Jak nejlépe v dítěti vzbudit zájem o cizí řeč?

Rubrika: Vzdělávací kurzy, Vzdělávací tipy

Obliba jazykových táborů každoročně stoupá, rodiče je vnímají jako zábavu pro děti a zároveň v nich vidí i určitou „přidanou hodnotu“. Tábory ale nesmějí sklouznout k tradiční výuce, o tom prázdniny nejsou, právě zde dvojnásob platí umění realizovat myšlenku školy hrou. Jinak dítě k cizí řeči nezíská žádný vztah, tábor si neužije a ani se nic nového nenaučí.

„Je velmi důležité, aby cizí řeč plynule prostupovala všemi běžnými táborovými aktivitami. Hrají se hry, chodí se na výlety, děti poznávají okolí a přitom přirozeně vstřebávají nová slovíčka a vazby v cizí řeči. Děti ani nevnímají, že se učí,“ říká Mgr. Marek Kadlec, ředitel jazykové společnosti Wattsenglish, která pořádá letní tábory s angličtinou, na nichž jsou kromě českých vedoucích přítomni i rodilí mluvčí. „Hry musí být připraveny vždy tak, aby dítě motivovaly a bavily, ne, aby ho odradily tím, že nerozumí,“ dodává Kadlec.

S rodilým mluvčím jsou hry napínavější

Mnoho rodičů může informace o přítomnosti rodilých mluvčích spíš odradit. Řeknou si, že jim děti nebudou vůbec rozumět a z tábora budou „otrávené“. Proto je potřeba si dopředu zjistit, jestli jsou rodilí mluvčí vyškoleni pro práci s dětmi a „umí učit“. V opačném případě to může způsobit víc škody než užitku. „Rodilí mluvčí by měli být i herci. Musí hodně gestikulovat, opakovat slovíčka a doprovázet je pantomimou, aby význam slov pochopili i úplní začátečníci,“ vysvětluje Michaela Pavlátová, metodička Wattsenglish, a dodává: „Je to takové divadelní představení a děti se baví. Berou „rodiláka“ jako kamaráda, se kterým se musí komunikovat trochu jinak, v jiné řeči. Je to objevování něčeho nového a to je pro ně napínavé.“

A jaké jsou další výhody přítomnosti rodilého mluvčího? „Děti mají cizí řeč dobře „naposlouchanou“, výborně vyslovují a hlavně se nebojí jazyk používat. Tím, že na ně „rodilák“ od začátku mluví v celých větách, děti přirozeně vědí, jak větu poskládat. Mizí tak pro spoustu lidí obávaný problém se slovosledem,“ uzavírá Pavlátová.

Napsal/a: Mgr. Kateřina Stuchlíková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist