Recenze: Už brzy půjdu do školy

Rubrika: Předškolní vzdělávání

Jste rodič a máte doma dítko, které navštěvuje mateřskou školu a chcete mu připravit jednoduchý vstup do školy? Jste učitelkou mateřské školy, nebo přípravné třídy a hledáte stále další inspirace, pro práci s dětmi? Potom čtěte dál…

Díky svému povolání učitelky mateřské školy jsem měla možnost získat knihu Už brzy půjdu do školy, která vyšla u nakladatelství Portál.  Musím připsat, že když si přečtu název tohoto nakladatelství, tak jsem ochotná kývnout na cokoliv. Mám doma řadu knih různě tematicky zaměřených a nestalo se mi, že bych sáhla „vedle“. Pro mě je  Portál zárukou kvality a sázka na jistotu.

Už samotný název vypovídá o tom, co uvnitř kniha najdete. Jedná se o zábavné úkoly a pracovní listy už_brzy_pujdu_do_skoly_titulkaurčené dětem předškolního věku, které umožní dětem osvojit si schopnosti a dovednosti. Usnadní jim vstup do první třídy. Přesto neočekávejte jen nějaké pracovní listy, které budou děti vyplňovat, je toho mnohem víc, a proto nepolevujte ve čtení a pokračujte dál.

Autorkami jsou víc jak pověřené osoby, není to nikdo, kdo by si jen tak usmyslel, že vytvoří knihu pro děti. První z nich je Mgr. Iva Košek Bartošová,Ph.D., která působí jako odborná asistentka Ústavu primární a preprimární edukace Univerzity Hradec Králové. Druhou PhDr. Blanka Křováčková, ta vystudovala jednooborovou psychologii na FF UK a je akademickou pracovnicí Univerzity Hradce Králové. Díky jejich spolupráci vznikla krásná kniha, která mi teď leží na stole vedle počítače, ze které na mě při letmém prolistování vykukují veselé ilustrace od Patricie Koubské.

Kniha je rozdělena do čtyř ročních období a činnosti v této knize jsou k nim směřované. Začíná se zářím a pak se plynule a nenásilně přes různé úkoly dostaneme přes všechna roční období a různá témata. Hned na začátku najdete seznam, který jednotlivá roční období rozlišuje barevně. Následují velmi důležité informace o tom, co je to školní zralost, co jsou to přípravné třídy, jak se v nich pracuje a co u dětí rozvíjí. A v neposlední  řadě popis toho, co kniha čtenáři nabízí.

už_brzy_pujdu_do_skoly5už_brzy_pujdu_do_skoly6už_brzy_pujdu_do_skoly8

Najdete zde devět barevných piktogramů s vysvětlením, co který znamená a rozvíjí. S nimi se budete setkávat v průběhu celé knížky vždy na začátku každé kapitoly. Díky nim poznáte, co zrovna budete rozvíjet a v textu pak jednotlivé úkoly najdete označeny barevnými odrážkami(barva piktogramu odpovídá barvě odrážky).

už_brzy_pujdu_do_skoly7

Pak už následují jednotlivé kapitoly, ve kterých najdete různorodé úkoly. Líbí se mi stručnost úkolů, jejich provázanost a díky hravosti opravdu všestranný rozvoj dítěte. Přitom na sebe plynule a nenásilně navazují, popisovat vám to podrobně nebudu, to ani nejde, pro lepší pochopení vám začátek knihy nafotím.

už_brzy_pujdu_do_skoly1už_brzy_pujdu_do_skoly2už_brzy_pujdu_do_skoly3

Jako učitelka velmi oceňuji, jak na sebe jednotlivé úkoly navazují. Když zůstanu u toho, co jsem nafotila… sami vidíte, jak krásně to do sebe zapadá.

Od písničky se dostaneme k popisu obrázku, hledání cesty, kresbě postavy, malování tašky, kde si uvolníme ruku, hledání dvojic, které k sobě patří a logické vyvozování závěrů, od toho, kdy A. vstává z postele se krásně a nenásilně dostaneme k časovým údajům celého dne, kdy se co dělá, časové posloupnosti, až po roční období atd. atd…

A já s velkým obdivem musím připsat, s jakou lehkostí je vše propojeno a promyšleno. 

Vůbec bych se nezalekla toho, že na obálce je zmíněno práce s předškoláky v MŠ a přípravné třídě, ba právě naopak. Já si ji dokážu velmi dobře lépe představit jako příručku pro maminky, které chtějí a pustí se do té přípravy svého dítka doma.

Já v MŠ nápady využiji určitě všechny, ale formát je pro mě nevyhovující. Budu si muset obrázky, nebo úkoly, přizpůsobit pro sebe, svou velikost a jako pracovní listy pro předškoláky. Přeci jen nepracuji s jedním a dost dobře by nebylo možné sedět v hloučku kolem jedné knihy. Cením si veškerých nápadů a postupů, co s dítětem dělat a určitě už pro mě není velkým problémem si nakreslit hodiny, kde děti budou znázorňovat cestičku  bimbajícího se kyvadla atd. Určitě budu využívat a už se na to velmi těším…

Vřele a s čistým svědomím tuto publikaci všem doporučuji…

Více o titulu Už brzy půjdu do školy, včetně ukázek, najdete tady.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist