouho stává citově nezvladatelnými.
V mozku zřejmě vše souvisí se vším a každý násilný zásah zvenčí rozrušuje souhru jednotlivých funkcí. Předpokládá se, že rozvíjení pravostranné pohybové obratnosti u vrozených leváků by samo o sobě mohlo a mělo být prospěšné, pokud je přiměřené a pokud se ve stejném smyslu rozvíjí i ruka levá, která si přitom musí trvale zachovat vedoucí postavení. Nesnáze vznikají a rozrůstají se ve chvíli, kdy začne být vrozeně vedoucí levá ruka omezována ve své touze po pohybu.

Pedagogický experiment

Dcerka začala psát pravou rukou, avšak v průběhu diktátu pokračovala levou rukou a konečnou část již zase dopsala pravou. I když tedy psala ve škole od první třídy jen pravou rukou, zřejmě si doma občas živelně procvičovala i ruku levou.
Záhadné bylo, že děvče napsalo bezchybně pouze střední část dlouhého diktátu, kdy byla v činnosti levá ruka, zatímco v úvodní a závěrečné části bylo velmi mnoho – byť převážně „drobných“ – chyb. V té době jsme již měli dostatečně prověřeno, že vrození leváci píšící pravou rukou se musí nadměrně soustředit na dovednost psaní, na vyžadované tvarování a vykreslování písma, a přitom jako by jejich pozornosti unikaly obsahově rozlišovací prvky: nejčastěji je to vynechávání nebo nesprávné umístění háčků, teček a čárek, často i vynechání nebo záměna písmen a také složitější nedostatky.

Rozdíly v postojích

Jaký tedy bude váš postoj, narodí-li se levoruký občánek ve vaší rodině nebo ve vašem okolí? Umožníte mu přirozený levostranný vývoj nebo z něho začnete soustavně a důsledně vytvářet občana pravorukého? Hned po narození se to ještě nepozná: budete si muset počkat na první úchopy a zacházení s věcmi: v této době byste měli mít oči naplno „otevřené“.
Rozhodující budou vaše postoje v druhém půlroce života dítěte a v období následujícím. Buď můžete dát na rady zkušeného pedagoga, že není dobré zvykat děti, aby používaly jen jedné ruky (J. J. Rousseau), nebo na doporučení lékaře, abychom roční dítě vedli k co nejčastějšímu používání pravé ruky, ke které přistrkujeme hračky a levou ruku přitom můžeme nenápadně a lehce přidržovat (M. Matoušek).
Mají pravdu lékaři, když tvrdí, že praváctví a leváctví se začíná zřetelně rozlišovat až kolem tří či čtyř až pěti let (J. Švejcar) a současně radí rodičům, aby své děti vedli důsledně k používání pravé ruky již v letech předchozích? Ať už se rozhodneme pro radu pedagoga nebo lékaře, nezapomeňme v okamžicích, kdy se u vašeho dítěte objeví neobvyklé pomočování, šilhavost nebo projevy nervozity, kdy přestane mluvit nebo se jeho řeč nebude rozvíjet podle obvyklých měřítek, trochu zpytovat svoje rodičovské svědomí. Není vaše výchovné působení v něčem přece jen jednostranné a násilné? Nemělo vaše dítě přece jen aktivní také ruku levou?
Všichni víme, že pravoruká společnost je až krutě nedemokratická vůči vrozeně levorukým. Je současný stav nutný a nezměnitelný? Je možné, aby lidstvo vybudovalo demokratičtější vztahy mezi praváky a leváky? Zatím stále přesně nevíme, kolik levorukých se doopravdy rodí. Málo jich rozhodně není: Každé páté dítě? Každé třetí? Nebo dokonce každé druhé?

Kdo hájí zájmy levorukých?

Pravoruká společnost je ochotna jednou do roka vzpomenout na levoruké a věnovat jim v kalendáři 13. srpen jako Mezinárodní den leváků: není to jen zamaskovaný útěk před velkým dluhem? Proč není v obchodech alespoň každý desátý nástroj vyrobený pro leváky? Aby se záměrně snížila jejich pracovní výkonnost? Aby byli donucováni k nadvýkonům? Zatím se levorucí v naší společnosti nedomáhají svých práv a pokojně se přizpůsobují pravorukým podmínkám: buď se prosadí, nebo podlehnou.

Je možný pokrok?

Praktické zkušenosti nám ukazují, že přeměna vedoucí ruky má bezprostřední nepříznivý vliv na vývoj řeči mluvené i na vývoj čtení a psaní. Přesun pohybové činnosti z jedné ruky na druhou přímo ovlivňuje pohybovou souhru mluvidel, zejména pohyblivost jazyka. Nepřímo pak do vývoje řeči, čtení a psaní navíc zasahují smyslové funkce, více nebo méně zmatené přestavbou mozkové činnosti.
Zdá se, že potlačovaná levorukost byla v historii nepřímo stálým zdrojem pokroků a změn, které zpětně obohacovaly pravorukou lidskou společnost a přiváděly ji k novým cílům. Na druhé straně příliš mnoho vrozených leváků je zbytečně pokořováno a poškozováno.

Z knihy Záhady levorukosti – František Synek
Knihu si můžete zakoupit na stránkách www.obchodprolevaky.cz – specializovaný internetový obchod pro leváky, kde najdete širokou nabídku potřeb pro levoruké: pera, tužky, pastelky, ořezávátka, pravítka, penály, násadky, nůžky, kuchyňské potřeby a další zboží.

Napsal/a: František Synek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

  • Jsem pravačka, i když mám občas pochyby jestli to tak mělo být, a naše dcerka je od narození levačka a rozhodně ji v tom budu podporovat. Myslím ale, že takové pomůcky jako počítačová myš pro leváky není moc dobré, protože by ji museli pak všude nosit sebou. Určitě jsou mnohem zručnější než mi praváci, protože se musí přizpůsobovat neustále pravákům, počínaje písmem a konče například řízením auta.

  • Sametka

    Máme 5ti letého syna, který je levák. V rodině žádný levák není.

  • Kasparek
    Kasparek

    ahojky i já jsem leváček,můj bratr je levák tedy přesněji rovná polovina dětí naší rodinky,můj strýc je levák ale i tety dcery jsou levačky,též sestřenka má leváka ale i maminky maminka tedy moje babička byla levička ovšem i prababička byla levanda rarita je můj dědoušek což byl praváček ovšem stříhal levandou byl kadeřník,pravda nůžky měl dělaný na zakázku to ale nebyla žádná nesnás,neb mu je udělal jeho bratr práváček který měl pomocníka leváčka tož naši leváčci to maji asi o něco snadnější neb máme od dědouška bratříčka každý jeden památečný nástroj no ale musim přiznat,že konzervu jsem se byla nucena naučit otevírat pravou což moc nešlo tak jsem se raději naučila pořádně vařit nebo kupovat vše ve skle papapa

  • Naše dcera je levačka,ale ani mě ani manžela nikdy nenapadlo přeučovat.Ve školce s tím také neměli nějaký problém,ve škole také ne.Snad jen při přesazování,aby seděla u okna,kvůli světlu.Problém nastal jen jak jsem ji nějaké věci chtěla naučit.Např.zavazovat tkaničky,i zapínání knoflíku mi šlo nějak jinak a vést ruku při psaní?také ne.Tak se to holka nějak naučila sama a i když v první třídě krasopis nic moc tak te´d nádhera.Jen snad ještě že existují např. nůžky pro leváky a tak,bez takových věcí by se jí to všechno učilo hůř.když má rodiče praváky.

  • Michalca

    Ahoj jsem sama levák. Mám dvě děti 12 let a 3 roky obě děti jsou pravačky.Nikdy bych je nepřeučovala. Je pro mě nějdy těžké je naučit třeba plést nebo háčkovat.Také mě štve že pro nás levoruké se špatně shání jaké koli nástroje.Jako jsou nože,otvíráky,škrabky ,,,,,,
    Tak snad se to do budoucna zlepší dík Jarka

  • Anonymní

    Máme doma levačku a jak říká paní učitelka PÍŠE LÍP JAK NĚKTEŘÍ PRAVÁCI!!!V první třídě byl ze začátku velký problém,ale ten výsledek je úžasnej.Ted ve 2.třídě má všechny písmenka stejně velká a jak natištěné.Lenka

  • Synovi je už 39let a je levák od narození.Všimli jsme si,že už jako mimino bere hračky levou rukou.Nechali jsme tomu volný průběh.Já i manžel jsme byli praváci,ale moje maminka byla ,,obouručka“,jak jsme jí říkali.Psala pravou rukou,při krájení nožem používala levou.Jak začal syn ve 3letech chodit do školky,začaly problémy.V noci se začal počurávat.Do školky chodil rád,v tom to nebylo.Až jsem si všimla,že při jídle přehazuje lžičku z jedné ruky do druhé,totéž dělal s pastelkama.Napomenula jsem ho ať neblbne a on odpověděl,že neví v které ruce se to drží,že paní učitelka mu říkala v pravé a on to tak neumí.Po domluvě se starší paní učitelkou brzo přestalo i noční počurávání.Dívala se na mne zle,ale syn se zklidnil a to bylo pro mne důležité.Doufám,že teď už maminky a jejich leváčci tyto problémy nemají.

  • Anonymní

    Já mám doma čtyřletá dvojčata, jedno je pravák a druhé od mimina levák jak poleno. Já sama jsem přeučený levák, dokážu všechno dělat jak pravou tak levou rukou. Dokonce oběma i píšu. Dítě nijak nepřeučuju, nechávám ji prostor, prostě je levák, což není nic špatnýho. Navíc jak v mý rodině, tak v manželově máme hodně leváků. Katka

  • Anonymní

    Milá Zuzko, skusila jsi někdy levou rukou otevřít konzervu klasickým otvírákem? Nebo stříhat nůžkama? je to docela sranda, když si připadáš jak zápasník. Ještě, že je tu ten odkaz na internetový obchod, nechci aby malá trpěla tak jako já.Silvie

  • Anonymní

    Pod úvodním článkem je uveden odkaz na Obchod pro leváky. Najdete tam kde co a sortiment je neustále doplňován a rozšiřován.

  • Anonymní

    Moje mamka je levák, ale přeučený pravák. Píše pravou, šije pravou, ale věci, které ji nikdo neučil, dělá levou. Přes to měla vždy výborný prospěch, písmo celkem normální a nikdy žádné tiky. Jen ji to štvalo a to si pamatuje dodnes. Můj syn je naprosto vyhraněný levák už od miminka. Tak by mě zajímalo jaké předměty či nástroje denní potřeby jsou dělané jen pro praváky, abych třeba zavčasu začala přemýšlet a když na něco narazím, třeba i koupila?
    Vím, že se prodávají např. škrabky na brambory pro leváky, tím ale moje znalosti končí.
    Zuzka

  • Ve škole dávali za vinu mému leváctví že píšu nepřehledně. Ale měla jsem jen horší krasopis. Teď už píšu hezky ale dřív dávali mému leváctví za vinu že šrábu,že mi nejdou počty,že jsem hloupá na češtinu atd.Vždycky když sme měla něco podepsat tak se lidi divili že sem levák.Koukali jak držím tužku a čekali jak to naškrábu.Ještě teď se mi občas stane že na mě lidi koukají jako na mimozemšťana když píšu levou – ještě pořád je to takové vybočení z průměru.POužívám i pravou -na stříhání nůžkami,na krájení nože atd.Ale pravou psát neumím.Takže na levou potřebuji jen tužku a ostatní věci dělám jako pravák.Jana

  • S manželem jsme leváci, náš 19-ti měsíční synek bere taky skoro vše do levé ruky. Hlavně jídlo, tak jsem zvědavá jestli mu to vydrží :-))).

  • Anonymní

    Mám tří letou dceru, která od miminka brala vše do levé ruky. Sama jsem levačka a pravou rukou se ani nenajím. Nejhorší je, že se nedají sehnat určité nástroje, které jsou pro praváky samozřejmostí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist