ŠVD: Mobilní telefon ve škole?

Rubrika: Vzdělání

Pamatujete si na dobu, kdy mobilní telefony nebyly součástí našich životů? Dnes již běžné technologie byly součástí možná tak scifi filmů. Uteklo pár let a bez mobilního telefonu si neumíme představit každodenní život. Dnes je zcela běžné, že už i prvňáček má svůj vlastní přístroj. A protože naše děti tráví značnou část dne ve škole či družině, je logické, že mobil mají s sebou.

Mohou ho ale ve školní budově použít? Jaká jsou pravidla? Co si o tom myslí učitelé, učitelky a děti?

Z diskuze, ve které se Petra ptala Jak je to u vás ve škole s mobilními telefony? vyplývá, že nejsou žádná plošná pravidla a používání telefonů si upravují školy individuálně. Někde je povoleno o přestávkách, jinde ani to ne.

Petra píše: U nás děti mají přísný zákaz mobily používat, i o přestávkách. Zdůvodněné je to jako předcházení případným krádežím. Prostě jsi ve škole => nesmíš vzít do ruky mobil. To mi přijde fakt přehnané.
Pistrakon: V naší škole jsou asi jen vzorné děti :-). Mobily ve třídách mohou mít, ale prostě je nepoužívají. Pokud se náhodou stane, že někomu zazvoní při vyučování, omluví se paní učitelce a mobil vypne. Nikdo nic nehrotí a všechno funguje v naprosté pohodě.
Neny: U dcery na 2. stupni, je v 9. třídě, mají telefony povolené, samozřejmě vyjma vyučovacích hodin, kdy je používání zakázáno a musí být vypnut zvuk.

Prošla jsem několik školních řádů a většina mluví jasně.

Pokud si žák přinese do školy mobilní telefon, osobně za něj zodpovídá. Má jej zcela vypnutý a řádně uložený v průběhu vyučování.
Je zakázáno používat mobilní telefon v době vyučování. V odůvodněných případech (vážné rodinné problémy, krizové situace) může žák použít mobilní telefon se svolením učitele.
 Porušení zákazu používání mobilních telefonů bude kázeňsky potrestáno podle školního řádu a mobilní telefon bude zajištěn v kanceláři školy do vyzvednutí zákonným zástupcem žáka.

Technika se stala zcela běžnou záležitostí. Ve školách využívají nejen připojení k internetu, ale i různé interaktivní tabule, aplikace apod. Tak proč je tedy dětem mnohde zakazováno si o přestávce zavolat? Někteří učitelé či učitelky mají tendence mobil zabavit a nevrátit nejlépe do konce školního roku.

class-352134-m

Rodičům malých dětí opatření zákazu používání telefonů nepřijde možná důležité. Děti ráno odevzdají do družiny, vědí, že kdyby se něco přihodilo, učitel/ka zavolá a odpoledne si dítě zase vyzvednou. U starších dětí, které třeba chodí domů samotné, nebo se po škole přesouvají na kroužky, je operativní domluva s rodičem často nezbytná.

Alena5 má dceru na SŠ a potřebovala ji kontaktovat z důvodu, aby si dcera vyzvedla potvrzení ze školy, které potřebovala do práce a dozvěděla se o tom ten den ráno. Věděla, že dcera bude ve škole zase až za další týden a mezitím se do budovy nedostane.

Další běžnou záležitostí jsou různé předem nepředvídatelné změny v průběhu dne. Kdy rodič potřebuje vyřídit dítěti, že se zdrží, nebo aby dítko vyzvedlo mladšího sourozence apod.

Jaké jsou argumenty pro zákaz používání ze strany škol?

Asi každý bude souhlasit, že není vhodné, aby se během výuky neustále ozývalo zvonění. Žádný/á učitel/ka nebude tolerovat vyrušování ve výuce. Nehledě na fakt, že děti jsou vynalézavé a dokáží pomocí telefonu podvádět při písemkách. Umím si také představit, že škola nehodlá řešit případné ztráty přístrojů. Problém může být také u natáčení video záznamů jak spolužáků, tak vyučujících.

Z pohledu učitelky:

Zbynula
Učím na ZŠ, mobily jsou zakázány během vyučovacích hodin. Použití o přestávkách je hodně na třídním učiteli, bohužel v tom nejsme moc jednotní. Menší děti mají mobil použít jen v krajním případě – volání rodičům, přesto to pořád zkoušejí – někde se s telefonem ukrýt a hrát hry. Těm větším většinou už nemáme sílu to zakazovat. V hodině se mi nestalo, že by si někdo vytáhl mobil, ale bohužel jsou i kolegové, kteří nejsou schopní třídu zvládnout a děti jim v hodinách vesele mobilují.
Halina
U nás ve škole musí mít děti mobil o hodinách vypnutý a v aktovce, o přestávkách ho mohou používat. Stejně tak to má dcera na gymnáziu, ale vím, že ho mají na potichu, ale vypnutý ne.
Je fakt, že každou chvíli mám nějaký nalezený mobil v šuplíku, na druhou stranu dost často přijde někdo ubrečený a mobil hledá. A jen perlička – teď má jedna paní učitelka u sebe mobil (docela dost drahý) už tři dny, na nástěnce visí papír, že ho má u sebe. A nikomu zjevně nechybí….
Pavlinkav
Ve škole s dětma mobily naštěstí řešit nemusím. Některé nosí, některé ne. Ovšem stane se nám 1-2x do roka, že někomu zazvoní… Většinou to mají opravdu vyplé, nebo aspoň zvuk. Dřív jsem byla striktně proti nošení do školy, hlavně z důvodu ztráty, zcizení nebo poničení, ovšem doba se mění a chápu, že občas potřebují být rodiče s dětma ve spojení. Jen jim na rodičáku vždy připomínám, že si za mobil děti odpovídají samy, mají ho mít uložený tak, aby se nerozbil, když hodí tašku do kouta a aby to nebyl drahý přístroj.
Erča
Mobilní telefon je u nás zakázaný školním řádem. S tím, že žáci musí mít v hodinách telefon vypnutý. Přestávky neřešíme. Mobil je ale cenná věc a ta se do školy nosit nemá – takže případné poškození škola neřeší.
Ve výuce si žáci většinou vypínají pouze zvuk a někteří na to občas zapomenou – poprvé domluva, poté již následují poznámky o porušování šk. řádu.
Já učím fyziku a tak v 7. ročníku využíváme mobil, když potřebujeme stopky a když se učíme o zvuku, tak některé mobily mají ultrazvukovou vlnu, s kterou taky pracujeme.
Do budoucna se určitě plánuje práce s mobily – androidy. Mají spoustu chytrých funkcí a programů, které se dají využít a propojit v komunikaci s vyučujícím. Ale to je zatím v zárodku.

Požádala jsem o vyjádření Odbor vnějších vztahů a komunikace MŠMT:

Rozsah, způsob a možnosti používání mobilů a jiných zařízení ve škole si školy upravují ve svém školním řádu. Možnost případného zabavení a vrácení věci by mohla řešit buď školská rada, případně rodiče na třídních schůzkách s možným vyjádřením souhlasu zákonných zástupců s úpravou věci ve školním řádu.

Zdá se tedy, že neexistuje žádná vyhláška, která by umožňovala učiteli/ce zabavení telefonu. Vše si individuálně řeší konkrétní školy školním řádem. Pokud má rodič k postupům či zákazům připomínky, může je řešit s ředitelem školy.

Mnohde ale i školy využívají faktu, že děti mají telefony u sebe. Jak píše Marinada:

Stalo se, že ve škole praskla voda a vyučování se zrušilo. Učitel řekl dětem, ať všichni hned zavolají rodičům a oznámí jim to, což se stalo. Pár dětí mobil nemělo, tak jejich rodiče obvolávala škola. Myslím, že škola byla tehdy hodně ráda, že nemusí obvolávat 700 rodičů.

little-friends-at-the-classroom-1069767-m

Ptala jsem se i samotných dětí a překvapivě téměř všechny říkaly, že jim vadí zákaz používání i o přestávkách. Dětem přijde nespravedlivé jiné nastavení pravidel pro ně a pro učitele/ky. Kolikrát se prý stane, že učitelům zvoní mobil i během hodiny a také jejich přístroj neskončí u ředitele/ky v šuplíku. A překvapivě jejich odpovědi zněly velmi „dospěle“, vědí, že zvonění ruší a nemají problém si zvuk vypnout, to jim přijde slušné a normální.

Možná se děti umějí chovat daleko lépe, než si myslíme a samy by přišly na to, co je vhodné a co nikoliv. Když to jde na SŠ a VŠ školách, proč ne už i na ZŠ?

Jak píše Danniella: na VŠ se prostě počítá s tím, že jsou tam dospělí lidi a umí se chovat. Žádné nařízení nebývá, pokud někdo vyloženě neruší, tak se tím nikdo ani nezabývá.
Asi jako třeba v divadle, může se stát, že někdo zapomene vypnout, ale kdyby zvonil víckrát, je to prostě osobní vizitka každého.

A co vy? Máte prostudovaný váš školní řád?

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Marci55

    Mobil je v dnešní době nutnost. V hodině vypnutý, o přestávce může být zaplý.

  • Anonymní

    Dojmy učitelek nikoho zajímat nemusejí. Pokud neníškolní řád v souladu se zákony toho státu je neplatný. Jsem docela překvapen,že to tolik pedagožek netuší.

  • alena5

    Školní řád jsem četla loni celý a vím že jsou v něm i rozpory s realitou,prostě některé věci jsou napsané a přitom v praxi je to úplně jinak.A jinak u nás se co se týče mobilů nepíše jen o mobilech,ale i o multimediálních přístrojích.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist