ŠVD: Jaro ve školních lavicích

Rubrika: Vzdělání

Duben byl ve znamení nejprve Velikonoc a pak čarodějnic. Venku je ale jaro už se vším všudy a tak to děti určitě táhne ven, vyběhat se. Jak se učitelkám a učitelům daří děti udržet na uzdě a co zajímavého si pro naše školáky připravili, se dočtete v dalším díle našeho měsíčního přehledu ze života školáků a školaček.

EE: Viktoria Ela – 2. třída

Duben začal Velikonocemi – Viki měla ve škole spoustu akcí. Naučila se dělat vajíčkovou pomazánku, pěstovat řeřichu a přinesla spoustu pěkných výrobků ze školy i z keramiky. Se třídou navštívila další ročník akce „Jeden svět“. V místním kině promítají vždy 3 asi 15ti minutové příběhy doprovázené mluveným slovem moderátora a diskuzí s dětmi. Každý příběh je o nějakém dítěti – o jeho neobyčejném životě. Letos to bylo o chlapci s autismem, o dívce, která prchala s rodinou ze své země zmítané válkou a o chlapci, který se jako jediný na světě vypracoval v synchr.plavání – tedy kluk – akvabela. Je to opravdu úžasná akce (byla jsem tam taky). Někteří si možná vzpomenete, že loni jsem o tom psala taky a třída naší Viki pak pomohla chlapci z Afgánistánu.
Jinak měly děti ve škole divadlo, karneval, potěšily svou návštěvou seniory v Domově, byly v kině, prohlédly si ZUŠ, začaly chodit pravidelně na plavání, prohlédly si výstavu myslivosti, která byla velmi zajímavá, byla tam i spousta živých zvířat, poutavý výklad, mnoho rébusů, doplňovaček, hraček ze dřeva…Jen posledního čarodějného dne se nemohla pro nemoc zúčastnit.

P1250670

Ale aby to nevypadalo, že se vůbec neučí. Byly třídní schůzky- v prospěchu je to 3x mezi 1-2, ostatní 1. Také dostala 3- z diktátu a první 5 – z vyšívání. Tedy né, že by jí to dělalo takový problém, ale protože zalajdačila a nesplnila úkol.V MA drilujeme násobilku 2,3 a začínáme 4, v ČJ podobně znějící slova, např. tříska – třízka? Řekneme si: hodně třísek nebo třízek? A ono naší Viki vůbec nezní divně hodně třízek…A tak je to i v jiných slovech…ale p. uč. říkala, že to tak má hodně dětí. Nebo měla doplnit: stro –p nebo b? Tak Viki tam napsala m, tedy stro-m. Musím uznat, že v těch samostatných doplňovačkách musím i já často přemýšlet, co je to za slovo a co tam vlastně doplnit. Když to mají děti na známky, tak jim to p.uč. naštěstí čte. Ze čtení donesla 1 podtrženou, což je ale velká sláva, protože se čtením ona poněkud bojuje.
Už se těšíme, až bude teploučko a Viki si bude moci osázet svůj záhonek, o který se prý bude letos starat úplně sama! Přejeme všem krásné jaro!

Halina: Hana – maturantka

Duben byl náročný měsíc, Hanča se fakt učí celé dny. A těší se na to, až bude moci příští týden na chvíli (do období před druhými přijímačkami) zahodit matematiku a věnovat se jen dalším čtyřem předmětům.

Před 14 dny napsala školní maturitní písemku z angličtiny – zhodnocení po písemce – bylo to fakt lehký. Naštěstí má pravdu a dostala jedničku.
V sobotu 25.dubna byla v Praze na přijímačkách na Univerzitu Karlovu. Zkouška byla z angličtiny. Měli přeložit odborný text cca na 2/3 stránky, mohli používat slovník. Měli na to tři hodiny, naše kráska odevzdávala za hoďku a půl. Ona i její dvě kamarádky se shodly, že to bylo lehké, tak snad mají pravdu a za měsíc se dozvíme, že se jim to povedlo a jsou přijaté.
4. a 5.5.píší státní maturity – čeká ji čeština a matematika. Z matiky má trošku vítr, já asi malinko větší. Tak snad to dopadne dobře. A 18.5. odpoledne nastává den ústní maturity.

29.4. jdou naposledy do školy, mají poslední zvonění, pasují třeťáky a dostanou závěrečné vysvědčení. Nějak ta moje malá holčička vyrostla….

Jarmuschka: Any a Lu – 4. třída

Duben u nás plynul tak nějak poklidně.
Úkolů přiměřeně, ve škole v „pravidelných časových intervalech“ pětiminutovky, dikáty, testy.
Při domácí přípravě z nich víc šílí Any, Lu dokonce – co se matiky týče – doučuje některé spolužáky, ale výsledky vycházejí líp Any.
Paní učitelka nám před třídními schůzkami napsala do žákovské, jak to vidí se známkami v hlavních předmětech – zaznamenala jsem u obou děvčat mírné zhoršení, ale na třídních schůzkách se paní učitelka vyjadřovala o obou pochvalně.
Na konci měsíce měly děti den na dopravním hřišti – kdo prokázal svě vědomosti a dovednosti, získal „řidičák“ na kolo. S kolem holky sice nejsou ještě 100% sžité, nicméně „řidičák“ mají a mohly by vyrazit samy do provozu.
Poslední dubnový den si třída udělala s paní učitelkou Den země, vyrazily pěšky do její vesnice (5 km tam a 5 km zpátky) a cestou sbíraly odpadky kolem cesty. V cíli pro ně paní učitelka připravila opékání špekáčků.
Holky se vrátily unavené, ale spokojené.

V ZUŠ v hudebce se chýlí ke konečnému rozhodnutí, na co budou holky pokračovat. Ještě si to nechám pro sebe, než bude zcela jasno.
Ve výtvarce mi je paní učitelka chválila – jak jejich práci, tak chování k sobě (bohužel jí uniklo, že když se jednou musela vzdálit do ředitelny, házely po sobě houbičkou, co se používá na práci s hlínou, a zničily si bílá trika…).
Jejich tvorba z hlíny se dokonce stala vzorem pro menší děti.
V tanečním oboru se pilně připravovaly na vystoupení na Mezinárodním tanci (v době zveřejnění tohoto článku to už mají za sebou) a na závěrečnou taneční akademii.
Už před časem vyslovily přání s tancováním skončit (nejlépe okamžitě), ale trochu se jim to rozložilo v hlavě. Tak jsem jim znovu zopakovala, že je to na nich a že bude v pořádku, když jedna skončí a druhá bude pokračovat.
Tak jsem sama zvědavá, jak to dopadne.

Králíček4: Dominik – 2.třída

Už je konečně jaro a konec dubna.Ve škole jsme museli přistoupit na omezení počtu hodin a rozvolnění výuky,už přibylo učivo a bylo toho na Domču moc. Sice se malinko zhoršil, ale nemusí mít jedničky a být vystresovaný, klidně ať má dvojky a trojky, ale hlavně, aby byl v pohodě.
Je mi jasné, že jedničky z čj a prvouky mít nebude, protože čeština je bohatý jazyk a když třeba neví ani co to slovo znamená,to samé i v prvouce. Ale pro změnu mu jde sama matematika a zvládá zatím i angličtinu a to sama nechápu jak,protože já anglicky neumím.

kralicek duben

Ksalavova: Kačenka – 2.třída, Fanoušek – 4.třída

U nás byl duben docela záživný. Dcera slavila své osmé narozeniny. Oslava proběhla v rodinném kruhu, ale i v kruhu kamarádů. S dárky byla velice spokojena. Měla i mimořádnou zkoušku baletu, protože se jím blíží divadelní vystoupení v našem Ústeckém divadle baletu a opery. Moc se zase všichni těšíme. Také jsme měli rodičovskou schůzku jak ve škole, tak i v baletu, protože v srpnu jedou na soustředění a museli jsme dostat podrobnější informace. Také dostala nové kolo, ze kterého nechce slézt. Dnes jsme byli celá rodina na slavnostním otevření přívozu přes Labe, díky které se dostaneme na cyklostezku. Ve škole sice pokulháváme, ale snad se to do konce roku opraví.
Fanoušek měl závěrečný turnaj ve volejbale a skončili šestí, ale celkově za celý rok pátí z pětadvaceti týmů. Fanoušek nám dělá trochu starosti, protože se u něho odhalila porucha sluchu. Na vyšetření bylo zjištěno, že je na 70% hluchý na pravé ucho. Ještě nás čekají nějaká vyšetření a uvidí se jak postupovat dále. Podle paní doktorky by se to mohlo dát ještě léčit, ale naslouchátku se asi nevyhne. Také se blíží jeho narozeniny, a jelikož si přál také nové kolo, dostal dárek o pár dní dříve. Teď už si budeme muset kolo pořídit my rodiče a budeme jezdit celá rodina.
Zítra ho čekají hasičské závody, tak se necháme překvapit.
Jinak jde vše v normálu a nic se nezměnilo. Pomalu se nám blíží konec školního roku a plno školních akcí pro rodiče s dětmi. Počasí je také krásné, až na nějaké vyjímky, ale už se dá být venku.
Přejí krásný květen.

Marinada: Aneta – 6.třída

Duben byl v naší rodině hodně hektický, ale školní povinnosti a písemky oproti březnu naopak hodně polevily. Přiznám se, že jediné, co jsem tento měsíc stihla, bylo podepisování úkolů a známek v žákovské a dojít na třídní schůzky, kde jsem konečně osobně poznala učitelku na tělocvik. Šla jsem za ní kvůli tomu, že v internetové žákovské se opět objevila trojka, kterou Anetka nemá (dodnes) v papírové žákovské a vůbec netušila, z čeho by mohla být. Už v lednu dostala trojky, které jí nepatřily (v té době kvůli úrazu měsíc necvičila), tak jsem to chtěla radši podchytit hned v začátku. Paní učitelka mi vysvětlila, že toho má hodně a nestihla to do žákovských (ani po 3 týdnech) dopsat a že je to prý z nějakého cvičení. Snažila se být hodně příjemná, ale moje krevní skupina tedy rozhodně není. Naopak ostatním kantorům u nás na 2. stupni musím vyseknout poklonu, jsem nadšená jak z učitelek, tak z učitelů a Anetka taky (soudím tak podle jejího sdělení: „Docela ujdou“).
Co se známek týká, tak tenhle měsíc Anetku asi nejvíc potrápilo psaní deseti prsty. Nároky na počet úhozů za minutu se každý měsíc zpřísňují, takže to, co v lednu bylo ještě na jedničku, je v dubnu na čtyřku. Naštěstí výpočetní technika je každý týden rozdělena do dvou hodin, takže děti mají šanci si vylepšit známku na vysvědčení při hodině, kde se učí teorii, práci se soubory, atd. – ale ani tak to na náladě žákům zrovna nepřidá.

Nica1: Nicolka – 1. třída, Anetka – 6. třída

Anetka 6 třída – tento měsíc proběhly třídní schůzky. S Anetkou jsou učitelky spokojené a s prospěchem jsme zas spokojeni mi. Byly také na divadelním představení “ Trapas nepřežiji aneb ten řízek nezvedej“. Měsíc utekl celkem v poklidu a je až k nevíře jak ten rok utekl.

Nicolka 1.třída – Nicolka je nejvíce nadšená, že se naučila další písmenka a může si už bez problému přečíst sama knížku. Bohužel byla týden doma měla virózu, ale už je zase opět ve škole. Tento měsíc začaly jezdit ze školou na plavání. Proběhlo přesazování a Nikča teď sedí s Martinkou a chodí spokojená domu. Seděla se svou kamarádkou a neustále se pošťuchovaly. Měsíc je tedy za námi a budeme se pomalu připravovat na konec školního roku.

Nuninka: Naty – 2. třída, Markéta – 6. třída, Nuninka – dálkové studium SŠ

Je možné, že uběhl další měsíc? Tento školní rok strašně letí.
Neustále mám pocit, že nic nestíhám. Sotva dodělám jedno, hned se nakupí dalších 10 věcí. Ale strašně se těším na blížící se prázdniny. 🙂
Ve školách byly třídní schůzky. Nic překvapujícího jsem se nedozvěděla.
Dcera je šikovná a pokud se opravdu začne učit, tak si známky vytáhne. Přestože s učením pořád bojuje, známky jsou i viditelně lepší a taky říká, že jí škola začíná bavit.
Teda, říct tohle skoro na konci roku, je fakt dobrý. 🙂
Ve škole se taky chystají na Školní akademii, která bude v Beskydském divadle a už se na ní moc těší.
Syn zase nacvičuje divadlo, které se bude hrát ve škole. Nacvičují Popelku a v ní si zahraje prince. Je z toho nadšený. Vůbec bych nevěřila, že i kluky to takhle vezme.
Třídní schůzky byly v pohodě. O psaní,ve kterém se zhoršil, vím. Jinak se ve vyučování nudí. Učí se násobilku do 4, krát i děleno.
To mu jde dobře, ale ne všichni to zvládají, tak opakují pořád dokolečka, dokola, a to ho nebaví. Na den maminek chystají překvapení, tak jsem zvědavá co to bude.
Teď zrovna čte knížku Kosprd a Telecí a každou chvíli se u toho strašně směje. A protože jsme tuhle knížku četli v dramaťáku, tak vím proč. 🙂 Je to suprové čtení u kterého se budou smíchy popadat za břicho i dospělí.
A já? Zatím bojuji úspěšně, tak doufám, že to ke konci nezvorám. Nejhorší budou klavírní předehrávky, které mám oproti původnímu datu 15.5. K tomu si napíšeme ještě dvě písemky. Tak snad to nezvorám.
Přeji všem krásný květen, hodné učitelé, kteří k tomu konci roku nad známkami přimhouří oči a ahoj zase za měsíc. :-)Maturantům držím palce a těm, co se chystají k přijímačkam, přeji taky hodně štěstí.

Pavluschka: Filip – 1. třída

Duben byl pro nás velmi krátký. Filip si užil ve škole Velikonoční dílničky. Na těch si ozdobil vajíčko lněným semínkem a naučil se plést pomlázku z osmi prutů – na nic víc mu nezbyl čas. A hned další den jsme šli k lékaři, protože se mi pořád nezdál po právě prodělané nemoci. A bylo z toho podezření na infekční mononukleozu. To nám sice trochu pokazilo nadcházející Velikonoce, ale nakonec se ukázalo, že se jednalo „jen“ o rotavirovou infekci. Takže Filip byl skoro celý měsíc doma a ještě i teď drží dietu.

pavluschka duben2      pavluschka duben

Ve škole mezitím probrali matematiku, trénovali sčítání a odečítání a došli už i násobení a dělení číslem 1 a 2. Další epochu, kterou Filip nestihl byla epocha forem. V té děti trénovali barevnost, symetrii a přesnost – takže to Filip docela lehce dohnal.
Teď už zase chodí do školy, tak doufáme, že to pro letošní školní rok byla poslední nemoc. Stále řešíme, jestli přechod na jinou ZŠ ano, či ne, Filip chce, mamka neví, ale spíše ano, tatínek nesouhlasí…. V květnu to rozsekneme.

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Marci55

  U nás je duben příprav na zkoušky

 • BioMamma

  V dubnu se u nás nic mimořádného v rámci školy nekonalo, bohužel.
  Nyní vrcholí přípravy na školy v přírodě Amálky i Tomíka.
  Pro Ksalavova: držím palce Fanouškovi-s ORL, můj mladší syn také hůře slyší (a mluví), za pár dnů má operaci nosní mandle, snad to pomůže. Máme velké štěstí, že žijeme právě zde, a máme jako společnost možnost dětem s jejich hendikepy pomoci..

 • Marinada
  Marinada

  Halino, tak to je krásné! Přesně – trója je taky fajn, historie se stejně nikdy neptá, za kolik to bylo 😀

 • halina

  Marinado, dík,vyřídím jí to.
  Jinak – písemky jsou napsané. Včera si počítala body a matiku má 2-3 a češtinu 1-2, přesně si nepamatuje všechny odpovědi, a tak neví, v obou případech je to na hraně. Takže spokojenost, i když by chtěla z té matiky radši dvojku, ale tróju prý taky bere. 🙂

 • Marinada
  Marinada

  Hezké 🙂 Maturantce držím všechny palce, ale jak tak čtu, možná to ani nebude potřebovat 🙂 A Fanouškovi hlavně ať to dobře dopadne s uchem!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist