ŠVD: Zazvonil zvonec a školy je konec… Loučíme se

Rubrika: Chodí do škol(k)y, Vzdělání

Prázdniny jsou v plném proudu a děti už nemyslí na nic jiného než na letní radovánky. Naše virtuální třída Školákem s VD končí. Každý měsíc jste měli možnost nahlédnout do škol a dozvědět co se děje v jednotlivých třídách a jak děti prožívají svoje školní léta. Celkem jste si mohli přečíst 33 článků zaměřených na školu. Společně jsme hledali nejoblíbenější předmět, navštívili školu kde nezvoní, poradili jsme se jak reagovat na špatné známky, nebo jsme zjistili jak probíhá výuka ve waldorfské škole. A samozřejmě ještě mnoho dalšího.

Poslední povídání ze života školáků a školaček je zde.

EE: Viky – 3. třída

Takže co bylo v červnu: ke „Dni dětí“ uspořádala p. uč. dětem bleší trhy – dělají to tak už od 1. třídy a je to velmi oblíbené. Byl „Den prázdných lavic“, kdy polovinu dne děti strávily u rybníků, viděly a vyzkoušely si rybolov – Viki ulovila cejna, ale pustila ho. Pak se vypravily za dědečky a babičkami do místního penzionu. Byly na tanečním vystoupení, Viki sama měla několik veřejných tanečních vystoupení. Opět proběhl „Program zdravé výživy“, kde děti dostaly kromě informací o tom, jak se správně stravovat i různé zdravé potraviny. Zaplatili jsme sešity na příští rok – super, že to nemusíme shánět sami. Na závěr školního roku uspořádala p.uč. pro děti pěknou akci i s přespáním. Byla jsem tam s nimi i já jako dozor. Sešli jsme se v 16 h v centru města a společně šli k Dlouhému rybníku. (Za naším městem je vyhledávaná chráněná oblast několika rybníků za sebou, u Dlouhého rybníka je kemp a solidní vybavení pro turisty). Ubytovali jsme se a pak jme měli na břehu rybníka pod košatými stromy šamanské bubnování. Pak jsme zašli společně na objednanou večeři. Po té jsme se losováním rozdělili do skupin a hráli šipkovanou s různými úkoly až k místnímu Zámečku, kde byla pozdně večerní prohlídka věže, ve které nám p.uč. četla pověst, vztahující se k onomu místu a dokonce i zahrála kousek „divadla“. Všude byly rozsvícené pouze svíčky, hrála dobová hudba a ještě ten kostým…No super! Zpět jsme šli sice stejnou cestou, ale po tmě byla kaštanová alej, cesta polem, lesem a okolo rybníka úplně jiná!!! :-). Poslední školní týden se byly děti podívat na SZEŠ – na jejich školní farmě, kde poznávaly život domácích zvířat, prohlédly si, jak se z mléka vyrábí sýr a samozřejmě ochutnaly. Také zašly – opět k jednomu z rybníků – na minigolf.

Na rozloučenou poslala p.uč. nám rodičům v elektr. žákovské moc krásné poděkování za spolupráci a zhodnotila třídu – co se za rok podařilo, kde jsou ještě skryté rezervy, hodnotila veskrze kladně, i když my samozřejmě víme, že to s našimi dětmi nemá častokrát vůbec jednoduché…

No a přišlo vysvědčení: Viki dostala tři dvojky, ale vzhledem k jejím dys je to pěkné a měli jsme radost. Důležité je, že se snažila, i kdyby tam byly i horší známky.Také dostala pochvalu třídního učitele za domácí přípravu (p.uč. dobře ví, jak se s tím Viki kolikrát pere a vždycky ji umí ocenit!), za práci v hodinách, taky za hraní na flétnu a úspěch v přírodovědné soutěži. Každé dítě ještě dostalo celkové písemné hodnocení, které dělá p.uč. už nad rámec svých povinností, nad kterým jsem i zaslzela.

ee2 ee

A prázdniny začaly… Viki oslavila své 9. narozeniny, moc si to užila, prý: „Mamko bylo to super!“ Dostala velkou trampolínu a zatím na ní tráví většinu dne. V úterý byla s bráchou na krásném výletě na Dolní Moravě, kde zdolala již dospělácký lanový park, svezla se na lanovce a navštívila „Stezku v oblacích“. Spolu  jsme se přihlásily asi na tři výlety, příští týden příměstský tábor a pak dovolená v Jeseníkách.

Přejeme všem dětem, aby si užily co nejkrásnější prázdniny, spoustu nových kamarádů a zážitků a dávejte na sebe pozor!!

Jarmuschka: Any & Lu – 5. třída

Jak už jsem naznačila v květnovém příspěvku, červen zahájila třída děvčat přespáváním s paní učitelkou ve stanech – pro prázdninách totiž přestupují na druhý stupeň a dostanou novou třídní. Holky si to moc užily, odjížděly jsme ze stanoviště jako poslední.
Během měsíce se ještě intenzivně zkoušelo, opravovaly se známky.
Ale po letech se paní učitelka vypravila s dětmi na tradiční Sportovní hry bez hranic v areálu kasáren s ukázkou techniky a zásahů armády ČR, Policie ČR, hasičů… Drobné výlety po okolí v průběhu měsíce ani nezmiňuji.

Vysvědčení se předávalo v zámecké zahradě. Já měla o známkách přehled z elektronické žákovské knížky, ale holky do ní už moc nenahlížely a obávaly se horších známek. Nakonec asi paní učitelka přimhouřila oči (nad více dětmi) a vysvědčení jsou krásná.

My rodiče nezaháleli a organizovali velký dárek pro paní učitelku. Nakonec jí děti předávaly poukázku do zlatnictví a velkou kytici. Holky si přesto ještě připravily drobný balíček.
A to i pro vyučující v ZUŠ, kam si letos pro vysvědčení vyrazily samy (já měla jiné povinnosti).

V červnu ale u nás nastala jedna podstatná změna – ujaly jsme se nalezeného a nikým nehledaného pejska, jorkšíra. Dle veterináře asi ročního. Už jsme musely trochu pozměnit plány na dovolenou. A holky mají o prázdninách „o zábavu“ postaráno.

Králíček4: Dominik – 3. třída

Náš poslední školní měsíc se více než okolo školy, točil okolo stěhování. Bylo by to na dlouhý článek, ale každý má dost svých starostí. Tak jen telegraficky.
Stěhování předcházelo to, že tatínek Domči neunesl, to, že není úpně zdravé dítě a stali jsme se pro něj přítěž. Takže jsem zažádala o rozvod a s Dominikem se odstěhovala. Aby Domča neměl změn moc, tak jsem volila posun jen o vesnici dál, aby neměnil i školu. Měla jsem obavu z toho, jak se s tím smíří, ale překvapil mě a těšil se na velký pokojík, kam dostal nový koberec, sedací vak a ještě ho čeká nábytek.Něco nám vycházelo, něco se nepovedlo, bohužel i úraz vnučky jsme zažili,ta se i houkačkou svezla.

Ale teď zpět ke škole. Vysvědčení bylo krásné, opět měl samé jedničky, udělal mi velkou radost. Jen mě překvapil tím, že prý bude mít od září opět novou asistentku. No, nevím, zda je to to pravé mu ji měnit každý rok a že by mi to ředitel nebo asistentka aspoň jen tak mimochodem řekla, asi bych chtěla moc.
Všem dětem a i rodičům přejeme s Dominikem krásné prázdniny a moc si to volno od školy užijte.

Kyller: Tomášek – 2. třída

Poslední měsíc školy je za námi. Byl to docela náročný měsíc. Psaly se písemky, tak jsme průběžně opakovali. Naštěstí je Tomášek šikula a spoustu si pamatuje. Když bylo po písemkách, navštívili s třídou baletní představení O Popelce. Třída také jela na školní výlet od pátku do pondělí. Tomášek jet nechtěl, tak byl s námi doma. Pak už jen vraceli učebnice, dostali nové; uklízeli třídu. Od září už se stěhují do třídy na „velké škole“, jak Tomášek říká. U nás je totiž základní škola zatím rozdělena ve dvou budovách. Prvňáčci a druháčci jsou v menší budově, kde je i družina. No a ti starší jsou v hlavní, velké budově. Už si do nové třídy přestěhovali i letošní sešity apod.

kyller2 kyller

No a pak nadešel den D, vysvědčení. Paní učitelce nesl kytičku. Je šikulka, donesl samé jedničky. Zároveň si přinesl také diplom za druhé místo v četbě knih a poukázku na slevu na nákup knih. Jednu knihu si také přinesl jako odměnu, spolu s dalšími drobnostmi. My jsme pak, jak je u nás zvykem, jeli na zmrzlinu a dostal také nějaké čtení na prázdniny. Letos si totiž mají psát nejen Prázdninový deník s výlety, ale také mají Prázdninového čtenáře.

Všem školákům přejeme, ať si ty letošní prázdniny náležitě užijí a načerpají síly na nový školní rok.

Matysun: Matýsek – 1. třída

Tak my už měli červen hlavně ve znamení výletů a oslav narozenin. Pořád se něco dělo. Ve škole samozřejmě písemky, ty naštěstí zvládnuty v pohodě a vysvědčení samé jedničky.

Maty se střídavě lepšil a horšil ve psaní, musíme přes prázdniny trénovat.

Na posledních třídních schůzkách paní učitelka ještě navrhla, ať Maty zkusí psát gumovatelným perem, že ho to uklidní a nebude dělat tolik chyb. Tak jsem mu ho ještě na ten poslední týden (a samo na prázdniny) pořídila a vypadá to, že to fakt něčemu pomohlo. Tak uvidíme, co nám přinese druhá třída.

Rok jsme úspěšně zvládli a jsem ráda, že máme chvíli klid od úkolů 🙂 Tak krásné léto všem.

 

Nuninka: Naty – 3. třída, Markéta – 7. třída, Nuninka – 2. ročník dálkové studium SŠ

Konec školního roku je tady. Když se ohlédnu, tak mi příjde, že utekl neuvěřitelně rychle, i když během roku mi to tak nepřipadalo. 🙂 Poslední měsíc byl ve školách opravdu různý. Dcera měla ještě fofr tak první dva týdny června, pak nějaké výlety a pohoda. Vysvědčení pro nás nebylo překvapením, bohužel kvůli známkám přijde o tábor. Letos na to dost kašlala. I když nešlo o žádnou tragédii, jenom dvě trojky, měla s tatínkem určitou dohodu, kterou bohužel nedodržela. Hlavně šlo o to, že ani neměla zájem. To byl asi ten největší problém.

Syn chodil do školy s učením až do úterka (ve čtvrtek bylo vysvědčení). A to týden předtím psal ještě tři písemky a úkoly měl každý den. 🙁 Docela jsem to nechápala, ostatní třídy už nic nedělali, ale jejich učitelka je drtila až do konce. Na vysvědčení jedna dvojka, kvůli psaní. S tím jsme ale počítali. Na výlet jeli do Galaxie ve Zlíně a na jeden zámek poblíž, moc si to užily. Den před vysvědčením přišli na návštěvu za školáky a školkáčky sokolníci. To chodí každý rok a dětem se to moc líbí.

Já mám taky prázdniny, ale jenom ty školní, v práci ne. 🙂 Vysvědčení bylo hezké, jedna dvojka z klavíru a to jsem byla naprosto nadšená. Povedl se mi zvládnout klavír a na konci roku dostat dvojku. Kromě toho mám plno úkolů přes prázdniny z výtvarky. Paní profesorka si myslí, že se budeme nudit, tak ať prý máme co dělat. V září musím odevzdat čtyři výtvarné práce a k tomu vyrobené 2 razítka na dřevě a další na válečku. V sobotu odjíždím na školení, takže si ani neužiji delšího volna, které letos je.
Projekt ŠVD byl moc fajn, a také utekl rychle. Všem přeji krásné léto a dětem ty nejlepší prázdniny, ať načerpají síly na nový školní rok.

Pavluschka: Filip – 2. třída waldorfské ZŠ

K mému překvapení se toho ve škole v červnu dělo ještě hodně. A teď tím nemyslím pouze výlety a akce. V červnu děti probíraly ještě nové učivo v ruštině a v matematice. V ostatních předmětech opakovaly. Také proběhla odpočinková epocha předmětu Člověk a jeho svět – ta byla zaměřena na proměny přírody a člověka v čase. Děti si vyrobily vlastní hodiny, které se naučily poznávat. V ručních pracích doháčkovaly společně veliký polštář pro paní učitelku. 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Z akcí, které stojí za to zmínit to byla Jánská slavnost na zahájení léta a pro děti Měsíční slavnost, kde si třídy navzájem v krátkých představeních ukázaly co se za školní rok naučily. Filip se sportovně vyřádil na Atletické olympiádě, kde reprezentoval svou třídu a také na Olympijském běhu – celorepublikové akci. Nechyběl ani třídní výlet. Děti jely tentokrát vlakem a moc si to užily.

Na konci měsíce proběhlo předání vysvědčení. Paní učitelka měla opět připravený hezký program a nebylo to jen takové předání a na shledanou, ale také něco děti předvedly pro rodiče, děti si musely  splnit poslední úkol, než vysvědčení dostaly. Spolu s vysvědčením dostaly také knihu. Paní učitelka měla hezký nápad, že na podporu čtení, ale Filipa kniha vůbec nezaujala… tak budu muset vymyslet něco, aby ji přečetl alespoň Tince. V září by měl vědět, o čem kniha byla. Samotné vysvědčení nebylo překvapením. Skoro ve všech předmětech (kromě angličtiny) má Filip výborné až nadprůměrné znalosti ALE to chování!!! Tak snad ta jeho inteligence bude natolik vysoká, že si řekne, že některé věci prostě nemá zapotřebí.

A to je vše…

Přeji všem krásné prázdniny, všichni si odpočiňte a nezapomeňte nám poslat své tipy na výlety.

Moc děkuji všem zapojeným maminkám do projektu Školákem s VD za skvělou spolupráci, články a všechny příspěvky.

Článek vznikl v rámci projektu Školákem s VD. Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

 

 

 

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Marci55

    Pěkné vysvědčení, taky nás to za rok čeká

  • Marinada

    Všem dětem moc gratuluju k vysvědčení…a hlavně k prázdninám 😀

    Akorát Markétky je mi líto, že nejela kvůli známkám na tábor. Snad si užívá prázdniny i tak, zaslouží si to stejně jako ostatní děti.

    Jarmuschko, toho pejska Vám moc přeju a zároveň závidím (v dobrém). Asi věděl, ke komu se má zatoulat 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist