Nástup do školky – poprvé bez máminy sukně

Rubrika: Předškolní vzdělávání

Máloco představuje v životě dítěte takovou změnu, jako nástup do školky. Přestává trávit den jen se svými nejbližšími a začíná se učit vycházet s vrstevníky, bez ochranné ruky rodičů. Nastává čas navazování prvních přátelství i prvních konfliktů. Jestli vaše dítě toto období zvládne v pohodě a nakročí tak pozitivně do nové životní etapy, záleží z velké části na vás. Podpořte jeho psychiku, fyzickou zdatnost a imunitu.

Vrátíš se pro mě?

I když se to milujícím rodičům zdá těžce pochopitelné, dítě při loučení ve školce často trpí úzkostí z toho, jestli se pro něj odpoledne někdo opravdu vrátí. Právě tato velmi silná obava může být důvodem intenzívního pláče při ranním loučení. Předejít takové situaci můžete nácvikem loučení a návratu na krátké časové úseky. Začít můžete např. odchodem do jiné místnosti na pár minut, později na hodinu na procházku a nakonec na delší dobu, např. na půlden ke kamarádce apod. Důležité je vždy krátce a pozitivně se rozloučit, říct dítěti, že odcházíte a určitě se za krátký čas vrátíte – tedy určitě nemizet nepozorovaně. Nesmí vás zastavit jeho pláč ani pokusy vás „zadržet“. Mějte ale pro jeho obavy pochopení a za strach se mu nevysmívejte, a v žádném případě ho za něj netrestejte. Po návratu dítěti dejte najevo, že ho rádi zase vidíte a že všechno proběhlo, jak jste se dohodli. Netřeba připomínat, že při odloučení je potřeba zajistit dozor jiné dospělé osoby a nenechávat dítě samotné!

To dám!

Každé dítě má po rodičích určitou tělesnou konstituci, kterou příliš měnit nemůže. Stejně tak může mít jistá fyzická omezení, daná rovněž genetikou nebo např. úrazem, onemocněním apod. To je základ, který je některým dětem nakloněn více a k některým méně. Není proto dobré děti v tomto směru srovnávat, hodnotit či dokonce kritizovat. Je ale na rodičích, aby své dítě adekvátně jeho možnostem rozvíjeli, povzbuzovali jeho vztah k pohybu, sportu a venkovním aktivitám, které dnešním dětem tak často chybí. Právě ve školce totiž nastává čas, kdy se dítě samo začíná srovnávat s kamarády a není pro něj právě povzbudivé, pokud z tohoto srovnání nevychází nejlépe. Dítě, které stráví batolecí věk u televize nebo v lepším případě pasivní hrou v pokojíčku, nebude s největší pravděpodobností stačit svým vrstevníkům při závodech, hrách na honěnou apod. Z nadhledu dospělého člověka se to může zdát jako banalita, dítě si ale na základě těchto prvních porovnávání formuje sebevědomí a může to mít pro jeho rozvoj obrovský vliv. Nezanedbatelný je také zdravotní přínos – pro zdraví dítěte je pravidelný přirozený pohyb na čerstvém vzduchu nezbytný. Snažte se proto už v batolecím věku s dětma trávit co nejvíce času v přírodě při aktivním pohybu a pokračovat v tom i když bude dítě starší, pomůžete mu tak vytvořit si správné návyky na celý život.

Bacily na mě nemůžou!

Nástup do školky představuje pro dítě zpravidla také první velkou zkoušku jeho imunitního systému. Každodenním kontaktem s velkým počtem vrstevníků se setkává s různými „bacily“ a musí jim odolávat. Zdravý a dostatečně fungující imunitní systém by s tím neměl mít problém. Aby tomu tak bylo, musíte s jeho podporou začít dostatečně s předstihem. Bohužel, doplňky stravy v podobě nejrůznějších vitamínových preparátů, kterými své dítě začnete po nástupu do kolektivu zásobovat, už mnoho nezmůžou. S přípravou je třeba začít od narození – jako první nastupuje kojení, které je pro rozvoj imunitního systému pro kojence to pravé. Po jeho ukončení ale často nastává velký zlom, kdy současně se zařazováním příkrmů ustupuje mléčná složka do pozadí. Kojení už sice v tomto období v naprosté většině případů končí, mléčná složka by ale měla i nadále zůstat podstatnou součástí jídelníčku dítěte. Protože kravské mléko v tomto věku ještě k pití vhodné není (může být ale používáno k vaření), je vhodné sáhnout po speciálním batolecím mléku, z hlediska imunity pak nejlépe takovému, které je obohaceno i prebiotiky (označené jako GOS a FOS) a LCP mastnými kyselinami, které mají prokazatelně pozitivní vliv na imunitu dítěte. Naprosto nenahraditelnou roli pak hraje dostatek ovoce a zeleniny v jídelníčku. Obecně mají malé děti v České republice ve stravě ovoce a zeleniny velmi málo, což má potom vliv na jejich celoživotní stravování a zdravotní stav. Stravovací návyky se totiž nejvíce utvářejí právě v batolecím a předškolním věku. A nezapomeňte – přehnaná čistota vaše dítě před nemocemi neuchrání! Jen přirozené, nesterilní prostředí poskytne imunitnímu systému vašeho dítěte dostatek podnětů k tomu, aby si „natrénovalo“ potřebné reakce na nejrůznější útoky z okolního prostředí!

Napsal/a:

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist