ŠVD: Jaký byl poslední měsíc v roce u našich školáků?

Rubrika: Vzdělání

Prosinec je myslím nejvíc náročným měsícem pro nás rodiče. Když tedy nepočítám září a pak letní měsíce, kdy mají děti prázdniny. V prosinci finišují přípravy na Vánoce, takže v mnohých rodinách času na přípravu do školy už tolik nezbývá. Do toho se přidají různé besídky. Mladší děti se učí na konci roku méně, hodně tvoří či navštěvují nejrůznější kulturní akce. Starší děti většinou naopak píší písemky a kdyby v prosinci nebyly prázdniny, tak se u nich většinou nic v režimu školního dne nemění.

V prosinci nám také hodně školáků a školaček marodilo. Doufám, že je vše už v pořádku, všichni si vánoční svátky užili, od školy si odpočinuli a v novém roce držím palce, aby vše šlo jako po másle.

Bamiska: Míša – 8. třída, Vašík – 3. ročník učiliště

Tenhle školní měsíc utekl velmi rychle překulilo se to rychle do vánoc. Oba kluci se samozřejmě moc těší a s nima zbytek rodinky.

Míša – začíná na nás doléhat puberta, známky tak nějak v normálu, ale přinesl poznámky odmlouvá, no spíš to co znám doma – musí mít poslední slovo a ten ton, který mě přivádí k zoufalství, jemu přijde naprosto normální. Manžel se s ním začal trochu víc učit, aby nad ním trochu byla kontrola.

Vašík – jemu to uteklo hodně rychle  v prosince má ted druhý týden praxe a to ve znamení učení rozhodně není, začal tento týden jízdy na auto, mají to v rámci učňáku. Koupili jsme knížku a manžel ho to bude učit (neb tato výuka na škole není moc dobrá) a sám říká, že by si na ně nejradši ztěžoval (sám do toho vidí může autoškolu také učit). Včera jsem nakoukla do knížky a docela mě překvapilo, že na konci nejsou výsledky :D.

BioMamma: Tomík -1. třída, Amálka  – prima gymnázium

Prosinec byl náročný, ale ikdyž jsou letos poprvé školou povinné děti dvě, horší to bylo loni. Minulý rok chodila dcera na hudební školu a zpívala ve sboru, což obnášelo ji na nějakých 12 koncertů odvézt a přivézt (hlavně víkendy). (Pokaždé nějaké 2 hodiny v zimě). Letos jsem si proto dopřála jediné trhy,a to ještě jen s asi pětiminutovým poslechem vánočního programu.

Tomášek měl ve škole několik akcí- program v divadle, krmení zvířátek, vánoční setkání v družině- i s maminkami. (Humorná příhoda- paní vychovatelku napadlo se dětí zeptat, kolik druhů cukroví pekli- Tomík začal vykřikovat- předem všemi, asi 28 dětmi, a asi 7 mi maminkami: „Čtyři! Čtyři!“.Vyhrála maminka s asi třiceti druhy, která prý peče už od října. Ale neměli jsme nejmíň. Průměr byl asi 8 druhů.)
Nejlepší akcí byl Den otevřených dveří. Zapojila se celá škola, pomalu v každé třídě byl nějaký program, např. vyrábění různých vánočních dekorací, pečení vánočky ap. Výrobky byly opravdu pěkné. Součástí bylo posezení s třídní učitelkou a dalšími maminkami spolužáků u kávy a cukroví.

Amálka v prosinci nacvičovala na poslední školní den, kdy měli dopoledne vystoupení v kostele- každá třída si připravila program pro ostatní. Děti zpívaly, hrály na hudební nástroje, či tančily. Poté následovalo ve třídách dávání dárečků a ochutnávka cukroví. S kamarádkami se domluvily, kdo komu dá dárek, což se osvědčilo, protože Tomík přinesl od dětí jediný dárek, a to až zpětně o den později.(Sám dal čtyři dárky).

EE: Viktoria Ela – 2. Třída

Tento měsíc byl celý spojený s Vánocemi – no jak jinak! U Viki ve škole pořádali vánoční koncert, děti se byly podívat na veliké vánoční výstavě v muzeu, přijelo divadélko s vánoční pohádkou. Děti moc bavily bleší trhy, kde všichni prodávali a kupovali za 1 Kč. Poslední týden před Vánocemi měly děti s paní učitelkou oslavu „Silvestra“ i se spaním ve škole. Program měly skutečně nabitý: po obědě si zašly na bowling, pak k panu řezbáři, který jim ukázal, jak tvoří ze dřeva veliký betlém, potom se ve škole připravovaly na besídku pro rodiče. Byla úžasná: nacvičily příběh o putováni Josefa, Marie a o narození Ježíška, zpívaly, hrály na flétny. My rodiče jsme dostaly od dětí krásné dárky…Já jsem pak s dětmi zůstala p. učitelce na pomoc až do rána. Nejdříve jsme šli společně nakupovat suroviny na večerní občerstvení, po návratu jsme vyráběli jednohubky, zkoumali jsme svou budoucnost v odlitcích z vosku (místo olova), zapalovali světýlka přátelství, vypouštěli jsme balón splněných přání, děti se vzájemně obdarovaly drobnými dárečky a také dostaly nové školní hračky a hry, které hned vyzkoušely, tancovali a nechyběl ani přípitek dětským šampaňským. Děti usnuly až kolem půl 2 ráno…J)Spali jsme ve školní družině, kde o půl 7 začínal běžný provoz, takže i ospalci museli rychle vyskočit z pelíšků! Bylo veselo a myslím, že takovéto akce jsou pro p. uč. velmi náročné, ale krásně stmelují školní kolektiv! Díky za to!

Halina: Hana – maturantka

Zase už uběhl celý měsíc, tentokrát mi připadá, že nějak mooooc rychle. U naší nastávající maturantky se nedělo tentokrát nic světoborného. Ve škole si dopsali veškeré čtvrtletky a testy, které se odkládaly kvůli maturitním plesům všech maturitních tříd, takže bylo práce nad hlavu. Opravdu si Hanča mákla a měla jsem pocit, že na vánoční prázdniny se těší víc než dost, aby si trošku odfrkla. No dopadlo to trošku jinak než si představovala – od pondělka 22.prosince byla strašně nachcípaná a nakonec jsme den po Štědrém dnu skončili na pohotovosti a odešli s antibiotiky na zánět průdušek. Takže místo naplánovaných akcí se spolužáky a kamarádkami strávila celý týden v pelíšku. Na Silvestra už vyrazí. Ale díky tomu, že byla celou dobu doma, tak prý udělala fůru práce do školy, zpracovala si maturitní otázky z angličtiny i občanky. To ve chvílích, kdy už ji nebavilo sledova nějaké seriály anebo nebyl nikdo na facebooku, aby si s ním mohla povídat. 🙂
Doufám, že nastávající rok začne trošku líp a choroby si už zase nadlouho vybrala.
Společně Vám všem obě přejeme do nového roku 2015 hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Jarmuschka: Any a Lu – 4. třída

Ve škole se toho v prosinci děti moc neučily – naopak měly pořád nějaká divadla, tvůrčí dílničky, besedy. Do toho jim na posledních skoro 14 dnů onemocněla paní učitelka. Ta nám rodičům pak posílala vánoční přání a k němu připojila „okruhy k opakování“ na pololetní písemky z matiky a češtiny, které děti čekají v půlce ledna. No, k tomu jsme se ještě nedostaly, ale vytištěno máme… 🙂
Protože si holky ani nenosily domácí úkoly, věnovala Any veškerý volný čas doma výrobě drobností pod vánoční stromeček.
Měla jsem slovní výměnu (emailovou poštou) s paní učitelkou z flétny – kvůli kolizi mimořádných přehrávek a pravidelného tréninku (před víkendovým zápasem). Na mou slušně formulovanou žádost neodpověděla ve stejném duchu, ale snažila se mě vychovávat, jako bych byla ne rodič, ale její žák… Takže až se budou holky rozhodovat, které zájmové aktivity si ponechají a které vypustí, budeme mít usnadněné rozhodování…
Pomalu jsme už taky plánovali jarní prázdniny. Any se rozhodla, že pojede (se starší kamarádkou, která už byla loni) na lyžařský tábor s Domečkem. Přihláška podaná, záloha zaplacená. Lu nechtěla. Tedy s dětmi by byla ráda, ale lyžování ji nebere. Takže zůstane s námi doma a bude chodit na program – připravený buď turistickým oddílem či Domečkem. Bude to vlastně poprvé, co budou holky trávit bez sebe několik dní a nocí…
Jak si povedou, to si přečtete až ve zprávě za březen…

Katka6: Eliška – 1. třída, Jana – 9. Třída

Eliška chodila na logopedii,kde jí to jde moc dobře,chodí do kroužku kde s paní učitelkou z družiny vaří nebo vyrábějí něco z keramiky. Byla s družinou v kině a na mikulášském bruslení s hasiči. Ze školy nosí jedničky a děti se připravují na školní besídku. Naše Eliška bude sněhulák a už se moc těší. Jen jsem musela poprosit paní učitelku aby ji přesadila. Seděla vedle dominantní holčičky, která neustále popichovala naši Eli a povyšovala se nad ní ve smyslu jako já to mám lepší, já to musím mít lepší a ve vyučování jí neustále vyrušovala a pořád si něco chtěla půjčit. Nesla to dost těžce a měla problémy s tím,že nestíhala. Naštěstí jsme to překonali a je vše v pohodě.

Jana se stále připravuje na přijímačky a tak se pořád jen učí a učí. Hlásí se na hasičskou školu,ale druhou zatím ještě neví.

Králíček4: Dominik – 2.třída 

U nás byl prosinec hlavně v rámci pečení cukroví a vánoček,Dominik byl totiž prvních 14 dní nemocný a tak se doma léčil zánět průdušek.Do školy šel poslední týden před prázdninami,to už měli divadlo,představení a besídku,takže se moc neučili.Ale o to více úkolů rozdala p.učitelka domů na prázdniny a to 4 stránky psaní v sešitě,dvě velké stránky v pracovní matematice,k tomu vymyslet počítání ve tvaru pyramid a čtení.Takže mezi svátky se budeme učit až se z nás bude kouřit.

prosinec-kralicek

 

Kyller: Tomáš – 1. Třída

Tak a je za námi i prosinec. Ten se u nás nesl opět ve znamení nemoci. Tomášek si ve škole stihl užít Mikuláše a muikulášské představení s kouzelníkem, hned pak Vánoční sobotní jarmark ve škole, kde i prodával a pak onemocněl. Všechny úkoly jsme tedy psali spolu doma. Nebylo jich málo, ale snad jsme vše zvládli. Přitom si užíval vánočních příprav jako pečení cukroví, výzdoba domova apod. Nakonec šel do školy aspoň na vánoční posezení se svou třídou, odkud si donesl dárek od Ježíška v podobě knížky 🙂 Ozdobili si tam společně perníčky, pouštěli lodičky a báječně si to děti užili. Stejně tak si užil Vánoce, kdy jako nejlepší dárky byli morčátka a stolní hokej. Mezi svátky jsme také vyrazili na hory a do zoo ve Dvoře Králové.

No a na závěr bych ráda všem, dětem i rodičům, popřála úspěšný vstup do nového roku a v něm jen to nejlepší a hlavně hodně zdraví 🙂

Marinada: Aneta – 6.třída

Prosinec byl u nás dost náročný – dělali jsme v bytě velké úpravy, které se nečekaně protáhly a jen tak tak jsme stihli Vánoce. Do těch zmatků měla Anetka ve škole hodně písemek a zkoušení, ale poradila si s tím dobře, má většinou jedničky, občas dvojku, jen z tělocviku je to pestrá přehlídka známek (počínaje jedničkou z kotrmelce a konče pětkou ze šplhu). Děláme si z toho doma společně legraci, ale vím, že jí ty známky vadí. Naštěstí není jediná, až na pár výjimek mají holky ty známky dost podobné a prý z toho nebude paní učitelka dělat na vysvědčení žádnou vědu – no uvidíme. A když už jsem u toho sportu – Anetka chodí jezdit každý týden na koně, párkrát už spadla, ale tenhle měsíc to bylo poprvé, co jsem to viděla na vlastní oči. Vypadalo to dost ošklivě, ale naštěstí to odnesl jen naražený zadek a bolavá záda a do týdne byla Anetka zase fit. Tak doufám, že má teď zase na nějaký čas vybráno. Všem přeji šťastný nový rok 2015 a školákům hodně úspěchů ve škole.

prosinec-marinada

Millla MD: Lucinka – 1.třída

Ahoj,v průběhu prosince děti ve škole,ale i v družině vyráběli přánička k vánocum,Čertíky…Už čteme ve slabikáři a největši radost měla Lucka 10.prosince,když přišla ze školy s rozzářenýma očičkama,že už píše perem 😀 Každý den odpočítavala kdy už přijde ježíšek:-D Domaa se snaží(přelouskávat knižku s pohádkama)

Nica1: Nicolka – 1. třída, Anetka – 6. třída

Prosinec byl ve znamení blížících se vánoc a tak se vše točilo kolem nich.
Anetka 6 třída – připravovaly vánoční bazar a kromě zábavy psali písemky a testy.
Nicolka 1 třída pokročiky ve čtení i počítání a taktéž v agličtině.Čekala ji první vánoční besídka coby prvňáčka.
Prosinec byl vcelku klidný.Samozřejmě se holky těšily na prázdniny.Na Nikču jsou prázdniny,ale už moc dlouhé – těší se už do školy.
Chtěla by už ukázat p. učitelce co dostala.Jsem zvědavá jak dlouho ji to vydrží 🙂

Nuninka: Naty – 2. třída, Markéta – 6. třída, Nuninka – dálkové studium SŠ

Prosinec byl opravdu náročný, jak pracovně, tak rodinně. 🙂

Co děti a škola? I tam byl celý měsíc v duchu svátků, které na děti čekají. Nejprve Mikuláš a pak Vánoce. Takže dětem škola ani moc nevadila. 🙂
I u nás to bylo trošičku volnější a poslední dva týdny byly bez písemek. Dokonce jsem stihla odevzdat seminární práci z biologie, za což jsem byla moc ráda.
Ale musím přiznat, že kdyby mi to můj muž vytiskl hned jak měl, odevzdala bych jí o tři týdny dříve. Takže asi takhle. 🙂
No a po Novém roce mě čekají hned 3 písemky + zkoušení z klavíru a flétny,to se moc netěším a ještě k tomu musím odevzdat další seminárku do pedagogiky, na kterou byl čas jenom 2 týdny.
Přiznám se, že jsem ještě ani nezačala, tak budu mít co dohánět.
Svátky se vydařily, děti spokojené a venku sníh, takže paráda. 🙂 Poslední dny prázdnin asi začnu honit děti, a nejenom je, přípravou do školy.
Tak to by tak ve zkratce bylo asi všechno, krásný zbytek roku a šťastné vykročení do toho nového. 🙂

Pavluschka: Filip – 1. Třída

Poslední měsíc letošního roku proběhl velmi rychle. Vešlo se do něj kromě trocha učení, mnoho akcí, nemoc a hlavně dlouhé prázdniny.

Opět jsme řešili to, že se Filip ve škole NUDÍ. (Myslím tím přímo ve vyučování). Bohužel jsem se ale na objednanou konzultaci nedostala. Paní učitelka moje pozvání na kafíčko domů nepřijala. Když jsme si pak telefonovali kvůli Filípkově nemoci a dopisování sešitů, tak mi rovnou sdělila, že se nestaví ani v lednu ))-: No nic, čekala jsem tedy ze strany učitelky větší aktivitu…Ne směrem ke mě, ale směrem k Filipovi. Ale to je na delší povídání…
Ale jinak byl prosinec móóc hezký. Na začátku prosince proběhl adventní jarmark. Tam Filípek strávil více než dopoledne. Rodiče připravili pro celou třídu adventní kalendář. Takže děti si každý den ve škole rozbalovaly malinkaté dárečky. Když byl někdo nemocný, tak na něj dárečky počkaly. Kromě toho si prošly také adventní spirálu, o které jsem už psala. Těsně před ní pro ně měla paní učitelka překvapení – slavnostní předávání flétniček. Na ty hrají vždy na začátku vyučování a někdy i v dalších předmětech. Stihly také nacvičit písničky pro adventní koncert celé školy. A už tu byl poslední den školy. Ten nevěnovaly učení, ale takové soukromé oslavě Vánoc s cukrovím, povídáním a rozdáváním dárečků (-:

prosinec-pavluschka

Vánoce byly plné radosti a překvapení. Nový rok jsme oslavili všichni pospolu i s kamarády na horách, kde jsme prožili poslední dny roku. Takže i sníh a lyžování si mohl Filípek užít tak, jak možná ani neočekával.Pohodový rok 2015 vám všem!!

Příspěvky maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Marinada
  Marinada

  Petro, díky za komentář, moc mě povzbudilo, že v tom dcera není sama.
  Anetce zatím chybí ten středoškolský nadhled – bude se holt muset popasovat s tím, že nikdy do žádných tabulek pasovat nebude 😀

  Ale jak jí říkám – originál je nakonec vždycky nejdražší 🙂

 • Petra Vymětalová

  Marinado, to jsi mi připomněla mé dávné „křivdy“ z tělocviku na základce, teď už se tomu taky jenom směju, ale tenkrát jsem z toho byla dost nešťastná. Na gymplu už to bylo lepší, nad čtyřku z houpání na kruhách jsem se dokázala povznést hned 😀
  Tak držím palce, ať to s uč nějak vymyslíte, aby z toho Anetka nebyla zbytečně rozhozená.

 • Marinada
  Marinada

  Tak u nás ten tělocvik začíná gradovat a už to začínám řešit, zatím jen mailem.
  Paní učitelka to asi myslí dobře, ale už podruhé do žákovský dceři napsala nějakou její domnělou diagnozu
  1) „Zajděte s ní k doktorovi, zřejmě trpí astmatem.“ (K doktorovi chodíme a astmatem netrpí – Šlo o to, že učitelka dlouhodobě chyběla, děti měly místo těláku dva měsíce počítače a pak učitelka přišla a dala jim z nuly běžet kilometr na čas a prý dcera děsně funěla – no bodejť by ne. Ještě jako zlatý hřeb učitelka vzkázala, že si tu pětku může opravit příští týden, tak ať trénuje – no do týdne by se nezlepšíl ani Zátopek 🙂 )
  2) „Musí denně cvičit, málo se ohne – má zkrácené svaly!!!“ (Denně cvičí už 3 roky a chodí na pravidelné kontroly na ortopedii, kde jsou s ní spokojení. Dcera se neohne až na zem – ale ortoped mi vysvětlil, že se ohýbá dostatečně, jen má hodně dlouhé nohy. Když to dcera p.učitelce řekla, ta jí to nevěřila.)

  Asi bych měla být ráda, že má p.učitelka zájem, ale už toho mám plné zuby a dceři to hodně vadí. Jiné věci bere s humorem, ale tohle teda dost prožívá a ponižuje jí to.

 • Ivacamp

  Díky písemkám jsem měla toho domácího učení s dcerou dost,na druhou stranu chápu,že si tím nabraly děti lepší známky,ež kdyby je psaly hned po vánocích….. i když to na nějaké určitě také ještě dojde….

 • gabulka73
  gabulka73

  za pár dní také jdeme k zápisu,ale ještě vůbec nejsem rozhodnutá, jestli na školu jeden z kluků při svoji nesoustředěnosti má

 • Marinada
  Marinada

  A nám zbývá 19 školních dní do dalších prázdnin 🙂

 • A nám zbývá 21 dní do zápisu 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist