Změny v určování výživného mají podle průzkumu 70% podporu

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

vyzivne70 % lidí souhlasí se změnami v oblasti výživného – i taková čísla ukázal průzkum, který si nechalo na konci dubna zpracovat Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Počátkem roku otevřela ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová svým návrhem na vytvoření doporučujících tabulek pro soudce a sjednocení výše výživného jedno z palčivých témat české justice. Pracovní skupina tvořená zástupci ministerstva spravedlnosti, ministerstva práce a sociálních věcí, soudců, ředitelkou nadace Naše dítě Zuzanou Baudyšovou či děkankou Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Milanou Hrušákovou vytvořila materiál, který by měl soudům pomáhat ve sjednocení praxe určování výživného. Výsledná doporučující tabulka zaznamenala ve společnosti bouřlivé ohlasy a mimo jiné podnítila diskuzi mezi laickou i odbornou veřejností.

Stejně jako se k materiálu vyjadřovali rozliční odborníci, zřídilo ministerstvo emailovou adresu, kam své názory mohla zasílat široká veřejnost. Během několika týdnů přišlo 248 připomínek a námětů. Mezi nejčastější patřily otázky vztahující se k metodice zjišťování příjmů povinného, k vymáhání nezaplaceného výživného, k různým specifickým situacím jako např. jaký bude postup u rodin s více než třemi dětmi, dále pak stanovení částky, která by měla povinnému zůstat z příjmů, a další.

Ministerstvo si také nechalo zpracovat výzkum, který provedla společnost Aperio. Ze získaných čísel vyplývá, že probíhající změny zaznamenala více než polovina dotázaných. Přibližně polovina pak měla konkrétnější představu, o jaké změny se jedná. 70 % dotázaných ve výzkumu uvedlo, že se změnami v oblasti výživného souhlasí. Svůj názor zdůvodňovali například spravedlivějším systém či posunem k lepšímu. Naopak nesouhlas byl často odůvodněn nutností individuálního posuzování případů. Výsledky výzkumu jsou k dispozici na www.justice.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (32 vyjádření)

 • Matilda

  Marino, i já právě vidím největší problém v tom, že ať si stanoví jakékoliv pitomé tabulky, tak to pořád neřeší situaci, že se k mamince (tatínkovi) byť alimenty vyšší o pár tisíc prostě nedostanou… A už teď přece soud stanovuje alimenty podle výše příjmu. Nevím, jak pomůže tabulka, která striktně nařídí otci na třeba pětileté dítě platit o hodně vyšší částku, než platí teď, když on zaplatí ženě párkrát do roka pár stovek a není na něj metr. Nebo otec, kterému prostě příjem na tu výši alimentů stačit nebude.
  Nedokážu se dívat na tento problém jen skrz prsty, jakože rodina se rozpadla, on je ten lump, co odešel, nadělal si děti, tak ať platí…
  Je to hodně citlivé téma, ale tabulkový systém se mi osobně nelíbí a taky se nás to týká, bývalý manžel mi platí na naše dvě děti a my platíme s přítelem jeho bývalé na jeho dvě děti. Takže třeba představa, že by podle tabulek mě ubrali a přítelově ex přidali, se našeho velmi napjatého finančního rozpočtu docela dost dotkne.
  A ještě pár slůvek na konec – Jovi, přesně tahle tvoje úvaha by byla u nás scestná:-) Můj přítel je vzorňas, který by své děti, kdyby je měl v péči, nosil na rukou. Zatímco jeho ex je ta, která jim strčí párek a hranolky a za výživné půjde večer do baru… Tož to jen tak na okraj… Ale hádej se u soudu, že… Takže za nás – nejlepší by byla střídavá péče, snad na to ta jeho už konečně přistoupí, než půjde malá do školy…

 • Anonymní

  Já osobně také nevidím zas až tak velký problém ve výši alimentů, spíš bych uvítala řešení toho, aby otec byl nějakým způsobem donucen tu stanovenou částku každý měsíc poslat. Podle mě v českém zákoně zásadně chybí bič na neplatiče. A za neplatiče považuju i toho, kdo nezaplatí jeden měsíc.

  Co se alimentů týká, asi jsem staromodní, ale při jejich stanovování bych přihlížela i k tomu, jestli rodinu opouští žena nebo muž. Pokud muž, ať vysokými alimenty odškodňuje rodinu. Pokud žena, ať se snaží vyžít s nízkymi alimenty…To je ale jenom moje čistá teorie, která nepočítá s násilníky, týranými ženami, gamblery atd. Takže ve finále by se z toho zase nejvíc napakovali právnící a pravda by zůstala asi někde jinde 🙁

  Marina

 • keenspeed

  Jovanka: napsala si to hezky..
  Na druhou str. co znám z doslechu, tak zas chlap je schopen si vozit zadek ve fáru a ex s dětma jezdí šunkou. To je právě ten případ, kdy si chlap myslí, že alimenty na děti má bejvalka a bůhví, co si za ně ona kupuje. Tak JÍ přeci nebude dávat nic navíc!!
  Na mě ex taky zkoušel nějaký řeči, že chce vyúčtování co malýmu kupuju – klidně, nákupy si píšu, takže já mám svědomí čistý.
  Ale jak jsem psala na začátku, někteří rodičové jakoby po rozchodu najednou byli bezdětní, jakoby jejich děti najednou byli jen dětmi ex. Tak na ně a neplatiče pořádnej bič!
  Pokud funguje dohoda, tím lépe pro všechny smaozřejmě.

 • Jovanka

  Zajímavá otázka, kolik bychom dávaly ze svých příjmů na své děti. Je to ale i o tom, kam všude by ty peníze šly. Jestli by děti chodily nadále do všech kroužků, jestli by se jim z toho platilo nějaké spoření, jestli by nerostly na párcích a hranolkách apod. Myslím, že většina z nás je přesvědčená o tom, že jako matka se o dítě postará lépe (i když to mnohdy nemusí být pravda).
  Mi se nejvíce líbí střídavá péče, ale ta je asi náročná pro všechny zúčastněné….
  Takže za mě – jsem ráda, že tabulky budou, ale přednost by měla mít rozumná komunikace mezi rodiči a zdravý rozum.
  Jeden můj známý řekl – přece nenechám bývalou ženu jezdit v nějaké kraksně a sám si budu vozit zadek v superfáru – vždyť ona tím autem vozí naše děti….

 • keenspeed

  beruli: však jo, tak jsem to myslela taky 🙂

 • keen,jasně,pokud otec jeví zájem,platí a přispívá i mimo výživný,je to o něčem jiným,tam se oba rodiče dokážou dohodnout,komunikujou spolu..ale jsou i typy otců,co mají nehorázný příjmy,žádný zájem o dítě,tak můj názor je,že na tyhle typy by se měly tabulky používat,protože z těhle typů se mi dělá zle a je na ně potřeba jinej metr.

 • keenspeed

  beruli : ano, pokud bere 50tis a o dítě ani nejeví zájem, tak at si soudce vezme tabulku a napaří mu x krát větší částku.
  Ale jinak když se rodiče dohodnou sami na adekvátní částce, tak jim soud může odklepnout dohodu i bez tabulky = když bude otec normální a starostlivý,ví co to všechno obnáší, tak dá peníze i bez tabulky.

  a nemyslím že Eva psala až tak útočně, spíše dala řečnickou otázku, a jelikož je tohle téma aktuální pro hodně z nás, tak ….

  Opravdu si zkuste představit, že VY budete platit alimenty na své dítě, žijící s ex. Kolik by to bylo??

 • Ale já tebe konkrétně nenapadám…To jsi byla ty kdo mi napsal že jsem to já kuli který chlap opustil rodinu…prostě jsi mě nepochopila ale to nevadí…nezměnim svuj názor…A hlavně nesoudim jednotlivě ale globálně….Neznám tvuj život…Ale to ani ty ten muj…nebudu se dohadovat tak na to kašleme…Protože všichni máme jinej názor a to ti nikdo nebere…

 • Nedá mi to nezareagovat,tak mě prosím nekamenujte..souhlasím s Piškotkou..každá máme jinej život,určitě nežijeme všichni stejně..a i každej chlap se chová vůči svýmu dítěti jinak,bohužel:((..a do toho nikdo nevidí,takže nikdo nikoho neodsuzujte..nezapomeňte,že se do té situace můžete dostat taky a NIKDY neříkejte NIKDY-jako mě se to stát nemůže apod..a proč by otec,kterej vydělává cca 50 000 měsíčně,matka je bez práce,je sama s dítětem,žijí „z ruky do huby“ a otce dítěte nezajímá,co se kolem dítěte děje,jaký má potřeby,prostě on z těch 50 000 si zaplatí svoje 2000 a tím to končí,tak kdo je na tom hůř??..ten otec nebo matka??..vyberte si,ale nikoho neodsuzujte..díky

 • Evo, ty jsi ta, kdo začal. Pokud vím, Petra (tvůrce stránek VD) všude už píše, že se nemáme napadat, ale já si nemůžu pomoct a prostě bráním se před tím, cos tu zas napsala, cituji: „Proč vy ženský mužete začít znovu a chlapy ty nemužou….Oni taky chtějí žít normální život…….“ apod. Neházej všechny do jednoho pytle, řekni svůj názor a OK, ale neříkej nám (vlastně i MNĚ), proč my můžeme začínat nový život a podobné ptákoviny. Víš prd o mém životě a proč jsem sama a bacha, jsem na to háklivá!

  A už vůbec nepiš, že to, co tu děláme z toho my, to stojí za to. To jako myslíš jak? Já nejsem agresivní typ, moje výměna názorů tady na VD by se dala narozdíl od jiných spočítat na prstech jedné ruky, tak tady neútoč…. Napsala jsem tady svůj názor tak ho laskavě respektuj, ty nemůžeš vědět, jak to mám zrovna já…
  Ale s ženskýma je potíž….

 • keenspeed

  teda fůj taková hrubka… mezi kraji .. samozřejmě 🙂

 • keenspeed

  1.Tuším, že tabulky k určení výživného mají být pro soudce pouze orientační….aby se více smázly rozdíly mezi krajy apod., a stejně pořád budou určovány individuálně
  2.Když je někdo schopen plodit o 106 , a zakládat rodinu-y jak na běžícím páse, tak ať nečeká, že ho to bude stát směšných 500Kč měsíčne – tím nemyslím mnohačetné rodiny, které fungují, spíše některé jedince bez rozumu.
  3. Na ročního prcka nám soud schválil naši dohodu s ex, že na prcka dává 2tis.měsíčně + má snahu přispívat na vedlejší výdaje.Kdyby měli jet tvrdě podle tabulky asi mi nedají nic, páč ex oficiálně živoří bez výdělku.
  Známé , jejíž ex pracuje ve stát.službách dali na 3měsíční dítě taky 2tis.
  4.V tomto souhlasím s Evikem – když si představím, že prcka by měl ex, a výživné bych měla platit já, kolik bych byla ochotná dát, aby mi zbylo i na můj život a placení nájmu atd.? I v případě, že bych měla nového přítele s příjmem ,a on by měl taky děti?
  5. A ano, měli by existovat jiné, funkční páky na neplatiče alimentů.
  6. Kdo chce platit, tak platí a nepotřebuje k tomu rozsudek, a přispívá i navíc. Otec, či matka, kteří po rozvodu jako by najednou byli bezdětní – to je na palici, že jsou schopni zapomenout na svoje děti a handrkovat se o každou korunu. Neplatit vůbec apod.To je hnus.
  8. A těžko zakazovat rodičům, kteří se rozešli, aby už dále nové děti neplodily.

  Všechno má své pro a proti , jako všechny zásadní věci ohledně dětí, financí, rodiny atd.

 • Tak to se docela pleteš….Kuli mě nikdo nikoho neopustil…Víš ale vadí mi jak ste tady vždy ukřivděně vyjadřujete…Dokážu pochopit ty co jsou na tom špatně ..Ale většina žen taky sama neni.Začala žít novej život…A kdyby to bylo opačně a měli platit oni tak by se bránily…A jestli to neni pravda…Tak mi to napiš …Kolik ty by jsi platila na svoje dítě????Pulku platu????Bych tě chtěla vidět…A pak by jsi eventuelně druhému dítěti nezaplatila ani školu v přírodě protože by jsi na to neměla…Ale toť vše…A neboj neni to muj případ…A pokud mě neznáš nesuď mě…Nemám to ráda…Chodim sem šest let…Ale to co děláte ztoho tady vy to stojí za to….
  Chápu ne vždy jsou špatný ti chlapy…Podotýkám sama jsem rozvedená a nedělám bývalému to že malej onemocní a já bych chtěla proplatit léky…Proto jsem si malého nenechala ve své péči…Abych každou položku chtěla proplatit po jeho otci…

 • Eviku00, trochu nechápu, přesně jsem po přečtení tušila, že ty budeš naopak ta, pro kterou chlap opustil svou rodinu…. a do téhle debaty se už nebudu zapojovat, protože by se mi brzy začala vařit krev.

 • Matilda

  Evi, to je trefné. Já myslím, že by hlavně měli zlepšit vymahatelnost výživného právě tam, kde není placeno pravidelně a ne místo toho započítávat výživné ženě samoživitelce do příjmu, když několik měsíců v kuse výživné nevidí ani z dálky…

 • jenom se vás na něco zeptám…když jste bojovali o děti věděli jste kolik co stojí nebo ne???Tak proč???Proč vy ženský mužete začít znovu a chlapy ty nemužou….Oni taky chtějí žít normální život…nehledě na tom..kdyby to bylo obráceně jak moc by jste se na tom podíleli vy?????Kolik by jste chtěli dávat???Co takhle že většinou zustane ženě byt…Chlap odejde ale musí si najít novej..Atd…No prostě mi to přijde osobně padlé na hlavu..Podotýkám že na 5letou dceru platí muj přítel 1700 a 500 pojistku ..Pravidelně ji šatíme…Bereme na dovču a kupujeme dárky..Pokud je nějakej větší výdaj a matka nás normálně poprosí tak přispějeme…Já dostávám na 7letého syna 1000kč plus 300 mi splácí dluh..Neplatil…Ale pokud něco kupuju malému a muj bývalí na to má tak přispěje…je to pouze o dospělích..a domluvě…

 • To hlavní mi tam chybí: tatínek pošle NEPRAVIDELNĚ 2tis… nejen ten náš, vím, že jsou na tom daleko hůř.

 • Mi je celkově z výživného někdy dost smutno… Tatínek pošle 2tis., mamina se stará v nemocech, kupuje neplánovaně léky, peče, vaří, obstarává oblečení….co to tu budu vypisovat… a tatínek je nakonec nejlepší:o) protože je vzácný! Omlouvám se za vylití srdce, doufám, že to nebude číst Radka ;o)))

 • Matilda

  Leni, jsem moc ráda, že jsi se ozvala, protože já se k tobě přidám, byli bychom na tom hůř a už teď mám z toho obavy.

 • A já patřím mezi těch 30% co stim nesouhlasí. Protože mi by jsme dostali ještě méně než máme ted‘, ale naklady jsou mnohem větší. Když se říká že je to i druhé strany dítě tak proč se neplatí vše na půl. Bydlení poplatky ,kroužky ,strava,oblečení, hračky,pojištění. Ale to je každému dost jedno

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist