Jak na šikanu

Rubrika: Střední školy, Základní školy

1069767_little_friends_at_the_classroomNejúčinnější prostředek, jak se se šikanou vyrovnat, je těsná spolupráce mezi rodinou a školou, mezi rodiči a dětmi a mezi žáky a učiteli. S tím samozřejmě souvisí oznamovací povinnost každého občana našeho státu…


– Vyčleňte si čas na neformální rozhovor s Vašimi dětmi. Povídejte si o tom, co zažily ve škole, jak trávily svůj volný čas, jaké mají problémy, co je zajímá a baví apod.

– Sledujte chování Vašich dětí. Při jakékoliv výrazné změně se snažte přijít na to, proč ke změně došlo.

– Všímejte si toho, zda Vaše dítě nemá najednou vyšší materiální nároky (kapesné, zda Vám nebere peníze, zda nepotřebuje najednou větší svačiny, zda nepotřebuje stále nové školní potřeby apod.).

– Všímejte si toho, jak se chová Vaše dítě ráno, když má jít do školy. Nezměnily se výrazně jeho projevy (je smutné, brečí, má strach, má zažívací problémy apod.).

Při jakémkoliv zjištění výrazné změny v chování Vašeho dítěte kontaktujte školu.

– Zjistíte-li při rozhovoru s Vašim dítětem, že ve škole probíhá šikana žáků, kontaktujte školu (i když se to přímo vašeho dítěte netýká).

Další prostředek vidím ve snížení agresivity žáků a vytváření kvalitních citových vztahů u vašich dětí.

– zamyslete nad tím, jaké televizní pořady, jaké videofilmy vaše dítě sleduje. Jaké hry hraje na počítači. Neučí se vaše dítě brutalitě a odcizení právě z těchto prostředků.

– zamyslete se nad tím, kolik času během dne trávíte s vaším dítětem při hře, rozhovoru příjemném pro vaše dítě, kolik času denně mu věnujete.

– všimněte si co vaše dítě čte. Čtete vašim malým dětem pohádky před spaním. Pokuste se vytvořit intimní prostředí pro rozhor s vašim dítětem. Posaďte s k němu na postel a povídejte si.

– snažte se při rozmluvě s dítětem a řešení problémů v rodině zdůraznit to, že každý člověk

– má právo na svůj vlastní názor

– má právo na slušné jednání a zacházení, ale zároveň povinnost slušně jednat

– má svobodu jednání a chování, která však končí tam, kde začne omezovat druhého fyzicky i psychicky

Prostředkem proti šikanování vašeho dítěte je i posilování jeho sebevědomí (ne však způsobem „dá-li ti někdo facku, tak mu tři vra�, či ukradne-li ti někdo svačinu, tak mu ji přístě ukradni taky).

– vyjděte z toho, že každý člověk je nebo může být v nějaké pozitivní oblasti svého života úspěšný.

– snažte se tuto oblast u vašeho dítěte podporovat, poukazovat na jeho nadání a snažit se, aby dosahoval co nejlepších výsledků. Nespokojovat se s podprůměrem, či průměrem z hlediska schopností dítěte

Zdroj: Baby-Eli.com (autorka: Šárka)
Publikováno se svolením autorky

Napsal/a: Merry

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Tak za tuhle radu tě Ramiro rozhodně kamenovat nebudu (tedy ani za nic jinýho :)) ), já bych totiž poradila to samý…..

 • Se šikanou se setkala moje nejstarší dcera. Byla prostě „jiná“. Velká, silnější než ostatní děti ve třídě. Navíc babička do ní hustila, že se nesmí bránit a tak se nechala i mlátit.
  Domluvy od učitelek neměly cenu, bylo to spíše horší a horší. Tak mi došla trpělivost a holce jsem vysvětlila, že sice je skoro o dvě hlavy větší než její vrstevníci a že má o pár kilo víc, ale to neznamená, že je horší než oni. Jenže vysvětlujte tohle desetileté holce… Tak jsem jí dala ještě jednu radu za kterou mě prosím nekamenujte. Prostě jsem jí řekla, že když jí někdo uhodí, tak mu to má vrátit. Párkrát to udělala a pak měla klid. Při své postavě měla pořádnou ránu :o)

  Výhodu své postavy pochopila později. Je z ní krásná vysoká holka.Kus ženský.

 • Souhlasím s Kristýnou. Měli bychom se víc věnovat tématu. Taky jsem se se šikanou ještě nesetkala. Zajímaly by mě napříklady názory někoho, kdo se s ní setkal. Nevím, jestli bych to zvládla, kdyby mělo problém moje dítě. Určitě je dobré se na to dopředu připravit a doufat, že se nás to nedokne.

 • kristýna

  Myslím si ,že toho dohadování už bylo dost a měly bysme aspoň trošku na ten článek reagovat ve smyslu, co si o šikaně mysíme my, a ne jen tady rozebírat odkud to bylo opsané a kým.
  Takže k tématu. Já jsem se se šikanou nesetkala, a doufám, že moje děti se s ní taky nesetkají, ale pokud ano, byla bych ráda, kdyby mě o tom řekli a neschovávali si to pro sebe. Je to důležité, aby se vypovídali a řekli to, aby se s tím dalo něco dělat.

 • Vandulo,
  však já taky proti Petře neřekla ani slovo. :o)

  Šárka

 • Šárko, tohle je asi velký problém internetu. Petra ale určitě něco vykoumesuje, protože takovéhle rozpory tady mít snad nikdo nechce.
  Jinak já bych asi taky proti okopírování z jiných stránek nic neměla (sama jsem to taky jednou udělala a žádný rozruch to nevzbudilo), ale zdroj by měl být uveden jasně (což u tohoto článku je) a autor by měl být uveden jasně (což není).

 • Anonymní

  ………..a když chceš nají odkazy na konkrétní věci,tak stačí použít hlavu a vyhledávač(zadat klíčové slovo(a) a uvidíš kolik ti toho na netu najde

 • Psino,

  kdyby to alespoň opsala. Ale stačí kliknout.. označit.. a je to. :o)

 • Vandulo souhlasím s tebou. Já oceňuji, že si dá někdo práci s opisováním jiných článků. Stránek na netu je moc a nedá se číst všechno a taky spousta z nás o některých stránkách nemá ani páru. Takže když článek zaujme, tak proč na ně nemrknout.

 • Holky už to prosím neřešte.
  Petře jsem dala svolení k uveřejnění. Je sice pravda, že jsem nevěděla, že se pod článek podepíše Merry, ale to už je jedno. Naprosto souhlasím s Vandulou, asi by to vyřešily kolonky převzala z … a napsala…

  Mrzí mě to hlavně kvůli našim dopisovatelkám, které se snaží a pak se někdo jiný podepíše pod jejich práci.

  Všem přeji spoustu nápadů při psaní článků a následně hodně bodíků při hodnocení.

  Šárka
  http://www.baby-eli.com

 • Jestli je to fér – mě se zdá, že podle zdroje uvedeného pod článkem celkem jasně vyplývá, že je převzatý odjinut, ale možná by bylo vhodnější rozlišit tyto případy – kdy někdo článek napíše sám a nebo ho jenom okopíruje. Mohly by být třeba dvě kolonky – Napsal(a) a Z jiných stránek převzal(a), aby to bylo ještě jasnější. A pokud to někdo poruší, ponese si svoji kůži na trh sám. Jinak koukám, že problém podpisů je všeobecně rozšířený :)).

 • Anonymní

  Vendulo-no právě je ve formuláři NAPSALA a ne OKOPIROVALA.Mě se to nezdá moc fér vuči ostatním maminám,které sem poctivě píšou své články.

 • Tak na tohle můžu napsat jenom svůj osobní názor. Merry udělala chybu, když výslovně nenapsala pod článek jméno konkrétního autora. Podepsaná jako Napsal(a) je tam proto, že tak to ve vkládacím formuláři je. Zdroj, odkud byl článek čerpán je možné prokliknout a tak se dostat přímo na stránky Baby-Eli.com a celé si je prohlédnout, pokud někoho článek zaujal. Takovou možnost by třeba člověk, který o stránkách neví, neměl.

 • Anonymní

  Z jakého duvodu je pod tímto článkem podepsaná nějaká Merry,když je článek doslovně okopírován z http://www.baby.eli.com a autorkou je Šárka!!!!!!!!!!!!!A to 28.2.2005!!!!!!!!!!!!!Že by honba nahnat co nejvíc bodu za každou cenu?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist