ŠVD: listopadové pohlazení

Rubrika: Vzdělání

Asi si říkáte, co to je za podivný název pro článek ŠVD. To bylo tak. Uvařila jsem si čaj a začala zpracovávat příspěvky. Četla jsem si, co vše se u našich školáků a školaček přihodilo. A protože psaní bylo převážně pozitivní, úplně mě to pohltilo a pohladilo.

Zavzpomínala jsem společně s Halinou na maturitní ples a představila si rodinnou pohodičku, která vznikla v obýváku u Jarmuschky. A tak vznikl dnešní název.
Vše ale bohužel růžové není, přečtěte si, jak pokračují problémy s šikanou u Ondry. Věřím, že se vše povede vyřešit a Ondra se už nebude muset bát chodit do školy. Držím moc palce.

Pojďte si přečíst, jaký byl listopad u našich školáků a školaček.

Bamiska: Míša – 8. třída, Vašík – 3. ročník učiliště

Tak se chystá další měsíc ke konci a já se pouštím do psaní o tom co ti raraši ve škole prožili. U nás proběhly, stejně jako asi všude jinde rodičovské schůzky. My jsme si je spravedlivě rozdělili já jsem šla k Míšovi a manžel k Vašíkovi.

U Míši rodičovská schůzka nebyla v moc příjemném duchu, bylo to spíš celkové hodnocení třídy než hodnocení jednotlivců. No a chlapci neprošli nejlépe. Paní učitelka zhodnotila třídu v tom duchu, že nejsou banda, je to rozdělené na skupinky, neudělaj si nic dobrého, v učení polevili, respektive ještě nezačali a vzhledem k tomu, že se zase najíždí na přijmací zkoušky na školy jim nedá vydechnout. Ať se připravíme na horší známky a poznámky…..no na to jsem pak říkala že jsem pro spíš pro úkol nebo práci navíc, protože poznámka je pro mě v danou chvíli dost nevypovídající…Míša nezklamal…do týdne první byla doma „Nedodržování školního řádu“ …jeho vysvětlení bylo, že přišel po zvonění ze záchodu a co je nejhorší z mého pohledu, on si myslí že to prostě průšvih není protože uč. chodí také pozdě…..asi jsem někde udělala ve výchově chybu, a nebo tu pubertu fakt nepřežiju…..já nebo on…. 😀 …..

U Vašíka to bylo o něčem jiném, hned jsem říkala že jsem si vybrala špatnou slámku. U Vašíka jen pozitiva, učení v pohodě, na to jak je vysoký je prý neskutečně v dílnách šikovný, jde mu to. Začínají dělat v rámci školy B a C řidičák tak musím sehnat knížku. Jen to pěkně blbě naplánovali protože se jim to bude křížit se závěrečnýma zkouškami a to bude boj…no mlaej je zatím ledově klidný a má pocit že tak nějak bez učení jak proplouvá celou školou propluje i zkouškami. Také říkali že pokračování dva roky na maturu(byl by pak i autotronik) by u něho neměl být problém….ale nejsem si jistá že bude chtít studovat…no necháme to koňovi…

Se slečnou chce jet v únoru na hory, a už si na to i na brigádě vidělal, tak si říkám že v některých momentech mi dospěl 😀 .

BioMamma: Tomík -1. třída, Amálka  – prima gymnázium

Amálka ani Tomík neprožili v listopadu nic mimořádného. Konaly se třídní schůzky, obě děti jsem přihlásila na školu v přírodě někdy v květnu. Za horší považuji, že se tady od ledna mění systém dopravy, musím dětem rychle nechat udělat nové průkazky, jejichž výroba trvá asi 3 týdny. Takové komplikace před Vánoci se nám právě nehodí..

EE: Viktoria Ela – 2. Třída

Viki v listopadu ve škole: bylo vyhodnocení čtvrtletí: Viki by měla samé 1, jen v ČJ je to 1-2, a p.uč. si trochu postěžovala na celkovou nízkou aktivitu a že se Viki moc nehlásí. Minulý týden byly třídní schůzky, tam ji pochválila, že je vidět, že se začala více snažit. Co se známek týká, dostala první 3 🙂

P1250253

Se školou chodí nadále místo TV bruslit, byla v divadle, v kině a poslední den v listopadu měly děti „Vánoční den“, kdy zahájily společně adventní čas, seznámily se s různými zvyklostmi, zpívaly koledy, vyprávěly si  příběh o narození Ježíška a vyráběly.

Během měsíce prožily ekologickou akci, kde vyráběly krmítka pro ptáčky.

15. listopadu pořádala p.uč. pro rodiče a děti výlet vlakem do Prahy: navštívili jsme „Mořský svět“, prošli starou Prahou s velmi poutavým vyprávěním p.uč., až se divím, co všechno si z toho Viki pamatuje! Odpoledne jsme navštívili dětské představení v divadle Minor, kde jsem se velmi pobavila i já :-)). Obě jsme byly nadšené!

Minulý víkend Viki strávila ve škole na tanečním soustředění, kde nejen nacvičovali nové vystoupení, ale vše se neslo v duchu „Ledového království“, soutěže, bazén, sauna, večerní hra…

Tento víkend jsme spolu jely ke kamarádce, kde jsme i přespaly a společně jsme pak celou sobotu pekly a zdobily perníčky. Dnes jsme se byly podívat na rozsvícení vánočního stromu u nás v obci, pověsily vánoční světýlka, svícny a zapálily první svíčku na věnci…Viki se tetelila blahem a už se moc těší na vánoce…:-)
Přeji všem krásný a pohodový adventní čas!!! :-))

Halina: Hana – maturantka

Další měsíc je za námi. Byl to takový divný měsíc. Hanča byla pořád nějaká nachcípaná a nemohla se toho zbavit, do toho potřebovala absolvovat dva maturitní plesy (víc už maminka nedovolila 🙁 ). Dlouhodobá inverze měla i vliv na drobné zhoršení jejího astmatu. Ale snad už je zase v pohodě, jen po včerejším maturáku nemluví.
Minulý týden vyplnila přihlášku k maturitě – definitivně rozhodnuto, že ve státní části to bude čeština a matika, ve školní navíc angličtina, zeměpis a občanská výchova.
Včera měla jejich třída maturitní ples. Myslím, že si ho užili až až. Minulé dva týdny ostatně nežili ničím jiným. Povedlo se jim video, vymysleli hezký nástup, půlnočko mělo šmrnc. Když jsem je viděla holky v těch šatech – nalíčené, načesané, kluki v oblecích najendou za velké chlapy – jo, uronila jsme slzičku. Kde je ta moje malá holčička? Dávno pryč, mám doma mladou sebevědomou ženu. 🙂

halina

halina2

 

Ivča a Domča: Dominik – 1. třída

Během listopadu se u Dominika stalo více věcí, které stojí za zmínku. V první řadě bych ráda, vcelku s radostí sdělila, že Domča vyřešil problém s tím, kdy lhal paní učitelce v tom, že neumí číst (jak jsem se zmiňovala v diskuzi, číst umí a to velmi dobře). Přesto stále nechce patřit do kroužku tzv. čtenářů. Oznámil tedy paní učitelce „mezi čtyřma očima“, že číst umí, ale chce, aby to zůstalo zatím jen mezi ním a jí. Domluvili se tedy na tom, že až bude sám chtít, zařadí se mezi ostatní čtenáře. Na třídních schůzkách mi toto učitelka oznámila s tím, že jí to mrzí, protože Domča čte moc hezky, ale nechce na něj také tlačit. Je ale ráda, že se jí přiznal. 🙂

Co se týká učení, v matematice už končí první díl učebnice, počítají do deseti a píšou i pětiminutovky. V písance se učí písmenko „d“, v angličtině začínají třetí lekci a psali čtvrtletní test – Domča to zhodnotil na můj dotaz jednoduše:

Mami, to bylo lehký a tys mě pořád strašila, že nic neumím.

Podnikli jsme rovněž výlet na zajímavou akci, která se tu konala. Jednalo se o výstavu Naše cesta, která se týkala nevidomých a jinak postižených lidí. Pravdou je, že výstava byla velice zajímavá, podávala i dětem informace hlavně praktickou cestou, kdy si i oni mohli sami vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je, být nevidomý.

vystava_nase_cesta

Také jsme se vypravili na výstavu Jak se oblékají pohádky, která Domču také hodně zaujala. Bylo ovšem nutné neustále něco vysvětlovat – vysloveně malým dětem bez „přednášky“ nic neřekne, shlédli jsme i část Pyšné princezny, která se Domčovi moc líbila. Vzhledem k tomu, že jsem dětem udělala dokonalou přednášku o pohádkách, bavili se a z výstavy odcházeli nadšené.

Dominik_jako_princ_Popelka

 

Jarmuschka: Any a Lu – 4. třída

Ve vlastivědě se holky učí kraje a krajská města. Věděla jsem, že jich je 14, ale vyjmenovat jsem je neuměla. Holky je měly v mapě uvedené dle abecedy, ale to bylo trochu zmatečné. Tak jsme společně (zapojil se i tatínek) našli „systém“, jak podle mapy projít celou republiku – takže teď je umíme všichni. A holky si libují, že si představí mapu a „jedou“. Uvidíme, jak si povedou ve škole.
Zajímavé je, že téměř s každým krajem jsme už mohli spojit nějaký prázdninový zážitek, navštívené místo.
V přírodovědě mají projekt LES. Jsou ve třídě rozděleni po skupinkách, každý zjišťuje něco.

Včera jsme Any tiskly obrázky lesních bylin, dnes budem kopírovat obrázky hub – výběr si dělá sama, já pomáhám s vyhledáváním a tiskem.

Lu je v jiné skupince a má na starosti lesní ptactvo – vůbec neváhala a z hlavy sypala jména, která chce dohledat.

Holky oslavily desáté narozeniny. Od babičky a dědy dostala každá sadu knih (výběr jsme předem konzultovali) – Any si vybrala Harryho Pottera, Lu Poseroutkův deník.
Any četla dost už před tím, Lu se konečně rozečetla s Poseroutkou.
Aktuální je i čtenářský deník. Za pololetí mají přečíst (a zapsat) 4 knížky. U Any jsem strach z nesplnění úkolu neměla, v případě Lu jsem se smiřovala s nějakým „postihem“. Ale díky narozeninovému dárku je to na dobré cestě. Jednu knihu mají ze společné četby ve škole, dvě už doma přečtené a teď tedy tu čtvrtou. Termín odevzdání po vánocích, takže to snad stihnou.

Měli jste nás vidět minulý víkend – já s chotěm každý v jednom křesle, holky vleže na gauči. A každý si četl svou knihu.

V matice došlo na písemné dělení. Holky se vztekají a dělají zbytečné chyby. Já si tuto látku oživila (kdepak bych já v běžném životě dělila písemně – na co mám kalkulačku…) a daří se mi holky natolik zklidnit, aby u počítání začaly přemýšlet.

Ve vlastivědě se děti od krajů a krajských měst posunuly k pohořím…

Řešily jsme bohužel i jednu nepříjemnost.

Jeden spolužák, co byl kdysi velkým kamarádem Lu, si teď usmyslel, že mu něco dluží (nějaké drobné hračky, snad i peníze). A posílá jí SMS, píše vzkazy na papírky. Zbuntoval i dvě spolužačky. Lu se dušuje, že co tvrdí spolužák, není pravda, ba naopak že pár drobných mu kdysi „půjčila“ ona. Je to dosti nepříjemné. Mluvily jsme o tom spolu, už jsem se chystala kontaktovat mailem třídní učitelku a maminku dotyčného spolužáka. Ale ještě jsem Lu poradila, aby dotyčnému jasně řekla, ať toho nechá, že co tvrdí, není pravda. No a prý je klid. Tak snad.

Králíček4: Dominik – 2.třída 

Tento měsíc musím pochválit,no jen abych to nezakřikla.Ale vše plyne,tak nějak v pohodě a v klidu.Proběhla třídní schůzka a jsem spokojená,zatím to prý vypadá na samé jedničky,kdyby neměl IVP,tak by měl dvojku z čj,no i kdyby ji měl,tak je to pěkné a jsme spokojená.I jsme se zasmály s učitelkou,když mi popisovala,že co si neumí Domča představit,tak nepíše,ani v diktátu.Měli třeba psát větu Otevři okno a Domča nepsal,až ho postavila na okno,řekla otevři okno,on si ho otevřel a pochopil co to znamená,tak větu napsal.Takže moje řvaní a školení ve škole snad sklízí úspěchy.

A taky slavíme velký úspěch,Domča si donesl mokré vysvědčení,že plave a bez pomůcek.

Kyller: Tomáš – 1. třída

Tak … A listopad je za námi a s ním i 1.čtvrtletí školního roku. Máme za sebou třídní schůzky a musím se přiznat, že jsem na toho našeho školáčka moc pyšná. Ve škole se mu přes všechny drobné problémy moc líbí, rád se učí a je spokojený. A to je důležité. I hodnocení od paní učitelky nám udělalo radost.

Děti umí už sčítat a odčítat do 7, číst a psát spoustu písmenek a slabik, píší diktáty,… No jsou to už velcí školáci.

Listopad se u nás – jako byste to zde na VD věděli, ve znamení úkolů. Hned ze začátku listopadu měli ve škole den otevřených dveří a měli jsme vytvořit netradiční boty pro Liběnu. A proč pro Liběnu? Den otevřených dveří se konal v den, kdy měla Liběna svátek. V tento den jsme se také mohli jít podívat na to, jak probíhá výuka ve škole. Tedy ve škole – to zas ne, jen ve třídě našeho dítka. No a další úkol, ten tak nějak pořád zpracováváme, protože 6.12. mají školní předvánoční jarmark a tak tvoříme a tvoříme, aby tam měl Tomášek co prodávat.

Marien: Ondřej – 7. třída, Klárka – 5. třída, Barča – 3. třída

Barča

Opět v pohodě. Trošku se sice pohoršila v matematice, ale není to nic hrozného.
Má ve škole plno kamarádek, jezdí na plavání, účastnila se adventních dílen, prostě ke ji všude plno.

Klárka

Také OK. Sice sem se dozvěděla že poslední dobou často zapomíná úkoly, tak bylo doma ty ty ty, a horší se v ČR, ale v rámci mezí.  Jinak stejné jako Barča.
Strašně rada tancuje, a jde ji to zvažují pro ni nějaký taneční kurz, ale je pro nás vše daleko, většinou bývají večer cca od 18 hod a to je na dojíždění hodně pozdě. Škoda.

Ondra

Ten nám dává zabrat a fest. Hrozně moc se zhoršil, v chování doma (odsekaval, nekomunikoval…..), ale i v prospěchu.  Vygradoval o to jeden den na začátku měsíce kdy řval že nejde do škole a nebyla jsem z něho schopna dostat co se děje nebyla s nim řeč. Cca po dvou dnech dostal odvahu a řekl mi ze ho kluci nechtějí pouštět o přestávce na WC, a bijí ho, posmivaji. Byli třídní schůzky a učitelka mne sama říkala že viděla jak Ondry kopou . Hrůza šikana se potvrdila. Z Ondry to trochu spadlo ale furt je v takové šíleně uzavřenost i, osamocenosti. … S námi mluvi, ale učitelka řekla že podnět musí přijít od něho.
Navíc mají šíleně ho učitele – matikář. Ten o děckách mluvi jen ze jsou všichni tupani a lajdaci, nic ty děcka nenaučí. ….Zřejmě s nim nikdo a nic nehne. Zvažujeme docela Vážně že ho dáme na jinou školu.

Marinada: Aneta – 6.třída

Listopad Anetka zahájila oslavou 12. narozenin. Musím zaťukat, je to pořád ta samá usměvavá holka, pubertální chování jsem u ní zatím nezaznamenala. Tento měsíc byl ve škole hlavně ve znamení písemek a dohánění známek před čtvrtletím a třídními schůzkami. Anetka si vede dobře, tak jsem neměla důvod na schůzkách něco ohledně učení řešit. Otevřela jsem pouze otázku podprůměrné kvality obědů na naší škole. Platíme 27 Kč, což je víc než jinde a vaří opravdu levná jídla, často nepoživatelná. A když už se to dá jíst, tak je toho pro starší žáky málo (např. 3 malé bramborové knedlíky bez možnosti přidat si). Bohužel dle očekávání jsem narazila na řeči o potravinovém koši a nepomohlo ani to, že jsem ukázala jídelníček z vedlejší školy, kde je to opravdu o něčem jiném a za nižší cenu. Dva dny potom šla Aneta na oběd na fazolový kotlík s chlebem a vyšel na ní pouze zbytek malé patky s tím, že jí kuchařky jiný chleba odmítly vydat. Jelikož to nebylo poprvé, rozhodla jsem se k velké radosti dcery obědy ve školní jídelně zrušit, protože v našem případě jsou to opravdu vyhozené peníze. Dcera teď chodí na obědy k babičce, občas si něco připraví sama a pár jídel jí vždycky předvařím. Co se výuky týká, tak Anetka začala nenávidět češtinu, což býval její oblíbený předmět, ale letos berou samou nezáživnou teorii a z toho pak i píšou písemky. Naopak matematiku má Anet na rozdíl od předchozích let ráda a fyziku si oblíbila taky.

Millla MD: Lucinka – 1.třída

Ahoj,tak 3měsíc ve škole za námi.U Lucinky už skončily učivo v živé abecedě a ted už pracuji se slabikářem.Do školy se stále těší,zatím musím hooodně zaťukat co jsme v březnu byli na krčních mandlí tak se Lucka drži bez nemocí.Minulý týden měly třídní schůzky tak spokojenost trochu sice dělá problém slabikování,ale to dopilujeme :-D.Minulý týden sme pekly perníčky s Luckou já teda jen vyvalovala těsto a obsluhovala troubu 😀 Jinak vše ostatní Lucka.Už se nemuže Lucka dočkat až přijde ježíšek a včera hlásila že ještě než příjde ježíšek bude mít svátek,abysme nezapoměli.

Nica1: Nicolka – 1. třída, Anetka – 6. třída

Listopad proběhl u Anetky (6 třída) celkem v poklidu.Už se zžila se školou ve všech směrech.Proběhli třídní schůzky,kde mě učitelka moc potěšila. Je s Anetkou spokojená.Připravují se na vánoce.V pátek maji rozvěcení stromečku a vánoční bazar na,který pekli perníčky.

Nicolka 1. třída úspěšně dohnala co zameškala nemocí a už počítaj do 6 a každý týden přidávají nová písmenka.Nicolka měla taktéž třídní schůzky.Byla jsem dost překvapená.Vím,že je ve třídě dost kluků a jsou živější,ale mají ve třídě chlapečka,který jim ubližuje (jeden chlapeček přišel domu s modřinami v bličeji).Nikolka říkala,že kluci zlobí,ale toto taky nevěděla.Rodiče to řešili s p.učitelkou .

Nuninka: Naty – 2. třída, Markéta – 6. třída, Nuninka – dálkové studium SŠ

Další měsíc utekl jako voda. Zjišťuji, že dny jsou až moc krátké a já nestíhám. Potřebovala bych více času. A jak se nám všem daří ve škole?
Natyho paní učitelka velice chválí. Ve čtení patří mezi nejlepší čtenáře. Od října už přečetl asi 6 celých knížek. Matematika mu jde moc dobře a slovní úkoly zvládá levou zadní. Jenom si musí dávat pozor u psaní. Moc rostahuje slova. Se třídou byl v divadle a moc se mu to líbilo. Také máme vánoční fotky a Natymu to tam moc sluší. 🙂

Markétka. Tady je to trošku horší. Markétka se trošičku zhoršila ve škole a dává mi to za vinu. Prý je to proto, že jsem v práci a né s nimi doma. Je pravda, že jsou chvíli sami než přijedu z práce, ale dost mě mrzí, že to svádí na mě místo toho aby uznala, že na školu kašle. Přesto mám špatný pocit z toho, že s nimi doma nejsem. Jenomže s tím momentálně nic neudělám. Musím doufat, že se ve školce budeme střídat na směny. Zatím mi bylo řečeno, že musím počkat, než se rozjedou centra aktivit. 🙁

A já? Přestože v pátek odpadávám v devět hodin a dospávám to přes víkend, snažím se všechno zvládnout. Teď je to honička. Škola, práce, Mikuláš, Vánoce, doma. Ve školce je toho teď hodně na všelijakou Mikulášskou a Vánoční přípravu. Ve škole plno písemek a zkoušení z klavíru a flétny. Klavír mi zatím moc nejde, ale bohužel nemám na čem zkoušet. Snad se to po vánocích změní. 🙂 Učitelé jedou jako draci. Nejvíce asi učitelka z VV. Tam je to šílené. Pořád se něco učit, doplňovat pracovní listy a kreslit. Nejoddechovější je asi Dramatická výchova. Tam si sice připadám jako v Partičce na primě, ale je to docela sranda. Tak se prozatím loučím a zase za měsíc. 🙂

Pavluschka: Filip – 1. třída

Další měsíc uběhl jako voda. Ve škole jsme nic zásadního neřešili. Jen stále dokola úpravu sešitů. V epoše se vystřídala matematika s češtinou. Matika naštěstí Filípka chytla a naše domácí příprava navíc na konci měsíce donesla své ovoce. Filípek donesl pochvalu za úpravu v sešitě matematiky. Jsem zvědavá, jestli se zlepší i v ČJ, který ho nebaví.
Ve výtvarné a pracovní výchově si děti vyrobili vlastní lampion. Ten použili při slavnosti Sv. Martina. Legendou o Sv. Martinovi žili děti celý měsíc. Učili se o soucítění, učili se podělit s ostatními. Přesně na den – 11. 11. se děti připravily na pochod světýlek. Potkali jsme se ve třídách, děti si vzali každý svůj lampion a šli jsme se seřadit dle instrukcí do šaten. Úplně vpředu šla první třída. Vyšli jsme ze šaten a na děti čekalo první překvapení – na konci dvora školy stál… Martin na bílém koni. Ten děti provedl cestou světýlek… Na konci cesty měli pro děti osmáci už schovaný poklad. O nalezené perníčky se měly podělit. No – u některých se nepovedlo – děti měly hlad (-: Celá akce byla moc podařená. Překvapení nebyli jen děti, ale také dospělí, náhodní chodci, prodavačky v obchodech a vlastně všichni, kdo potkali houf dětí a dospělých s blikajícími lampiony a s bílým koněm a Martinem o pár kroků před nimi…

pavluschka

Poslední dny v měsíci si děti užili den otevřených dveří a následný adventní jarmark, na kterém se podíleli děti, rodiče, učitelé. Návštěvníci mohli kromě prohlídky školy vyrobit hezké drobnosti pro své blízké a nebo se dozvědět něco o waldorfské pedagogice.

Petra: Majda – 3. třída, Anička – 5. třída

Majda – 3. třída

Největší listopadovou událostí bylo ukončení plaveckého výcviku.

Majda si „vyplavala“ kapra na mokrém vysvědčení. Za ty necelé tři měsíce udělala opravdu ohromný pokrok a je z ní regulérní plavec.

Proběhly také individuální konzultace (rodičáky), kde ji paní učitelka chválila a říkala, že je ráda, že ji ve třídě má 🙂 Jen to chce prý zapracovat na pečlivosti a pořádku, což nás teda nijak nepřekvapilo 😉

Anička – 5. třída

Stejně jako u Majdy byla i u Aničky na rodičáku veliká pochvala od paní učitelky. Pátou třídu zvládá mnohem snáz než předtím čtvrtou. Možná to bude zčásti i tím, že už si zvykla, že to teď už není taková sranda a je potřeba se doma aspoň čas od času trochu učit.

V přírodovědě se učí o Vesmíru a celkem ji to chytlo. Připravují si různé referáty a pokusy, což jí sedí, protože není trémistka a ráda je důležitá 🙂 Budou nám to ukazovat i na vánoční besídce, tak  už se těší 😉

Tvorenicko: Adam – 4. třída

Co se u nás událo za měsíce listopad?

V první řadě jsme polovinu měsíce promarodili. Nejdřív začal Adam. Po nepotvrzené mononukleóze se z výtěru objevil streptokok. Dostal ATB. Do dvou dnů jsem začala i já. Skončila jsem též u ATB. Ale….(jako instruktorka to moc dobře vím, že se to nemá) jsem i při ATB cvičila, protože jsem potřebovala natrénovat sestavu na zkoušky. Zkoušky jsem úspěšně zvládla, ale týden po dobrání ATB se mi nemoc vrátila. Jako na potvoru ve stejný den začal opět i Adam. Jeho horečky jsme tady řešily, o tom se rozepisovat nebudu. Jen snad k tomu to, že jsme horečky přečkaly a nejspíš to vypadá, že to byla „jen“ viróza. Nicméně ještě do konce minulého týdne jsme byli oba doma a asi mi to nebudete věřit, ale už jsem se těšila do práce :-). Snad už máme tedy nemoci vybrané.

A i když jsou za měsíc vánoce, tak jsme o víkendu vyklidili kuchyň a chodbu a škrábeme a škrábeme, pak vymalujeme, položíme nové lino v kuchyni a koberec na chodbě, opravíme skříně, otapetujeme dveře do koupelny a ve finále vymalujeme koupelnu a WC. Pak už „jen“ úklid. A asi jsem dost naivní, když mám v plánu za 14 dní začít péct :-).Takže u nás je listopad ve znamení nemocí a „rekonstrukce“ bytu :-). Proto ani není moc času kouknout na VD, ale já to doženu :-).

Zbynula: Zbyněk – 1. Třída

Proběhla rodičovská schůzka. Nejdřív jsme seděli společně ve třídě a paní učitelka chválila děti, že jsou samostatné a dobře se ve škole adaptovaly. A pak prý že chování o přestávkách zase tak chválit nemůže, že už musela párkrát i písknout na píšťalku, aby se děti trošku uklidnily. Ale že je to pořád jen pět šest dětí, které se hodně rozjíždějí. Na konci schůzky se p.uč. zeptala, jestli chce někdo individuální konzultaci. Maminky chlapečků utvořily na chodbě řadu s jediným cílem – zjistit, zda je jejich poklad mezi těmi „pěti šesti“. Paní učitelka u nás profesionálně začala pozitivní informací (také to tak dělám, když mluví m s rodiči svých žáků:-) Že Zbyněk ví hodně věcí navíc, perfektně počítá. Ale neusedí na židli, čeká prý, kdy si dá nohu za krk (doma máme stejný pocit). Nenápadně jsem se zeptala na ty přestávky – tak prý někdy se přidá, někdy ne. Takže je šestka mezi „pěti šesti“ – to už jsem si dodala já 🙂

Velmi se mi líbí, že p.uč. od začátku má téma „indiánská třída“, vybarvovali si postupně pírka, udělali z nich čelenku a včera měli malí indiáni slavností předávání slabikářů i s panem ředitelem. Byli nadšení a moc se těšili. Dostali i památeční certifikáty 🙂 To opravdu oceňuji, děti (s většinou maminek si povídáme, známe se) to hodně motivuje. U nás na škole, kde učím, pan učitel prostě prvákům rozdal slabikáře a tečka.

Jinak se našemu prváčkovi daří dobře, škola ho baví a jde mu vše, jen to psaní je občas škrabopis. Tak si to užívám. Učím na druhém stupni ZŠ a vím, že bude hůř 🙂

Zuzina: Míša – 1. třída, Aneta – 9. třída

Prvňák Míša

Zrovna včera byli první třídní schůzky,na kterých jsme se měli dozvědět jak to těm našim ratolestem jde po prvním čtvrtletí.Protože Míša chodí do školy rád,úkoly plní svědomitě a dle známek v notýsku opravdu nemáme žádné problémy,šla jsem s pocitem natěšení.Na začátku školního roku jsem mluvila s paní uč. a řekla jí o svém strachu o malého,jak se zapojí do kolektivu,kde nemá žádného kamaráda a vzhledem k situaci,že první měsíc školy probíhal bez tatínka,který byl ještě v nemocnici a byl  tím vším takový hektický.Hned ve dveřích p. uč. za námi přišla a velice se divila,z čehože jsem to měla takový strach,že si Míša hned našel kamaráda stejného založení jako je on a na učení je velice šikovný.Genetická metoda čtení mu velmi vyhovuje,počty do šesti zvládá,tak uvidíme co nastane v psaní,jelikož ať teď dostali písanku a budou se postupně učit psací písmo.V rámci školních aktivit chodí na bruslení,což se mu moc nelíbí a byl rád,když se dozvěděl,že už to bude jen párkrát,mimo školu zvítězil atletický kroužek,nejspíš po vzoru starší sestry,nicméně já jsem ráda,že ho to baví a dvakrát týdně vybije nahromaděnou energii 🙂

Spolupráce s deváťáky probíhá vzorně,už teď pro ně připravují mikulášskou besídku.Takže u nás žádné větší problémy,spíše naopak pohoda a jako bonus v jídelně dobře vaří 🙂

Deváťačka Aneta

To je trošku jiné psaní,ale ne v negativním slova smyslu.I když je na podávání přihlášek normálně čas do února,dcera bude mít své první větší zkoušky už v lednu.V rámci sportu,kterému se věnuje od těch deseti let ji neopustila touha zkusit přijímačky na sportovní gymnázium.A vzhledem k tomu,že je se dělají talentovky se přihláška musí odevzdat do konce listopadu a přijímačky bude mít v lednu.Byli jsem se opět podívat na Dny otevřených dveří a jediné co mě naštvalo,že až v tom listopadu přibylo nutné vyšetření sportovním lékařem a když jsem obvolávala sportovní ordinace,tak termíny do konce roku byli obsazené,natož do konce listopadu.Naštěstí jsem se dovolali i do ordinace lékaře,která má na starosti  sportovce právě z tohoto gymnázia a sám ředitel uznal,že je nemožné zajistit toto razítko současně s přihláškou a stačí ho dodat až k přijímačkám.Takže Anet pilně trénuje,snaží se učit a do toho stíhat i kamarádky.Na to,že třídní uč. psala email,že se děti hodně zhoršily v prospěchu a apeluje na rodiče ať ratolestem domluvíme,že jde o jejich budoucnost,se nás konkrétně tato situace nedotýká.Ve škole mají předmět volbu povolání,probíhá různé testování ať už vědomostí nebo osobnosti a mě z toho docela překvapilo,že dcera není flegmatik,jak na mě působí,ale cholerik 😀 no možná tu flegmatičnost/no jooooo/ na mě jen hraje a díky testům už jsem ji prokoukla 🙂

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • katka6

  Marien raději změňte školu a to co nejdříve,naši dceru taky šikanovali když chodila do základní školy a učitelé to nijak nezajímalo,po změně školy se dalo vše do pohody a dcera byla spokojená.
  U nás listopad proběhl celkem v klidu,Jana se připravuje na přijímačky a tak se jen učí a učí. Eliška měla menší problém ve škole,ale ten se snad brzo vyřeší. Potřebuje se soustředit ve škole,ale spolužačka jí ve vyučování vyrušuje 🙁

 • meggi41

  Souhlasim na 200%se zbynulou,a jeste k tomu mne udivuje,jak i mezi lidma je to neco „normalniho“,jsou celkem benevolentni…at se ta ucitelka prijde podivat,jak se resi jakakoliv sikana v Uk,a treba jen naznak,okamzite,bez milosti a jak se to resi,jak se o tom neustale mluvi i s detma ve skole atd atd…to se musi zazit,vim,ze to schytam,prisla jsem sem ze zeme,kde jsou tyto veci jako z jineho sveta,ale uz to jinak neznam,a i me deti,hlavne mala a zlobte se,ale je to tak..a puvodne jsem se k tomu ani nechtela vyjadrovat,ale pokud se to nezmeni i ve hlavach lidi,tak se to nezmeni nikdy…sestra ted resi v Cr sikanu uz ve skolce a ty reakce rodicu toho dacana,i ucitelky,to je jako hodne spatny a stary film…

 • Marien, proboha, co je to za učitelku? Jaký podnět od něho? Co ví ta paní o šikaně?!!! Promiň, ale toto mě nadzvedává ze židle. Okamžitě bych šla za ředitelem školy a žádála řešení. KAŽDÁ škola má mít plán proti šikanování a má být schopná šikanu řešit, a to okamžitě. Pokud není schopná, předává případ kompetentní instituci, např. SVP – Středisko výchovné péče. To by bylo na dlouho, ale oběť šikany většinou nedá podnět, skoro nikdy!!! Má strach!!! Na to jsou tam dospělí. No a tou paní bych si ráda promluvila, rozčiluje mě, kolik je u nás pořád ještě zabedněných učitelů. Třeba nakonec Ondra skončí na jiné škole, ale tuto školu bych v klidu nenechala. Šla bych za vedením co nejdřív.

 • Pavluschka

  Poprvé jsem příspěvky přečetla na jeden zátah… moc hezké, tedy skoro vše… Marien, je mi to líto, myslím že nějaká univerzální rada nefunguje… změnit školu bych tedy uvažovala asi hodně rychle, ale je už ve vyšší třídě. Já jsem také na ZŠ v 6. odmítla změnu školy…

 • Anonymní

  nuninko je to zlomové období a slečna by to na tebe neměla házet, učí se sema a pro sebe a v šesté třídě by to měla zvládat sama i bez maminky za zádama..držím palce tobě aby se to s klavírem a ostatním ustálilo….také sháním varhany domů ale nějak nevím do čeho se uvrtat aby to nebyl propadák…

  marien se synem je mi to líto je to špatné a učitelka by to měla řešit a né se vymlouvat že to nepřijde z jeho strany…holt to přišlo z té tvojí a řešit se to musí…a ani ty to nenechávej být…dej podnět jí nebo řediteli….

 • Marinada

  Marien, to co píšeš je šílené. Jestli to dobře chápu, tak učitelka o všem ví a nijak to neřeší? Pokud by Váš Ondra na jinou školu chtěl, neváhala bych ani minutu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist