Jak využít poslední rok před nástupem do školy

Rubrika: Předškolní vzdělávání

Máte doma předškoláka? Čeká vás poslední rok před nástupem vašeho dítka do školy? Jak tento rok využít? Vše se dozvíte v tomto článku…

Ač se to nezdá, za necelý rok je tady nový školní rok a vám se možná do hlavy začíná nenápadně vkrádat otázka, co bude příští září? Jak své dítě nejlépe připravit? Tady vám přinášíme několik rad učitelky z 1. třídy.

Nejprve ze všeho si zjistěte, jak je na tom vaše dítě se sebeobsluhou. Zajímejte se, zda umí použít kapesník. Myslím opravdu se umět vysmrkat, a ne jen utírat nosík do kapesníku jako do rukávu košile. Správné použití toalety a umytí ruku je také nutné umět ovládat.

Důležité je rozšiřovat slovní zásobu. Je nutné procvičovat nejen informace o sobě a své rodině, ale umět i popsat obrázek, říct, co má na sobě kamarád, co jsme dělali o víkendu, jaká žijí v lese zvířata, jaké máme roční období apod.

Nezapomeňte také zjistit, zda umí vaše dítě o něco požádat nebo se k něčemu vyjádřit. Některé maminky udělají vše, co svému děťátku vidí na očích. Problém je však v tom, že paní učitelka ve třídě to dělat nebude a že opravu nestačí, když dítě, které si chce od učitelky vypůjčit tužku, řekne pouze: Tužka.

Předškoláček by měl doma procvičovat i správný špetkovitý úchop tužky a uvolňovat při kreslení zápěstí. K tomu jsou velmi vhodné různé omalovánky. Při vybarvování obrázků nejen procvičujeme vše, co potřebujeme, ale můžeme vést dítě i k tomu, aby dodržovalo linie obrázků a nepřetahovalo. Můžeme také procvičovat grafomotorické prvky, které jsou přímo určené k nácviku jednotlivých tahů písmen. Pokud k tomu zvolíme vhodnou říkanku a doplníme obrázkem, zájem vašeho dítka je zaručen. Pro správné držení tužky je vhodné dítěti pořídit velké trojhranné pastelky.

Z matematických dovedností je vhodné umět se orientovat v pojmech více, méně, mnoho, málo, dále umět vyjmenovat řadu čísel do 5 a umět určit počet předmětů do 5. Patří sem i znalost základních barev a geometrických tvarů. Rozhodně dítě neučíme počítat – to je úkolem paní učitelky v 1. třídě.

Velmi vhodné je procvičovat u dítěte fonematický sluch. Jedná se o schopnost sluchově rozlišovat ve slovech jednotlivé fonémy – hlásky. Na této schopnosti je postaven nácvik čtení, ať již se bude vaše dítko učit číst analyticko-syntetickou metodou nebo globální či genetickou.

A jak má takové cvičení vypadat?

Dítě může například sluchem určovat první nebo poslední hlásku ve slově, rozkládat slova na jednotlivé hlásky (řeknete PES a dítě vyhláskuje P – E – S), či naopak vyslovovat celá slova podle jednotlivých hlásek, vyjmenovávat slova, která začínají např. na písmeno S apod.

V neposlední řadě je nutné procvičovat soustředěnost a pozornost. Vše samozřejmě formou hry. Vhodná jsou pexesa (vyhledávání stejných tvarů), puzzle (detaily skládaného obrázku), deskové hry (kde se dítko naučí i prohrávat), navlékání korálků či práce se stavebnicemi.

I když se vám to možná zdá zbytečné (vždyť dítě si „jen“ hraje), je opravdu důležité, aby u těchto činností dítě vydrželo 15 až 20 minut. Pak máme jistotu, že vydrží soustředěně pracovat i ve škole.

Takto připravený předškolák má dobré předpoklady k úspěšnému a pohodovému zvládnutí první třídy.

skolazveselaŠkola zvesela aneb Jak přežít školní docházku svých dětí a nezbláznit se.Jsme učitelky s dlouhodobou praxí a na našem webu najdete rady, tipy a vychytávky, jak zjednodušit domácí přípravu na vyučování.

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist