Jak správně vybrat školní tašku pro budoucího školáka a na co si dát při výběru pozor!

Rubrika: Základní školy

Co radí rodičům budoucích školáků Michala Loudínová, majitelka internetového obchodu Dráček.cz, specializujícího se na prodej školního sortimentu?

Výběr vhodné školní aktovky či batohu není díky široké nabídce na trhu jednoduchý. Rodiče často vybírají školní tašku velmi dlouho a načerpají předem mnoho informací o tom, jak by měla ideální aktovka pro prvňáka vypadat. Jejich teoretický „předvýběr“ se ale mnohdy vůbec neshoduje s postavou jejich budoucího školáka. Svým zákazníkům často říkáme:

„Koupě školní tašky je jako koupě bot. Existují obecná doporučení, jak toto zboží vybrat, ale nic nenahradí vyzkoušení tašky na zádech budoucího školáka.“

Dobře zásobená prodejna a kvalifikovaný personál jsou pro výběr aktovky k nezaplacení. Ne vždy ale v místě bydliště takovou prodejnu zákazník najde a tak se Vám pokusíme výběr školní tašky usnadnit následujícími doporučeními:

1. Aktovka nebo batoh?

Nejdříve se musíte rozhodnout, zda prvňáčkovi pořídit aktovku nebo batoh.

Aktovka je školní brašna s jednou velkou skořepinovou komorou, do které se vejde veškeré učivo a další školní potřeby. Postranní kapsy aktovky pak většinou slouží k uložení svačiny, láhve na pití nebo penálu. Zavírá se aktovkovým zámečkem. Má pevné stabilní dno a při manipulaci s učením stojí. Bývá voděodolná, nepotřebuje pláštěnku při běžném dešti.

Batoh je většinou vícekomorový, nejtypičtěji najdeme u školních batohů dvě nebo tři komory a další přídavné kapsy. Zapínání je zipové. Většinou skýtá více prostoru nejen na učení, ale snadno se vejdou i potřeby na volnočasové aktivity. Dno je sice pogumované a vyztužené, stabilita bývá výrazně menší než u aktovky. Pláštěnku potřebujete kvůli zipům, kterými může dovnitř při dešti zatékat.

skolni set HAMA Step by StepPro většinu prvňáčků je přehlednější aktovka, která stojí pevně na zemi, nepřeklápí se, po jejím otevření je vše vidět na jednom místě a není tedy pochyb, kde se nachází slabikář nebo písanka. Aktovky dodává na trh česká firma Emipo, dále pak německá Hama, Herlitz nebo srbský výrobce Belmil.

Batohy jsou u dětí i rodičů velmi oblíbené. V první třídě bude mít velké procento prvňáčků batohy Topgal nebo Bagmaster.

skolni set TopgalPostavení značky Topgal na českém trhu je velmi silné a pro mnoho rodičů i dětí je Topgal synonymem pro školní brašnu a jinou značku mnohdy ani neznají. Topgal je bezpochyby kvalitním výrobcem školních batohů a pozornost rodičů i budoucích školáků si plně zaslouží. Je potřeba ale zmínit, že batohy nejsou vhodným řešením pro každého prvňáčka. Speciálně velmi drobní školáci (cca 115 cm výšky a méně) budou muset do svého prvního „topgalu“ ještě chvilku dorůstat.

Velmi zjednodušeně se dá říci, že drobným dětem bude lépe sedět menší aktovka než batoh. Pokud je Vaše dítě o hlavu menší než vrstevníci, prakticky nelze bez předchozího zkoušení zjistit, která brašna bude pro něj vhodná. Věnujte v tomto případě výběru větší pozornost než rodiče dětí průměrného vzrůstu.

Dalším faktorem pro rozhodnutí, zda zakoupit batoh nebo aktovku je zralost budoucího prvňáčka. Pokud máte doma dítě, které si již v 6 letech umí uspořádat své osobní věci, zvládne organizaci školních pomůcek v několika komorách a zipech, neváhejte a pořiďte mu batoh. Předejdete již na konci druhé třídy námitkám, že aktovka je jen pro mrňata. Pokud ale máte doma dítko, které si vůbec nepamatuje, kam si co dává, ztrácí neustále svoje oblečení, už teď šetříte na opakované dokupování pastelek, penálů, lahviček či kružítek a víte, že školní pomůcky Vaše dítě najde ve školní tašce jen pokud ji otevře a vše v jeden okamžik uvidí, zvolte aktovku. Bude to lepší řešení pro všechny zúčastněné strany – pro Vašeho školáka, pro paní učitelku i pro Vás. Počítejte ale s tím, že tlak na výměnu aktovky za batoh přijde poměrně brzy, přibližně někdy mezi druhou a třetí třídou. Výměně se nevyhnete ani v případě, pokud jste zvolili školní batoh s velmi dětským vzorem (typicky pohádkové postavičky, příliš růžové barvy, hrdinové z filmů, které nejsou pro třeťáka „in“ atd)

Pokud jste schopni učinit základní rozhodnutí, zda zakoupit aktovku nebo batoh, máte z poloviny vyhráno.

V případě batohu můžete zvolit Topgal, Bagmaster nebo PP Karton. PP Karton je jasnou volbou v případě, že potomek trvá na licenční postavičce, PP Karton se na toto ve své výrobě specializuje. Opět ale musíme konstatovat, že změna názoru na postavičku na batohu bývá velmi rychlá a neutrální motiv je lepší volbou, pokud to Vaše dítě připustí. Firmy Topgal a Bagmaster se naopak pyšní tím, že licenční postavičky na své produkci nemají. Designéři obou firem si potrpí na originální a zajímavé vzory od velmi dětských po neutrální, za které se nestydí ani starší děti.

skolni aktovkovy set Herlitz MIDI delfiniZ aktovek se dá vsadit na německou kvalitu, značka Hama nebo Herlitz je špičkou ve svém oboru a díky dlouholeté zkušenosti s výrobou školního sortimentu lze těžko koupí těchto značek pochybit. U značky Herlitz a jejich řad Midi a Smart je ale potřeba počítat s poněkud malou kapacitou brašny (cca 13 l) a s rizikem, že na některých školách nebudou tyto aktovky kapacitně dostačovat již v druhé třídě. Díky menší velikosti lze ale řadu Midi a Smart směle doporučit velmi drobným dětem.

Značku Hama nazýváme u nás ve firmě Mercedesem mezi školními aktovkami – kvalitou i cenou patří mezi absolutní špičku na trhu, ale díky vyšší ceně si hledá své zákazníky předně mezi lidmi, kteří požadují nekompromisní kvalitu a jsou ochotní za ní zaplatit. Náš prvňák je hrdým majitelem této aktovky a musíme říci, že přes velmi hrubé zacházení není žádné opotřebení na této aktovce po prvním roce znát. Velmi jsme ocenili zbytný prostor. Kromě učení se nám s přehledem do aktovky vešla flétna, noty, věci na hokejbal, zkrátka vše potřebné na odpolední aktivity, snad kromě hokejky. Hama i Herlitz jsou také značky, na které nejsou za roky našeho prodeje žádné reklamace.

skolni batohovy set Emipo TruckNejoblíbenějšími aktovkami na trhu jsou nepochybně aktovky firmy Emipo. Přes trochu strohé řešení zad, na které si někdy děti při zkoušení stěžují, mají aktovky Emipo výborné řešení vnitřního prostoru a přes svou malou hmotnost i rozměry kapacitně dostačují mnohdy i ve třetí či čtvrté třídě. Velmi příznivá cena a česká výroba řadí Emipo k těm nejpoptávanějším v našem obchodě. Sedí velmi dobře i drobnějším školákům, ale díky tuhosti zad vřele doporučujeme předem vyzkoušet, aby Vás v září nečekalo nepříjemné překvapení.

2. Hmotnost školní brašny

Mezi nejhlavnější parametr, který rodiče berou v potaz při výběru školní brašny, je její hmotnost. Námi prodávané aktovky i batohy mají většinou hmotnost okolo 1kg, což je optimální váha školní brašny. Z důvodu velkého tlaku rodičů právě na tento parametr se každý výrobce snaží mít ve své nabídce odlehčené batohy nebo aktovky s váhou v rozmezí 700 – 900 g.

Z naší zkušenosti ale vyplývá, že tyto odlehčené modely jsou skoro vždy odlehčené na úkor použitého materiálu. Ubere se na polstrování zad, zmizí seřizovací prvky jako je horní nastavování ramenních popruhů, hrudní pásek a další vymoženosti, které naleznete jen u nejlepších školních brašen. Sice dojde ke kýženému snížení hmotnosti, ale často na úkor kvality a možnosti úpravy aktovky přesně na záda Vašeho školáka.

Našim zákazníkům tedy vždy radíme, aby sice faktor hmotnosti aktovky nepodceňovali, ale nebrali ho jako nejzákladnější parametr pro výběr. Hmotnost do 1,2 kg je při kvalitně zpracované zádové části a nastavovacích prvcích vhodná pro každého prvňáčka, pokud se nejedná o extrémně malé dítě.

Těm nejmenším dětem pak nejvíce pomůžou dvojí učebnice, aby zátěž v podobě učení nechávali ve školních lavicích. Láhev na pití, kterou naplníte jen malým množstvím šťávy a školáka naučíte si dolít vodu až ve třídě, pak ušetří dalších 0,5 kg hmotnosti školní brašny. A pokud Vaše dítě naučíte i nenosit do školy zbytečnosti, jako jsou hračky, ušetříte na hmotnosti daleko více než na odlehčené aktovce.

Zaměřte se spíše na tyto podceňované faktory, které záda Vašeho školáka zatíží více než 200 g rozdílu ve váze aktovek kvalitních značek. Alespoň v první třídě doporučujeme pravidelnou rodičovskou revizi obsahu aktovek, zátěž v podobně hromady kamení není kupodivu zase tak neobvyklou záležitostí.

3. Taška do první třídy se musí líbit

Na prodejně denně zažíváme neshody rodičů a jejich dětí při výběru aktovky. Pro dítě je úplně nejdůležitější vzhled – resp. obrázek, který na své vysněné aktovce bude mít. I když to není jednoduché a často je to otázka kompromisu – vemte názor svého prvňáčka na vzhled jeho brašny v potaz. Nejvíc mu otrávíte nástup do školy tím, když se mu jeho taška nebude ani trochu líbit. Stane se to i přesto, že jste vynaložili obrovské úsilí pro výběr té opravdu nejlepší. Pokud Vaše volba znamená usedavý pláč Vašeho školáka, není to dobrý start pro školní docházku. Pokud se dítě nerado, ale přeci jen podvolí Vašemu požadavku např. na neutrální design, i když by rádo mělo aktovku se Spidermanem nebo Zvonilkou, dopřejte mu alespoň školní doplňky s těmito postavičkami. Je to často dobrým kompromisem. Desky na písmena či abecedu nebo lahvička na pití může mít potisk naprosto dle přání dítěte, snadno ji vyměníte za rok za jinou. Udělejte to pro své dítě, ať máte na Spidermana či Zvonilku názor jakýkoli.

4. Dejte přednost školním taškám

Do školy kupujte svým dětem školní tašky a ne např. sportovní batohy. Školní brašny mají odlišnou konstrukci a jsou designované přesně pro potřeby Vašeho školáka. Budete mít jistotu, že se do takové tašky vejdou desky na sešity nebo že má např. veškeré bezpečnostní prvky (barvy, reflexní pásky, odrazky). Věřte tomu, že výrobci školních brašen věnují maximální pozornost své produkci a všechny zmíněné značky vyhovují bezpečnostním normám pro tento typ výrobku.

Nemáte stále úplně jasno, jaká školní brašna bude tou nejlepší volbou pro Vašeho prvňáčka? Nakoukněte do našich recenzí, ve kterých jsme opravdu podrobě porovnali aktovky a batohy značek Hama, Herlitz, Topgal a Emipo.

Pokud ani recenze definitivně nevyřeší Vaše tápání nad výběrem, rádi poradíme po telefonu nebo osobně na naší prodejně v Praze 8, Pod Kotlaskou 3. Naše děti s námi pravidelně testují školní sortiment a o aktovkách toho víme i díky nim hodně. Rádi se s Vámi o naše zkušenosti podělíme.

Na Vaši návštěvu v našem internetovém obchodě Dráček.cz nebo v kamenné prodejně se těší

Michala a Stanislav Loudínovi
Dráček.cz
www.dracek.cz

Napsal/a: Dráček.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • To je pravda, když nakupuješ na internetu, tak musíš mít dobrý popis, ať víš co kupuješ…. Oni navíc dodávají i do různých obchodů, pokud si chceš batoh vyzkoušet.

 • Syn bude potřebovat nový batoh, protože ten starý se mi nelíbí, řekla bych, že kazil záda. Nevím kam jsem dala hlavu, když jsem ho kupovala.

 • Je sice pravda, že děti se dívají hlavně na obrázky a barevnost tašek. Proto je potřeba nakupovat u kvalitní značky, která garantuje kvalitu a záruku.

 • Osobně si myslím, že pokud zvolíte batoh, který má zádovou opěru, tak by to mohlo být jedno. Je však pravda, že já za sebe říkám, že aktovka je pro malé dětské záda lepší a to hlavně proto, že jim většinou nedovolí nošení na jednom rameni. Sama si třeba uvědomuji, že pokud nemusím nosím batoh pouze na jednom rameni a to samé by mohli chtít dělat naše děti. S aktovkou je to méně uskutečnitelné. Osobně máme aktovku i batoh a musím říci, že starší dcera opravu batoh občas nosí pouze na jednou rameni.

 • Ahojte maminky, no já také chci samozřejmě pro své děti kvalitní tašku do školy. Myslím,že dneska už je jedno jestli batoh nebo aktovka..já jsem teda dětem do první třídy pořídila aktovku,protože se mi zdála pevná v zádech a dost vystužená,aby si zádička malých dětí na nošení zvykla..a byla pro ně pohodlná,ale teď pořídím batoh.

 • Marci55

  Chce to hlavně dobře číst a nespěchat.

 • Anonymní

  Dobrý den, já za nás s našima třema dětma vám musím říct, že jsme se školními věcmi od Stilu velice spokojení, kupovali jsem normálně v kamanném obchodě, né na netu a myslím že je to zlatá střední cesta mezi kvalitou a cenou! Dvojčata už mají aktovku 3 rok, chodí do třetí třídy a dcerka letos chodí do první a taky jsem jí všechno nakoupila od značky Stil, protože jsme spokojení, tak proč skoušet něco jiného? Za nás jste tedy koupila dobře!

 • Anonymní

  Dobrý den, já jsem opravdu naštvaný zákazník jednoho nejmenovaného velkého řetězce u nás kde měli před prázdninami velkou akci na školní potřeby a já tam synovi vše nakoupila. Měsíc mosil aktovku do školy a už přišek s utrženým, nebo spíš vypáraným uchaem, takže jsem musela reklamovat! Jediná výhoda tohoto obchodu je že jsem nemusela čekat 30 dní a hned mi vrátily peníze. Takže jsem hned objednala novou tašku a do druhého dne jsem ji měla doma, takže syn bxyl jen jeden den bez aktovky. Musím podotknout že ceny byly srovnatelné! Má sice aktovku z loňské kolekce ale kdo to pozná, důežité je aby něco vydržela!

 • Anonymní

  Já teda preferuju aktovku pro prňáčka, přece jen když přijde domů, tak tašku hodí na zem a věci v ní zůstanou kde jsou, zatímco u batohu se sešity pokrčí a vznikne chaos, navíc ty přihrátky jsou potřeba hlavně pro kluky, máme doma dva raubíře a jejich smysl pro uklízení mají po tatínkovi, takže to můžu vysvětlovat pořád. Taky jsme dlouho vybírali tašku a nakonec jsme šli do prodejny otestovat a nakonec synovi padl do oka tady ten s potisky motorek https://www.batohystil.cz/skolni-aktovka-champion a mě se na něm líbí ten tvar a že dobře se tam vlezou sešity, že se nekrčí a má to pěkny dvě přihrádky a může to mít na celý první stupeń, protože ho to hned tak neomrzí a snad to nerozmlátí, teď je ve třetí třídě a aktovka zaplaťpanbů pořád drží!

 • Anonymní

  Souhlasím s komentářem o komerčnosti, taky se neustále snažím synovi vysvětlovat, že musí koukat hlavně na to, aby taška byla funkční a nebyla těžká a tihle spidermani a jemu podobní mi to vysvětlování dost znesnadňují, protože malý to chce samozřejmě taky, ale ty ceny jen za ten obrázek jsou šílené a navíc mnohdy dost nešťastně řešené. Stil neznám, ale určitě mrknu, jestliže tam mají tašky vhodné pro děti (což se o mnohých, které se tak prezentují, říct nedá), tak se synem určitě něco vybereme. Já nejčastěji argumentuji tím, že tašku musí mít minimálně na dva roky a jak dlouho ho bude ten který hrdina bavit? Většinou je to půl roku někdo jiný, kdo ho zrovna nadchne 😀

 • Anonymní

  tašky jsou krásné, chybí ale informace jak školáčkovi aktovku vybavit, takže si dovolím jednu informaci přidat. Různé sety jsou poměrně drahé proto kupujeme pro našeho školáka vše spolu s potřebami do kanceláře zde: http://www.mojeobaly.cz/Kancelarske-potreby/ vyjde to levněji a plní svůj účel 🙂

 • Anonymní

  Nemůžu si pomoct, ale mě to přijde hrozně komerční…Vím, že za kvalitu se platí a určitě jsem nekoupila mému prvňáčkovi aktovku za 400 Kč, ale některé ceny mi přijdou už přehnané…my jsme našli na stilu takovou která splňuje všechny technické parametry podle návodů na výběr kvalitní tašky a za mnohem lepší cenu než třeba u toho Topgalu…Celkově moc neuznávám ten tlak značek a myslím si že jsou moc hezké věci aniž by to musel být spiderman za dvojnásobek běžné ceny…hlavně si přeci kupuji zboží pro jeho funkčnost.

Pšt, tady si komentáře radši nechte pro sebe ;-)

Sdílet
Sdílet
TOPlist