Vítek a Štěpánka objevují Evropu

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Vzdělávací tipy

Řekla bych, že zeměpis patří k těm předmětům, které mají děti vcelku rády. A protože jsou zvídavé, jistě ocení zajímavou možnost k poznání světa kolem naší republiky…

Možná již mají vaše děti doma, ve své knihovničce, knížku Můj první atlas České republiky aneb putování Vítka a Štěpánky. Vydalo ji nakladatelství Slovart již v roce 2011. Nyní, ve zcela volném pokračování vychází Můj první atlas Evropy aneb putování Vítka a Štěpánky. Autorem je, zcela „překvapivě“, Vít Štěpánek, ilustracemi oba tituly vybavila Adéla Moravcová.

Atlasy určené pro děti se dají hodnotit různě, nejdůležitější bývá zpracování podle věku. Podle mě tento atlas Evropy využijí jak školáci, menší i větší, tak i předškoláci. U nich je důležitá spolupráce s rodiči, kteří by měli tzv. vypíchnout to podstatné. Kniha není zpracována nijak složitě, což ocení nejen ti nejmenší, ale právě i školáci, kteří mohou titul skvěle využít k samostatnému poznávání, ale i přípravě na vyučování.

A jak to už u atlasů bývá, většinou nejde o žádné miniaturní publikace. Tento má formát papíru A4. Na děti nejprve čeká seznámení se „starým kontinentem“, s jeho památkami, zajímavostmi a neméně bohatou historií. Na několika stranách se jim dostane bohaté množství informací s vysvětlením, ale i mapkami, které znázorňují danou problematiku.

atlas_slovart_ukazka1

Poté již následují konkrétnější fakta o jednotlivých státech Evropy. Co se mi líbilo, byly názvy kapitol, kdy autor v jednom jediném názvu charakterizuje stát od státu. Například „Hrdé Španělsko“, „Nepoddajné Irsko“ nebo „Sladká Francie“. Nejde jen o to, že vytvořil zajímavější název kapitoly. Věřím, že děti si i tak snáze zapamatují právě onu charakteristiku dané země. Pak už jistě není takový problém vybavit si i další podrobnosti. Alespoň doufám – věděly byste třeba doplnění k: „Bohaté…“, „Hospodářsky úspěšné…“ či „Země tulipánů…“? Věřím tomu, že už křičíte správnou „tajenku:-)

Každému státu jsou věnovány přibližně dvě strany. Jedna je zaměřena na fakta, druhá je sestavena z mapy a „vypíchnutými“ informacemi. Mapky nejsou nijak podrobné, jde skutečně jen o jakési nákresy daného státu s vyobrazením nejdůležitějších měst, upozorněním na hlavní památky či jiné zajímavosti, třeba z průmyslu apod. Pokud by se děti zajímaly o skutečně podrobné informace, pak bude nutné, aby je vyhledali v jiném atlasu. Smyslem tohoto není podat je co nejpodrobnější. Cílem nepochybně je upozornit děti na zajímavosti okolních států, možnosti srovnání a v první řadě získání základního přehledu o evropském kontinentu.

atlas_slovart_ukazka2

Jediné, co bych řekla, že mi na zpracování vadilo, bylo rozmístění textu u některých států. Pokud listuji knížkou, zvláště tohoto většího formátu, mám raději, když otáčím stránku za stránkou. Jenže tady bylo nutné (v přibližně polovině), knihu kompletně otočit, na výšku. V té chvíli se samozřejmě text čte daleko hůře, je nutná i větší plocha na umístění publikace na ploše. A vezmu-li v potaz, že si titul bude číst menší dítko, pak se asi bude pěkně natahovat ze židle. Skutečně jsem moc dobře nepochopila toto zpracování a osobně bych pro děti uvítala spíš to klasické…

Je to ale jen jediná vada na kráse. Kniha je jinak výtečně zpracovaná. Informace nezabíhají do velkých podrobností, ale i přes svou jednoduchost jde o poutavé a zajímavé čtení, které bude pro každé dítko přínosem.

Aby se kniha nestala jen jakýmsi „vyprávějícím monologem“, děti tu najdou i spoustu otázek a tudíž se je autor snaží aktivně zapojit. A to jak přímo u rozpisů jednotlivých států, tak v závěru knihy, kde na ně čeká takový menší testík. V něm mohou ověřit své znalosti.

Kniha vybízí i k další aktivitě. Ne všechny odpovědi jsou totiž dohledatelné v této publikaci. Dítě bude muset zapátrat – buď ve spolupráci s rodiči, nebo samo v knihovně, v encyklopediích apod. Věřím tomu, že to ale děti zaujme a navíc se při vyhledávání dozví jistě i celou řadu dalších zajímavostí.

atlas_slovart_titulkaMůj první atlas Evropy bych zhodnotila jako užitečnou publikaci s dobrou obsahovou úrovní, která pokrývá, co se týká rozsahu a hloubky, základní povědomí dětí o evropském kontinentu.

Velmi efektivní je rovněž grafické zpracování, stejně jako celková úprava titulu – jde o přehlednou publikaci s dostatkem základních informací, podaných poutavým stylem.

Knížku Můj první atlas Evropy aneb putování Vítka a Štěpánky si můžete se zajímavou slevou objednat třeba tady.

 

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist