ŠVD: Říjen u mladších školáků

Rubrika: Chodí do škol(k)y, Vzdělání

Vítám vás u dalšího povídání ze života malých školáků. Měsíční souhrn starších školáků ukázal na řadu problémů. A bohužel, stejná závažná témata se nevyhýbají ani na prvnímu stupni. O naprosto znepokojujících událostech píší tento měsíc hned 3 maminky menších školáků! BioMamma, Pavluschka a Neny řeší šikanu!

Jak se k problémům staví ve školách?

Halloween, zdá se, se zabydluje i v českých školách. U Dominika od Ivči i u Natyho od Nuninky proběhly ve škole oslavy Halloweenu. Lu a Any se také zúčastnily Halloweenského nocování.

Králíček4 popisuje velké nadšení Dominika v hodině plavání. Tomášek bojoval s virozou, a tak měl na chvilku domácí vyučování. Marien hlásí příchod puberty u Klárky.

Jaké jsou vaše zkušenosti s odsekáváním a odmlouváním?

Filípkovi přeji dodatečně vše nejlepší k narozeninám.
Vtipnou příhodu při lovení ploutve popisuje Petra. A přidává fotečky své úspěšné sportovkyně Majdy a nadějné klavíristky Aničky.

BioMamma: Tomík – 1. třída

Setkali jsme se s šikanou.

Na víkendovém pobytu ve skautském středisku, protože tam byl syn nejmladší. Starší ho zavírali do švédské bedny a různě mu vyhrožovali.

Kupodivu tam nadále chce chodit, ale jen na dvouhodinové schůzky. Museli jsme to jít řešit; snad se to už nebude opakovat.
Syn o škole kdo ví jak nemluví, jen nerad chodí s družinou na procházky. Prý si tam málo hrají. Ale rád chodí do toho skauta. Tam jsou prý samé hry. Teď trénují i různé uzle a morseovku. Syn je teď trochu agresivnější (vůči mladšímu bratrovi)- asi toho je na něj najednou moc, ikdyž mu to ulehčuju, co to jde. Snad se zase zklidní. Náročné je i to jejich přejíždění- přes prázdniny nestihla škola rekonstrukci, tak se teď učí v jiné, 20 min.vzdálené škole, a na oběd a do družiny se zase vrací autobusy do své školy. Ach jo.
Zúčastnila jsem se ukázkové hodiny; práce s dětmi v klidu a s respektem k schopnostem (některé děti počítají do deseti, jiné v řádu statisíců- a dobře) se mi líbila. Musí to být ale velký nápor pro učitelku.

Ivča a Domča: Dominik – 1. třída

Říjen se nesl ve znamení chystaných oslav na svátek Halloweenu.

Už od půlky měsíce například ve družině děti vydlabávaly dýně a připravovali výzdobu. Proběhl i Halloweenský karneval ve školní tělocvičně, spojený se soutěžemi. Dominikovi, který byl převlečený za upíra, se podařilo vyhrát lízátko, měl velikou radost.

Co se týká učení, přímo na Halloween děti obdržely svůj Slabikář. První část Živé abecedy sestávající se z osmdesáti stránek již probraly a nyní je tedy čeká opravdová učebnice. Domča má velkou radost, konečně bude mít učebnici, ve které může číst. 🙂
Z písmenek probraly a učily se psát: l, m, p, s, y a všechny samohlásky.
V matematice se blíží k číslu deset, sčítají a odečítají, probrali rovnosti/nerovnosti.

Rovněž ve škole proběhlo focení třídy a jednotlivců do fotoročenky. Zatím jsou tedy ve fázi příprav fotografa, ale moc se na ročenku těšíme. Myslím, že je to velmi dobrý nápad na uchování vzpomínek.

Dominik začal rovněž navštěvovat kroužky, na které se přihlásil. Nejvíce je unešený z Vědeckých pokusů, kde pak i doma zkouší to, co probíraly na hodině. Už má zásobu zkumavek, momentálně naplněných obarvenými tekutinami. K Vánocům si přeje hru Chemická laboratoř, tak doufám, že když mu Ježíšek přání vyplní, tak nebudeme mít z bytu kůlničku na dříví.

V říjnu proběhlo také posvícení, které se u nás obecně těší obrovskému zájmu návštěvníků. Děti byly samozřejmě nadšené. Dominik by nejraději strávil celé odpoledne na autodromu, kde se vozil s tátou. Setkal se tu i se svou paní učitelkou z mateřské školky, a domluvily se, že se do školky přijde podívat a ukázat žákovskou se samými jedničkami. 🙂

dominik1

Jarmuschka: Any a Lu – 4. třída

Rozvrh už je zaběhnutý. Přes týden si holky nosí úkoly, na víkend často nemají žádný.

V angličtině začaly brát „složitější“ věty, ale stále jim stačím. 🙂  U některých slov mají od paní učitelky jinou výslovnost, než jakou jsem se učila já (nebo než kterou znají třeba z televize). Ale říkám jim, ať se řídí tím, co jim říká paní učitelka – podle mě to jsou jen odchylky.

V půlce měsíce se několik tříd vypravilo do divadla v sousedním městě. Pro Any jsme sháněly sukni (a k ní punčocháče), boty ne – stále jí jsou ty na jaře kupované. Lu sukni odmítla, šla v černých kalhotách, co na jaře kupovali s tatínkem. Ale kupovaly jsme boty – poskočila hned o několik velikostí. Kromě paní učitelky a Lu měla všechna děvčata ve třídě do divadla sukni.

Podzimní prázdniny děvčata strávila částečně v našem DDM, které pro děti nachystalo Halloweenské nocování – vyráběli plyšáka, lampičku. Měli „noční“ vycházku. Jak už název akce napovídá, v Domečku i spali.

Poslední den pak vyrazily s turistickým oddílem do školního polesí (patří Střední lesnické škole), obědvali na ohni opékaný špekáček.

V závěru měsíce jsme jako rodiče podepisovali informaci o konání konzultačních hodin – ty nejsou povinné, ale občas si paní učitelka účast rodičů vyžádá.

Králíček4: Dominik – 2. třída

Tak v říjnu nás nečekali žádné velké jobovky,proběhlo sezení s paní z SPC,s učitelkou jsme o týden později rozebraly nevrhnuté IVP,něco tam na moji žádost dopsala a prý mi to během pár dnů dá podepsat.No zatím jsme se nedočkala a tak ji musím napsat email,protože mi nenapsala ani termín pravidelné konzultace mezi námi.

No a Domča je spokojený,snaží se vystačit tempu dětí i když má možnosti omezení,ale on je odmítá a chce dělat to co děti.Zatím má dvě dvojky a jinak jedničky.

Včera jeli poprve do plavání,já i docela s hrůzou čekala co bude,s jakou se vrátí a nebo zda mi budou volat ať si pro něj přijedu.Nakonec překonal sám sebe a vydržel celou tu dobu plavání.Dokonce se mi pak asistentka omlouvala,že ho s dětmi vzala do sauny,přestože jsem jim nepodepsala souhlas.I když jsme se pak s učitelkou domlouvaly,že to Domča zkusí.Takže velké nadšení ze sauny i z plavání a to je důležité.Tak snad to bude probíhat v klidu dál.

Kyller: Tomášek – 1. třída

Druhý měsíc školy, říjen, pro nás nezačal úplně šťastně. Ve škole začali být děti nemocné a virozu si domů přinesl i Tomášek. A hned kombinaci dvou různých viroz. Takže doma pobyl 2,5 týdne. Bohužel jsme to od něj doma pochytali a přežil to ve zdraví jen tatínek.

Práci do školy jsme tedy dělali doma spolu, učili jsme se číst A, E, M, L a teď už i S, slabiky z těchto písmen; sčítáme i odčítáme do 5 a krom toho jsme se snažili si užít i nějakou zábavu, i když teda dělat nemocná zábavu pro tři nemocné děti, taky nic moc. Nicméně jsme si vytvořili aspoň podzimní skřítky z listí, modelovali jsme, tvořili z kaštánků,hodně jsme si četli, pekli si dobroty,.. No a nakonec šel Tomášek konečně do školy. Těšil se, ale měl tam pár kolizí a tak se mu ten návrat do školy moc nevydařil. ALE přišly podzimní prázdniny a náš očekávaný výjezd na hory, který byl do poslední chvíle nejistý. Nakonec jsme dostali lékařský souhlas a odjeli na hory do Čenkovic. Strávili jsme tam krásných 6 dní a ani se nám ve středu nechtělo domů. Hlavně Tomášek to obrečel. Byli jsme tam již podruhé a museli jsme si všichni slíbit, že na jaře přijedeme zase. 🙂

Marien: Klárka – 5. třída, Barča – 3. třída

Klára 5.třída: ta je v pohodě, nahlásila se ještě na zumbu, což ji velice baví a na nácvik besedy. Ve škole ji to jde téměř samo. Mám pocit, že nám roste pěkně do puberty

odsekává, odmlouvá, začíná být drzá

Ale v rámci mezí.

Barča 3, třída: Taktéž ji to jde, i když už ne tak hladce jak Klárce. Měli jsme v měsíci setkání rodičů s dětmi – povykládat co jim jde, co se naučili, co se po nich požaduje + děti si nachystali prezentace toho co je zajímá. Zatím jen pár dětí – vybrali si určitá témata a pak to odpřednášeli. Naše princezna si vybrala téma křeček – píše o křečcích a o svém křečkovi. Prezentaci bude mít příští setkání. Také se přihlásila do zumby a besedu.

MilllaMD: Lucinka – 1. třída

Ahoj,tak druhý měsíc ve škole utekl jak voda 😀 Ve škole už píšou čislice,učí se čist slabiky,a trenujou na psaci pismenka.Lucka doma a nebo když přijede k babičce každýmu ukazuje jak čtou ve škole co se učí .Teď měla 2dny střevní chřipku a byla nešťastná že není ve škole.Uvidíme jak radost ze školy dlouho vydrží 😀 O podzimních prázdninách byla na celodenním výletu s družinou,výlet ji tak zmohl přijeli domu okolo 19.40 hned vlezla do vany vykoupala se  a pak lehla a spala.Příští týden jedou se svojí třidou do divadla tak se moc těši.Tehle týden se chystáme kreslit a ,,psát,,ježiškovi dopis.

Neny: Nela – 3. třída

U dcery Nely (3.A) se říjen nesl v celkem divoké atmosféře

Řešili jsme šikanu u nich ve třídě, bylo to opravdu docela drsné, připadala jsem si jako Alenka v říši divů, nechápala jsem, jak je možné, že 9-tileté děti se mohou chovat takto násilným způsobem.

Nakonec se to částečně vyřešilo, to nejhorší jádro se roztrhlo, rozdělili je do jiných tříd a celou třídu pak přestěhovali do větší, protože ta jejich původní, to nebyla třída, ale kabinet. Jinak stále pokračujeme v tenisu, stále nás škola nebaví :-), jezdíme na plavání, pleteme gumičky „ostošest“  a taky jsme ostříhaly kočku – trvalo mi pěkně dlouho, než jsem z ní vymámila přiznání, ale proč to udělala, to mi neřekla V sobotu se jdeme podívat do knihovny, představila na listopad novinku a každou sobotu tam hrají loutkové dovadlo, tak myslím, že se nám to bude líbit.

Nica1: Nicolka – 1. třída

Bohužel musím říct,že říjen holky zakončily maroděním. Nikolka 1 tř. se učí písmenka A,L,M,E,S,O. a slabiky LA,LE LI, LO,ME,MA atd. Nepochopitelně se ji motalo M a L.Čteme každý den a už je to v pořádku,ale musí se soustředit.Co ji ovšem udělalo velkou radost,že přečetla celou větu.Počítaj do 4 a počty ji jdou bez problému. Nejradši má ze školy,ale pěvecký kroužek.Na ten se vždy moc těší Bude prý zpěvačka  a já budu sedět v první řadě a budu ji  tleskat 🙂

Nuninka: Naty – 2. třída

Je konec dalšího měsíce a já mám pocit, že nic nestíhám. Ráno uklidit, uvařit, do práce. Domů příjdu večer, nachystám večeři, vytáhnu učení a učím se.
Syn zvládá v pohodě. V psaní se neuvěřitelně zlepšil a čtení ho baví. V pátek mají halloweenský den a tak se nebudou učit. Na to se moc těší. Mají si přinést staré prostěradlo a ruzné strašidelné ozdoby. Udělají si hezký strašidelný halloween ve škole.
Jinak nic nového. Nejvíce bojuji se školou asi já, děti zvládají levou zadní. 🙂

Pavluschka: Filip – 1. třída

Už nejsi žádný mrňousek, zase si větší o kousek. Malé jsou Ti pantoflíčky, dortík zdobí další svíčky. Jak už jistě správně tušíš, najednou je sfouknout musíš….

Říjen byl do poloviny plný očekávání 7. narozenin a (téměř) celou druhou polovinu jsme slavili.

107_n

V družině poběhla prezentace deskových her, pro 1. -3. třídu bylo připravené divadlo. Rozeběhly se další kroužky. Filip nás přemluvil a ještě jeden jsme mu dovolili.
Ve škole ukončili epochu český jazyk. Začali epochu matematika. Konečně Filipa něco baví. Dostávali také první své úkoly domů. Filip byl z toho hodně otrávený a když jim paní učitelka řekla, že DÚ dělají pro sebe tak řekl, že je dělat nebude. (Ona je po nich nevyžaduje). Zavedla jsem DÚ domácí. A Filip je nadšený. Má sice svoje dny, kdy trvá na tom, že dnes to dělat nebude a dopíše to zítra, ale píšeme poctivě. Pokud neremcá má to hotovo za 10 minut.

Řešíme také mnohem závažnější věc – šikanu.

Začalo to už v září, ale to bylo jen takové pošťuchování. To jsme si říkali, že si prostě kluci nesedli. Ale vyústilo to fackou.

Trvala jsem ale na přesazení. Filip teď sedí s 5 letou holčičkou. Není moc nadšený, neboť ten se kterým mu to neklapalo je jen za ním. (To je podle mě hodně blízko.) Tak uvidíme v listopadu jestli to bude fungovat.

Prázdniny jsme si užili. Navštívili jsme kamarádku v Praze, navštívili různé výstavy a přesunuli se za kamarády na chatu. Abychom byli také v přírodě, když jsme měli tak dlouhé volno…

Petra: Majda – 3.třída a Anička – 5. třída

Majda – 3. třída: Vlastně se nic zvláštního během října ve škole neudálo. Pokračují v plaveckém výcviku a podle Majdiných slov se s nima

„pan učitel“ moc nepáře.

Potápí se bez brýlí a loví kroužky. Posledně nafasovali ploutve, takže Majda místo kroužků lovila je, protože i nejmenší velikost jí padala 🙂

Klavír jí celkem jde, i když do cvičení se jí vůbec nechce.

majda_pinec

Nadšená byla z pinpongového soustředění, kde s dětma trénovaly i dvě extraligové hráčky. Podle jejich trenéra je šikovná, takže bydlet o nějakých 80 km dál, už by nejspíš byla v nějakém dětském týmu.

Anička – 5. třída: Ani u páťáků se u nás žádné závratné události nekonaly. Ani jsme v říjnu nic v souvislosti se školou neřešili.

Nejzajímavější je asi klavír, Anička cvičí o dost pilněji než Majda a už to začíná být poznat. Zdá se, že ji hraní baví, dokonce si „vyžádala“ hodinu klavíru i o prázdninách 🙂 Ne že by teda doma hrála od rána do večera, ale svoje si odehraje a i když si nosí ke klavíru budík, aby viděla, kdy má odcvičeno, tak tam pak většinou sedí delší dobu nad tím, co ji baví.

Anicka_klavir

Jinak se naše škola zapojila do projektu Česko sportuje, i když ještě nemají doopravené tělocvičny. Měli bychom pak dostat i nějakou analýzu, na jaké sporty se dítě hodí. Tak jsem zvědavá, co holkám z toho všeho vyjde.

Tvorenicko: Adam – 4.třída

Na přelomu září a října jsme byli týden na dovolené – na chalupě. Adam dostal sebou úkoly, ale chytli jsme krásné počasí, tak se mu moc učit nechtělo. Nicméně jsme vesměs všechno stihly. Největší problémy jsme měli s angličtinou, protože většinu slovíček z loňska zapoměl.

Po návratu do školy hned čekal Adama test z Vlastivědy, ale zvládl to na jedničku. Někdy mám pocit, že když ho doma zkouším, tak toho moc neumí a pak přinese jedničku. Známky zatím dobré, jedničky a dvojky. Už mají těžší matematiku, v češtině teď válčíme s „mě a mně“, bě/bje,vě/vje, ale jde to. Když má chybu v úkolu nebo v nějakém cvičení, tak je to chyba, že se nesoustředí. Ne, že by to nevěděl. Příští týden jsou podzimní prázdniny od pondělí do středy a čtvrtek a pátek mají ředitelské volno. Ale nepočítám, že jim paní učitelka dá moc úkolů, nikdy na prázdniny moc nedostávají.

Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • katka6

  Naše Eliška byla šikanována ve školce. Celé prázdniny jsem bála toho jak to bude ve škole pokračovat. Naštěsti pro nás a ostatní děti se matka s klukem odstěhovala a tak s dětmi do školy nenastoupil.
  Během října se toho u nás moc neudálo. Eliška donesla ze školy pochvalu a nějakou tu jedničku už taky má. S družinou byla v kině a jeli na výlet. Jana se pomalu připravuje na přijímačky.

 • Tak šikana je drsná, 🙁 Malý si to taky v první třídě užit. Letos bylo ještě něco na začátku, ale snad je už všechno v pořádku.
  Holky držte se a hlavně dětičky.
  Petro, to je super. 🙂

 • Jéje, já zapomněla odeslat …nebylo mi zrovna moc dobře, víceméně jsem ležela, tak jsem na to zapomněla. Takže Viki v měsíci říjnu:
  Už jsme se zajeli v každodenních povinnostech. I když jedna důležitá povinnost jí ještě přibyla: dostala tolik vytouženého pejska – štěňátko. Je s ním zatím opravdu dost práce, čůrá kudy chodí, ale Viki to zvládá-když je doma Ve škole měli „Pasování na čtenáře“ v prostorách městské knihovny a to ji dodalo více zájmu o čtení a do knihovny chodit, což je moc fajn, protože čtení není zrovna její silná stránka. Jinak byl se třídou další kurz jachtingu, každý čtvrtek chodí na zimák bruslit, kde mají i trenéra, aby se to naučili správně. Byla návštěva muzea a divadlo v prostorách speciální školy (takže styk s postiženými dětmi), se ŠD kino. Z keramiky přinesla super výrobky. V plavání (mimo školu) nacvičují nějaké překvapení, takže rodiče se nemohou dívat – tuším, že budou nějaké akvabely .Každý týden máme napsané v ŽK známky s případnou poznámkou, co se děje, co je třeba víc trénovat nebo pochvala. Komunikace s p.uč. je výborná! Minulý týden se tam ale objevilo i upozornění policie ČR na to, že ve vedlejší vesnici se objevilo nestandardní chování nějakého člověka vůči školnímu dítěti – zkrátka máme děti poučit a dávat na ně pozor! Ach jo! Pokud to jde, vozíme ji autem, ale někdy musí autobusem – a to je taky síla! A od nádraží to má do školy hezký kus cesty s lákavými obchody…také už jsme řešili. No ale co se dá dělat, přežili to jiní, musí i Viki – tedy spíš já!! 

 • Marinada

  Jarmuschko, té výslovnosti jsme si taky všimla. Kde já jsem naučená vyslovovat [o], dcera často vyslovuje [a] s tím, že se to tak učí. Takže např. want já vyslovuju [wont] a dcera [want].

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist