Po stopách Karla IV.: Přijmete pozvání a zapojíte se?

Rubrika: Tipy pro rodinu, Tradice a zvyky, Volný čas, Vzdělání

Král český a císař římský, vzdělanec, spisovatel, křesťan, zakladatel mnoha významných památek a ještě mnohem víc. Kdo by neznal Karla IV., nejvýznamnějšího panovníka české historie? Letos uplyne 700 let od jeho narození. Na tuto významnou událost se připravují po celé ČR nejrůznější akce, výstavy nebo divadelní představení. I VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí. V průběhu měsíce května se můžete těšit na články, tipy na výlety či recenze knih s tématikou Karla IV.

Také si myslíte, že má smysl připomínat si historii naší země a předávat dětem odkazy, které nám zanechali naši předci? Jak si výročí připomínáte vy? Kam se chystáte?

„Myslím, že má velký smysl pěstovat v dětech vlastenectví, také se o to v hodinách českého jazyka a občanské výchovy snažím. V letošním školním roce určitě budeme mluvit o Karlu IV. v rámci výuky, několik tříd z naší školy se také chystá na výlety na Karlštejn a do Prahy, přes značnou vzdálenost 300 kilometrů,“ říká Zbynula, paní učitelka ZŠ.

I ve třídě paní učitelky Jitky si budou děti připomínat Karla v různých předmětech.

Po určité době by měla mít každá třída výstup ve formě nástěnky, prezentace. Např. v dějepise, ve vlastivědě osobnost Karla IV., jeho život, manželky, státnické záležitosti, ve výtvarce a pracovce gotický styl, styl oblékání, ve čtení pověsti apod.

Katčina dcera navštěvuje kroužek historie a ani tam na výročí nezapomínají.

Paní učitelka (řádová sestra) navštěvuje s dětmi historická místa v Praze. A o Karlu IV. jim vypráví opravdu poutavě. Dokonce jim zadala za úkol zjistit nějaká jeho nej.

Zbynula se chystá po stopách Karla vydat v létě s celou rodinou.

Tentokrát chceme zvládnout i Karlštejn, kde jsme ještě nebyli. Jinak moje děti malovaly obrázek do soutěže, kterou vyhlásila městská knihovna. Dcera namalovala Karla s Karlovým mostem v pozadí a syn Karlštejn, na němž probíhá rytířská bitva. Tu by si neodpustil.

zbynula

Karel IV. přichází do Čech v době, kdy byl stav země žalostný.

Toto království jsme nalezli tak zpustošené, že jsme nenašli ani jediného hradu svobodného, který by nebyl zastaven se všemi královskými statky, takže jsme neměli, kde bychom přebývali, leč v domech měšťanských jako jiný měšťan.

citace z autobiografie Vita Caroli.

 karlštejn (3)

O to více vnímáme hodnotu jeho odkazu a obdivujeme jeho schopnosti. Jaký asi byl?

Myslím si, že musel být velice schopný a zajímavý muž. Škoda, že se s ním nemůžeme seznámit osobně. Podle obrazů které jsem na hradě viděla, byl přitažlivý muž. Jestlipak byl tak hezký jako Vlastimil Brodský v Noci na Karlštejně? Přemýšlí Katka.

Popovídat si s tímto panovníkem už bohužel nemůžeme. Ale co můžeme určitě, je poznat ho blíže a seznámit se s ním i s dobou v které žil.

Sledujte seriál Po stopách Karla IV. na VašeDěti.cz a určitě se dozvíte řadu zajímavých informací nebo se s námi vypravíte na pěkný výlet.

Chcete se také zapojit? Můžete!

Pozvěte nás na výlet po stopách Karla IV. Své články posílejte do 15. 5. 2016 na email: petrah@vasedeti.cz.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • keenspeed
  keenspeed

  Svůj smysl to určitě má. El je v 1.třídě a nějak jsem si ve škole nevšimla, že by se ohledně výročí něco dělo. Ale snad aspon starší ročníky si Karla IV. připomenou. Přiznávám, že doma ho neprobíráme a zatím ani nejezdíme po památkách. Pokusím se naše skore vylepšit.

 • Marci55

  Krása

 • Králíček4

  Petro,moc ti děkuji za téma o historii Karla IV.Určitě je moc dobré si tyto věci připomínat.Mě osobně to moc zajímá,těším se i na další články a tipy.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist