Recenze: Vědci v mateřské škole

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Volnočasové aktivity

Na konci školního roku, po uzavření všech známek, se vždycky snažím dětem to čekání na prázdniny co nejvíce zpestřit nějakým projektem. Většinou pátrám na internetu. Letos se mi však v půli června dostala do rukou knížka Ivany Rochovské a Dagmar Krupové Vědci v mateřské škole: aktivity pro malé badatele z nakladatelství Portál. Samozřejmě název zcela nekorespondoval s   1. třídou základní školy, ale do knížky jsem nahlédla aspoň pro inspiraci.

Obsah však naprosto předčil má očekávání.

Kniha se věnuje přírodním jevům a po úvodu do problematiky dětských prekonceptů je dále rozčleněna na 14 jednotlivých aktivit. V úvodu každé je její shrnutí, poté je rozepsán průběh, následují odborné informace pro učitele související s danou aktivitou a na závěr je reflexe – tedy krátká úvaha o tom, jak děti během aktivity reagovaly. Každá tato kapitola je také doplněna názornými fotografiemi.

Jelikož jsem věděla, že nemáme na všechny aktivity čas a nešlo si prostě vybrat , rozhodla jsem se vzít to pěkně popořádku a pro děti připravila první čtyři aktivity: Vzduch I, Vzduch II, Síla vzduchu a Tlak vzduchu. Co jsem si ten den nesla do školy vidíte na fotografii.

pokusy1

Jak jsem očekávala, děti byly od první chvíle nadšené. Aktivity i pokusy se nám povedly, děti si je po názorné ukázce vždy samy vyzkoušely. Nejen, že jsme se u toho hodně společně nasmáli, ale děti se i mnohému přiučily – o plynném obalu naší planety, o proudění vzduchu… atd.

Jak se nám dařilo, se můžete podívat na těchto fotografiích.

pokusy2pkusy3

A jak děti aktivity ohodnotily?

Vaneska: Nejvíce mě bavilo foukání do vody a pak pokus s balónkem.

Ivanka: Nejvíce se mi líbilo sbírání papírků brčkem. Využili jsme sílu vzduchu.

Míša: Bavilo mě všechno, ale nejvíce asi tlak vzduchu. Musím doma ukázat taťkovi, že voda z děravé láhve nevyteče, když je víčko utažené.

Musím říci, že jsem velice ráda, že mám tuto knížku doma i na prázdniny. Pokusy a aktivity nejsou nijak náročné na materiál, přípravu, čas ani prostory a dají se vyzkoušet i s minimálním počtem dětí. Věkovou hranici bych určitě posunula i výše, než jakou naznačuje  název knížky. Jsem si jistá, že některé aktivity zaujmou děti jak školkové, tak i děti nižších ročníků základní školy.

Z toho vyplývá, že tato knížka je nejen pro učitele, ale je vhodná také pro rodiče, kteří přemýšlí nad tím, jak během prázdnin zabavit své děti.
A věřte, že nad těmito aktivitami se pobaví nejen vaše ratolesti, ale i vy sami.

vedcivmsVědci v mateřské škole

Aktivity pro malé badatele

autorky: Ivana Rochovská, Dagmar Krupová

136 stran

brožovaná

Vydalo nakladatelství Portál.

Knihu si můžete objednat se slevou zde.

Napsal/a: Jarule

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist