Co jste o zápisu do školy možná nikdy neslyšeli

Rubrika: Základní školy

Většině z nás se při slovech “zápis do školy” vybaví klasická situace, kterou jsme zažili i my jako malé děti.

Oblékneme naše šestileté dítko do nějakého hezkého oblečku, ideálně vytáhneme dříve z práce manžela a vyrazíme do vybrané školy. Dítěti se věnují zkušené paní učitelky a s největší pravděpodobností s ním absolvují nějakou hravě-naučnou stezku, kde se svým zkušeným okem snaží odhadnout jeho školní zralost a příjemně ho namotivovat ke školní docházce. Všichni jsou milí, dítko dostane nějaké prima dárečky, vy potkáte možná nějakou “kamarádku z porodnice”, zatlačíte slzu a jdete spokojeně domů. Nebo nejlépe nejdříve do cukrárny a pak domů 🙂

Musí tento scénář zápisu do školy ale platit ve všech případech nebo jsou i jiné možnosti pro ty, kteří to z nějakého důvodu potřebují?

Zde jsou 3 informace, které jste možná o zápisu nikdy neslyšeli:

#1: U zápisu do školy nemusí být vaše dítě osobně přítomno

To byla pro mne veliká novina. Myslela jsem vždy, že zápis právě je důležitý z hlediska posouzení školní zralosti. Ale zákon říká něco jiného. Považuje zápis pouze za akt úředního zapsání dítěte do vybrané základní školy. Veškeré další aktivity, které se kolem odehrávají, zřejmě přinesla praxe, tak si to vysvětluji já.

Nebuďte na omylu, rozhodně vás zde nenabádám k tomu, abyste letos nechali svoje děti doma a šli na zápis sami!

Většina dětí se na zápis z dobrých důvodů těší. Školní docházka je veliký předěl v životě dítěte a je fajn, pokud je mu dán patřičný význam. A zápis je zároveň možnost, jak se dítě může potkat s budoucím učitelem, jak se seznámit s prostory školy, s budoucími nebo staršími spolužáky, jak být “přijat” do školního prostředí a to v příjemné atmosféře. A je to šance také pro pedagogy, jak dítě poznat, zjistit školní zralost, pohovořit s rodiči.

Nicméně třebaže většině dětí může takový průběh zápisu vyhovovat, některým dětem a jejich rodičům vyhovovat třeba vůbec nemusí.  Jaké to mohou být například důvody?

  • Dítě může potřebovat jiný způsob seznámení se školním prostředím. Potřebuje ho prožít například prostřednictvím nenucené návštěvy školy, účastí na nějakém školním výletě nebo exkurzi spolu s rodičem nebo prostřednictvím návštěvy školy se starším sourozencem a podobně. Vím, že to může znít nestandardně. Ale ne každý miluje situace, kdy je středem pozornosti všech zúčastněných dokonce v dospělosti, natož jako šestileté dítko. Inu, každý jsme jiný!
  • Dítě není přítomno. Je například s příbuznými v zahraničí nebo na druhé straně republiky na ozdravném pobytu apod. a vy usoudíte, že je pro vás přítomnost dítěte na jiném místě než u zápisu z nějakého závažného důvodu důležitější.
  • Nejste si zcela jisti nebo dokonce víte, že dítě nenastoupí do školy, kam se budete zapisovat.  Proto nechcete dítě vystavovat situaci, kdy se seznamuje s prostředím, kam vůbec nenastoupí. Tento bod úzce souvisí s dalším, čtěte tedy dále.

#2: Dítě nemusí nastoupit v září do školy, kde bylo zapsáno

Je obvyklé, že si ještě před zápisem vybereme školu, kam chceme dítě zapsat. Pokud to není škola, která má výrazný nedostatek míst a vy se na školu tak zvaně “nedostanete”, dítě do té samé školy v září nastoupí. Jsou ale i jiné situace.

Často mi volají rodiče, kteří ještě během jara nemají úplně jasno ve výběru školy. Je proto důležité vědět, že jako rodič máte právo školu do září změnit. Svoji zákonnou povinnost musíte během dubna splnit a dítě do nějaké školy zapsat. Můžete vybrat kteroukoliv školu, ale ne každá škola vás musí přijmout, pouze spádová tuto povinnost vůči vám má.

Není ale problém, pokud k tomu máte důvod, školu posléze změnit a nechat se přijmout do jiné. Samozřejmě je fér toto oznámit již při zápisu. S každým dítkem se počítá, každému se nakoupí potřebné materiály a učebnice, podle počtu dětí jsou organizovány počty učitelů. Proto se nebojte ve škole oznámit, že si ještě nejste jisti, budete se stěhovat, sháníte nějakou alternativu apod., a je možné, že do jejich školy nenastoupíte. V případě, že skutečně vyberete jinou školu, ozvěte se té původní a tuto informaci jim neprodleně předejte.

#3: Pokud chcete vzdělávat “jinak”  nemusíte se rozhodnout při zápisu

Protože pracuji v oblasti Individuálního (domácího) vzdělávání, dostávám nyní často dotazy ohledně správného načasování přihlášky. O tom, jaké existují možnosti v oblasti povinné školní docházky vašich dětí, jsem napsala článek Povinná školní docházka – jaké jsou možnosti.

Zjednodušeně řečeno:

Zápisem vaše šance se zodpovědně rozhodnout o tom, co bude s vaším dítkem v září, nekončí.

Určitě není dobré odkládat tak důležité rozhodnutí, jako je volba školy pro vaše dítko, na poslední chvíli! Všichni se snažíme být včas připraveni, zjišťujeme si o potenciálních školách vše potřebné, ptáme se známých, příbuzných, chodíme se do škol podívat.

Ne vždy se ale zadaří najít to, co potřebujeme, včas. A je tedy dobré vědět, jak už jsem psala výše v bodě 2, že do září máte šanci své možnosti náležitě prozkoumat a podrobit kritickému výběru. A dokonce i v případě volby Individuálního (domácího) vzdělávání, se o tuto možnost žádá v době od zapsání dítěte až do konce letních prázdnin.

Přeji vám dobrý výběr školy, pohodový průběh zápisu a prima školní docházku vašich dětí!

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist