ŠVD: Letem světem listopadem

Rubrika: Vzdělání

Opět jsme tu, hlásíme se a přinášíme vám čtení ze života školáčků a školaček. Tento článek píšu, jak se tak říká, se sirkou v očích. Blíží se půlnoc a já dávám dohromady příspěvky. Dnes ale nevím jak začít, jsou chvíle, kdy žádné slovo nemůže vyjádřit hloubku zármutku. Jarmuschko, hodně síly k překonání toho jediného, co v životě nemůžeme změnit.

Původně jsem chtěla tento článek vydat ještě před Mikulášem, což mi nevyšlo. Tak doufám, že vás žádný čert nevyděsil. Přeji všem klidný a pohodový adventní čas!

Co je nového u našich školáků a školaček?

BioMamma: Tomík – 2. třída (montessori třída), Amálka – sekunda (2. třída osmiletého gymnázia)

Listopad byl u nás hektický, hlavně kvůli narozeninám synů. Posílám fotku z tvoření v Tomíkově družině. Vyráběli vánoční ozdoby, svícny ap.

Ve škole nic mimořádného, jen jeden ztracený tělocvik v budově školy, tedy asi ukradnutý, protože k nenalezení. Ztracené lahve, pera, tužky a gumy už ani nepočítám.

Amálka v sekundě odmítla tančit na vánoční besídce v obleku Santa Clause, což jsem jí povolila, protože bych na to také neměla. Jinak nic nového.

biommama

EE: Viky – 3. třída

Další měsíc je u konce. Viki ho přežila v pohodě a ve zdraví. Ne tak já – zachvátila mě jakási viróza a musela jsem zůstat doma. Viki si alespoň nacvičila jezdit po vyučování autobusem sama domů a já se ujistila, že to zvládne. Paní učitelka napsala dětem hodnocení ke čtvrtletí – Viki moc pěkné! I známky byly hezké: žádná 3 a 2 jen pár…myslím, že byla Viki ráda, že jsem doma, mohla jezdit ze školy dřív, nikam jsme nechodili a na vše bylo více času.  Ve škole jim skončilo bruslení, tento pátek byly děti navštívit babičky a dědečky v Domově pro seniory – zahrály si s nimi „Člověče, nezlob se“ a kuželky. Na tanečním kroužku pilně nacvičují na adventní vystoupení  pro veřejnost . Včera jsme spolu napekly horu perníčků a Viki se už netrpělivě těší na jejich odpolední zdobení. Také máme novou každodenní zálibu: hrajeme testovací hru „KVAK“. Všechny nás to chytlo – hlavně Viki a dokonce navrhla, že vypustí Večerdu a pohádku, když s ní budeme hrát. Tak jo, tak hrajeme…a rádi. Listopad byl takový klidný měsíc. Přejeme všem krásný adventní čas!!!

EE

Jarmuschka: Any & Lu – 5. třída

Končí listopad a já píšu teprve náš první příspěvek aktuálního školního roku.

V závěru měsíce září jsme v rodině utrpěli ztrátu – můj manžel zahynul při sportu v zahraničí. Vzpamatováváme se z toho dodnes.

Holky šly hned po tom prodlouženém víkendu do školy – říkala jsem si, že ve škole aspoň přijdou na jiné myšlenky.

Začátkem listopadu byly ve škole konzultační hodiny. I když patřím mezi rodiče, které paní učitelka „nepotřebuje vidět“, šla jsem se zeptat, abych věděla, jak si holky vedou. A výsledky se nijak nelišily od jiných období, i známky na čtvrtletí jim vycházejí podobně. Tak snad to tak i zůstane.

V matematice jsem musela oprášit své vzpomínky z vlastní školní docházky a pravidelně s holkama dělíme písemně dvojciferným dělitelem – učíme se vzájemně.

V ZUŠ obě přešly ze zobcové flétny každá na svůj nástroj. Any si vybrala pozoun. Výuku má dvakrát týdně po půl vyučovací hodině. Moc ji to baví a do cvičení ji nemusím nutit.

Lu si vybrala akordeon a se cvičením je to trošku horší… Ale zatím zvládá dobře.

S baletem byly poslední listopadovou sobotu na své první taneční soutěži. Na „bedně“ se jejich skupina neumístila, ale už fakt, že obecenstvo jim tleskalo, i když už byli z pódia pryč, na ně velmi zapůsobil.

V listopadu jsme taky zrealizovaly narozeninovou oslavu v místní dětské herně s kavárnou – začali jsme ve tři a vydrželi až do zavíračky v sedm (pomáhali jsme uklízet). A už máme za sebou i jedenáctiletou prohlídku, o které holky prohlásily, že na ni jdou jen kvůli mně… vše v pořádku (jen vzrůstem jsou holky holt trochu mimo tabulky…)

Koukla jsem se taky, co jsem psala před rokem – řešily jsme tehdy incident s jedním spolužákem. A před pár dny mi holky prozradily, že se jeho rodiče rozcházejí. Tak je možné, že ty jeho excesy pramenily z problémů doma… Aktuálně se zdá, že se zase „sčuchli“. Chodí teď na stejné stránky (chov koní) a vzájemně si radí.

Keenspeed: Eli – 1. třída

Třetí školní měsíc za námi, děti se dostali k odečítání do 5. Hláskují a čtou 24písmenek z abecedy. Na třídních schůzkách p.uč. Eliho v podstatě jen za všechno chválila. Sice EL trochu lumpačí co se týče převlékání ve škole a jídla, ale jinak je zlatej. Díky televizní reklamě chtěl znát pravdu o Ježíškovi, ale překvapení si tím zkazit nedáme. Začali jsme vánočně zdobit byt, tešíme se na svátky a jsme v pohodě.

Knizkova8: Verunka – 1. třída

Ahoj listopad byl celkem klidný. Máme první trojku z češtiny ta nám nejde a samé jedničky z matiky. Družina měla zpívat při rozsvěcení stromečku , pro špatné počasí se zpěv nekonal a Verunka to oplakala.

Králíček4: Dominik – 3. třída

Ano,opět uběhl další měsíc školy a my měli třídní schůzky.Byla jsem překvapená,že v českém jazyce a matematice mu vychází 1-2,ale jinak samé jedničky.Dokonce začali vyjmenované slova a to překvapil Domča mě i p.učitelku,že to tak nějak zvládá.Jsou sice slova,co neví co znamenají,ale po vysvětlení významu,většinou zařadí správné i nebo y.

Dostali jsme i internetové stránky na kterých lze najít pod jménem dítěte po přihlášení i úkoly na procvičování na pc,což většina dětí neprotestuje pokud se jedná o pc.

S p.ředitelem jsme měli rozhovor,že letošní rok probíhá v klidu a zájmu Dominika a shodli jsme se na tom,že výměna asistentky byl ten nejlepší krok co mohl udělat.

kralicek42    kralicek4

Kyller: Tomášek – 2. třída 

Listopad u nás začal rodinným tvořením na den otevřených dveří ve škole. Zadání znělo: „PODZIMNÍ KOMPOT“. Jakýkoli a z čehokoli. Zapojil se opravdu každý člen rodiny a kompot jsme vytvořili.
Jinak se listopad nesl hlavně v duchu čtvrtletních písemných prací – dvouhodinová čtvrtletka z ČJ, a hodinové čtvrtletky z matematiky a prvouky. Vše Tomášek zvládl na výbornou, takže i konzultace jsme zvládli vpohodě. Bohužel jsme měsíc zakončili – po zdravých 10-ti měsících – nemocí a antibiotiky.

Samozřejmě jsme začali i péct perníčky a cukroví, takže děti už průběžně uzobávají. Ve škole i doma také Tomášek vyráběl adventní věnec.

kyller

Matysun: Matýsek – 1. třída

Tento měsíc se bohužel u nás nesl ve znamení nemocí a tím pádem i dopisování do školy.

Bylo to náročné, Maty se psaním stále bojuje, moc ho to nebaví a musím ho k tomu nutit, takže je nám ted trochu neveselo. Taky jsme měli první třídní schůzky, ale na každého z nás měla paní učitelka jen málo času, tak jsme jen v rychlosti probraly, jak dohání tu nemoc a že to psaní prostě musíme trénovat, aby to do té ručky dostal. Jinak Matýska chválila, že nevyrušuje a je slušnej, tak aspoň tak 🙂 No a každý den odrážím dotazy, kdy už konečně budeme zdobit stromeček a neustále doplňujeme seznam pro Ježíška.

Moc všechny zdravím, neměla jsem bohužel ani moc času nakouknout do ŠVD, něco pročíst, tak jsem dost „mimo“ Přikládám aspon pár fotek, jak jsme se „bavili“, když Maty nechodil do školy a nemohl ven…

matysun2   matysun

Nuninka: Naty – 3. třída, Markéta – 7. třída, Nuninka – 2. ročník dálkové studium SŠ

Ahoj lidičky, další měsíc je za námi a Vánoce před námi. A jde to poznat. Shon nejenom ve škole, kde učitelé soutěží v tom, kdo z nich bude mít v jakém předmětu více známek, ale také doma. To zase děti musejí skoro každý den vyrábět nějakou vánoční dekoraci. Za chvíli to nebudu mít kam dávat. 🙂
Dcera byla nadšená z pondělní školy. Přišel k nim pán s hady. Ano, ano. S opravdovými hady a dcera teď chce od Ježíška pod stromeček hada. Z téhle besídky byla velice nadšená. Týden předtím měla zase projektovou angličtinu. Na návštěvu k nim přišel pán, myslím že z Anglie, a povídali si o Vánocích. samozřejmě, že anglicky. 🙂
Návštěva třídních schůzek nebyla překvapením, ale musí zabrat v AJ a přírodopise.
Syn jede na zápas v házené, a už se strašně těší. Moc mu to přeji.Ve škole ho paní učitelka chválila, že psaní už je lepší a zapomínání taky. Zapomínání je sice lepší tak napůl a je to těžký boj, ale pokrok tady je. V neděli bylo rozsvěcování Vánočního stromečku, kde měli děti připravený moc hezký program. Krásné jsou zvonečky. Děti zvoní na zvonečky, podle toho, jak jim jsou ukazovány barvičky. Je to super.
Moje škola, to je tragédie. Ne, to je jenom legrace. Teď toho máme hodně, každý týden se píše z každého předmětu, nebo se pořád něco zkouší. Je to únavné, žádný odpočinek.

Pavluschka: Filip – 2. třída waldorfské ZŠ

Ve škole bylo vše směrováno k hlavní akci měsíce – Martinské slavnosti. Děti si ji hezky užily. Neplánovaně ji měli spojenou s ohňostrojem jiné školy. Trochu zakolísala domluva. No, kromě toho, že se splašil kůň, to pro obě strany bylo zpestření. Děti waldorfské školy nečekaly ohňostroj a děti klasické školy nečekaly Martina na bílém koni a několik písní s tímto svátkem spojených. Kromě toho děti měli spaní ve škole, které si užily.

Výuku Filip zvládá bez problémů, jen pořád zlobí a vyrušuje…no, podle mě se nudí. Listopad ukončil den otevřených dveři a následoval adventní jarmark. Tak jsme hezky vpluli do adventního času. My tento čas máme zahalen smutkem. Filípkovi na konci listopadu zemřel dědeček…)-:

Článek vznikl v rámci projektu Školákem s VD.

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Pavluschka

  Konečně jsem měla čas si přečíst články naší třídy… Děkuji za podporu a Jarm. pouze upřímnou soustrast, hlavně hodně síly k překonání toho všeho….

 • danasi

  Jarmuscho, nic víc než slova soustrasti nelze napsat. Holkám přeji pokroky s pozonem a akordeonem. Balet byl jistě pěkný když měl takový potlesk.

  Pavluschko, upřímnou soustrast. Filip měl jistě pěknou slavnost a splašený kůň byl spíše spestření.

  Nuninko, had není špatný nápad. Švagr měl také a když moc vyrostl schodou okolností se nám ho podařilo umístit do cirkusu Jo.

  Tomášek má pěkné adventní věnce.

  Dominik je šikulka, vyjmenovaná slova dělají někdy problém i zdravím dětem. Prostě skvělý kluk.

  Verunko, neboj zpívání se jistě vynahradí příště. Anebo úplně jindy a bude spousta příležitosti.

 • keenspeed
  keenspeed

  Jarm : hodně síly celé rodině, upřímnou soustrast

 • Jarmushko upřímnou soustrast, to je velká ztráta, která je pro mnohé z nás nepředstavitelná, mnoho sil tobě i holkám…

 • Kyller

  Jarmuschko, Pavlushko, to je mi moc a moc líto. Oběma upřímnou soustrast a spoustu sil. 🙁

 • meggi41

  Jarmuschko: jsem v soku,slova jsou zbytecna,prazdna..muzu pro Vas cokoliv udelat??? 🙁 uprimnou soustras a hodne neprectavitelnych sil,(hlavne )Tvym holcickam..
  Pavluschka:take uprimnou soustras 🙁 …me zemrel tatinek…
  ….Vsechny deti zde jsou uzasne…. Megg

 • Králíček4

  Jarmuschko,je mi to líto,upřimnou soustrast a držte se 🙁

 • halina

  Jarmuschko, upřímnou soustrast a hodně sil.

 • gabulka73
  gabulka73

  Jarmuschko upřímnou soustrast, hodně síly

 • Anonymní

  Jarm, je mi to moc líto, nemůžu najít žádná slova 🙁 Upřímnou soustrast

 • Marinada

  Jarmuschko?! Upřímnou soustrast, nemám slov :´(

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist