Blíží se zápis do školy…

Rubrika: Základní školy

420824_in_giving_we_receiveJsou Vánoce, trochu volného času, tak snad svým článkem nějak poradím, nebo pomůžu, rodičům nastávajících „prvňáčků“. Ti už určitě dostali od Ježíška aktovku a začínají se těšit… nebo ne?

I když si myslíte, že Váš drobeček je na školu ještě nezralý (věřte, že půl roku do září je dlouhá doba), pokud splňuje věk, na zápis jít musíte i s dítětem (s OP rodiče a RL dítěte). Sami se o odkladu rozhodnout nemůžete. Na zápise Vám řeknou přesně, jak postupovat a také Vám poradí, zda dítě na odklad je, či není.

Zápisy proběhnou od poloviny ledna až do poloviny února. Na každé škole je to jiné. Přesné datum bývá vyvěšeno na školách, pokud má školy webové stránky, bývá to i na nich. Některé školy mají zápisy i v sobotu. Můžete se účastnit více zápisů, pokud ještě nejste rozhodnuti (v dnešní době už neexistuje tzv. spádovost, ale samozřejmě při naplněnosti tříd dostávají přednost děti z dané oblasti). Nehledejte dobrou školu, ale dobrého učitele. Jako rodiče ho určitě poznáte podle citu, protože jen Vy víte, co na Vaše zlatíčka platí. I na dobré škole narazíte na „špatného učitele“, stejně jako na „špatné škole“ může být výborný učitel. Využijte Dnů otevřených dveří, jděte do škol i před zápisem, mimo vyučování, ptejte se, protože Vám určitě záleží na tom, v jakém prostředí bude Vaše sluníčko trávit většinu dne. Pokud se zúčastníte více zápisů a poté se rozhodnete pro určitou školu, je nutné nahlásit na ostatních školách, že jste se rozhodli pro školu jinou.

Zápisy bývají vedeny v uvolněné atmosféře. Na spoustě škol je to pojato jako pohádka, kde pomáhají starší žáci. Nemusíte mít ze zápisu strach, nejde o to dozvědět se, co dítě neumí, ale zjistit, zda 1. třídu zvládne. Děti by měly zvládat základní barvy a tvary, rozpoznat rozdíl mezi více a méně, větší a menší, mělo by být komunikativní – odpovídat na položené otázky, zazpívat, zarecitovat, nakreslit postavu (kdo nezvládne dokresluje polovinu předkreslené postavy). Není nutné, aby dítě umělo rozpoznávat písmena, čísla.
Toto vše by měly zvládnout bez asistence rodiče, který mezitím informuje dalšího u zápisu, jaké zdravotní či jiné problémy má dítě – logopedické obtíže, častá nemocnost, alergik, zda je v péči nějakého odborného lékaře. Toto vše je důležité pro rozdělení dětí do tříd, aby se nestalo, že se v jedné třídě sejde více dětí s danými obtížemi a v druhé třídě nebude takové dítě žádné. Následný individuální přístup k těmto dětem je tak pro budoucí učitelky snazší.
Také je možné říci, u které učitelky chcete mít dítě, nebo s kterým kamarádem ze školky chce ve třídě být. Těmto požadavkům se vyhovuje v mezích možností. Píšu, jak je to u nás na škole, ale vetší rozdíly v zápisech na jiných školách nebudou.

O školní zralosti (připravenosti dítěte na školní docházku) už tu bylo napsáno mnohé. Nechci tady vypisovat odborné výrazy, ale budu psát jako praktik. Spoustu věcí děti umí. Chtěla bych však napsat o tom, co pro mne, jako učitele, je důležité, aby dítě zvládalo.
Jednou z nejdůležitějších deviz, kterou si dítě do školy ponese je „jazyk“ – slovní zásoba, výslovnost atd. Mělo by správně mluvit („ř“ a „š“ se toleruje), protože ze začátku to bude jediný nástroj jeho vyjadřovaní, být samostatné při hygieně a oblékání, držet psací načiní (ve školkách se učí, ale pokud není stoprocentní, doučí se ve škole), cca 10 minut vydržet u jedné činnosti, brát dospělou osobu jako autoritu, umět vycházet s kolektivem dětí.

Přeji budoucím prvňáčkům a jejich rodičům jen ty nekrásnější zážitky. Udělejte si hezký den, aby na něj děti rády vzpomínaly a do školy se těšily. Školou je nestrašte (i takoví rodiče se najdou). Myslete na to, že je čeká minimálně 13 let každodenní docházky do školy.

Koukám, že už se rozepisuji moc, takže cokoli by Vás ještě zajímalo ohledně zápisu a odkladů, ptejte se.

Autorka je zkušená učitelka.
Na serveru VašeDěti.cz se podílí na vedení poradny Škol(k)a.

Napsal/a: Brmbulka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (114 vyjádření)

 • Anonymní

  My jsme byly na zápise, syn byl šikovnej, ale přesto bych chtěla žádat o odklad.Je narozený koncem srpna. Akorát jsem na zápise neohlásila , že bych chtěla žádat o odklad.Jak to mám teď udělat, když už je „zapsaný“?

 • Anonymní

  Tak náš malej má jít taky ale jelikož má vrozenou disfázii(nevím jak se píše)tak ho dáme o rok později.Chci jen vědět,jestli k tomu zápisu máme jít i sním?Nechci ho zbytečně stresovat,dost často si uvědomuje,že má vadu a moc ho to trápí(jeho velké přání bylo na vánoce aby mluvil jako ostatní)člověku se chce i brečet ale hold,jsou horší věci na světě..-)))Díky za odpověd!!Erika

 • Anonymní

  Ahoj všichni, tak mi se taky chystáme do školy, jsme sice narození až 7.září,ale přijde mi zbytečné, aby kvuli těm 7 dnům šla Kristýnka až o rok, zvlášt když všichni kamarádi by ji odešli, ve školce totiž chodíme do předškolní třídy..Je pravda, že chodíme na logopedii,ale už nám chybí jen to ř…jinak všechny ty věci,co by měla znát bedlivě sleduju, taky jsem ji nakoupila plno pracovních sešitů pro předškoláky a doma se spolu učíme, počítat do 10 umí už obstojně a písmenka taky všechny zná, barvy a tvary by taky zvládla…jen je občas nepozorná, že se jako nedokáže pořádně soustředit.Dokonce jsme podstoupili psychologický posudek, ten jsme podstupovali, když nám byli teprv 4 a paní psycholožka nám řekla, že všechno umí ale že je zatím moc dětská tak nevim….ale rádi bysme ten zápis aspon zkusily, když ho zvládnem, tak nás čeká ještě druhý pohovor …a jako popravdě paní psycholožky jsou vážně dost hustý, první otázka byla ( připomínám ve 4 letech) kdo je to prezident a jak se jmenuje, vlajka a hlavní město apod…Takže už nevim, co mám všechno do tý školy dítě doma sama naučit…Sasa

 • no jednoho chlapa mam doma..teda dva i se synem a tohle je bezna vec:)

 • Virenka

  Jo, tak to zní docela pavděpodobně. Ano, u zápisu byl otec a opravdu když jsem se několikrát ptala, tak v té větě řekl, že ho musí písemně vyrozumět.
  Mně včera nic takového neřekli, tak jsem to taky nevěděla :-). Díky

 • u zapisu byl otec?..nerekli mu nahodou ze o prijeti do skoly je pisemne vyrozumi?…(muzove maji obcas tendence neposlouchat dulezite informace a pak je jinak rikta:)

  dnes se o prijeti totiz pisemne informuji rodice dopisem ze skoly:)

 • nejak nerozumi pojmu skola vyrozumi ze diteti zaridila odklad….pokud skola uznala ze je na odklad mela to otci rict rovnou u zapisu…nemohou zaridit odklad bez vysetreni ditete

 • Virenka

  Brmbulko, takže když rodiče přivedou dítě k zápisu a odklad nežádají, asi by se nemělo stát, že je škola písemně vyrozumí, že dítěti zařídila odklad? Toho se totiž obává otec chlapečka, s kterým jsem ráno mluvila ve školce. (Kluk je velký, na žádný větší problém to nevypadá.)

 • k bodu 4…prisli AŽ letos…

 • K tem odkladum

  1. K zapisu jit musite i kdyz budete zadat o odklad, jinak porusujete zakon.

  2. Dvojí odklad je údajně možný,ale jeste jsem ho nezazila. To by pak dite bylo o dva roky starsi nez ostatni. Pry je lepsi hned zadat o integraci. Musela bych vedet proc je o odklad zadano.

  3. Pokud Vám doporuci na zapisu odklad, vyuzijte toho, ucitelky, vi , co delaji…teda spon by meli.

  4. O odklad zadaji rodice, ale na neci doporuceni, sami se o odkladu nelze rozhodnout. Zrovna resime pripad , kdy dite melo jit k zapisu loni, ale rodice proste nesli a prisli i letos. Porusili zakon, jak se to bude resit nevim…asi vyrizovat odklad dodatecne a zpetne.

  5. Pokud vy chcete odklad a vysetreni vyjde tak ze k odkladu duvod neni, melo by dite do skoly nastoupit. Obecne se to dela tak(ale to nikde nerikejte) ze si maminka ten odklad vybeha u znamych…v jine PPP. Bohuzel dnes to funguje tak, ze se nahani pocet zaku ve tridach….takze hnusne receno kazda hlava dobra…hlavne kdyz ta hlava chybi do stavu, aby byli penize na vyplatu ucitelum:)

 • Tak gratuluji k registraci 🙂 No a k Tomáškovi – je to snad i v jejich zájmu ocenit jeho kvality, ne? :)))

 • Virenka

  Díky Ájíku, pyšnej je slabý slovo, spíš asi tak, že konečně v tý škole pochopili, jakej je skvělej :-))).
  Jo, jsem pořád Renata i gynekoložka, a teď takdy i Virenka.

 • Virenko, trochu mimo mísu – Ty jsi gynekoložka Renata? :))) Pardon. Jinak k odkladům – naši kluci jsou všichni zatím v normě i v „datu“ – narození rozmezí leden – červen – ale taky slyším poprvé, že by byl odklad možný dvakrát… ? Také gratuluji k Tomáškovu zápisu, ten musí být pyšný ! :)))

 • Virenka

  Tak ale teď jsem trochu zmatená. Dnes mi jeden rodič říkal, že byli včera také u zápisu po ročním odkladu, a teď budou čekat na vyjádření školy, zda jim nedají odklad podruhé! Myslela jsem, že v současnosti není možné mít odklad 2 roky, mimoto jsem pokládala za jisté, že o odklad žádají rodiče, pokud nepožádají, mohou ředitelé odklad schválit na základě odborných posudků i proti zájmu rodičů?
  Nás se tohle netýká, ale ráda bych to věděla. Není nějak ve všem čím dál větší zmatek??

  Díky, Brmbulko a PavlínkoV, Tomášek se ráno strachoval, jestli budeme do září mít dost času zakoupit vybavení do školy, abychom to nepropásli :-))).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist