ŠVD: Už se to blíží! Cítíte to také?

Rubrika: Chodí do škol(k)y, Vzdělání

Taky vnímáte jak jsou kolem vás děti roztěkané, nesoustředěné, neposedné a už je nemůžete přimět k přípravě do školy? A co učení? Tomu už asi nikdo nevěnuje pozornost, že? Je to tak! Prázdniny se blíží rychlostí blesku.

Pojďme se mrknout jaký byl květen v naší virtuální ŠVD třídě:

EE: Viky – 3. Třída

Květen nám utekl nějak rychle…První týden byla Viki doma s laryngitidou. Na konci dubna se Viki s úspěchem zúčastnila  poznávací přírodovědné soutěže, takže po návratu do školy se hned účastnila regionálního kola. Z 48 přihlášených dětí byla na 12. a 14. místě. Na poznávání již nebyly jen obrázky, ale i vycpaniny, živé rostliny nebo konkrétní minerály, což už nebylo tak jednoduché. Viki byla z výsledků nejdříve trošku zklamaná, ale já se radovala moc, tak byla nakonec ráda také.
Ze školy přišla nabídka na příští školní rok k využití on-line studia cizích jazyků (aj, nj, aj+nj). A upozornění na invazi vší (naštěstí ne v naší třídě).
Děti byly také na celodenním výletě. Nejdříve na zámku s programem a potom celé odpoledne v přírodě. Přijela moc nadšená! Skončilo plavání, tam dostala diplom z nejlepší skupiny delfínů – uplavala 500m, 12m pod vodou a 200m uplavala za necelých 8 minut.

Viki květen

Také bylo focení, ale fotky jsme ještě neviděli. V tanečním kroužku vrcholí přípravy na veřejná vystoupení , bylo víkendové „kovbojské“ soustředění .

Ačkoli se zdá být květen úspěšný, na Viki už je znát celková únava. Nechce se jí psát úkoly ani dělat do školy cokoli navíc. Jenže klasifikace ještě zdaleka nekončí…!

 

Halina: Hanka – 1.ročník VŠ

Tak má moje dcera Hanča za sebou druhý semestr na VŠ, už jí zbývají jen dvě zkoušky – ale ty stojí za to – matika a výpočetní technika. Další tři zkoušky už má hotové. Na matiku měla jít v úterý, ale dostihla ji nějaká choroba, dostala antibiotika, takže si ji přesunula na příští týden. Tak to snad dá. Už bych se takovéto vědy nechtěla učit, brrrr.

Má rozjednanou brigádu na léto i pak na další období na letišti v Praze na check-in, od 12.června má projít intenzivním 14 denním školením. Ale teď jí dorazila nabídka jet dělat au-pair na červenec a srpen, tak je možné, že nakonec stráví léto tam.

Doufám, že další roky na VŠ budou probíhat stejně, jako se jí povedl ten první a za dva roky bude promovat na Bc. A pak pokračovat na Ing. Z pohledu matky to zvládá fakt bezvadně – nemyslím, že  by měla samé jedničky, ale to, jak si všechno dokáže zařídit, zorganizovat, vyřídit. Má svůj cíl a za tím si jde (ale ne zase přes mrtvoly). Mám radost, že je z ní taková samostatná, skoro dvacetiletá mladá dáma.

 

Jarmuschka: Any & Lu – 5. třída

Květen? Utekl nějak moc rychle. Samé zkoušení, opakování, testy. Do toho holky skolila choroba. Jednu viroza, u druhé se z toho vyklubala angína.

Nicméně veškeré zkoušení absolvovaly – ať už jako hromadný test nebo individuální zkoušení.

Nás rodiče si třídní učitelka pozvala na poslední hromadnou třídní schůzku – letos holky končí na prvním stupni, příští rok budou mít novou třídní.

Dostali jsme pochvalu – jak děti jako třída, tak my rodiče. A několik rad pro nástup na druhý stupeň.

Holky také absolvovaly další ročník tanečního oboru ZUŠ – taneční akademií. Kdo by se neúčastnil, musel by ještě před zkušební komisi. A tak to absolvovala i Any s angínou (ale z generálky byla omluvena). Díky akademii holky přišly o třídní výlet do ostravského U6. Ale paní učitelka si pro děti připravila ještě stanování (to absolovaly první červnový víkend).

Ještě jedno téma se nám objevilo – přestoupit na víceleté gymnázium, nebo absolvovat celou základní školu? Holky se zatím kloní k druhé variantě… Tak uvidíme, co nás čeká…

 

Keenspeed: Eli – 1. Třída

Květen proběhl celkem v pohodě, za soustavného těšení se na prázdniny, až skončí škola. A El nebude muset pořád něco dělat do školy, protože hraní a lítání venku vítězí na plné čáře.

Tento týden mají odpočinkový, dnes sportovní Den dětí, zítra knižní veletrh, v pondělí do knihovny a na zmrzlinu se spolužáky. Známky jsou od jedniček, dvojek a sem tam trojka. Na podzim se chystáme do poradny, pro jistotu. Jestli je problém v soustředění nebo jen snílek a povaha, která holt „neřeší“.

 

Knizkova8: Verunka – 1. Třída

Verunka celý květen promarodila. Zrovna jsme v Motole, aby zjistili proč je stále nemocná. Ve škole se zlepšila, nejraději má matematiku. O prázdninách bude u týden u tety. Starší dcera jede na 14 dní na tábor.

 

Kyller: Tomášek – 2. Třída

S květnem přišlo sluníčko, a vše jde hned lépe a veseleji. I když se ve škole dohání, co se zameškalo a jedou – podle mě – až dost ostrým tempem, docela to s Tomáškem zvládáme. Když je hezky, může si i úkoly psát venku na čerstvém vzduchu. Podnikáme spoustu výletů do přírody a jelikož se blížil i Den dětí, navštívili jsme i pár akcí, např. Pohádkový les.

Děti teď čekají závěrečné písemné práce, tak se snažíme pomalu vše zopakovat. Matematika Tomáškovi jde na výbornou, počítá sám a všude, takže se soustředíme spíš na Český jazyk, zrovna se učí slovní druhy.

Všem školákům přejeme, ať se jim ty písemné práce vydaří a přinesou domů vysvědčení podle svých představ. 🙂

 

Matysun: Matýsek – 1. Třída

Na začátku musím Matyho pochválit, psaní se mu zlepšilo, když se snaží, tak píše fakt hezky. Sice pořád dělá chyby, ale ne už tolik a kolikrát je to i z té přílišné snahy :-). Brýle zatím dost zanedbává, doma mu je musím pořád připomínat a jednu dobu je nechtěl nosit ve škole, že se mu děti smějí, že vypadá jako Harry Potter – což by asi ty děti potřebovaly brýle samy, podobný mu fakt naprosto vůbec není!!! Nakonec se v nich nechal vyfotit – i se srdíčkem, které mi v družině vyrobil ke dni matek :-).

Matysun květen

Jinak ve škole se nic moc extra důležitého neděje, všechny výlety a akce budou až teď v červnu.

 

Nuninka: Naty – 3. třída, Markéta – 7. třída, Nuninka – 2. ročník dálkové studium SŠ

Další měsíc je u konce, ale pro děti začíná ten nejlepší. 🙂 Ve středu jede syn na výlet do Galaxie ve Zlíně a ještě na hrad Mankovice, už se strašně těší. Také dcera bude mít nějaké výlety, ale kromě zaplacení, nemám bližší informace. Teda, měla bych vědět kam jede, ale říkala mi to asi před měsícem a půl a já si to nikam nepoznačila. Takže čekám až ze školy zase přinese lísteček s instrukcemi. 🙂
Ve škole se učitelé snaží od dětí ještě získat co nejvíce známek.

Syn měl ve škole mysliveckou soutěž. Bylo to v rámci odpoledního kroužku a byly moc šikovní. Také jel na soutěž v miniházené a umístili se na druhém místě. Krásné místo. Takže už se těší na další zápas. 🙂

Zajímavé vyučování měla hlavně dcera. Pro žáky sedmých tříd se konaly na konci května třídenní terénní práce z přírodopisu. V průběhu nich navštívili záchrannou stanici v Bartošovicích, měli exkurzi k rybníku Kotvice v Poodří, byli v zámku a parku v Lešné, pozorovali rostliny, stromy i živočichy, spali ve škole, dělali různé pokusy, bádali a vypracovávali spoustu pracovních listů. Dcera byla nadšená, sice trochu nachladla, ale co už… A co se naučili? Poznávat stromy podle listů a plodů, kytky, pracovat s atlasem rostlin. V potůčku chytali a určovali vodní bezobratlé, jeden kluk dokonce chytil i raka. A spoustu dalších zajímavých věcí. Dobré bylo i spaní ve škole, děti si vyzkoušeli jak některé rostliny pod UV lampou světélkují. Prostě si užila 3 super dny venku pozorováním přírody a spaním ve škole. 🙂
V ekosoutěži se její třída umístila na krásném druhém místě. Budou mít slavnostní vyhodnocení a také dostanou nějakou odměnu. Ale nikdo neví jakou. 🙂

Já se také těším na konec školního roku. Bude více času na děti. 🙂 Každou hodinu píšeme písemku, zkouší se z hry na klavír a flétny a dělají se metodické výstupy z PV a HV. Jako naschvál jsem byla na příští hudební metodický výstup vylosovaná já, takže se těším :-(. Musela jsem nahlásit specializaci k maturitě. Vybrala jsem si pohybovou výchovu, neboli tělocvik. Doufám, že jsem vybrala dobře. 🙂 V klavíru jde znát zlepšení, ale pořád to je těžký boj.
Teď už to do konce roku uteče strašně rychle. Děti budou jezdit na výlety a to je pro ně největší odměna za tvrdou práci během celého roku.

 

Pavluschka: Filip – 2. třída waldorfské ZŠ

Květen uběhl velice rychle. V družině věnovali první dny v měsíci výrobě dárečků ke Dni matek a po té se věnovali tématu „rodina“. Týden po Dnu matek je v kalendáři totiž také Den rodin. Jelikož Filip má svátek také v květnu,nadělili jsme si jako dárek „společný čas“ a zašli jsme si na mini festival. Filip byl nadšený, ale hodně unavený. Výsledky ve škole byly různé. Všechny děti, včetně Filipa, uvítaly jeden den ředitelského volna. Celá škola totiž žila přípravou olympiády waldorfských škol. Letos padla volba uspořádání právě na naši školu. Tato  dvoudenní akce proběhla ke konci května a myslím, že se povedla.

2016-05-14 16.19.02

Probíhají poslední možnosti jak si zlepšit hodnocení – některé jsou už definitivní. Všichni už se vidí na výletech a moc se nechce učit.

 

Zbývá posledních pár dní školního roku a tak všem dětem přeji pohodové vysvědčení, tolerantní a milující rodiče a super zážitky během školních výletů.

A my se společně příští měsíc podíváme jak dopadlo vysvědčení a co plánujete na prázdniny.

 

Článek vznikl v rámci projektu Školákem s VD.

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist