Rodiče předškoláků, myslete na 1. třídu už teď

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Vývoj a výchova předškoláka

U rodičů většinou panuje utkvělá představa, že pokud se dítě ještě v předškolním věku naučí číst a počítat, stane se z něj geniální žáček. Je to ale skutečně pravda, anebo jsou důležitější jiné dovednosti a od učení číst a psát tu máme školu? Jak se staví ke školní docházce dnešní děti a jakou roli v přípravě dnešních předškoláků hraje rodina?

Podle některých kantorů je úroveň znalostí u prvňáčků nižší než před dvaceti lety, podle jiných naopak vyšší. Záleží totiž na úhlu pohledu. Starší kantorky většinou vidí pouze neznalosti svých žáčků a jejich neposednost, mladší naopak často ocení jejich flexibilitu, schopnost rychle uvažovat a také velmi důležitou schopnost rychle najít to, co potřebují vědět – což je v dnešní době přecpané informacemi dovednost v podstatě stěžejní.

Na co si ovšem stěžují učitelky v mateřinkách i pedagožky prvňáčků je neznalost klasických pohádek a problém s udržením pozornosti především, jedná-li se o čtení. Nejdůležitější roli v této neznalosti hrají rodiče a jejich přístup k výchově. Pokud se dětem rodiče pravidelně věnují, knížky jim čtou, připravují jim zážitky a rozvíjí jejich fantazii, pak je vše v pořádku. Takových rodičů je dnes bohužel jenom zlomek, ostatní z časového hlediska a kvůli svému pohodlí preferují pohádky v televizi a blikající zábavu u počítače.

Co by budoucí školák měl skutečně umět a co dnešní děti skutečně umí?

Důležité je, aby znal své jméno, příjmení, popřípadě datum narození a adresu, kde bydlí. Měl by umět vyslovovat správně všechny hlásky, vytleskávat slabiky, určit barvy, poznat číslice do 5, poznat geometrické tvary, zazpívat písničku či přednést nějakou říkanku. Co se týká dovedností, mělo by dítě umět namalovat postavu, stříhat a držet správně tužku (a to již od útlého věku, ne až v první třídě). Velkým problémem je rozeznávání první a poslední hlásky ve slově, to dnes většina dětí neumí. Vedle nepozornosti pak oproti dřívějším létům děti trápí také špatná slovní zásoba, vysoký výskyt logopedických poruch a kupodivu i manuální nezručnost. Je ovšem nad slunce jasnější, že televize a počítač vaše dítě stříhat či modelovat nenaučí!

Jaké chyby dělají rodiče?

Pokud k tomu dítě samo neinklinuje, není nutné ho učit číst a počítat, mělo by pouze rozeznávat hlásky a číslice, zbytek ho naučí škola. Spíše než číst a psát byste tedy své dítě měli připravovat z hlediska pravidelného režimu, manuálních, sociálních, vědomostních a pohybových dovedností! Je důležité neučit děti nic, čím si sami nejste jisti. Spíše jej učte jistým návykům a pravidelnosti, jako je bezproblémové vstávání a usínání, učte ho denně pomáhat v domácnosti, přičemž může plnit i různé praktické úkoly, vždy střídejte fyzické aktivity s duševními, stříhejte, lepte, přikládejte, zkrátka staňte se pro svého potomka kreativcem na každý den. Pokud nevíte jak dítě systematicky připravovat, případně jakou si pořídit knihu na pomoc, obraťte se pro radu k učitelkám v mateřince anebo navštivte web Prochytréhlavičky.cz.

Nepočítejte ovšem s tím, že mateřská škola vaši ratolest připraví za vás. Rodiče dnes bohužel plně spoléhají na výchovu dítěte v mateřské školce, zkuste si ale představit, že jedna učitelka má často na starosti 27 hyperaktivních dětí, což dnes není žádná výjimka. Opravdu si myslíte, že je potom schopná každého jednoho naučit rozeznávat první a poslední hlásku ve slovech? Určitě ne, a proto je velká část přípravy na rodičích a je tomu tak dobře, rodiny by měly být více spolu, aby se neztrácela komunikační nit.

Čas strávený přípravou předškoláčka ovšem nemusí být jen nudným plněním úkolů. Zkuste třeba publikaci Předškolákovy týdeníčky, s jejíž pomocí se děti věnují i pohybovým aktivitám, uvolňují ruku a učí se praktickým věcem, to vše hravou formou, často pomocí říkaček a krásných, ručně malovaných obrázků. Dítě je navíc v tomto případě motivováno samolepkami, které si lepí do vesmírné mapy. Stejně jako příprava dítěte ke zrození trvá 9 měsíců i příprava předškoláka by měla trvat obdobný čas, ovšem nikdy není pozdě, obzvlášť když děti i rodiče taková příprava bude bavit.

Pokud si nemůžete tuto pedagogy propracovanou přípravu dovolit (přijde na 12 Kč týdně, obsahuje přes 1000 ručně malovaných obrázků) a pořídit ji v předškolním roce svému dítěti, doporučujeme si alespoň přečíst cenné rady a stáhnout Grafomotorické listy na Babyonline.cz v Roce předškoláka.

Důležitou pravdou, která by měla motivovat všechny rodiče k aktivitě, zůstává, že připravené dítě bude v první třídě úspěšné. Jeho úspěch je pak pro něj následně velkou motivací k pozitivnímu vztahu ke školní docházce a k plnění školních povinností!

Napsal/a: Babyonline

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • bamiska

    inori stránky předškoláků jsou moc fajn, ikdyž ted mi také přijde dost reklam 😀 ale čerpám informace ráda

    ted jsem zrovna přišla z kafíčka s kamarádkou z práce. na tohle jsem narazila a říkala jsem jestli nezkusíme jedny pro představu objednat…..tak uvidíme…nápadů na činnnost není nikdy dost….
    do toho jsem zjistila což jsem netučila že nikdy nebylo povinné chodit do školky v předškolním věku 😀
    a i práce s předškolákama není povinná je to to navíc co se dává…..

    nejsem pro aby děti uměli číst a psát a já nevím co ještě například ani pro tu angličtinu……ale s předškolákama ráda pracuju a oni jsou za to velmi vděčné baví je to…hlavně už jsou i takový doležitý trénují na školu….vše pomocí hry….ale potřebují třeba už jen to aby dokázali chvilku pracova a soustředit se ve škole to pak je šok….no mohla bych psát elegorát 😀

  • lnori

    Pěkně napsaný, problém, vystrašení cílový skupiny a vyřešení v podobě Předškolákových týdeníčků 🙂 Kéž bych to taky tak uměla, když je teorie tak jasná..

    Jely jsme s malou (4) vlakem do školky a malá sčítala 4 + 4 lidi z jendý a druhý strany. Když se na prstech dobrala k výsledku, tak se s náma dala do řeči jedna paní, která říkala, že její dceři taky všechno tak pěkně šlo, jenže ve škole pak narazila na učitelku, která tyhle děti, co už to uměly a nudily se, neuměla zabavit a pak ani nechtěla, aby se hlásily atd. Dostala jsem doporučení, ať to nepřeháníme, že pokud budeme mít tu samou učitelku (jako že spíš jo), tak aby z toho nebyl podobnej malér. Na druhou stranu říkala ještě sousedka(70), že jí její rodiče kdysi nenaučili nic, protože si v někde přečetli odbornou radu, že děti si mají užít děctví a potom se všechno naučí až ve škole. Jenže pro sousedku pak proti ostatním dětem bylo obtížnější se ty nový věci naučit, když třeba písmena neznala vůbec. Tak z toho mám zmatek, ale myslim, že tady v článku je to vypsaný tak akorát. Navíc s tím souhlasí bamiska, tak není co řešit 🙂

    Spousta pěkných pracovních listů zdarma je tady, stačí vytisknout:
    http://www.predskolaci.cz/?page_id=12017

  • danasi

    Tak jsem právě objednala Předškolákovy týdeníčky , neb jako u Nuninky půjdeme příští rok do školy.

  • Nás to čeká příští rok, tak jsem zvědavá jak to zvládneme.
    Předškolákovy týdeníčky vypadají zajímavě.

  • bamiska

    moc hezky napsané, souhlasím s každým písmenkem 😀

    tak to by se mi moc moc líbilo do školky asi si je pořídím

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist