PVD: Předškolák ve znamení grafomotoriky

Rubrika: Předškolní vzdělávání

Naši předškoláci si tentokrát mohli pěkně procvičit ručky. Únorovo – březnové číslo časopisu Předškolák je totiž věnované právě grafomotorice…

Časopis Předškolák je zaměřený na děti v předškolním věku, zejména pak na 5. –7. rokpredskolak_unor věku. Je to dvouměsíčník a každé číslo se věnuje určitému tématu, které přispívá k přípravě dětí do školy.

V časopise najdete vždy komiks a zábavné úkoly na procvičování a zdokonalování schopností a dovedností, podle kterých se zjišťují předpoklady úspěšného zvládnutí první třídy. Každé číslo časopisu je zaměřeno na určitou oblast, které se věnuje podrobněji.

Průvodci časopisem jsou předškoláci Kuba s Terkou, pes Kaňka a duch Zmizík. Aktuální číslo časopisu se věnuje rozvoji grafomotoriky.


Linda a janca_mas

Musím říct, že jsme se s Lindou na nové číslo časopisu Předškolák moc těšily. Kupodivu tentokrát nedošlo hned na malování, ale na naše oblíbené rozdíly. No, mělo mě to napadnout, když je to nejbarevnější stránka v celém časopise 🙂

Úkol zněl:

Poznáš , ze které pohádky jsou tito tři hrdinové? Jaké mají schopnosti? Uměl(a) bys pohádku vyprávět? Tyto dva obrázky vypadají, že jsou stejné, ale není to tak úplně pravda. Je na nich 8 rozdílů. Najdeš je?

Tak tuto pohádku jsme poznaly hned, i když někdy máme problém s jejím přesným názvem (Dlouhý, tlustý a bystrozraký či Tlustý, široký a bystrozraký) A s převyprávěním pohádky byl taky trochu oříšek, budeme muset zase oprášit. Ovšem rozdíly, ty nám vážně jdou, nebo spíš Lindulce, já už jsem na tom o poznání hůře. 🙂

linda1linda2

Druhý úkol, který si Linda vybrala, bylo hledání obrázků, které začínají stejnou hláskou.

Úkol zněl:

Spoj dvojice obrázků, které začínají stejnou hláskou.

Toto je skvělé cvičení pro budoucí školáky na hledání a procvičování prvního písmena resp.hlásky ve slově. Taková cvičení jsou bezva a dají se hrát skoro všude (samozřejmě bez toho spojování) .

linda3linda4

My hráváme buď tzv. seznamy, kdy na dané písmeno vymýšlíme různá slova, která na ně začínají a nebo naopak ukazuji na věci (případně říkám jen slova) a Linda mi říká, na jaké písmeno (rep. hlásku) začínají.


Mareček a Marýsek

Syn si časopis nejdřív prolistoval a pak si vybíral, co chce dělat.

V tomto čísle se hodně procvičovala grafomotorika – což jsme uvítali. S tou asi nejvíce bojujeme.

marysek1marysek2

Nejdřív obkresloval dráhu lyžaře a snowboardisty – potřetí se mu už nechtělo. 🙂 Potom jsme hledali počáteční písmenka u slov – nejdřív musel říct na jaké písmenko hledané slovo začíná a potom jsem mu já přečetla písmenka a on to správně zakroužkoval.

marysek5marysek3

Potom obkresloval dráhu kyvadla. A dále hledal, která lžička patří ke které misce s cereáliemi. Takže zase obtahoval vytečkované čáry. A na závěr hledal, které dva obrázky začínají na stejné písmenko a potom je spojoval.

Toto číslo bylo super zpracované. Řekla bych, že ho zatím bavilo nejvíce. Takže děkujeme za poslání.

Maruška, Laura a Lien

I další vydání tohoto časopisu je velmi povedené, oceňuji, že úkoly jsou skutečně pro předškolní věk a ne jako v mnoha jiných časopisech příliš náročné – čtení, počítání do školky podle mého názoru nepatří. Mně osobně se Předškolák líbí nejvíce z nabídky trhu, kterou jsme vyzkoušely. Mnohde mi vadí nejen obtížnost úkolů, ale také rozložení stránek, kde se vystřihovánky kryjí s dalšími úkoly a není možnost si vytvořit vystřihovánku a zároveň zachovat úkol.

Moje starší dcera Maruška (6let) si vybrala dva úkoly, první obtahování vlnovky a druhý logické řady, doplnit vzor na šálách. Oba zpracovala za chvilku, bavilo jí to.

Lien5Lien3Lien4

Ovšem mladší dcerka Laura (3,5 roku) neprojevila o časopis tentokrát sebemenší zájem a rozhodně ji mnohem více zaujala přiložená reklamní brožura. Do dnešního dne se k žádnému úkolu neodhodlala. Posílám alespoň foto, jak pracuje s reklamou.

Lien1Lien2


Tadeášek a Kyller

Když nám časopis Předškolák dorazil, děti měly obrovskou radost. Na své si tentokrát přišla i malá dcerka, která u rozbalování musela asistovat. Fragment nám totiž poslal také svůj Ediční plán na jaro 2015, a ten si zabavila pro sebe a neustále si ho prohlíží. Má taky svou knihu :-).
kyller6kyller2kyller1
Táda měl obrovskou radost, že má zase svůj pracovní sešit a když bude Tomášek dělat úkoly, bude pracovat s ním. Tváří se při tom důležitě, stejně jako školák.
Toto vydání začal zpracovávat zezačátku. Nejprve jsme si přečetli, co toto vydání obsahuje a co si procvičíme. Číslo je zaměřené nejen na procvičení grafomotoriky a počítání, ale také na rozvoj řeči, sluchového vnímání, zrakového vnímání a také na vnímáná prostoru a času.
kyller3kyller4kyller8
Jako první úkol si táda procvičil ručičku obtahováním šnečích ulit a obkreslováním dráhy lyžařů. Poté jsme si přečetli komiks.
Další úkol pak dělal s Tomáškem, protože už je to šikovný kluk a sám si přečte zadání a mladšímu bráškovi pomůže a sám si něco zopakuje. Na řadu totiž přišlo kroužkování počátečních písmen, které Táda ještě moc neumí. Tomášek mu tedy zdatně pomáhal a táda písmenka kroužkoval.
kyller7 kyller9kyller10
Poté spolu vybarvovali obdélníky, Táda opět procvičil ručičku, škrtali, co do řady nepatří. Pak jsme si vytleskali slabiky slov, vyprávěli, co vidíme na obrázcích, pospojovali jsme, co patří k sobě,.. a mnoho nám toho už nezbylo. 🙂

Moc děkujeme nakladatelství Fragment za tak skvělý časopis,
ke kterému se budeme rádi vracet. 🙂


Článek byl zařazen do projektu Předškolákem s VD, ve kterém můžete sledovat aktivity dětí v předškolním věku. Podívejte se rovněž do fotogalerie, kde najdete spoustu krásných obrázků nejen z jejich tvoření.


Partneři projektu Předškolákem s VD

FRAGMENT_logo claim1_2barvylogo_nestlingue_AJ_bila_RGB – male

Activacek_logo_text

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Tak koukám, že i u Kyller zabodoval katalog, stejně jako u nás 🙂 Lien

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist