Co musí umět Vaše dítě před nástupem do školy

Rubrika: Základní školy

505867_playing_in_the_dirt_2_76U zápisu do prvních tříd se každý rok setkávají učitelé často s dětmi, které nejsou řádně připraveny na školu.
V posledních letech se výrazně zhoršily vyjadřovací schopnosti a výslovnost. Tyto problémy mají nejenom děti školkové, ale i děti, které jsou s maminkou doma…


Rodiče si s dětmi čtou a povídají méně než dříve, ale o to více našly v rodinách uplatnění počítačové hry a televize. Pokud si rodiče nejsou jistí, zda jejich ratolest zvládne nástup do Základní školy v řádném termínu, měli by navštívit schopného dětského psychologa, který se zaměřuje na předškolní děti a konzultovat s ním schopnosti dítěte a případně zvážit odklad školní docházky. Odklad školní docházky je pro dítě méně traumatizující, než když dítě musí odejít na začátku školního roku zpět do Mateřské školy.

Co by mělo dítko znát:
– znát a dodržovat základní hygienu
– používat základy slušného chování (pozdravit, poprosit, poděkovat, …)
– znát základní údaje o sobě a své rodině (jména rodičů, sourozenců, bydliště, své datum narození)
– jíst příborem
– samostatně se obouvat a oblékat
– správné držení tužky a „nerýt“ s ní
– splnit zadaný úkol a soustředit se na něj
– prostorová orientace (co je dole, nahoře, …)
– vyjmenovat dny v týdnu
– vybarvovat a vystřihovat jednoduché tvary
– počítat do deseti (ne sčítat, odčítat, …)
– zpívat a recitovat
– správně vyslovovat hlásky

Napsal/a: Eva M

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  Já mám problem s tim klukovi je 6 let ma odklad,hravost…nyni se s nim doma učím je nepozorny kdyz mu dam ukol tolika scén co kolem toho udělá ,ale pote ukol zvladne,je nesoustredeni oblikani zvladne .naladovy kdyz nechce nehnu s nim ale jak mile ho necham sam pride že che dělatukol nebo že ho má udelanej ,hodně brečí,nežije s tatou je to znat snažim se byt matka i otec ale pokažde to nejde,chci ho neco naucit nez pujde do skoly za rok bo má odklad a myslim žč by něco umět měl.Pocitani mu de skvele.

 • Marjánka

  Řekla bych, že je nepodstatné,co dítě už umí, ale spíš KAM se dostane,jakou paní učitelku a hlavně jaké spolužáky bude mít.Můj starší syn chodí letos do primy gymnázia (což je také svým způsobem první třída),zvládá bez problémů a je asi 2.-3.ze třídy v prospěchu.Když se ale ohlédnu zpět,v první třídě jsem musela vyslechnout,že se snad nenaučí psát,že neumí básničku,že šišlá,že je nemotora… Ale byl to jeho způsob vývoje,a ve spoustě věcí byl zase nesrovnatelně dál(třeba určil asi 50 hvězd,věděl,jak se jmenuje každá kytka na louce…)Dost mě to trápilo,ale ze zkušenosti mohu poradit jen jedno: NESROVNÁVEJTE! Seznamy typu „co má umět šestileté dítě“ jsou prostě jen průměry,teorie.Za rok jde do školy můj mladší ,a opět to nebude mít jednoduché.Já jsem tentokrát v klidu.Vím, že ho vychovávám jak nejlíp dovedu,k zvídavosti,tvořivosti,mravnosti…Tak pokud také máte ne zrovna průměrné dítko,které třeba ignoruje říkánky,nebo se nezajímá o písmenka,nebo „neplní normu“ jiným způsobem,nemějte špatné pocity a milujte ho.Máte doma originál a nesnažte se nacpat ho do tabulek.

 • Anonymní

  Před vstupem do školy se posuzuje tzv. školní zralost (3 okruhy).Jak dítě dobře připravit?
  1. tělesná zralost – dopřát dítěti dostatek pohybu (průlezky, hřiště ap.), žádné speciální dovednosti nejsou třeba.
  2. sociální zralost – vést dítě k samostatnosti (uvázat tkaničku, obléci se), učit držet si věci v pořádku a také naučit se vycházet s ostatními dětmi (dopřát kontakty s vrstevníky), umět splnit zadaný úkol
  3. rozumová zralost – postačí, když se dítěti budete dostatečně věnovat, číst mu dětské knížky, dovolit mu pomoci vám s drobnými pracemi, povídat si, počítat počet do 10 (ne sčítání), učit se jednoduché básničky, velmi pomohou dětské časopisy.
  Potud teorie. Učím v první třídě, a pokud mohu poradit něco speciálního, co dětem usnadní start, jsou to 2 věci:
  – naučit se poznávat první hlásku ve slově
  – procviči jemné pohyby ruky (omalovánky, stavebnice, mozaiky, stříhání, kreslení klubíček, vlnovek ap., na správný úchop tužky dejte pozor již mnohem dříve), rozhodně nepřecvičujte leváka na praváka, ale to už je dnes asi zbytečná rada.

 • Já jsem právě prošla se svou dcerou první třídu. Kačka šla tzv.“o rok déle“ v sedmi a musím říct, že jí to moc prospělo. Sice v šesti už znala vše co je uvedené v úvodním článku, ale nedokázala se delší dobu soustředit. Chvilku něco dělala a za okamžik se už drbala za uchem, tužkou malovala kytičky,dávala nohy na stůl, byla jak pytel blech. Za ten rok se hodně zklidnila a první třídu zvládla bez problémů. Měla také štěstí na bezvadnou paní učitelku, to je pro takového prvňáka obzvlášť důležité.

 • Petro, nic se neděje :o) Já jsem si to myslela, žes to nestihla, když to tam nebylo :o)

 • Petra Vymětalová

  Andreo, až zítra, ale už v 19,45 – dnes už tam jeden článek máš (a taky jsem to nestačila schválit :-)).

 • Právě jsem napsala článek do rubriky Knihovnička. Tip na knihu, která se tomuto problému věnuje a náš syn knihu „podědil“ po svých bratráncích. Víc se dozvíte po 20h, až tam můj příspěvek bude :o)

 • I já mám doma předškolačku,v říjnu jí bude už 7let.Vidím na ní,že je správný čas pro vstup do školy.Učila jsem 6let na zákl.škole a tak vím,co to znamená mít doma školáka.Petruška už zná písmena,umí psát,vše se učila sama,nejsem přívržencem toho,učit dítě toto vše před vstupem do 1.třídy.Je klidná a doufám,že si najde rychle kamarádky.Chodíme na logopedii,trénuje s,c.Ale je to krátkodobá záležitost,je šikovná,rychle se učí.
  Ráda bych jen dodala sílu mamie,aby byla silná,sama uvidí,jak se Kuba vstupem do školy změní.Většinou děti doma klidné,bývají ve škole živější a ty živější doma,klidné ve škole.Navíc,pokud Kuba zná tolik věcí,je na čase a neboj se,že se ve škole bude nudit,ona ho paní učitelka jistě zabaví…

 • V poslední době, jak Kuba roste, se stále častěji setkávám s tím, že mi někdo připomene, že už půjde brzy do školy. Pokaždé mi z toho jde mráz po zádech. Protože mé dvě starší dcery už mají studia dávno za sebou a navíc já mám 20 let praxe v základní škole, měla bych tedy být už ostřílená matka dítěte-žáka a studenta. Ale tentokrát se toho opravdu bojím. Kuba je neposedný a stále moc hravý. Všechno, co tu Eva popsala již lehce zvládá. Právě proto! Na budoucího předškoláka má znalostí a vědomostí mnohem víc. Neučíme ho nic dopředu, protože vím, že to není vhodné, ale on se učí sám. Určitě není žádné geniální dítě, ale protože vím, jaké jsou požadavky na prvňáčka, mám strach, co tam v té první třídě bude dělat. A to dokonce mého muže napadlo, že by mohl jít do školy ještě o rok později, aby si dostatečně užil dětství bez školních povinností. To by to dopadlo! Bylo by mu už sedm a půl a to bych to v té třídě potom chtěla vidět! Doufám, že za ten rok, co mu do první třídy ještě chybí, se snad trochu zklidní a vybije na hokeji, kam hrozně rád chodí a do první třídy nastoupí připravený, klidný, pozorný, zkoncentrovaný, nebude zlobit, bude se dobře učit, psát, počítat… no, to jsem naivka, co? Nebojte – tomu určitě nevěřím, bude mi stačit, když to bude normální, zdravý kluk. Ale upřímně řečeno, ta škola by vážně mohla ještě pár let počkat. (Aspoň kvůli mně).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist