4 tipy, čím vybavit školáky s nástupem do školy

Rubrika: Základní školy

S blížícím se koncem léta začínáme opět myslet na školní povinnosti našich ratolestí. Startuje tak honička po obchodech se školními potřebami a papírnictvích, kde tápeme nad tím, co vlastně naše děti budou ve škole potřebovat. Vzhledem k velmi široké nabídce a neustálým novinkám a zlepšovákům se nám ale lehce může stát, že ani nevíme, k čemu se jednotlivé školní potřeby používají a zda jsou pro naše dítko opravdu nutností. Přinášíme proto několik tipů na nejdůležitější předměty, které by neměly na předškolním nákupním seznamu chybět.

1. Školní batoh nebo aktovku?

Především pro děti chodící do první a druhé třídy doporučuje většina zdravotníků školní aktovku. Je ale vhodná i pro děti drobnějšího vzrůstu díky své tvrdosti a z ní vyplývajících účinků na formující se dětskou páteř. Aktovka s přihrádkami a kapsami usnadňuje také uspořádání školních potřeb. „Školní aktovka či batoh by měly mít pevná vypolstrovaná záda s dostatečně silnými a opět vypolstrovanými popruhy, které nebudou dítě tlačit,“ doporučuje Jana Martínková ze společnosti Activa, která formou internetového obchodu Activáček.cz nabízí široký sortiment školních a výtvarných potřeb. „Myslet bychom měli i na snadno uzavíratelné a otevíratelné zámky, letošní novinkou je například patentové magnetické zapínání, jež je pro tyto účely vysoce spolehlivé,“ dodává Martínková. V neposlední řadě jsou pak důležitou součástí i reflexní proužky, zvyšující viditelnost dítěte ve tmě, ale i za špatného denního světla.

2. Psací a kreslicí potřeby jsou základem

Pro děti na prvním stupni jsou vhodnější klasické školní penály než pouzdra. Lépe a rychleji se v nich totiž dokážou zorientovat. Ideální je koupit penál prázdný a vybavit si ho individuálně, opravdu kvalitními psacími potřebami. Psací pero by mělo mít ergonomický úchop, tedy 3 hrany. Dětem se totiž lépe drží a získávají správný úchop při psaní. Trojhranné by pak měli mít prvňáčci i obyčejné tužky, a to střední tvrdosti. Vybavení se však liší dle jednotlivých základních škol, které většinou tento druh psacích potřeb konkrétně předepisují. Základem jsou určitě i pastelky minimálně v 6 základních barvách, fixy bývají v některých institucích zakázány. Samozřejmostí je pak i dobrá guma a pravítko. Při nákupu potřeb bychom neměli zapomínat ani na výtvarnou výchovu, kde by děti mohly potřebovat barvy (vodové a tempery), plastelínu, podložku či třeba lepidlo. Opět je však lepší s předstihem si zjistit, zda vybavení nabízí základní škola, či je nutné jej kupovat. Existují i speciální cenově zvýhodněné balíčky všech základních potřeb například pro psaní nebo výtvarnou výchovu. Jejich cena se pohybuje od 200 Kč.

3. Desky, tabulky, sešity

Když už mají naše ratolesti čím psát, potřebují ještě základní výbavu sešitů. „Pro děti v nižších třídách určitě vybírejte z bezdřevých papírů. Papíry označené EKO jsou vhodné pro starší děti, které již při psaní netlačí a nepíšou plnicím perem. Jinak se jim náplň propíše na druhou stranu. Sešity se liší nejen počtem stran, ale i typem linkování. S nákupem tedy počkejte na seznam ze školy,“ radí Jana Martínková ze společnosti Activa, nabízející nejširší sortiment všech kancelářských potřeb v ČR. V obchodech se můžeme setkat i se sešity, které mají již předtištěné svislé okraje, zabraňující psaní do krajů. Je to sice velká pomoc školákům, ale pozor na to, aby okraje odpovídaly požadavku učitelů. Praktickým doplňkem prvňáčkovské výbavy jsou desky na sešity, dále také desky na abecedu nebo číslice. Jejich cena se pohybuje od 50 Kč. Zapomenout bychom pak neměli ani na sešit menšího formátu, tedy takzvaný deníček pro zaznamenávání úkolů a důležitých poznámek, které sdělují učitelé rodičům.

4. Výbava i na přestávky

Děti je potřeba vybavit nejen na bezprostřední vyučování. Vzhledem k tomu, že ve škole tráví téměř polovinu dne, budou potřebovat i další vybavení. Samozřejmostí je svačinový box a láhev na pití. Aktuálním trendem jsou zejména takzvané zdravé lahve. Jsou vhodné pro nápoje až do 100 °C a neobsahují žádné škodliviny jako ftaláty nebo změkčovadla. Jsou bez tradičního plastového zápachu a lehce je umyjeme v myčce nebo ohřejeme v mikrovlnce. Co se týká doplňků, záleží hodně na tom, co požaduje škola. Některé děti si třeba musejí přinést své ručníky. Pokud využívají celý rok svou lavici, mohou si tam pořídit třeba praktický kapsář.

Napsal/a: Activáček.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  To je zmatek. Pořád si říkám, děti toho potřebují každý rok víc 🙁 pamatuji si, že za nás to bylo úplně jinak.

  Dneska jsou i podrobné návody ohledně toho, co by se mělo dětem kupovat… viděla jsem nedávno na sevtu http://www.sevt.cz/ jeden docela dobrý…

  Zarazilo mě, já už mám děti na střední, kolik lidí tam používá noťas… jasně, chápu, že je to takové jednodušší řešení, ale ty poznámky mají přeci jenom něco do sebe, nebo jsem staromódní?

 • Já byla nakoupit včera. Naštěstí pouze v jednom obchodě a veškeré pomůcky. A bez lidí :-).Sice jsem sebou měla 4 děti, ale snad máme všechno 🙂

 • Anonymní

  Já jsem jako správný nedočkavec naběhla do obchodů už v červenci, takže vše potřebné co se koupit dalo už máme, ale věřím že se ještě najde něco potřebného ke koupi a tlačenice v obchodě mě nemine:-))

 • Marinada

  Včera jsem byla nakupovat školní pomůcky v Tescu …a bylo to strašné jako každý rok. Opravdu nechápu, proč mají papírnictví rozdělené podle dodavatelů a ne podle sortimentu!
  Už nikdy víc – za rok budu taky objednávat přes internet.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist