Cože? Tolik stojí sprchování?… aneb Děti a finance vážně i nevážně

Rubrika: Domácnost a bydlení, Výchova, Vzdělání

Měla jsem pocit, že moje mladší dcera má nějaké povědomí o hospodaření naší domácnosti. Je už v páté třídě, dostává kapesné a zná hodnotu peněz. I tak mě nedávno zaskočila otázkou „a na kolik přijde jedno sprchování?“ Přiznám se, že takto detailně cenu vodného v naší domácnosti opravdu neznám. Když jsem jí ale sdělila cifru měsíční zálohy vodného, docela koukala.

Pak jsem přidala podstatně vyšší částku za plyn, elektřinu a další měsíční platby. „Hmm, to je nářez“, odvětila. Úsporné sprchování jí přesto vydrželo sotva 2 dny.  Spletla jsem se, dcera sice tušila, že nám voda nekape do trubek z nebe, ale její odhad byl podstatně nižší než realita.

lets-take-a-shower-5-1426581

Neutekl ani týden a povídám si s jedním maturantem, který si našel na prázdniny brigádu.

Hele, teto, dostanu padesátku za hodinu, budu dělat denně 6 hodin a vydělám si za těch 10 dní tři tisíce, to je super, co?

Poté co pochválím záslužný čin brigády mi to nedá:

Tak to máš, chlapče, nějaké divné počty, vyděláš si 2550 Kč.

Honem vypočítávám a doufám, že se nepletu. 🙂

Tak to těžko, 50 x 6x 10 je 3000,-

vybafne suvereně natěšený brigádník.

Tomáši a co daň?

Jaká daň, za co? Proč? Co to je za blbost?

No jo, násobit kluk umí, ale že se z příjmů platí daně, to už mu uniklo. Asi jsem ho zklamala, no ale třeba si jednou bude umět spočítat výplatu. Víte, kolik je mladých (no možná i starších) lidí, kteří se podívají na inzerát s nabídkou pracovního místa a už se vidí, jak si inzerovanou částku nesou domů? Co je superhrubá mzda a že se strhávají nejen daně, ale i zdravotní či sociální pojištění, zapomenou (nebo nevědí?). A pak nevěřícně koukají na cifru na výplatní pásce.

No schválně. Máte starší děti? Zkuste si to. Ukažte dítku inzerát, kde bude uveden plat a zeptejte se ho, kolik si pracovník vydělá za měsíc. Tipnu si, a to rozhodně nechci podceňovat vaše děti, že vědět bude možná jedno dítko z deseti. Pletu se?

money-money-money-1237912

Ale zpět k menším dětem. Mají pojem o domácích financích? Vědí, kolik si vyděláte a kolik měsíčně zaplatíte za bydlení, pojistky, hypotéky…? Na kolik přijde větší nákup nebo třeba nové kalhoty?

Zeptala jsem prvňáčka jedné kolegyně, kolik si myslí, že je potřeba peněz na benzín na cestu z Liberce do Prahy.

Táta říká, že naše auto chlastá jak duha a na benzince vždycky nadává, že tisícovky lítaj. Tak asi pět tisícovek. Ale když pojede autobusem, tak to bude jenom za jednu tisícovku a to je málo, protože k tomu dostaneš i čokoládu.

Nedám se a zkouším jinou otázku.

No a co myslíš Fildo, kolik potřebuju peněz, abych nakoupila suroviny na oběd pro celou rodinu?

Co to je suroviny? netuší klučík..

Aha, a co budeš vařit?

Uzemní mě chytře protiotázkou po vysvětlení pojmu surovina.

Co máš rád, nedám se.

Kuře a hranolky. Tak fajn, tak kuře a hranolky. Tak to vím přesně, to bude ……

Odpovědi jsem se už nedočkala. Nejprve začal vysvětlovat, že maminka by kuře upekla doma v troubě, ale tatínek by ho vzal na lepší kuře (a dál už pššt to by byla reklama). No a celou debatu ukončila jeho maminka, která se mě zeptala, jestli dělám sociologický průzkum, nebo o co mi jako jde? Tak jsem se jen usmála a řekla, že by mě jen zajímalo, jak to mají děti s financemi a že mám zrovna rozepsaný článek, pro návštěvníky védéček.

Ne, sociologický průzkum nedělám, chci jen upozornit, že i když vaše děti umí skvělě matiku, ještě to neznamená, že znají hodnotu. A možná se někdo díky článku třeba zamyslí, nebo mě přesvědčí, že s tou finanční (ne)gramotností to není zase tak zlé. Co myslíte?

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Peťka

    Úmysl článku nebyl zaměřen na účetnictví, ale na fakt, že děti (nebo i dospěláci) nemají ponětí o tom, že se ze mzdy hradí nějaké daně, nebo třeba zdravotní či sociální pojištění. Narážím na to, že je třeba děti zasvěcovat do financí rodiny a vychovávat finančně gramotné jedince.

    Ohledně brigády máte pravdu, určitě je to skvělá příležitost uvědomit si hodnotu peněz.

  • Marinada

    Nejsem účetní, ale že by studentovi nedanili příjem, to je (myslím) dost naivní představa. Určitě má daňové zvýhodnění, ale bez daně to určitě nebude…
    Ale snad k tomu napíše víc někdo, kdo tomu rozumí.

  • Anonymní

    To je teda clanek.. Pokud maturant je jeste porad student – jako ze ano. I pokud nepujde na vysku, tak je studentem do srpna. Tak zadnou dan z techto penez neplati, uplatni si totiz slevu na poplatnika a studenta.
    Cili opravdu si videla tolik, kolik uvedl on. Kdyby si videlal vice nez 10 tis mesicne, pak se to pocitat trochu jinak, to ale neni jeho situace..

    Takze bych brzdila trosku!!!

  • Marci55

    kdyby jenom děti, někdy i dospělí nemajé představu co co stojí

  • Marinada

    Dcera povědomí má 🙂
    Ví, kolik mám hrubou mzdu a ví, kolik z toho zbyde čistého – poprvé se jí blahem rozšířily oči, když tu částku slyšela. Bohužel se vzápětí dozvěděla, že dvě třetiny mi zmizí z účtu do 5 dnů na všechny poplatky, atd. Ví, že z té jedné třetiny, co zbyde, platíme každý měsíc ještě něco navrch – buď povinné ručení (2 x ročně), nebo tramvajenky (4x ročně), nebo úrazové pojištění, pojištění domácnosti (1x ročně), připojení k internetu (4x ročně)… – no a co zbyde, máme na jídlo a běžné výdaje, oblečení, zájmy…někdy nechápu, jak můžeme vyjít, ale to dceři neříkám 🙂
    Peníze před dcerou obecně extra neřeším, ale teď jsem jí třeba kupovala nová trička a sama jsem byla překvapená, že jedno tričko stojí stejně jako pizza, tak jsem to řekla nahlas a dcera taky valila oko 🙂
    Když byla malá a na všechno říkala:“Jééé, to je levné!“, tak jsem jí pro představu přepočítávala, kolik by za to koupila cheesburgerů (tehdy je milovala). Taky jsem jí vysvětlovala, že např. 50 Kč je za něco málo peněz, ale za něco moc.
    Myslím, že dobré povědomí má i bez brigády. Na tu by ale ráda šla i tak 🙂

  • Peti, myslím, že na prvňáky to byla těžká otázka, to ni ještě nezvládají. Většinou, když v matematice nakupujeme (zrovna mám v plánu připravit nový „obchod“), tak rohlíky, lízátka nebo sušenky, protože se vlézám do částky 20 Kč 🙂
    Upřímně musím říct, že o benzínu nemá přehled ani moje čtvrťačka, ale na druhou stranu si nemyslím, že by to bylo potřeba, aby se už v tomto orientovala. Pro mě je důležité, že ví, že si peníze doma netiskneme a ten bankomat je taky vydá jen v případě, že tam dojde výplata 😉 Pravidelné kapesné nedostává, protože se do obchodu sama stejně nedostane, ale v peněžence pořád určitou sumu má, kdyby ji v ZUŠ chytla mlsná 😉
    A ty daně – to souhlasím s holkama, to si teoreticky říkat můžou, ale asi pochopí až v praxi.

  • mura

    Pěkně a poučně napsané-kluk to brzy pochopil už při jeho 1.brigádě.

  • pivatko

    děti dlouho nechápou hodnotu peněz, myslím si, že ji pochopí až na první brigádě

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist