Po stopách Karla IV.: Projektový den v naší třídě

Rubrika: Výchova podle..., Vzdělávací tipy, Základní školy

700. let výročí Karla IV. A samozřejmě se do toho zapojila celá Česká Republika, tím pádem i naše třída sedmáků. Pátek jsme celý věnovali Karlu IV. a učili se o něm. Rozdělili jsme se do 6 skupin. Každá skupina měla dva předměty, jeden na každé dvě hodiny. Já a moje skupina jsme měli matematiku, fyziku a přírodopis. První dvě hodiny jsme měli matematiku a fyziku. V matematice jsme se učili jak se dříve počítalo, anebo spíš měřilo.

Dostali jsme pracovní list a měli jsme vypočítat, kolik je na milimetry délka palce, prstu, pídi, stopy, sáhu a látra. V roce 1915 Fr. Zimmerhalkl má délku 591,4 mm. Základem délkových měření je 1 loket. Potom jsme na pracovním listu počítali přesnost založení Karlova mostu rok 1357, den a měsíc 9.7, hodina a minuty 5.31.

V druhé hodině jsme měli fyziku, jsme se nejdříve podívali na film o stavbách za vlády Karla IV. Pak jsme z pěnových kostkek stavěli mosty, chrámy a gotické stavby. Následovala svačinová přestávka, která všem přišla vhod. :D. Třetí a čtvrtou hodinu jsme měli přírodopis, ve kterém jsme vytvářeli projekt. Ten se skládal celkem ze sedmi úkolů, ktreré jsme nakonec přepracovali na projekt.

nuninka3

1. úkol: Zjištovali jsme, jak Karel IV vypadal. Nebyl zrovna nejhezčí, chybělo mu šest zubů měl vytrhané vlasy nad čelem (protože mu doktoři rovnali páteř). Měl rozdrcenou bradu, protože spadl z koně obličejem rovnou do země. Také měl jizvu přes obličej a několik zlomenin.

2. úkol: Dostali jsme text a měli odpovědět na šest otázek.

3. úkol: Poskládali jsme text o kytkách, a pak jsme jednu dostali i na obrázku. Nejdříve jsme ji určili špatně, takže jsme to celé přepisovali, ale na konec jsme to stihli i opravili.

4. úkol: Projeli jsme se plyšovém koni, no teda kluci, a měli na sobě také dřívější brnění. A jelikož nám to zrovna vyšlo na přestávku, tak bylo na chodbě plno lidí, tak jsme se u toho také dost nasmáli.

5. úkol: Dostali jsme text, který byl jako morseovka a my jsme z toho měli určit text.

6. úkol: Vymýšleli jsme vtipy s obrázkama s Karlem IV.

7. úkol: Dostali jsme velkou A4 s nedoplněným textem, ke kterému jsme dostali další z obou sran popsanou A4. Ale na konci když jsme lepili projekt v posledních 5 minutách jsme zjistili, že jsme na to zapomněli, takže jsme to neudělali.

nuninka2 nuninka

Pátou a poslední hodinu jsme se všichni sešli v naší třídě a povídali jsme si o tom, co jsme se naučili a dozvěděli. Moc jsem si to užila a nejenom já, ale všichni v naší škole. Takže projektový den s Karlem IV se velice povedl. 🙂 Alespoň pro lepší představu našeho krásného dne se můžete podívat na ukázku, kterou natočila TV Polar.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV. V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist