Jak nejlépe v dítěti vzbudit zájem o cizí řeč?

Rubrika: Vzdělávací kurzy, Vzdělávací tipy

Obliba jazykových táborů každoročně stoupá, rodiče je vnímají jako zábavu pro děti a zároveň v nich vidí i určitou „přidanou hodnotu“. Tábory ale nesmějí sklouznout k tradiční výuce, o tom prázdniny nejsou, právě zde dvojnásob platí umění realizovat myšlenku školy hrou. Jinak dítě k cizí řeči nezíská žádný vztah, tábor si neužije a ani se nic nového nenaučí.

„Je velmi důležité, aby cizí řeč plynule prostupovala všemi běžnými táborovými aktivitami. Hrají se hry, chodí se na výlety, děti poznávají okolí a přitom přirozeně vstřebávají nová slovíčka a vazby v cizí řeči. Děti ani nevnímají, že se učí,“ říká Mgr. Marek Kadlec, ředitel jazykové společnosti Wattsenglish, která pořádá letní tábory s angličtinou, na nichž jsou kromě českých vedoucích přítomni i rodilí mluvčí. „Hry musí být připraveny vždy tak, aby dítě motivovaly a bavily, ne, aby ho odradily tím, že nerozumí,“ dodává Kadlec.

S rodilým mluvčím jsou hry napínavější

Mnoho rodičů může informace o přítomnosti rodilých mluvčích spíš odradit. Řeknou si, že jim děti nebudou vůbec rozumět a z tábora budou „otrávené“. Proto je potřeba si dopředu zjistit, jestli jsou rodilí mluvčí vyškoleni pro práci s dětmi a „umí učit“. V opačném případě to může způsobit víc škody než užitku. „Rodilí mluvčí by měli být i herci. Musí hodně gestikulovat, opakovat slovíčka a doprovázet je pantomimou, aby význam slov pochopili i úplní začátečníci,“ vysvětluje Michaela Pavlátová, metodička Wattsenglish, a dodává: „Je to takové divadelní představení a děti se baví. Berou „rodiláka“ jako kamaráda, se kterým se musí komunikovat trochu jinak, v jiné řeči. Je to objevování něčeho nového a to je pro ně napínavé.“

A jaké jsou další výhody přítomnosti rodilého mluvčího? „Děti mají cizí řeč dobře „naposlouchanou“, výborně vyslovují a hlavně se nebojí jazyk používat. Tím, že na ně „rodilák“ od začátku mluví v celých větách, děti přirozeně vědí, jak větu poskládat. Mizí tak pro spoustu lidí obávaný problém se slovosledem,“ uzavírá Pavlátová.

Napsal/a: Mgr. Kateřina Stuchlíková

Toto taky stojí za přečtení!

Držte si klobouky, do kin přichází Toy Story 4!

Přiznejte se. Kdo se už nemohl dočkat dalšího pokračování Příběhu hraček? Tak pro vás máme dobrou zprávu. Právě dnes

Čtu dál →

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během Keto diety

Keto dieta je systém stravování, který je založen na nízké konzumaci sacharidů. Stejně jako ostatní stravovací směry, je třeba

Čtu dál →

[Soutěž] Správná pětka na ostrově pokladů

Prázdniny se za chviličku přehoupnou do své druhé poloviny a my pro vás máme pár tipů, jak si zpříjemnit

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist