ŠVD: Kolik stojí školák?

Rubrika: Vzdělání

Na začátku října jsem vám položila otázku: Kolik letos utratíte za školní pomůcky?

Zdají se vám náklady na školáky hodně vysoké, nebo naopak nízké? A který ročník vyjde nejdráž?

Myslím, že se vcelku shodneme, nejvíc financí vytáhnou z peněženky rodiče prvňáčků.

Nuninka: Nejdráž vyjde určitě první třída.

Největší investicí je určitě aktovka. Cena se pohybuje od několika stokorun až klidně po 4 tisíce.

first-day-of-school-54515-sZbynula: Zasedla jsem k netu a nadšeně vybrala aktovku asi za 4000 Kč. Sdělila jsem manželovi, že je nejlepší. On mi opáčil, že jsem zešílela, našel na netu aktovku české firmy, byl tam v akci celý set i s pytlíkem a dvěma pouzdry za 1000 Kč. No, měl pravdu, aktovka plně vyhovuje.

Nákup kvalitní aktovky se vyplatí. Dítě ji využije klidně až do třetí třídy. U prvňáčků je nutné také počítat s investicí za oblečení. Do školních lavic se už nehodí tepláky, které stačily ve školce.

Ivča a Domča: Největší položkou byly nákupy oblečení a bot, Domču jsem komplet oblékala nově.

Na větší výdaje se musejí připravit také rodiče při nástupu dětí na SŠ či VŠ.

Halina: Nejvíc peněz jsme vydali, když šly děti do první třídy. A pak v prváku na gymplu – u Hanči si to pamatuju docela přesně – jen učebnice nás stály 3.800,-Kč, a to měla pár knížek po bráchovi.

Bamiska: Vašík na učňáku mě stál první rok nejvíc, to se kupovali komplet učebnice, a jedna odborná stála 800 Kč, to jsem si říkala fíííha…no a ve druháku ani třetáku jsem nekupovala nic, nechápu, nepátrám, jsem v klidu.

Alena5: No a střední je na peníze úplně šílená. Dojíždění, vyšší cena za obědy, dražší SRPŠ, povinný adapťák, pomůcky na praxi, ještě lepší kalkulačka, sešity, jen za pracovní sešit a povinné předplatné časopisu do angličtiny jsem dala 800 Kč.

Školy samozřejmě dostávají příspěvek od zřizovatele. Každá škola má ale hospodaření jiné a také záleží na schopnostech vedení, finanční prostředky získat. Někde žáci téměř vše dostanou.

Lussy: Obec školu hodně dotuje, takže dostali věci v hodnotě 1 000,-, vyloženě nám bylo řečeno, ať vůbec nic nekupujeme. Jen jsme dali 300,- do třídního fondu, ze kterého se kupují sešity, pomůcky co dojdou a různé nestandartní pomůcky na výtvarku.

Ředitelé/ky vítají i sponzorské dary. Ovšem ne vždy je takový dar ku prospěchu dětí.

Martina: Moje prvňačka dostala ve škole nekvalitní, nevzhledné sešity plné reklam. Byl to sponzorský dar. Dětem se sešity nelíbí a vyžadují po nás koupit jiné. Nedivím se jim. Na schůzkách jsme si stěžovali a bylo nám řečeno, že sponzorské dary se neodmítají a učitelé vyžadují, aby ty příšerné sešity děti používali.

Paní učitelka z výše uvedené ZŠ (své jméno si nepřeje zveřejnit): Sešity jsou opravdu nejen nevzhledné, ale hlavně nekvalitní. Listy z nich létají už nyní po měsíci užívání. Nemám z toho vůbec radost a dětem se nedivím.

Líbí se mi varianta, kdy paní učitelka objedná pro všechny děti pomůcky hromadně.

Pavluschka: My jsme dali v srpnu přes sdružení rodičů do školy 2 500,- Kč – nakoupili z toho sešity, obaly, pomůcky a flétnu. Ale zase na druhou stranu nic nesháníme. Dostanou vše komplet.

learn-english-2-1195995-sDalší finanční prostředky a mnohdy vynaložené zbytečně nás vyjdou v případě, když se učitelé/ky nedomluví a bazírují na nejrůznějších typech sešitů a učebnic. Rodiče pak běhají po městě a shánějí nejrůznější velikosti a typy sešitů. Jedná se i o jazykové učebnice, které někde využívají klidně i několik let. Pak ale přijde jiný vyučující a vyžaduje jiný typ učebnice, musejí rodiče opět sáhnout do peněženky.

Pokud se tato praktika rodičům nelíbí, mohou podat stížnost u vedení školy. V kompetenci ředitele/ky je dohled nad tím, aby učitelé/ky nevyžadovali každý rok nákup jiných učebnic a netahali z kapes rodičů finanční prostředky neúměrně.

Další smutnou praktikou je nákup všech potřeb dle seznamu, abychom pak na konci školního roku zjistili, že polovina věcí zůstala netknutá. Je pak na rodiči, co je ochotný financovat a co je již přes limit.

Monika: Každý rok vyletí stokoruny oknem za něco, co na konci roku najdu ve výtvarném kufříku nepoužité.

Setkali se někdy s tím, že po vás škola chtěla zaplatit i za vybavení či opravu tříd a budovy?

Jana: Jeden rok po nás škola chtěla příspěvek 500,-Kč na výměnu linolea. Tento rok se třída mojí třeťačky stěhovala o patro výš do učebny, kde je podlaha opět v dezolátním stavu. Takže čekám, kdy zase budu platit příspěvek na podlahu.

Sociální rozdíly jsou mezi dětmi veliké. Někde mají prvňáčci značkové oblečení, tablety a jiné děti nemají ani na svačinu, natož na školní pomůcky. Školné je na státních školách zdarma, ale jak je vidět, mnohdy náklady na školní rok značně zamávají rodinným rozpočtem.

Pokud je situace natolik vážná, je možné požádat o státní dávku nebo příspěvek k uhrazení odůvodněných nákladů vzniklých v souvislosti se vzděláním. V takovém případě je možné se obrátit na kontaktní pracoviště Úřadu práce České republiky nebo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Jak je patrné, výdaje v oblasti vzdělávání jsou značné, ale myslím si, že investice do vzdělání a potažmo do našich dětí je ta nejlepší.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist