Vysvědčení aneb když se děti bojí vrátit domů

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí, Střední školy, Základní školy

Právě na konci školního roku volají děti na Linku bezpečí častěji s obavami z reakce rodičů na jejich školní výsledky. Mnoho dětí se tak ze strachu z křiku, ponižování a různých trestů dokonce bojí vrátit domů.

Rodiče by se samozřejmě měli o prospěch svých dětí zajímat během celého roku a případné zhoršení prospěchu řešit průběžně. Se známkami na vysvědčení už totiž nejde nic udělat. Zcela nevhodné je před dětmi používat výhrůžky typu: „Když dostaneš špatnou známku, tak už se domů nevracej!“. V případě, že jsou rodiče známkami na vysvědčení nepříjemně překvapeni, měli by ovládnout své prvotní emoce a jednat s rozvahou. Nikdy nelze odhadnout, jaká zdánlivá maličkost může u dítěte vést ke zkratkovitému jednání.

Vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský upozorňuje, že špatné známky nemusí vždy znamenat menší snahu dítěte ve škole: Můžou být indikátorem toho, že ve školním prostředí není něco v pořádku. Rodiče by se měli spíše zajímat o příčiny zhoršených známek, které mohou poukazovat na špatné vztahy ve třídě, šikanu, na speciální vzdělávací potřeby dětí nebo změněnou situaci v rodině.

Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské Linky, dodává: Vysvědčení je hodnocením práce dítěte za celé pololetí, takže by nemělo být pro rodiče žádným překvapením.  Rodiče by se měli systematicky zajímat o školní výsledky dítěte. Za zásadní považuji způsob komunikace rodičů s dítětem o školní přípravě, nastavený pravidelný řád a důslednost při jeho kontrole. Rodiče bývají velmi často citliví na úspěchy svých dětí ve škole, avšak měli by si uvědomit, zda jejích nároky na školní výsledky odpovídají dispozicím dítěte. Pokud dítě ve škole selhává, je důležité, aby rodiče společně se školou a dítětem hledali příčiny jeho neúspěchu, popř. vyhledali odbornou pomoc.

Pro většinu rodin jsou prázdniny náročným obdobím, protože spolu její členové tráví více času a mohou tak na povrch vyplouvat různé rodinné problémy. Kvůli rodinným vztahům volá během prázdnin na Linku bezpečí 20 dětí denně, kvůli osobním problémům 19.

Kam se obrátit o pomoc?

DĚTI se mohou obrátit se svými problémy na Linku bezpečí. Telefonní číslo 116 111 funguje nonstop a bezplatně jak pro volání z pevných linek, tak i z mobilních telefonů. Odborně vyškolení konzultanti si s nimi budou povídat o každém problému nebo trápení. Kromě čísla je k dispozici i E-mailová poradna pomoc@linkabezpeci.cz nebo online Chat na adrese http://chat.linkabezpeci.cz.

RODIČE mohou využít služeb Rodičovské linky, a to na tel. čísle 840 111 234 (jedná se o bílou linku, u níž je hovor účtován zvýhodněným tarifem 1,60 Kč/min včetně DPH), na kterou se lze obracet každý všední den odpoledne: pondělí až čtvrtek: 13–19 hod. a pátek: 9–15 hod. Nebo mohou požádat o pomoc v obtížných rodinných situacích prostřednictvím E-mailové poradny pomoc@rodicovskalinka.cz, kde dostanou nestranné odpovědi a další odborné rady, nejpozději do 3 pracovních dnů.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • bamiska

    tak snad všude vysvědčení dopadlo dobře a nekonala se nějaká pohroma …..osobně klukům sice pěkné známky ohodnotím s tím že to není dobré atd, ale nemusí se bát, nenadávám neřežu 😀 …praktikuju to i u jiných věcech at se stane cokoliv at přijdou i kdyby si mysleli že budu nadávat že se vše dá řešit než aby si určité věci nechávali pro sebe….
    sama jsem za známky nikdy nedostala ani to naši moc nehrotili….no ono ani nebylo proč 😀
    jinak vždyť se opravdu nikdo nikdy neptá co na tom vysvědčení bylo ( tém nechci říct že by se děti neměly učit 😀 )

  • ledoo

    Naše dítě se právě vrátilo s úsměvem na tváři. Jsou přece prázdniny 🙂

  • bioviruska

    Také jsem se kdysi jako dítě bála domu, když jsem schytla první pětku, rodiče to ale vzali sportovně. Takže i když už se další nekonala, nikldy jsem neměla strach jim říct, co bylo ve škole a jaké byly známky. A tak to praktikuji i u svých dětí.
    Někdy se hold stane,ale myslím si, že bát se je to nejhorší, co může žáka ještě více vystresovat…

  • Tak tohle bych nechtěla zažít, dítě se má vracet domů beze strachu.

  • mura

    Též děkuji za pěkný a pro někoho poučný článek.

  • Marinada

    Děkuji za užitečný článek.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist