Pět dní v měsíci a čtyři hodiny denně

Rubrika: Předškolní vzdělávání

1023721_amiraliV zákoně o státní sociální podpoře (402/2001 Sb.) se mimo jiné hovoří o tom, za jakých podmínek má rodič nárok na rodičovský příspěvek. V §30 se lze dočíst, že rodič může umístit své dítě mladší tří let do jeslí nebo školky na pět dní v měsíci nebo dítě od tří do čtyř let na čtyři hodiny denně, aniž by o své peníze přišel.

Zdá se, že zákonodárci pamatují na to, aby měl rodič nějaký čas na přivýdělek a blahosklonně rodičům přidělili pár hodin na práci od státu. Je tomu ale skutečně tak? Je vůbec tato zákonná úprava k něčemu dobrá?

Jak to vypadá v praxi? Zařízením, které pečuje o dítě ve věku do tří let, jsou jesle. Jeslí je v České republice 54 (oproti 1043 zařízením tohoto typu v roce 1991). Alespoň v Praze jsou celkem plné, i když stav není tak kritický jako u mateřských školek. Vašemu přání umístit dítě na pět dní v měsíci velice často vyhoví, ale má to svá omezení. Například v jeslích v Řásnovce v Praze 1 nemáte zaručeno, že bude vaše přání splněno nárazově – musíte volat den předem a zjišťovat, jestli bude zítra plný stav, nebo jestli nějaké dítě onemocnělo a vaše ratolest má šanci nastoupit místo něj. Při pravidelné docházce – třeba každý čtvrtek – je domluva možná, pokud ovšem tuhle výhodu nevyužil někdo před vámi, jinými slovy – je-li v ten konkrétní den dostatek místa. Služba je placená částkou padesát korun za hodinu. Jinak je tomu v jeslích v Roháčově ulici v Praze 3, kde musíte předem zaplatit normální „školné“ 1226 korun, aniž byste měli jakoukoliv záruku, že vám dítě vezmou – musíte si ráno zavolat a uvidí se podle stavu (což je poněkud nepoužitelné).

Po průzkumu mezi mateřskými školkami v Praze 3 bylo zjištěno, že jsou zhruba ze dvou třetinách ochotny vzít dítě na čtyři hodiny denně, nutné je ale nejdříve projít standardním zápisem. Ovšem to, jestli vaše dítě vyjde ze zápisu vítězně a bude moci skutečně do školky nastoupit, se řídí kritérii vydanými městskou částí, podle nichž mají přednost starší děti, děti pracujících rodičů nebo ty, které již mají ve školce sourozence. Jelikož ovšem čtyři hodiny denně nestačí ani na práci na poloviční úvazek (nestihli byste do ní totiž dojet), mají matky o tento typ umístění zájem většinou tehdy, pokud nepracují, ale potřebují nějaký čas k tomu, aby si mohly práci hledat. Jejich „nezaměstnanost“ je pochopitelně při výběru diskvalifikuje a při nárůstu demografické křivky a prodloužení rodičovské dovolené na čtyři roky lze očekávat, že bude ještě hůř, protože přednost velmi pravděpodobně dostanou děti těch matek, které si rodičovskou dovolenou – ať již dobrovolně či nedobrovolně – o rok prodloužily. Z výše uvedeného vyplývá, že Paroubkem původně proklamovaná možnost prodloužení rodičovské dovolené ze tří na čtyři roky se stane povinností a nutností, protože školky prostě nebudou mít kapacitu brát tříleté děti jakýmkoliv způsobem. Přerušení pracovního procesu na čtyři roky může mít ale na zaměstnatelnost rodiče nedozírné důsledky. Není nutné zdůrazňovat, že jelikož jsou v drtivé většině na rodičovské dovolené ženy, zvýší se genderová diskriminace a matky dětí budou nejspíš odkázány „hezky zpátky k plotně“.

Můžeme se také ptát, jakou má vlastně logiku samotné vyměření doby, tedy pět dní v měsíci pro děti do tří let a čtyři hodiny denně pro děti od tří let. Za pět dní toho vskutku nestihnete mnoho. Na přivýdělek vám takto omezená doba nejspíš stačit nebude, takže je dobrá tak akorát k tomu, že si unavený rodič může jít třeba jednou týdně zacvičit, což jistě není špatná věc, ale za peníze, které musíte za tuto službu zaplatit, to příliš výhodné není. Jinými slovy – využitelnost se blíží nule. Služba by se mohla hodit nárazově ve smyslu dětského koutku, to ale ovšem není kvůli podmínkám, které si jesle dávají, dost dobře možné. Co postrádá logiku zcela, je to, že i jediná hodina strávená v jeslích se rovná jednomu dni, který si musíte z celkových pěti odečíst. Mnohem smysluplnější by bylo vymezit dobu hodinově, tj. například na čtyřicet hodin v měsíci, což by mohly využívat například matky-studentky a zvyšovat si kvalifikaci pro budoucí nástup do zaměstnání za pomoci spolehlivé hlídací služby.

Čtyři hodiny denně jsou již o něco lepší, i když jako čas na zaměstnání byť jen na poloviční úvazek je to stejně málo. Přípustná by možná byla práce na volné noze nebo práce doma, ale díky transportu do školky a ze školky se vám čtyři hodiny smrsknou na dvě a půl až na tři, což není zrovna doba, za kterou by se toho dalo udělat mnoho. Možná při úzké spolupráci obou rodičů by se dalo o práci uvažovat, ale záleželo by na tom, jakou pracovní dobu oba rodiče mají, aby vůbec bylo technicky možné střídání se vyzvedání a vodění dítěte do školky zorganizovat. Nakonec se nelze ubránit dojmu, že zákonodárci vymezili dobu na čtyři hodiny denně právě proto, aby jeden z rodičů pracovat nemohl (stále totiž pobírá rodičovský příspěvek). Pro práci na poloviční úvazek by totiž bylo třeba hodin alespoň pět. Otázkou potom zůstává, k čemu to vlastně je. Dobu by šlo možná využít ke studiu a přípravě na zaměstnání, ale jak již bylo řečeno, pokud nepracujete, vaše šance na umístění dítěte do školky se snižují. Krom toho i v těchto případech v některých dnech čtyři hodiny nestačí a v jiných je to zase zbytečně moc. Když už, bylo by i zde praktičtější nastavit systém podle hodin – například osmdesát nebo sto hodin, aby si rodič mohl svůj vyměřený čas rozvrhnout sám.

Možnost dávat dítě alespoň na nějakou dobu do školky, aniž by rodič přišel o rodičovský příspěvek, vypadá na papíře sice hezky, ale skutečná praxe je poněkud jiná, a to, že máte něco zákonem povoleno, vůbec nemusí znamenat, že to bude také možné uskutečnit. A není vlastně ani jasné, jaký to má smysl či cíl. Jako matka pobývající čtvrtý rok na mateřské nabývám spíše dojmu, že s tím, že nyní trvá minimálně tři a půl roku, se prostě počítá. Pokud nemáte po ruce dostatek „použitelného“ příbuzenstva nebo rodinný rozpočet alespoň šedesát tisíc čistého, abyste si mohli dovolit soukromé hlídání (v Praze), nepočítejte ani s tím, že vám stát jakýmkoliv způsobem pomůže problematické období opětovného nástupu do práce překlenout a zůstaňte raději doma, i když pro některé to není vyhlídka zrovna růžová.

Autorka je interní redaktorkou gitY, genderové informační a tiskové agentury.
Zdroj: gitA

Napsal/a: Michaela Švábová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (32 vyjádření)

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Babofko, já souhlasím. Když vím, že na to budu mít, tak si vezmu splátky, nebudu si je brát, když vím, že vydělávám houby a lepší to nebude. A s dětma je to to samé.
    Já si myslím, že člověk se na stát dneska na nic spolehnout nemůže, lepší je se starat sám a když stát něco přihodí navíc, tak je to fajn, ale nepočítat s tím.Bohužel, znám maminky, které uvažují přesně naopak a pak vyčítají státu jeho neschopnost a nadávají a nadávají…

  • Karamelko souhlasím, že pomocnou ruku člověk najde vždy na konci svého ramene. Je to tak a pokud se některé maminky plácají tom, jak platit půjčky, hypotéky a vyřešit hlídání dětí, je to bohužel jen a jen jejich problém. Myslím, že pokud člověk do něčeho jde, musí přece předem počítat a ne se vrhat do všeho bezhlavě. Ať už se to týká plození dětí, nebo braní půjček. Taky jsme se rozhodovali, jestli budeme radši stavět, nebo dělat další děti, na obojí nemáme… Často mi připadá, že lidem chybí osobní zodpovědnost a pak volají „státe postarej se o mě“. Ale to je můj názor, se kterým tady určitě většina souhlasit nebude…

  • jo Babofko v podstatě s Tebou souhlasím…,,pomocnou ruku najdeš nejlépe na konci svého ramene“…..

    ovšem pokud mě vyhodí z práce,můžu mít druhý den jinou..pokud mi školka řekne nemáme místo jsem doma za 3800,- a hypo zaplatí nevím kdo…sociální systém by měl mít určité záruky…početí dítka už nelze vrátit..ale peníze na rodičáku jdou sebrat…mělo by být dáno datum do kterého by bylo jisté že se sociální dávka měnit nebude…stejně jako pracovní smlouva na dobu určitou či neurčitou…

    zatím to není moje situace…ale spousta maminek se v tom pěkně plácá…

  • Karamelko, já vím o co ti jde a taky si myslím, že je ještě spousta věcí, co potřebuje doladit. Ale nemůžeš to postavit takhle. To je jako kdyby tě (manžela) vyhodili z práce a tys řekla „Milý zaměstnavateli, to takhle nejde, abys mě vyhodil, vzala jsem si hypotéku.“ Nikde není psáno, že když je teď nějaká dávka v určité výši, nebo máš určitý plat, nikde není psáno, že je to doživotně…

    Já chci jít do práce co nejdřív, aspoň na nějaký zkrácený úvazek, taky nechci malého odhodit a zbavit se ho, ale nemůžu házet odpovědnost na stát, obce, atd…

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Podle mě, když jdeš na pracák, dostaneš podporu. A podle její výše si snad můžeš zažádat i na sociálce nějaké to dorovnání. Tak to chápu.

  • MarillaEuna

    Mám asi úplně hloupý dotaz.
    Když si vyberu MD na 3 roky a pak neseženu práci, půjdu na pracák, budu dostávat podporu nebo jen životní minimum na sociálce ? Asi jenom minimum, že ?

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Tak já bych taky řekla svůj názor.
    Dala jsem si RD na 4 roky, nechci malýho šoupnout do školky ve 3 letech a jít makat. Jednou jsem si ho pořídila a jsem nesmírně šťastná, že ho mám a nechci jeho nejlepší dětská léta strávit tím, že bude chodit do školky a já ho večer vyzvednu z družiny.Po skončení RD ( v těch 4 letech) nehodlám jít do práce na plný úvazek, jen na nějaký částečný, třeba 2 dny v týdnu, max.3 dny.a se zkrácenou pracovní dobou.Chci si malýho užívat co nejdýl to půjde.Do školky ho chci dát tak na poslední rok jak je to daný zákonem. Do té doby bych chtěla, aby chodil na pár hodin nebo dní do školky nedaleko našeho bydliště, kde se děti učí angličtinu, je jich tam jen pár a učitelky se jim věnují víc ( je to tedy nějak napůl soukromá, přesně nevím).Víceméně proto, aby byl v kolektivu a něco se naučil.

    Jinak k tomu, o čem tu byla řeč. Myslím, že by fakt do školky měly mít přednost děti, jejichž matky pracují a ne ty, jejichž matky jsou na RD. Když bude mít školka volno, tak jasně ano, když ne, tak holt se to musí upřednostnit.
    Pravdou je, že současnému boomu neodpovídá počet školek, ale s tím nic neuděláme a musíme se přizpůsobit. Pravdou taky je, že tenhle boom je na pár let a zase se to vrátí do starých kolejí.taky s tím nic neuděláme.

  • Babofko,Sončo-nejde o zvyk na vyšší částku..jde o to,že byla schválena a jak říkám lidé si vzali hypotéky a pořídili si lepší bydlení..to už šlo se 4tisíci navrch…a teď když jim to vezmeš tak jsou v…tzn nespoléhat se na nic co dává stát..zítra to může být jinak!

    hlavní problém je nedostatek školek!!! práci si každý nakonec najde,když potřebuje platit dluhy nebo vůbec za něco žít…ale když nemáš kam dát dítě…

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Babofko, když je to tak, tak mě napadá, jak to je v případě hospitalizace dítěte? Ale spíš jako v našem případě, že holky byly v nemocnici samy a já za nimi jen docházela a byla tam s nimi asi 8 hodin (druhá směna)…
    Paragraf jsem taky nedostala…

  • Sončo, nechci ti brát iluze, ale nedávno jsem byla u nás na úřadě a odcházela jsem s otevřenou pusou. Prý pokud dám dítě i do soukromé školky za 7000,- měsíčně + obědy na dobu delší než zmíněných 5 dní v měsíci nebo víc než 4 hodiny denně, i tak mi seberou rodičák. Nevím, jakým systémem jsou propojení, jestli i soukromé jesle či školky hlásí jména dětí na úřady nebo je to jen na „čestné slovo“ rodičů, nevím. Ale to mi teprve přijde dost ujeté – pokud tu samou částku vynaložím za soukromé hlídání třeba sousedce nebo nějaké studentce, nikdo mi rodičák nesebere. Blázinec, ne? 🙂

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Mě by asi v práci se zkráceným úvazkem vyšli vstříc. Otázkou je, kolik výhod by nám to přineslo.
    Obávám se, že bych musela udělat stejné kvantum práce jako teď na plný úvazek, jen za kratší dobu a za menší peníze.
    Jedna kolegyně si kratší úvazek po návratu z RD zařídila, a přineslo jí to jen ten pocit, že se mohla „beztrestně“ zvednout v určenou hodinu a odejít. Jenže svoji práci udělat musela, takže kolikrát zůstala v práci déle a pracovala vlastně „zadarmo“.

  • Monika.zn

    Mám pocit,že o těch úlevách pro zaměstnavatele ted hodně diskutují.Aby to bylo výhodné jednak pro zaměstnavatele a jednak výhodné pro maminku s dětmi.
    Jinak s tou prací to není moc růžové.Lucce jsou 3roky a od listopadu nastoupila do Ms na 4hodiny denně,s tím,že si alespon pomalu zvykne na kolektiv a já se začnu poohlížet po práci.Jsem doma 4rok a 3800 je vážně málo.Chodím vypomáhat o víkendu,kdy je doma manža a tudíž nemusíme řešit hlídání.Lepší jak nic.

  • Babofko, naprosto s Tebou souhlasím, pan Nečas měl ale napřed vyřešit to hlídání a třeba také ulevit nějakým způsobem zaměstnavatelům, kteří podporují práce na částečné úvazky. Připadá mi, že existuje hodně sektorů, kde by byla možnost půldenních úvazků, aniž by to firmy poškodilo, ale preferují se celodenní úvazky. O reformě se diskutuje od voleb, určitě nejsem proti ní, ale je nedotažená.

    Když vidím své dvouleté dítě, nedokázala bych jít do práce na celý den a nechat ho samotného v jeslích, pokud by nenastala nějaká finanční krize. Ale přivítala bych možnost, dát ho někam na půl den, jednak abych měla možnost pracovat na půl úvazku, jednak v rámci svého duševního zdraví. Ale částka 7600, kterou budu pobírat ve 3. roce věku dítěte je celkem demotivující pro hledání zaměstnání na půl úvazku.

    Koukala jsem na soukromé brněnské školky, moc jich není a u jedné z nich chtěli za celodenní hlídání bez jídla pro děti do tří let 7800 Kč, za pět hodin hlídání 5500 Kč:-(

    Jinak taky mě překvapuje, jak rychle jsme si na částku 7600 Kč zvykly.

  • Karamelko, myslím, že tak před 3 lety býval rodičák asi 3200,- nebo ne?
    Sončo, nepředpokládám, že by se města hrnula do zakládání nových školek. Současný baby boom rozhodně nebude trvalý, je to záležitost pár let a pro ty se nikomu nevyplatí vynakládat takové investice. Leda tak možná nějaké soukromé školky, ale ty zas nestojí pár stovek měsíčně…
    Taky jsem zvědavá na to, jestli mi malého do školky vezmou nebo ne, tak jako všude je nával. A předpokládám, že pokud bych musela zůstat s malým na rodičáku déle než nahlášené 3 roky, nedostala bych od státu ani těch 3800,-
    A pan Nečas se myslím snaží, vždyť chtějí zavést hromadné hlídání maminek, tak snad se to nějak do doby, než půjdem do práce, nějak vyřeší. Protože je fakt a s tím s vámi souhlasím, že 3 leté děti prostě kolektiv ostatních dětí potřebují.

  • anonymní,myslím,že největším problémem je hlavně nedostatek školek nebo malá kapacita…taky není dobré ,,hodit“ dítě ve 3letech do školky rovnou na celý den a šup do práce…mělo by si zvykat postupně a to bohužel některým není umožněno…to že by si maminky co jsou na MD s dalším prckem měly starší dítě nechat doma je hloupost..proč jako? každé dítě má mít nárok na kolektiv tak jak to píše zákon..kolem 3roku by mělo navazovat sociální kontakty a učit se určité disciplíně…taky proč by maminka těhulka nemohla mít čas na cvičení a plavání apod ? co maminky co mají druhé a další těhu rizikové ? co maminky co mají další dítě často nemocné nebo postižené ? Nemyslím,že nárok na školku by měli mít jen maminky co se vrací do práce…nelze to posuzovat tak obecně…

    a pokud je od 3-do 4let rodičák 3800,- tak taky finanční stránka věci je jasná..to už je almužna..spousta lidí má hypotéku,kterou si vzali v období kdy byl rodičák 7600,- na 4roky…a teď ? K

  • No, já tohle asi budu řešit příští září…. Jeníčkovi budou v březnu 2009 3 roky a od září mám domluvený nástup do zaměstnání – na mé původní místo, za což jsem moc vděčná…. Ale taky řeším, co ten půlrok s malým? Když budu pracovat na 6-ti hod. úvazek, do dvanácti to do školky nestihnu ani náhodou. Dědeček je nemocný, kdoví co bude za rok a půl a druzí babička s dědou moc ochoty na každodenní hlídání nejeví… Takže se asi začnu poohlížet po nějaké ochotné paní, která by mohla dva tři dny v týdnu na dvě hodinky vypomoci… Já vím, není to nebetyčný problém, v nejhorším se můžu těch 3.800,- vzdát, ale zase si říkám – proč? Anonymní, já jsem doma s dětmi taky ráda, proto bych asi neměla čtyři, ale při hypotéce doma bez peněz sedět nemůžu a když ta možnost práce je – jako že to v našem kraji moc běžné není, aby se mamina od čtyř dětí hned po mateřské chytla – byla by hloupost to nevyužít – travička nás nenakrmí. A logicky chci to nejlepší jak pro své dítě, tak pro bezproblémový chod domácnosti…

  • Anonymní, určitě je v pořádku, že zaměstnané matky mají přednost. Ale kapacity školek odpovídají stavu, kdy dětí v ČR se rodilo málo a ne současnému „boomu“. A já bych ráda, aby mé dítě mělo možnost navštěvovat kolektiv a trávit čas jinak než koukáním, jak maminka uklízí, vaří a stará se o sourozence. Teď sice chodíme do MC, na hřiště, ale pořád jsem na blízku, takže je fixováno na mě. Za současných podmínek mi dítě vezmou do školky v pěti letech, a to se mi fakt nelíbí. A druhý problém je, jak si mám v budoucnu hledat zaměstnání, když mi mladší dítě nevezmou z důvodu, že jsem na MD a zaměstnavatel bude upřednostňovat ty, které mají hlídání.

    Máš pravdu, že ale řeším dalekou budoucnost, doufám, že se toho ujme soukromý sektor a že partner bude mít dost peněz, abychom ho zaplatili.

  • Anonymní

    Nějak nechápu, proč řešíte umístění dětí ve školce, když jste obě doma????????????? Je snad normální, že mají přednost matky, které chodí do práce. Každý rok je ve školství jiná situace))) takže si myslím, že si přiděláváte vrásky zbytečně.Vždyť píšete, že berou děti zaměstnaným rodičům a to je snad správné))) od toho školky jsou)))) Nechci si myslet, že máte děti proto , aby jste je odkládali do školky. Byla jsem s dětmi doma ráda.Neměla jsem hlídací babičky a ani jsem se nemohla střídat s manželem na směny))

  • Moc hezky shrnuto, doufám, že si to přečte i pan Nečas. Taky jsme teď řešili umístění dítěte do školky v Brně a pokud je mladší tří let, tak to prý ani nemáme zkoušet. Teď sice čekám další miminko, takže ty dvě snad nějak ukočíruji, ale nedokážu si představit, jak si budu hledat v budoucnu práci, když pro děti nebude hlídání, protože ve školkách mají přednost děti zaměstnaných rodičů. Musím doufat, že partner bude slušně vydělávat a budeme mít na soukromé hlídání. Nebo že by města zřídila nové školky nebo zvýšila kapacity?

  • Na brněnském sídlišti mi dítě vezmou do školky pouze na celý den (oficiálně pro školku), ale při tom klidně vystaví potvrzení pro sociálku, že tam dítě chodí pouze 4 hodiny denně. Ovšem letos už se tříleté děti u nás neberou vůbec (pokud maminka zůstává doma a nechodí do zaměstnání). Mě osobně to nevadí, pokud jsem doma, tak si ráda nechám doma i děti (občasné „hlídání“ bych uvítala, ale na to mi přijde zbytečné děti zapisovat do školky či jeslí, řeším to s kamarádkama nebo manželovýma směnama), ale spíš mi vadí ta nesrovnalost mezi teorií a praxí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist