Ještě jim nebylo šest, a už chodí na ČVUT

Rubrika: Předškolní vzdělávání

group of kids playingVelká pomoc pro studující rodiče i pro zaneprázdněné vyučující, kteří mají školku doslova po ruce, a dokonce na akademické půdě. Taková je „mise“ univerzitní mateřské školy Lvíčata, která zahájila provoz začátkem letošního října.

Když jsem poprvé četla o tom, že se na Českém vysokém učení technickém otevírá mateřská škola, bylo mi docela líto, že něco takového nefungovalo na pedagogické fakultě UK Praha v době, kdy jsem studovala vysokou já. Návštěvu Lvíčat jsem si nemohla nechat ujít. Její ředitelka Martina Hovorková mi vysvětlila, kde se vzala myšlenka na založení UMŠ Lvíčata. „V době, kdy nápad vznikl, jsem ještě na ČVUT nepracovala, ale byla tu kolegyně Jana Kaliková, která to všechno ‚zpunktovala‘. Působila jako proděkanka na dopravní fakultě, kde v té době otěhotněla spousta pracovnic. Ty odcházely na mateřskou a přemýšlely o tom, jak se co nejrychleji vrátit do práce. Takže je napadlo, že by mohly založit školku. Od nápadu do otevření školky uplynulo asi dva a půl roku, bylo třeba dotáhnout projekt mateřské školy, který financuje EU.“

Byla jsem zvědavá, zda se projekt UMŠ Lvíčata inspiroval nějakou zahraniční mateřskou školou, nebo zda šlo o původní, český projekt. „Víte, že ani nevím, jestli něco takového funguje někde v zahraničí,“ řekla mi Martina Hovorková. „Spíše je to inspirace životem. Naše učitelky působily v různých oblastech školství, skládáme dohromady zkušenosti, které máme. Sama jsem přišla s nějakými myšlenkami, které paní učitelky ‚rozcupovaly‘, předělaly a teď to funguje,“ usmívá se Martina Hovorková. Dodala, že UMŠ Lvíčata zatím nemá akreditaci MŠMT ČR a není tedy součástí sítě škol, protože akreditace je dlouhodobý proces. Podle slov Martiny Hovorkové ale UMŠ usiluje o zápis do rejstříku škol a školských zařízení, a to od příštího školního roku. Školní vzdělávací program Lvíčat samozřejmě vychází z RVP PV.

Založení UMŠ Lvíčata je spojeno s iniciativou Dámského klubu ČVUT. Dvanáct zaměstnankyň ČVUT loni nafotilo kalendář a výtěžek z jeho prodeje šel na projekt UMŠ Lvíčata. Zajímalo mě, zda Dámský klub ČVUT spolupracuje s Lvíčaty i v současnosti. „Dámský klub v současnosti pomáhá s publicitou Lvíčat,“ uvedla ředitelka UMŠ Lvíčata. Mateřská škola Lvíčata slouží především dětem studentů a vyučujících ČVUT; některé děti jsou „kmenové“ z Prahy 6.

Plány zřídit universitní mateřskou školu má podle slov Martiny Hovorkové například Přírodovědecká a pedagogická fakulta UP v Olomouci, Univerzita T. Bati ve Zlíně a Technická univerzita v Ostravě. A protože jsou Lvíčata první „vlaštovkou“, kombinují školku pro děti studentů i firemní mateřskou školu v jednom, občas UMŠ navštíví zástupci firem, které plánují zřídit školku pro děti svých zaměstnanců, například Česká televize.

Jedná se o ukázku z časopisu Informatorium 3-8 (č.10/2010), vydává Portál.

Napsal/a: Mgr. Marie Těthalová

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist