Dřímá ve vašem dítěti umělec? Rozvíjejte jeho talent!

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Základní školy

Že se děti potřebují ve svém vývoji více zdokonalovat, o tom není pochyb. Vždyť ne nadarmo se říká, že „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“.

Dnešní doba je plná pokrokových systémů a různých didaktických pomůcek, které Vašemu dítěti dopřávají nejen oddych, ale také i větší způsob koncentrace k danému problému, který je dítě nuceno řešit. Proto se jako velmi účinná didaktická pomůcka při myšlenkovém vývoji Vašich ratolestí jeví zcela jistě multimediální prostředek, který nejen že dítě upoutá, ale naopak mu dá i větší šanci se zapojit do společnosti a získat tak i více dovedností za mnohem kratší dobu, než z klasických výukových materiálů, které bývají mnohdy velice nezábavné, až nudné.

Každý týden se budeme na tomto webu věnovat určité problematice spojené s rozvojem Vašeho dítěte v kombinaci s multimediálním prostředkem. Jako nejvíce vhodný pro tento účel se samozřejmě jeví počítač, který nejen že Vaše děti vyhledávají, ale tráví u něj i nejvíce svého volného času. Proto si pojďme názorně ukázat, jak nenápadně donutit Vaše dítě, aby ho učení bavilo.

Vhodný typem edukace Vašich dětí jsou samozřejmě dětské online počítačové hry. Schválně zde zdůrazníme slovo „dětské“, aby nedocházelo k mýlce, že veškeré počítačové hry musí být pouze plné brutality a násilí. V tomto článku si více probereme možnost, jak zdokonalit Vaše dítě, co se esteticko-hudebních vlastností týče.

Už Platón nebo Aristoteles v lidech utvářeli myšlenku, že člověk se rodí jako Tabula rasa. Je tedy třeba rozvíjet veškeré stránky jeho lidskosti po dobu prvních několika let jeho života, jinak hrozí, že tato bytost může být méně přínosnou pro svou společnost, ve které se vyvíjí. Proto i my rodiče bychom měli ve svých dětech pěstovat určité hudební nadání. Laicky řečeno – učit je hudbě, i když i my kolikrát sami tomuto koutku umění ne příliš rozumíme.

notessimoIdeálním prostředkem, jak získat větší pojem o hudebních nástrojích, jejich užití a notovém zápisu přináší flashová hra Notessimo, která je velice známá tím, že dokáže veškeré tyto prvky spojit do sebe a přinést tedy kýžený vzdělávací (edukační) výsledek.

Zde se dítě seznámí nejen se strunnými, klávesovými, bicími, žesťovými a jinými nástroji, ale k dispozici bude mít i notovou osnovu, takty, metronom a v neposlední řadě i celkovou možnost přehrání si písně. Dalo by se říct, že si vyzkouší roli skladatele hudby. Což mu jistě přinese větší možnost k nahlédnutí a vyzkoušení si melodie na vlastní kůži. Zcela jistě je tato hra mnohem více edukační, než neduchaplná výuka hudební výchovy na základní škole.

Ovládání je velmi jednoduché, pouze pomocí myši a jistě vás upoutá i grafické a hudební zpracování. Jako první se Vám zobrazí notová osnova v houslovém klíči, která je rozdělená do taktů a vy můžete pomocí myši vybírat nástroje a vkládat je jako noty do osnovy. Můžete také měnit tempo své skladby.

Pokud by Vás zajímala muzika, která se nemusí skládat, ale je už dopředu daná, pak není lepší hry, než si zvolit právě Singing Horses. Tato hra je jedinečná v tom, že naučí Vaše dítě věnovat se sluchově taktům muziky a využívá správné koncentrace ke zvolenému momentu spuštění dané hudby. Kvarteto, které se Vám zobrazí, je nutné složit sluchově tak, aby odpovídalo přesnému taktu. V opačném případě zcela jistě dojde k disharmonii daných předem navolených zvuků.

singing horses

V této hře ovládáte herní zvukové prvky také pouze pouhým kliknutím myši na jednoho z koníků. Pokud označíte všechny koně, budou zpívat v kvartetu.

Pro nejmenší umělecky založené duše je tato hra jistě výbornou a kvalitní průpravou do světa harmonie hudby a kde jinde se vaše dítě může dozvědět více o disharmonii a taktech, než právě tady?

Obě tyto online hry samozřejmě můžete samozřejmě pohodlně najít na herním webu Jogo.cz, kde si můžete zahrát i další flashové hry tohoto typu a mnohé další, které jsou přehledně rozděleny do několika kategorií, ze kterých si vyberou jak dívky, tak i chlapci a i ti nejmenší z nás.

V příštím tématu se budeme věnovat více dopodrobna, jak přenést hru a originalitu do přírodovědných oblastí života dítěte. Konkrétně se zaměříme na matematické chápání malého jedince a ukážeme Vám, jak nejlépe lze Vašemu dítěti pomoci při řešení složitosti určitých problémů.

Škola by měla být přece hrou, tak proč dementovat názory právě velkého učitele národů.

Napsal/a: Anežka Volánková

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Lien

  Vždyť ne nadarmo se říká, že „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“.

  Znám to trochu jinak a je i to mnohem bližší:

  „A jak dlouho trvalo ti, nežli jsi to pochopil,
  že jde o to, zapomenout, co ses v mládí naučil.“
  😉

 • Jarmuschka

  Tak jsem testla ty zpívající koně.
  Jsou docela srandovní.
  Myslím, že mým děvčatům by se to mohlo líbit, ale nějaký dlouhodobý zájem nepředpokládám – vždy tak chvilku, a po čase možná zas.
  🙂

 • Petra Vymětalová

  Odkazy jsou upravené, omylem vedly všechny na hlavní stranu 🙁

 • zzabicka

  no za mě teda hrůza, dítěti bych to hrát nenechala, přijde mi to jako mrhání času, a né škola hrou 🙁

 • Hanzlici

  Já jsem na tohle asi moc konzervativní, ale prošla jsem klasickým hudebním vzděláním a svým dětem hodlám dopřát něco velmi podobného, co jsem sama absolvovala. Určitě ne toto. Ale své příznivce si to určitě najde.

 • Lien

  Na těch odkazech jsem žádné „hudební“ hry nenašla, tak nevím, jestli jsem to špatně pohhopila, myslela jsem, že to bude cosi muzikálního

 • To vypadá zajímavě. Jsem zvědavá na pokračování.

 • Jarmuschka

  To vypadá zajímavě – budu to muset více prozkoumat. A otestovat na holkách.
  😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist