ŠVD: Ohlédnutí za prosincem

Rubrika: Vzdělání

Prosinec je už sice za námi a rok 2016 v plném proudu, ale pojďme se ještě zastavit a přijmout pozvání domů do rodin našich školáků a školaček.

Jaký byl závěr roku 2015? Jak prožili Štědrý den a co je nového?

Jarmuschka: Any & Lu – 5. třída

Měsíc prosinec děvčata zahájila nepřítomností ve škole – klasicky nejdřív Any postihlo nachlazení, bolest v krku, bolest hlavy, kašel. Zdravotní stav nevyžadoval ošetření lékařem, ale usoudila jsem, že pár dnů doma v klidu jí neuškodí. Druhý den se přidala i Lu. Já aspoň měla volné pole působnosti k pořízení Mikulášské nadílky (beze svědků).

Ve škole pokračovaly písemky, testy.

Také jsme měli možnost navštívit školu při dni otevřených dveří. Zpřístupněné byly učebny, pořádány dílničky, k dispozici byly palačinky a punč – my se do školy dostaly až později, až holky skončily s výukou v ZUŠ, takže jsme toho moc nestihly, ale i tak to bylo prima odpoledne.

Týden před vánocemi byl termín pro odevzdání čtenářských deníků. Letos už to není tak volné, přibyla pravidla – počet přečtených knih za rok zůstal stejný: osm. Z toho ale pět knih podle tematického plánu (zatím holky četly večerníček a bajky), zbylé tři dle vlastního výběru. Ty volné má Any splněné už od prázdnin, Lu musím trochu „honit“. Termín pro odevzdání zápisu z četby bajek byl pro Lu trochu šibeniční – zase dočítala knížku a dělala zápis v předvečer odevzdání. Obrázek kreslila ráno. Jestli takhle bude vypadat její školní příprava i nadále…

V měsíci prosinci absolvovali žáci pátých tříd projekci filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Byl to pro děti silný zážitek – holky se mi ze školy vrátily s brekem, pro ten den jsem je raději omluvila z výuky v ZUŠ. Dle ohlasů od dalších rodičů i na ostatní děti film zapůsobil asi až příliš silně – prý i kluci brečeli.

Poslední hodinu výtvarky před vánočními prázdninami si připravovaly a vedly holky. Jak jsem pochopila, zkouší si to postupně všichni. Vím, že holky už vedly i rozcvičku v hodině TV. Jestli přijdou na řadu i další předměty – to netuším. Na tuto hodinu Any chystala velkou šablonu ve tvaru baňky na stromeček. Divila jsem se, kde k ní přišla – prý to byla celé její práce.

Doma probíhaly vánoční přípravy – ve škole i v ZUŠ (v kolektivní výuce) se chystala vánoční nadílka mezi dětmi – ať už děti věděly, komu budou svůj dáreček chystat, nebo připravovaly dáreček do „vánoční loterie“ (takže „hrozilo“, že si vylosují svůj dáreček) – krom toho si Any chystala pozornosti i pro další spolužáky.

V poslední školní den roku 2015 si děti ve škole připravovaly bramborový salát – rozděleny do skupinek, kdy každý měl určeno, jaké suroviny donést (plus k tomu vlastní řízek). Holkám se to moc líbilo.

A přišly vánoční prázdniny a holky s radostí zapomněly na školu (nedostaly na prázdniny žádné úkoly), s chutí sledovaly pohádky (české filmové pohádky vítězily nad Disneyovkami a spol.). Vánoční stromeček jsme doma tak nějak nestihly nazdobit – vzhledem k okolnostem nějak nebyla chuť. Na Štědrý den jsme si užily ten u babičky a u dědečka, a při dalších návštěvách i u druhé babičky. A doma nám stačil pidi svítící stromeček na jídelním stole, kterým jsme si dělaly atmosféru v době jídla.

Keenspeed: Eli – 1. třída

Prosinec proběhl naprosto v pohodě a v klidu. Každý víkend jsme vytvořili něco málo cukroví. Mezitím děti, tedy i Eliáš, trénovaly ve škole na vánoční besídku, která se jim moc povedla. El mi nadiktoval dopis pro Ježíška. Pravda o tom, jak to s Ježíškem vlastně je, byla evidentně zapomenuta :-). A byl nakonec opravdu hodně hodně překvapený až dojatý. Ve škole dostal první 3, když začali odečítat, ale trénovali jsme doma a všechno je v pořádku. Vánoční prázdniny si užil, jen bohužel bez sněhu. A za měsíc nás čeká první vysvědčení :-). Přeji všem na VD do Nového roku jen to NEJ.

Knizkova8: Verunka – 1. třída

Prosinec byl ve znamení spěchu a nemocí. Všechny děti marodily. Verunku na Mikuláše opět chytlo ucho a museli jsme na pohotovost. Poté byla doma poslední týden před prázdninami. Ve škole vše dobré. Jen paní učitelce nepřišlo důležité, aby si děti rozdaly dárky v ostatních třídách toto proběhlo tak nás to trochu mrzelo. Vánoce byly pohodové. Verunka se sourozenci byla mezi svátky u babičky. Konec roku jsme prožili ve zdraví a pohodě všichni spolu. Přeji všem šťastný nový rok 2016.

Králíček4: Dominik – 3. třída

Na prosinec se Domča moc těšil,zvláště na Vánoce. Ale začátkem prosince onemocněl a prakticky 14 dní se doma léčil. Ve škole pak měli vánoční besídku kde dostávali drobné dárečky. Domčovi část dárečků donesl Ježíšek opravdu co si přál. A taky u nás chodil Ježíšek 2x,jednou na Štědrý den a podruhé 25.12. kdy se k nám sjeli Domčovi sourozenci s dětmi. Myslím, že byli všichni z dárečků spokojení.

kralicek2   kralicek

Kyller: Tomášek – 2. třída

Prosinec utekl jako voda. Zkraje měsíce byl Tomášek nemocný a tak jsme učivo probírali doma spolu. Bylo toho opravdu hodně, ale zvládli jsme to. V polovině měsíce měli školní jarmark, kde si děti mohly vyrobit různé dekorace a následně prodávat ručně tvořené výrobky a vydělat nějaké penízky pro svou třídu. V družině také nacvičovali pilně besídku, kterou pak předvedli nejprve rodičům a další den také spolužákům, kteří do družiny nechodí. O víkendu před Vánoci byl Tomášek s bráškou a prarodiči na Spejblovi a Hurvínkovi, odkud se vrátili nadšení a neustále o tom vypráví.

kyller

Celý prosinec se ale nesl v duchu Vánoc, pečení cukroví a čekání na Ježíška. Tomáškovi se myslím přání vcelku splnila a byl nadšený. Ježíškovi psal mimo jiné např. o mini žabičky do akvária, hrnek a tričko HC Lev Praha, omalovánky. Samozřejmě Ježíšek nezapomněl ani na knížky, puzzle a nějaké ty „měkkouše“.

Na prázdniny dostal nějaké úkoly, do kterých se mu tedy moc nechtělo a měli také přes prázdniny přečíst další knihu a zapsat si ji do čtenářského deníku.

Matysun: Matýsek – 1. třída

Jako asi u všech, tak i u nás se prosinec nesl ve znamení shánění dárků a očekávání Ježíška. Letos se Matýsek dozvěděl o Ježíškovi pravdu – už byl dost na pochybách a pořád říkal, že letos nepůjde s taťkou a bráchou vyhlížet Ježíška do pokojíku, ale bude se mnou v obýváku,tak hrozilo, že se pravdu dozví přímo na Štědrý večer. Pár dní před tím se mě na rovinu zeptal, jak to teda s tím Ježíškem je a tak jsem pravdu řekla. Trochu to obrečel, bylo vidět, že se s tím tak nějak „pere“, ale vydržel to neříct mladšímu bráškovi a nakonec se mu líbilo být mým „spiklencem“. A na Štědrý den nám ještě i vymyslel a vyrobil dárky z papíru -takže mám z něho opravdu velikou radost, jak to zvládl.

Do toho mu spolužačka napsala milostné psaníčko, znají se už od školky a jsou kamarádi,tak si hned začali spolu milostně psát – je to fakt roztomilý a krásný 🙂 Teď v lednu bude mít jeho láska Stelinka narozeniny, tak už má pro ni nachystaný dárek – prstýnek, který mění barvy.

Tak snad se jí bude líbit. Teď po těch dlouhých prázdninách mi přijde, jakoby Maty ani do školy v prosinci nechodil, každopádně se tam určitě neodehrálo nic „dramatického“. Spíš to taky bylo o shánění dárků, vylosovali si každý spolužáka a tomu měli donést dárek, plus komu chtějí. Maty dostal krásného malého transformera, ale tvrdí, že se mu nelíbí – prý na to není (což jsem teda trochu s hrůzou zjistila naštěstí teda zavčasu, měla jsem jednoho většího pro něj nachystaného na Vánoce, tak nakonec ho dostane až mladší syn na narozeniny). Trochu mě to mrzí, že se mu tak krásný dárek nelíbí – nevím, jestli to není tím, že ho dostal od spolužačky, kterou asi moc nemusí – to popřel – ale moc mu nevěřím. Nic s tím však nenadělám, nedonutím ho, aby se mu líbilo něco, co nechce 🙁

A ještě jednu „velkou věc“ Maty v prosinci zvládl – chodí už 4.rokem do kroužku, kde oni často někam jezdí, jsou to 4 oddíly, kdy se každý den v týdnu schází jeden z nich – Maty chodí v pondělí do Slůňat – to jsou ti nejmladší. Patří to pod Pionýr (ale patrně to nebude takový ten jak za komunistů). Prostě se schází jednou týdně, hrají hry, učí se uzly a jiné věci, budou dělat morseovku, atd…a hlavně pořádají různé výlety, jednodenní – na ty vždy Maty jezdil rád, ale přes noc nikdy nechtěl a to teď v prosinci překonal. Měli třídenní výlet – vánoční -a to Matýska nalákalo, že budou strojit stromeček, mít kapra, salát, dárečky – tak to bylo opravdu tak veliké lákadlo, že souhlasil, že pojede i přes noc a zvládl to perfektně – ztratil jen jednu ponožku, jinak přijel celej a se vším 🙂 Tak vám všem přejeme krásný rok 2016.

Nuninka: Naty – 3. třída, Markéta – 7. třída, Nuninka – 2. ročník dálkové studium SŠ

Zdravím všechny v roce 2016. Doufám, že pro všechny bude ve znamení samých dobrých věcí, skutků, radosti a ve zdraví. 🙂
Jak se nám dařilo? Prosinec byl velice náročný, ale pak to stálo za to. Děti se poslední týden už moc neučily. Ale byla jsem překvapena, že ani u dcery ani u syna, se moc Vánoce neprobíraly. Nezpívaly koledy, netvořila se Vánoční výzdoba, nebyla žádná besídka, a to ani ve školce. Přesto si to děti užívaly.
Školáci: Já jsem vedla odpolední kroužek pro školáky, tak nějakou drobnost si v průběhu měsíce každý vyrobil. Všechny výrobky byly také na výstavě, která byla při příležitosti rozsvěcování stromečku.
Bylo připravené zpívání a hraní na zvonečky. Děti byly moc šikovné. Tahle akce je každým rokem. Pořádá se venku, děti zazpívají, pan farář řekne něco o adventu a pak je slavnostní rozsvícení stromečku.Letos byla ještě výstava hraček našeho mládí nebo ještě starších. Tak měli na co vzpomínat i rodičové. 🙂
Dcera jede poprvé na lyžák, jsem zvědavá jestli ji to bude bavit. Také se pomalu blíží do pololetního finiše, tak doufám, že zabere a ještě se ji něco podaří zlepšit.
Já jsem prosinec prožila hodně ve shonu a s minimálním odpočinkem. Rodina, práce, škola a do toho ještě šití kostýmů pro Tři krále. Ale během svátků jsem si odpočinula. 🙂 A teď najíždíme znova do rozjetých kolejí.

Pavluschka: Filip – 2. třída waldorfské ZŠ

V prosinci probíhalo ve škole i v družině spoustu akcí spojených s vánocemi. Rodiče připravili pro děti adventní kalendář a tak děti měly každý den zpříjemněný malým dárečkem. Do školy přišel také Mikuláš, nechyběla vánoční besídka. Na té se 2. třída představila s legendou o sv. Mikuláši. V družině se kromě nacvičování básní a koled prostřídali také někteří rodiče a děti si mohli vyzkoušet aromaterapii, výrobu parfému, nebo si vyrobit pečený čaj.

Kromě akcí došlo také na vyučování. Nejvíce času děti věnovaly matematice. V žákovské knížce přibylo hodnocení této epochy a také další pochvaly z ruštiny a hudební výchovy. Ale paradoxně z hudebky přibyla i poznámka. Poslední den školy byl slavnostní, povídali si o vánocích a od paní učitelky dostaly malý dárek.

pavluschka1   pavluschka

Vánoce jsme prožili v poklidu. Po svátcích jsme odjeli do Krušných hor, kde jsme strávili týden s kamarády. I když nasněžilo až 30. prosince i tak jsme si užili hezkého počasí, krásné přírody, čistého vzduchu a kamarádů. Do nového roku 2016 přeji vám všem pohodu a zdraví!

Zbynula: Zbyněk – 2. třída

Prosinec je podle mého názoru pro většinu žáčků takový pohodový měsíc. Ve škole ubývá učení a zkoušení, přibývá vyrávění ozdůbek, nácvik na vystoupení či besídku, vánoční dílničky a další akce. O co víc práce mají dospělí – učitelé a rodiče, o to více si to (snad) děti užívají. Podobný prosinec měl náš druhák Zbyněk. Ve škole i v každém kroužku dostal Mikulášskou nadílku. V Sokole dokonce mohl hrát čerta pro děti z mateřské školky, což se mu velmi líbilo.

zbynula

Ve škole vyrobil několik krásných ozdob a přáníček, i když běžně na vyrábění moc není. Sice v tom adventním poklidu přinesl první dvojku ve druhé třídě, ale byl v klidu (za celou první třídu měl jednu dvojku a tu oplakal 🙂  Hned druhý den se sám ode sebe nechal vyvolat na opravu 🙂 Tradiční předvánoční spaní přes noc ve škole nechybělo a druháci se nemohli už týden předem dočkat. Paní učitelce dík a obdiv !!! Sice v úplném závěru prosincových školních dní Zbyněk onemocněl, ale do Štědrého dne byl už na tom mnohem lépe, takže si to užil.

Článek vznikl v rámci projektu Školákem s VD.

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Marci55

    Krásné. prosinec je pro děti krásný i kvůli vánocům.

  • Marinada

    Krásně sepsané.
    Jen mám pocit, že prosinec byl snad už před 100 lety…:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist