Jdeme do školky

Rubrika: Předškolní vzdělávání

goodbye_teddyNevím, kde dělám chybu, ale přechod do školky je u nás vždy stresující záležitost. U staršího syna jsem slzavé údolí očekávala, ten nebyl zvyklý ani na děti, ani na odloučení ode mě. Navíc je tak trochu typ „mouchy snězte si mně“. U mladšího jsem si ale neprozřetelně myslela, jak to půjde hladce. Jednak je na děti zvyklý a jednak byl odmalinka průbojnější.

Navíc, jak jsem se bláhově domnívala, jsem připravila geniální metodu a poslala oba dva naše chlapce první den do školky společně, starší předškolák dělal mladšímu v nejmenším oddělení doprovod. Vše proběhlo v naprostém klidu a pohodě. Druhý den ovšem, když se za naším již osamoceným chlapečkem zavřely ve školce dveře, ještě ze setrvačnosti pozdravil, ale pak se dal na útěk.

Naše babička zase vypráví, jak musela svého syna, mého švagra, nechat doma hladovět, aby ve školce vůbec začal jíst.

Náš syn nezůstává ani v tomto směru pozadu a ve školce tvrdí, že doma vaříme jenom řízky a nic jiného on nejí.

Zeptala jsem se Mgr. Venduly Kudličkové, učitelky v MŠ, jak taková adaptace na školku obvykle probíhá.

Dá se říct, jak dlouho většinou dětem trvá než si ve školce zvyknou?

Adaptace na prostředí mateřské školy probíhá u každého dítěte individuálně. Pro některé děti je zpočátku složité důvěřovat neznámým lidem a cítit se dobře v novém prostředí, v němž musí zvládnout být bez maminky, pro jiné je příchod do MŠ něčím zcela přirozeným a okamžitě spontánně navazují nové vztahy a zajímají se o nabízené aktivity. Optimální je pokud se dítě zcela adaptuje v průběhu prvního měsíce, většina dětí toto zvládne během 2-3 týdnů. Pokud v tomto období dojde k přerušení docházky z důvodů nemoci nebo týdenních prázdnin, může se doba adaptace prodloužit.

Jak nejlépe je na školku připravit?

Dítě si snáze navykne na nové prostředí a na nový režim, pokud bude mít zdravé sebevědomí, zkušenosti se světem mimo rodinu, dovednosti a návyky přiměřené věku. Konkrétně to znamená, že je potřeba dítě motivovat k samostatnosti, za zvládnuté úkoly pěkně chválit, ubezpečovat ho, že pro nás hodně znamená a že se nemusí bát např. přespat u babičky, protože ráno si pro něj určitě přijdeme. Veďte dítě k samostatnosti při stolování, oblékání a hygieně. Při vázání tkaniček, krájení masa nebo utírání zadečku se počítá s pomocí dospělých a to i v MŠ. Pokud máte v blízkosti mateřské centrum, máte příležitost získat nové zkušenosti s kolektivem dětí i nových dospělých, které mohou vaše dítko připravit pro další podobné situace. Pokud možnost chodit do mateřského centra nemáte, poskytněte dítěti jinou možnost trávit čas s podobně starými dětmi třeba venku na hřišti. A velice zásadní rada, kterou je někdy těžké realizovat, připravte dítě na odpoutání od Vás jako matky, zapojte do výchovy manžela, babičku, tetu…není dobré, když se první den ve školce stane současně první zkušeností trávení času bez maminky, v takové situaci Vašemu dítěti nic z výše uvedeného příliš nepomůže.

Co byste rodičům poradila?

Věřte svým dětem, vstup do školky je pro ně začátkem zcela nového období, které pro ně jistě bude přínosem. Neberte školku jako nutné zlo a snažte se o této budově, zaměstnancích i všech činnostech, které zde probíhají jen a jen pozitivně. Pokud máte nějaké konkrétní problémy, snažte se je řešit bez přítomnosti dítěte.

Máte nějaký recept, jak zvládat problémová rána?

Pokud je pro vás ranní loučení v MŠ náročné a situace to umožňuje, přenechejte tyto chvíle tatínkům, někdy mívají rychlé úspěchy. V každém případě se snažte ráno dětem zpříjemnit, nabídněte jim oblíbenou snídani, vyčleňte si dostatek času, ať dítě zbytečně nestresujete spěchem. Přemýšlejte o větách, které dítěti při loučení sdělujete. „Měj se pěkně, ahoj!“ zní určitě lépe než dlouhé souvětí o tom, jak ho má máma ráda a že se nemusí ničeho bát, že to ve školce nějak vydrží. Doporučuji loučení zbytečně neprotahovat a ze zásady se opětovně nevracet, tyto věci situaci všem zúčastněným spíše zhoršují.

Napsal/a: Martina Smitalová

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Anonymní

  Chtěla bych Vás požádat o vyplnění dotazníku, jehož data budou použita k vypracování případové studie v rámci mého studia na Masarykově univerzitě na téma „Analýza požadavků (potenciálních) zákazníků na druh a kvalitu služeb poskytovaných mateřskými školami“.
  Dotazník je anonymní. Za jeho vyplnění předem děkuji a prosím o pomoc se sdílením…
  http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/pruzkum-materskych-skol-v-br/

 • Anonymní

  Ahoj, tak o skolce Banbin mam velmi dobre reference – je to jednak moc pekne misto, hezka budova, vyborny personal. Muzu jen doporucit. Kamaradka tam ma dvouletou holcicku, protoze v Banbinu se staraji i o male deti.

 • Anonymní

  Ahojky, hodně přemýšlím o jazykové školce, kam bych dala svého chlapečka. Na intrnetu jsem našla info o školce banbin, která se mi zdála zajímavá. Nevíte náhodou někdo něco o této školičce (prý tam mají i jesličky)? hrozně se mi líbí, že prý dávají velký důraz na personál, což bohužel dneska není úplně pravidlo. díky moc za info. Ráďa

 • Syn šel do školky ve třech letech, těšil se a bez problémů se sám pustil hned do třídy. Když jsme pro něj v poledne celí nesví přišli, řekl, že chtěl ve školce spinkat. Vpodstatě nás přemluvil, abysme ho tam už druhý den nechali na spaní. S tím jsem vůbec nepočítala. Do práce jsem nešla, takže jsem si říkala, že kdyby měl problém, nechám si ho ještě rok doma. Takže moje představy se naprosto neshodly s realitou. Syn jde ráno nadšeně do školky a nadšeně jde i ze školky. Moje počáteční obavy zmizely velmi rychle.
  Asi hodně záleží na tom, jak je dítě zralé na odloučení od rodičů. A samozřejmě hodně záleží na učitelkách a na prostředí.

 • Tak dcera docházela do školky na vsi, záměrně, protože jí tam hned vzali kvůli počtu dětí, docházela na každé pondělí v měsíci na celý den, samo, plakala, tak jsem tam s ní vždycky zůstala půl hodinky, jakmile se zabavila, tak jsem utekla, bylo to nejlepší řešení, odpoledne odcházela vesele domů, trvalo to myslím 3.měs. než dokázala jít bez pláče:(((
  Pak mi jí vzali do školky tady u nás ve městě a musím napsat, že jsem úplně zírala, rozběhla se k hračkám, ani pusu mi nechtěla dát, byla prostě ve svém živlu a to šla ve třech letech a musím říct, že dodnes chodí ráda a bez pláče, pěkně se rozloučí a jde napospas kamarádůma školkovému režimu:))))

  Jsem zvědavá, jak to bude probíhat u malého:))))

 • Anonymní

  Lien,ta docházka je dobrá ten týden,pak už to komplikujete i ostatním maminkám které nemůžou s dítkem zůstat.Pokud to školka vůbec dovolí.U nás to byly 3 dny a pak mob.Malá má problém do ted´,školku má rada děti i pani učitelky jen loučení je pro ní trest.

 • Anonymní

  Co říkáte na angličtinu ve školce? Našla jsem na http://www.babyanglictina.cz DVD pro děti v angličtině – takový kurz. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

 • já ani u jednoho problém neměla.Snad to bylo tím,že v našem městě každá etapa domů měla spádovou školku,jesle.Takže děti se znali a od malička byli mezi dětmi.Kamarádka s klučinou měla problémy.Byla s ním doma do 5 let a ikdyž vyrůstal s 4 sourozencema,byl mezi dětmi byl na ní moc závislí,takže bez pláče a problémů se to neobešlo.A to jsme bydleli u školky,takže denně viděl děti na zahradě a věděl do čeho jde.
  Každé dítě je jiné a každé dítě to zvládá jinak.

 • Tak u nás to probíhalo naprosto v pohodě.starší ta jak šla poprvé takchodila na pet dnu v měsíci a byla tam celý den.nikdy nebrečela.
  u mladší vsteklounky jsem mela docela vítr co bude az ji dám pani učitelce,dokoncemi říkala že tamprvní den nechávaj rodiče někde ve školce kdyby něco,ale já se zbalila a do tech 12 jsem jitam enchala.
  nebrečela nikdy,v pohodě,je štastná mezi detmi.mi nemáme doma žádne kamarády tak si školku užívá.

 • Lien

  Nevím, zkušenost nemám, ale neplánuji dítě ze dne na den nechat samotné ve školce. Určitě tam s ní budu docházet sama, jak dlouho nevím, ale než si zvykne, tak týden, měsíc, nevím, rozhodně jí první den neřeknu tak se měj ahoj a nevydám jí napospas cizím lidem.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist